[Urun]: DJI Phantom - 4 Piyasada

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Hadi gozumuz aydin. Drone en populer gunlerini yasadigimiz bugunlerde DJI firmasi da bos durmamis ve "Phantom -4" cikarmis :laugh:

Urunun en belirgin ozelligi 4 adet sensor bulunmasi. Boylece onundeki engelleri algilayabiliyor. Bunun harici yeni 4K kamera, yeni kucuk gimbal sistemi, hizli ucus modu, yeni motorlar ve yeni batarya sistemi. Daha fazla detay ise tanitim videosunda ;)

Fiyat : $1.400
Link :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Weight (Including Battery)1380 g
Max Ascent Speed6 m/s (Sport mode)
Max Descent Speed4 m/s (Sport mode)
Max Speed20 m/s (Sport mode)
Max Service Ceiling Above Sea Level19685 feet (6000 m)
(Software altitude limit: 400 feet above takeoff point)
Max Flight TimeApprox. 28 minutes
Operating Temperature Range32° to 104° F (0° to 40° C)
Satellite SystemsGPS / GLONASS
Hovering AccuracyVertical:
+/- 0.1 m (when Vision Positioning is active) or +/-0.5 m
Horizontal:
+/- 0.3 m (when Vision Positioning is active) or +/-1.5 m

Kendi Quadrom ile kıyaslayınca mükemmel bir alet yaptıklarını anladım ama fiyatı üzücü :( :(

Özellikle engel tanıma ve takip özelliği videoki gibiyse çok güzel görünüyor.

Nedense phantom lara karşı bir alerjim var, belki fiyatı belki de tekel seviyesine ulaşan kalitesi beni rahatsız ediyor bilmiyorum :)

Copter etrafında dönen teknoloji gün geçtikçe kızışmaya başlıyor...

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk

wow :eek: :D

Adamlar yapıyor :D

Bu ürünlerde biz bir yörünge çizsek mesela, bi nevi senaryo yazsak... Şu kadar süre şu irtifada koordinatta bekleyecek, sonra şuraya gidecek, sonra buraya... Bunu google mapsten falan hazırlasak... Oluyor mu öyle :)

Biraz inceleme fırsatım oldu , aman aman bir değişiklik yok. Dezavantaj mı yoksa avantajmı bilmiyorum ama P3'e göre 100gr daha ağır pil ile 28dk uçuş süresi verilmiş. P3 içinde 23 dakika deniliyordu ama 20 dakikayı geçen henüz görülmedi :D

En güzel özelliği çarpmalara karşı sensörleri , ama o da sadece ön tarafta ve alta kısımda var.. Otomatik eve dönüşlerde engebeli araziler için de tasarlanmış. Bu yanı iyi..

Bir diğer güzel özellik , hareketli objeleri takip etmesi , en çok sevdiğim yanı bu oldu. Güzel kareler çıkartılabilir.

Aslında konuyu uzatmadan özetlemek gerekirse , P3 Adv ve pro kullanan birisi için P4 fanteziye kaçıyor , kameralarda da bir değişiklik yok. Zoom ve 6-8k bekleniyordu o da gelmedi. O yüzden para tuzağı dermişim :laugh:

Baran Beyin Phantom3 ü ağaçlara takılmıştı eve dönüş modunda. o zaman neden bunlara sensör koymuyorlar ki demiştim
demek ki geliştiriciler forumumuzu takip ediyorlar ;D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Adamlar yapıyor :D

Bu ürünlerde biz bir yörünge çizsek mesela, bi nevi senaryo yazsak... Şu kadar süre şu irtifada koordinatta bekleyecek, sonra şuraya gidecek, sonra buraya... Bunu google mapsten falan hazırlasak... Oluyor mu öyle :)

Valla bu dediğin apm ile falan oluyor, büyük ihtimal eski phantomlarda da oluyordur. Ama bu aşmış, telefondan fotoğrafa tıklayıp "aha şuraya git" diyorsun gidiyor bu alet :D Öyle yörünge falan da çiziyordur kesin :D

Şu an APM de olan Dji de olmayan %p
Parachute modülünü
Ne zaman ekleyecek acaba
Apmd de 15 Uçuş Modu Bulunmakta Şahsen 4 veya 5 adedinden yukarıya çıkamadım + Açık kaynak + android telefon ve tabletler ile Çalışıyor

Rasim beyin

bahsettiği apm de zaten yapıyorsunuz
Maps üzerinden Gideceği koordinatları işaretleyip oralarda neler yapmasını istiyorsanız zaten yapıyor
örnek şu koordinat a git 2 dakika olduğun yerde dur sonra 2.koordinata git fotoğraf çek veya 3.koordinatta yüksekliği ölç birde video çek gibi
görev tanımlayabiliyorsunuz

Seçkin
Senin quadına Apm uçuş kartı takarsan
Takip özelliği zaten apm de var
artı
optical flow
Sonar
Air speed tüm sensörleri de bağlayabiliyorsun

15 tane uçuş modu seç seçebildiğini
Beğenmediysen Kendi uçuş modunu yarat
RTL ye bas kalktığı yere insin
tek farkı 20 dk uçuşu sen 2 pil ile yaparsın
Hemde Öğrenci işi :thumbup:

Tüm bu özellikleri APM de yıllardır zaten var

Aslında Mehmet bey güzel bir fikir verdi
ama biraz toparlamam lazım :thumbup:

Ama dji takımıda tam profesyonel
Örnek bizim gimballar 200 gram civarı kamera ile 400 gram civarı
adamların gimbalları 100 gram civarı 100gr civarıda kamerası ettimi 200 gram
kafadan kilodan kaybediyoruz
+ pillerini Özel ürettiriyorlar
+ 3 s civarında çalışacak motorları 4s ile çalıştırıp Daha fazla güç kazanıyorlar ve yazılımla optimize ediyorlar
(parasınıda dji cilerden alıyorlar) %p
Gelde fazla uçma :thumbup:

Tanıtım videosu çok başarılı. :laugh: :laugh:

Biraz daha küçültebilirlerse takip özelliği için birtane alınabilir.

Türker Akgün' Alıntı:
Tanıtım videosu çok başarılı. :laugh: :laugh:

Biraz daha küçültebilirlerse takip özelliği için birtane alınabilir.

Fiyatı mı? :lollol:

semih Balkar' Alıntı:
Şu an APM de olan Dji de olmayan %p
Parachute modülünü
Ne zaman ekleyecek acaba
Apmd de 15 Uçuş Modu Bulunmakta Şahsen 4 veya 5 adedinden yukarıya çıkamadım + Açık kaynak + android telefon ve tabletler ile Çalışıyor

Rasim beyin

bahsettiği apm de zaten yapıyorsunuz
Maps üzerinden Gideceği koordinatları işaretleyip oralarda neler yapmasını istiyorsanız zaten yapıyor
örnek şu koordinat a git 2 dakika olduğun yerde dur sonra 2.koordinata git fotoğraf çek veya 3.koordinatta yüksekliği ölç birde video çek gibi
görev tanımlayabiliyorsunuz

Seçkin
Senin quadına Apm uçuş kartı takarsan
Takip özelliği zaten apm de var
artı
optical flow
Sonar
Air speed tüm sensörleri de bağlayabiliyorsun

15 tane uçuş modu seç seçebildiğini
Beğenmediysen Kendi uçuş modunu yarat
RTL ye bas kalktığı yere insin
tek farkı 20 dk uçuşu sen 2 pil ile yaparsın
Hemde Öğrenci işi :thumbup:

Tüm bu özellikleri APM de yıllardır zaten var

Aslında Mehmet bey güzel bir fikir verdi
ama biraz toparlamam lazım :thumbup:

Ama dji takımıda tam profesyonel
Örnek bizim gimballar 200 gram civarı kamera ile 400 gram civarı
adamların gimbalları 100 gram civarı 100gr civarıda kamerası ettimi 200 gram
kafadan kilodan kaybediyoruz
+ pillerini Özel ürettiriyorlar
+ 3 s civarında çalışacak motorları 4s ile çalıştırıp Daha fazla güç kazanıyorlar ve yazılımla optimize ediyorlar
(parasınıda dji cilerden alıyorlar) %p
Gelde fazla uçma :thumbup:

Abi toplattıracaksın bir tane, böyle ballandıra ballandıra anlatma :D

:saygilar:

Eğer domates yiyeceksen Hazır ını Manavdan alacaksın
veya
Ellerinle Yetiştirdiğin Domatesi i Yiyeceksin

semih Balkar' Alıntı:
Eğer domates yiyeceksen Hazır ını Manavdan alacaksın
veya
Ellerinle Yetiştirdiğin Domatesi i Yiyeceksin
Domatesi bilemem ama Semih bey, bence rahat etmek istiyorsan DJI alacaksın :laugh: :D

Artık talip için sensör bile taşımaya gerek bırakmamış adamlar, daha ne olsun :thumbup:

NOT: Drone olayını iyice ayağa düşürdüğü için DJI firmasına aslında sizden daha çok gıcık bakmayın :)

paylaşmazsak olmaz :D

Merhaba,
Mehmet Bey benden önce davranmış ellerine sağlık.

Aslında beklentiler çok daha yüksekti;katlanır ayaklar,360° dönüş yapabilen daha yüksek çözünürlüklü kamera,30-35dk uçuş süresi gibi.Ama benim gibi videoları izleyenlere bakılırsa gördüklerini yeterli bulanlar çoğunlukta.Tabi görüldüğü gibiyse..

P3 ün bana göre en zayıf özelliği kapalı mekanlar için adapte edilmiş Vision Positioning Sistemi idi,P4 te artı olarak bir kamera daha ekleyip etkili olduğu yüksekliği 10 metreye çıkararak biraz daha geliştirmiş gibiler.

Gövde ve kamerada magnezyum kullanarak hem ağırlığı minimum düzeyde tutmuş hem de sarsıntıyı en aza indirmişler.Ağırlık, p3 dekilere göre daha büyük görünen motorlara ve p3 dekinden çok daha büyük olan pile rağmen 100 gr artmış.Yeni V2 motorlu p3 ü 20-21 dakika uçurduğumu gözönüne alarak ortalama 24 dk uçabileceğini söyleyebilirim.

CES fuarında Yuneec'in meraklılarında heyecan uyandıran yeni Typhoon H 'sını görünce Dji'ın özellikle engelleri tanıyan bir sistemle ve yeni bir modelle kısa zamanda ortaya çıkacağını tahmin etmiştim.Aynı fuarda hikaye bir P3 versiyonuyla (P3 4K) kendini gösteren ve hayal kırıklığı yaratan Djı 'ın daha büyük bir projeyle meşgul olduğu da aslında sezinlenebilir bir durum imiş.

Phantom 4 teki engelleri tanıyan sistem göründüğü kadarıyla sadece başarılı olmakla kalmamış tüm uçuş modlarında aktif olarak kullanılabilmesiyle de Typhoon H'nın önüne geçmiş.Typhoon'da bu sistem sadece "follow me" ile kullanılabiliyor diye okumuştum.

Yeni Follow Me özelliği ise gerçekten engel tanıma özelliği gibi bayağı cezbedici; hedefi App ekranından seçip tıklıyorsun ve takip ediyor.Hemde sürekli frame de tutarak.72 km lik hızı olmasa bu inandırıcı gelmezdi ama sanırım mümkün.Artısı hedefin kumandayı veya başka bir işaretleyici nesneyi taşıması da gerekmiyor.Bunu görünce aklıma filmlerde birçok kez izlediğim bir sahne ve replik gözümde canlandı; adam caddede durdurduğu bir taksiye aceleyle biner ve "öndeki arabayı takip et" der.Işte aynen öyle , bilmem anlatabildim mi?

Neyse insanın yazdıkça yazası geliyor sizler gibi güzel insanların karşısında ama zamanım bu kadarına yetti.
Zaman ayırıp okuduğunuz için tşkler.