[Urun]: Graupner MZ-12 Pro Kumanda ve Falcon 12 Alici

Radyonun modülasyonu FHSS, 100 mW çıkışı var. Futaba FHSS ve S-FHSS vericiler ile aynı. Dolayısıyla 300 metre kadar kısa menzilli bir radyo.

Levent Suberk' Alıntı:
Anten tutacağın (handle) içinde. İyi bir kumanda tabii, ancak baktım, programlaması karmaşık. JR Propo XG6 daha basit bir menüye sahip. Gene de alayım diyorum, bakalım gümrüğe takılmazsa tabii.
Ama diğer resimde ayni Kuman'da normal anten kullanıyor şeklinde gösterilmiş ??

Levent Suberk' Alıntı:
Radyonun modülasyonu FHSS, 100 mW çıkışı var. Futaba FHSS ve S-FHSS vericiler ile aynı. Dolayısıyla 300 metre kadar kısa menzilli bir radyo.
Ama bu menzil kısa degil mi ? Abi bu bilgiye nereden ulaştın acaba ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kaplamalar MZ-12 için gösterilmiş. MZ-12 Pro'ya da uyuyor olmalı. MZ-12 lerin anteni var. Pro'nun ise anteni sağ tutacağın içinde.

100 mW aslında yüksek bir çıkış gücü. Ancak Futaba FHSS modulasyonlu sistemlerinin menzilini 1000 feet olarak belirtmiş. Yabancı bir forum üyesi Futaba firmasına e-mail göndermiş ve bu cevabı almış.

100 mW gücün menzilinin en az 1 km olması gerekir, ancak FHSS deyince bu kumandanın menzilinin düşük olduğunu zannediyorum. Park flyer modelciler için düşünülmüş olabilir.

Levent Suberk' Alıntı:
Kaplamalar MZ-12 için gösterilmiş. MZ-12 Pro'ya da uyuyor olmalı. MZ-12 lerin anteni var. Pro'nun ise anteni sağ tutacağın içinde.
Pardon abi ya :eek:f: Mz-12 ve Mz-12 Pro diye iki farklı Kuman'da varmış, yeni fark ettim :laugh:

Levent Suberk' Alıntı:
100 mW aslında yüksek bir çıkış gücü. Ancak Futaba FHSS modulasyonlu sistemlerinin menzilini 1000 feet olarak belirtmiş. Yabancı bir forum üyesi Futaba firmasına e-mail göndermiş ve bu cevabı almış.

100 mW gücün menzilinin en az 1 km olması gerekir, ancak FHSS deyince bu kumandanın menzilinin düşük olduğunu zannediyorum. Park flyer modelciler için düşünülmüş olabilir.
Şimdi benim anlamadığım bir nokta var. Bu Kuman'da Graupner kendi haberleşme protokolü olan Hott kullanmıyor mu ? FHSS protokolunu siz nereden okunuz abi ?

Bir de açıklama kısmında "Integrated long range antenna" ifadesi var. Buna göre menzil konusunda bir sıkıntı yaşanmıyor olması gerekmiyor mu ?

Mehmet bey, Graupner evet Hott protokolü kullanıyor. FHSS modulasyonu değişik bir şekilde kullanıyor olmalı. Tam bir bilgiye ulaşamadım. Örneğin Graupner Mxs-8 ve Mxs-12 radyolarda menzil epey yüksek. 1mW için 200 metre! 10 mWatt'tan az yüksek bir çıkış için 1 kilometre menzil belirtmiş. İdeal şartlar durumundaki değerler olabilir. Graupner'e bir mail gönderip menzili soracağım. Ancak bu şekilde menzil konusunda emin olunabilir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Levent Suberk' Alıntı:
Graupner'e bir mail gönderip menzili soracağım. Ancak bu şekilde menzil konusunda emin olunabilir.
Gelecek cevabı merakla bekliyoruz abi :RCKolik:

Bu menzili test edebileceğimiz bi rss sinyal çubuğu yokmu?

At9'da mesafe testimi kendim yapıyorum. ekrandan sinyal kalitesi anlık takip edilebiliyor.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Güzel bir opsiyon olmuş, graupner'ın bu işin peşini bırakmayıp alternatif ürünler çıkartması çok güzel birşey. :bravo:

Yalnız bu kumanda kısa menzilli bir park flyer kumandası mıdır yoksa full range bir kumandamıdır bunu bilmek gerçekten çok önemli. :rolleyes:

Graupner'dan gelecek cevabı bende merakla bekliyorum.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
:eek:f: :eek:f: Bu ne ya :laugh: ;D

Fastlad stoklara girince oradan almak bence en mantıklısı ;) Bu arada Avrupa stoklarında da henüz yok :rolleyes:

Fast ladda artık Marka olarak Graupner i göremiyorum buda stok yenilemeyecek leri manasına mı geliyor?

Graupner'den gelen cevap: Mz-12 Pro menzili 4 kilometredir.

Sinyal kalitesi ekrandan izlenebiliyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Levent Suberk' Alıntı:
Graupner'den gelen cevap: Mz-12 Pro menzili 4 kilometredir.
Beklediğimiz bir cevap [emoji106][emoji106] Bilgilendirme icin teşekkürler abi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bence harika bi kumanda olmuş, tam anlamıyla fiyat /performans kumandası diyebiliriz, AliExpress de graupner kumandalar mevcut %90 bu kumanda da girer stoklara oradan, free kargo almak daha mantıklı, gümrüğe takılmama şasımızda olur hemde [emoji106]

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evet fiyatına göre iyi bir kumanda seti. FHSS modulasyon diye okuyunca aklıma Futaba'nın kısa menzilli park flyer kumandaları geldi. Neyse ki çok iyi bir menzili var.

Aslında vericilere bir yatay bir dikey anten konulmalı. Bu şekilde modele yan dönmek veya vericiyi aşağı eğmek gerekmez. Tabii bunu sadece Graupner için söylemiyorum, her marka için geçerli.

Mz-12 Pro Avrupa'da var. Fiyatı da Türkiye için 166.58 Euro + 30 Euro DHL posta, toplam yaklaşık 196 Euro ediyor. Ancak Euro da Dolar da artıyor. Şu an TL fiyatı 862 TL kadar. Bakalım bu döviz artışı ne kadar devam edecek. Tabii modelciliğe gene de devam edeceğiz.

Gümrüğe takılma konusunu anlayamıyorum. Gümrüğe takılma sebebi ne olabilir bilmiyorum. Sonuçta bir modeli kontrol edeceğiz, frekansı ve çıkış gücü belli zaten.

Çinliler fiyatı düşük yazdığı için gümrük vergisinden kaçma oranı yüksek, çok taranis biliyorum gümrüksüz direk eve gelen