[Urun]: Heli İçin Optik Takometre

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Merhaba arkadaşlar,

Bu başlıkta sizlerle "Devir Ölçüm Yöntemlerini" ve Izmit ekibi olarak Turker kardeşim ile beraber yeni almış olduğumuz "Optik Takometre" cihazını inceleyemeye çalışacağız.

Bu konuda bizler de yeniyiz. Şayet eksik / hatalı bir bilgi aktarımda bulunmuş isek lutfen değerli katkılarınızı eksik etmeyiniz :saygilar:

En temel sorulardan başlayalım :)

Takometre Nedir ?
Takometre dönen bir şeyin devrini ölçmeye yarayan bir cihazdır. Dönen şey motor harici herhangi bir cisimde olabilir. Helici olarak bizim için önemli olan "Throttle Curve" değerine göre pallerin almış olduğu devirdir.

Pallerin Devri niçin Önemlidir ?
Bu devrin gereğinden fazla olması, uçuş süresinin kısılmasına neden olurken, gereğinden düşük olması da başta kuyruk kaçması olmak üzere helinin performansını ciddi anlamda olumsuz yönde etkiler.

Heli için Takometre ile Devir Ölçmek Ne kadar Gerekli ?
Şayet kombo bir set almış iseniz, sizin için motor ve pinyon seçimi zaten gerektiği şekilde yapılmıştır. Dolayısıyla bunları kullandığınızda olması gereken deviri otomatik olarak elde edersiniz.

Şayet motor ve pinyon seçimini kendiniz yapıyor iseniz, devirden emin olabilmek için yapabileceğiniz 1-2 şey var :

a- Motor seçimi sırasında tavsiye edilen pinyon ebatını kullanmak.
b- Mevcut konfigurasyonu kullanıp, test eden kişilerden alacağınız geri bildirimler.
c- Deviri bizzat sizin ölçmeniz :)

NOT: Biz neden ihtiyac duyduk peki :) Aşağıdaki konuda daha önce sizlerle paylaşmış olduğumuz "Trex 500 Upgrade" sonrası, Throttle Curve değerlerinden pek emin olamadık ve bu nedenle bizzat kendimiz ölçelim istedik.

Devir Ölçüm için Kullanılan Methodlar Nelerdir?
Şu ana kadar ki araştırmalar sonucunda aşağıdaki yöntemlerin kullanıldığını tespit ettik.

a- Takometre
Takometrelerde ölçüm yöntemlerine göre kendi içlerinde birkaç sınıfa ayrılıyor.

i- Optik Takometre- Lens Tipi
Heli için en uygun ölçüm yöntemdir. Zira pervane ile olan mesafe önemli değildir.

Biz elimizdeki cihazı "www.flying-hobby.com" sitesinden $99 aldık. Fakat ne yazık ki "Hobbking" 2 hafta sonra aynı ürünü yarı fiyatına ($4:coolxf: satmaya başladı :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ii- Optik Takometre- Motorlu
Ölçüm mantığı aynı olmasına rağmen, burada lens yerine motor kullanılmaktadır. Bu cihazı bir tek "Hobbkying" gördüm.

Fakat yorumlar pek olumlu değil. Motor kullanılması nedeniyle ölçüm hızı lense göre daha yavaş ve daha da önemlisi cihaz kapalı durumda bile pili bitiriyor.

iii- Micro Takometre
Bu cihaz, diğer 2 üründen fiyat olarak dah uygun. Ölçüm mantığını tam anlamadım fakat heliler için pek uygun değil.

Zira ölçüm yapılacak nesneye çok yaklaşmak gerekiyor. Bu nedenle daha çok ucaklar için tercih ediliyor.

b- Hesaplama Yöntemi ile
Bu yöntemde kullanılan heli, motor, pinyon ve pil tipi yazılım üzerinde manual olarak seçiliyor. Buna göre teorik olarak elde edilecek devir hesaplanıyor.

Bu yöntem ile ilgili bulduğum uygulama ve excel tablolarını ekte bulabilirsiniz.

c- Ses Analiz Yöntemi Kullanılarak
Bu yöntemde ise motorun sesi analiz ediliyor. Bunu yapan PC yazılımları olduğu gibi, Ipad / Iphone uygulamaları da mevcut.

Neyse biraz fazla uzun oldu galiba :):)

Gelelim ürün incelemesine :thumbup:

Ekte "Flying-Hobby"den almış olduğunuz "Optik Takometre"nin kutu videosunu bulabilirsiniz.

Inşallah ilerleyen zamanlarda saha ölçüm sonuçları ile diğer yöntemlerin kıyaslama sonuçlarını da sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Umarım faydalı olmuştur.Vakit ayırıp okuyan,izleyen ve yorum yapan herkese şimdiden teşekkürler :saygilar:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Heli ile ilgili ölçüm videosu örneği

Ynt: Heli İçin Optik Takometre

Her zaman helikopter pervanesinin gerçekten hangi devir ile döndüğünü merak etmişimdir. Ve bu Mehmet Bey sayesinde gerçek oldu.
Eminim ki helikopter ayarları konusunda bir devrim olacak Komuk için bu cihazın hayatımıza girmesi :)
Teşekkürler Mehmet Bey...

Ynt: [Urun]: Heli İçin Optik Takometre

Türker bey,

Bende merak ediyorum acaba maksimum pal deviri kaçtır acaba?

Ynt: Ynt: [Urun]: Heli İçin Optik Takometre

selim tunç' Alıntı:
Türker bey,
Bende merak ediyorum acaba maksimum pal deviri kaçtır acaba?
Bugun yarın yani cok yakın zamanda hem TREX 450 hem de TREX 500 ile ilgili motor +pinion ve değer ölçüm değerlerini paylaşacağız.

Yarım kalan TREX 500 ESP test sonuçlarını şimdilik merakınızı gidermek için paylaşalım o zaman ;)

TREX 500 Manual DEVIR Değerleri
Manual göre 2650 RPM üzerinde cıkmamak gerekiyor

Özel Scorpion HK-3026-1400 KV Motor + 15 T Pinion ile ölçüm değerleri
IDLE-UP açık ve Throttle Curve göre % 100 iken ölçülen Devir : 3100 RPM
IDLE-UP açık ve Throttle Curve göre % 90 iken ölçülen Devir : 2850 RPM
IDLE-UP açık ve Throttle Curve göre % 80 iken ölçülen Devir : 2600 RPM
IDLE-UP açık ve Throttle Curve göre % 70 iken ölçülen Devir : 2575 RPM

Ynt: [Urun]: Heli İçin Optik Takometre

Teşekkürler Mehmet bey,
Bu beklediğim ve düşündüğümden çok yüksekmiş,hakikaten bu makinalar çok tehlikeli dikkatli olmak gerekiyor.

Google Playde "headspeed tachometer" adında bir uygulama var. Uygulamada rotor pal sayısını seçip kafa turunu ölçmeniz mümkün. Anladığım kadarıyla pal sesinden ölçüm yapan bir uygulama. Optik kadar sağlıklı olmayabilir.
Uygulama linki:

7.17 TL gibi bir ücreti var. Ücretli ise iyidir. ;D

Şu videoda da 2.40 tan sonra optik ile karşılaştırma var.
%80 throttle

Beklenen kafa turu: 2967 rpm
Uygulamanın ölçtüğü: 2987 rpm
Optik takometrenin ölçtüğü: 2958 rpm

Bence gayet başarılı

Cahit Kaş' Alıntı:
Google Playde "headspeed tachometer" adında bir uygulama var. Uygulamada rotor pal sayısını seçip kafa turunu ölçmeniz mümkün. Anladığım kadarıyla pal sesinden ölçüm yapan bir uygulama. Optik kadar sağlıklı olmayabilir.
Zamanında SES ANALIZI üzerine yapılan bu uygulamaları ben de incelemiştim Cahit hocam. Mantık ve düşünce gerçekten güzel %p Ama yalan olmasın hiç test edip, doğruluğunu kontrol etmedim :)

Ben uygulamayı indirip denemek istiyorum ama kıyaslayacağım takometre yok

İndirdim bakalım ilk fırsatta denicem

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bende bir tacometre almayı düşünüyordum, bu uygulama çok daha ekonomik oluyor bakınca tabi çalışması da doğru değerleri veriyorsa.

Deneyipte verimli olduğu düşünülürse hepimize lazım bir uygulama aslında.

Hem konuyu hatırlamış olalım, hem de 95 TL PilotTR'de taksitle nerede ise bedava gelecek indirimden haberdar etmiş olalım ;)

Bence kesinlikle her modelcinin olmasa da her grubun çantasında bu cihazdan mutlaka bulunmalı. Yok fikir değiştirdim, bu fiyata her modelcinin çantasında olmalı :laugh: ;D

SKY-RC Helicopter Optical Tachometer

Fiyat güzel, bence de alınmalı ama her modelciye gerek yok, teamlere bir tane yeter kişi başı yirmişer otuzar lira atıp :)

Valla fiyat güzel,timimde yok.Hemen alıyom :saygilar:

Elektronik konusuna meraklı biri olarak model uçaklar için bir optik takometre yapmıştım. Ancak model helikopterlerde kullanılması zor oluyor. Bir ara fotoğrafını göndereyim.

Sky RC iyi bir marka. Bir tane sipariş ediyorum.

Optik takometre vericinin tutacak kısmına monte edilebilseydi iyi olurdu. Takometrenin arkasında bir klips olmalıydı, bu klipsle vericinin tutacağına monte edilir ve bu sayede verici elimizdeyken helikopter rotorunun devri ölçülebilirdi. İcatlar ihtiyaçlardan doğarmış. :)