[Urun]: JR XG11 ve XG14

Mesut Arslan

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Arkadaslar oncelikle herkese selamlar,
Bilindigi uzere bugunlerde ulkemizde yeni JR XG11 ve 14 kumandalar satisa sunuldu yaptigim kisa arastirmaya gore yeni bir protokol kullaniyor ve eski nesil alicilarla calismiyor. Siz bu kumandanin gelecegini nasil goruyorsunuz, artilari eksileri nedir ilk kumanda olarak alinirmi ? Tsk.

Herhalde bu kumandaları Pilot-Tr gördünüz. Kumandalar çıkalı 3-4 yıl oluyor ama Pliot-TR JR Dist yeni aldı.

JR Firması bu kumandaları, Spektrum ile yollarını ayırdıktan sonra çıkardı ve yeni bir haberleşme protokolu kullandı, DMSS.

Şimdi JR kalitesi malum. Kumanda kalite anlamında iyidir diye düşünüyorum. Burada esas olarak iletişim protokolu. Mesela ilk çıktığında alıcıları pahalıydı. Belli bir süre Klone alıcıları çıkmadı ki bu da en küçük modelde orj alıcı kullanımını zorunlu hale getirdi. (Şu an Klone çıkmış olabilir bir araştırmak lazım)

Eğer model heli ise durum biraz daha kötü. Şöyle ki eğer FBL modül kullanacaksanız mesela bildiğim kadarı ile çoğu FBL ünitenin DMSS desteği hala yok bildiğim kadarı ile. Bu durumda eğer destekliyorsa alıcı ve kablo bağlantısı gerekiyor. Destekliyorsa özellikle dedim zira bazı FBL alıcı ile bağlantısı da mümkün değil. Örneklemek gerekirse Vbar Neo ile şu ana DMSS kullanamazsınız.

Gördüğünüz üzere sorduğunuz soru, kullanım ve ihtiyaca göre değişkenlik gösteriyor :)

Valla kullanan henüz yok ama Vbar Neo'da UDI RX seçilerek JR kumandalarla kullanım mümkün. Futabanın SBUS'ı benzeri, JR'da da XBUS'ı var... O fonksiyon vasıtasıyla haberleşiyor (dijital sinyal)...

Edit: Kullanan yok derken ülkemizde... Zaten vbar neo kullananların çoğu spektrum, ikisi vbar control, Özkan abi futaba, Mordo abi Graupner... Hepsi bu kadar :)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Valla kullanan henüz yok ama Vbar Neo'da UDI RX seçilerek JR kumandalarla kullanım mümkün. Futabanın SBUS'ı benzeri, JR'da da XBUS'ı var... O fonksiyon vasıtasıyla haberleşiyor (dijital sinyal)...

Neo Programını açıp baktım bir de üstelik yorum yazmadan önce. JETI ve Graupner diye kanal ataması olmayınca direk XBUS desteği ile olmuyor diye düşünmüştüm :laugh: Meğersem forumda konusu bile varmış ;D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arada kumanda üzerindeki etiket de XBUS desteği yazıyormuş

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Cevaplariniz icin tsk. Ben heli icin dusunuyordum. Kumanda secim isi baya sıkıntili malum birkere aliniyor. Daha cok kullanilan ve yaygin olan kumandalara yonelsem iyi olacak sanirim. :-\ :-\ :(

Mesut ARSLAN' Alıntı:
Cevaplariniz icin tsk. Ben heli icin dusunuyordum. Kumanda secim isi baya sıkıntili malum birkere aliniyor. Daha cok kullanilan ve yaygin olan kumandalara yonelsem iyi olacak sanirim. :-\ :-\ :(
İlk çıktığında yeni haberleşme protokolu kullanıldığı için doğal olarak bir takım sıkıntılar yaşandı. Ama büyük ihtimal sorunlar çözülmüştür. Yukarıda zaten yazdık bazı örnekleri. Eğer görünüşü falan hoşuna gidip alayım dersen, almadan önce nette aratıp bir durum güncellemesi iyi olur ;)

Mesut ARSLAN' Alıntı:
xbus olarak kullanabilirsiniz neo da.
benim görüşüm ise biraz farklı.yakın tarihte Spektrum da dahil alıcı yada xbus sbus şeklinde olacak. Jr çok kullanılan ve yaygın bir kumandadır zaten. Ben de kullanıyorum demon hc3sx ile....
Alıcı tak ve uç. Klone DMSS alıcıları da var. Klon alıcı tavsiye eder misin..... :-\ :-\ !!?? yok etmem. büyük heli ise zaten model 7-8 bin klone ile risk almam ama küçük heli ise 40 dolara orj alıcısı var. Bu arada orj 7 kanal alıcısı da telmetri modül dahil 80-90 dolar civarı...

Ünite Vbar Neo olacaksa zaten Vbar Control hepsini üzer de... Başka üniteler varsa planda, JR olabilir tabii. Ama pek ucuz da değil kumandaları... Ben Spektrum DX9 alırdım.

Suanki satis paketlerinde alicilari mevcut zaten burada tek sorun fbl secimi oluyor sanirim. Klon fbl unitelerle calisirmi bilemiyorum (450 lik heli icin).

ben şu x bus olayını tam anlamış değilim. direk satalite gibi bağlayabiliyormuyuz. :yuppi: :yuppi: :yuppi:

Graupner'in aksine bir sürü anlatım videosu var youtube'da :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rasim Öztürk' Alıntı:
Graupner'in aksine bir sürü anlatım videosu var youtube'da :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
:'( :'( :'(