[Urun]: MSH Protos MAX V2 Kutu Açılımı / İnceleme - Rasim Öztürk

Abi zaten prensip olarak dönen cisimlerin ağırlık merkezlerinin dönme ekseni üzerinde olması sanırım hiçbirimizi rahatsız etmez :) ideal bir durum gibi geliyor kulağa... Motorlarda da mesela krank milinin üzerinde bir tarafta biyel kolu vs varken diğer tarafında balans ağırlıkları vardır.. Diğer markalar neden yapmıyor konusunda bir fikrim yok, onlara sormak lazım. Belki de onların pal tutucuları öyledir ki; açı veren kolun karşısında kalan taraf biraz daha kalın/ağır yapılmıştır falan... Yada işi tamamen servoya bırakıyordur...

380de yok dediğin gibi... Belki bu boyutlarda çok da büyük değil bu kuvvetler... Komple spindle, rulmanlar, pullar, vidalarla pal tutucuları tarttım 8gr geldi... Demonte edip sadece pal tutucuyu koysam tartı hassas olarak tartmayacak belki de :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonuçta bir gerçek de şu ki, markaların amiral gemileri hep 700 modeller. Onun üzerine daha çok düşmüş olabilirler. Yine de balans ağırlıklarının olmadığı durumlarda servoya binen "ek" yük muhtemelen servoların karşılayamayacağı boyutlarda değil... 700 modelimde kullanacağım servo örneğin 10 kg.cm torka sahip. Diğer markalar modellerinde ve msh 380 modelinde işi servoya bırakmış diyebiliriz.

Bence olmasının faydası var, olmaması da çok büyük mesele değil :)

:saygilar: güle güle iyi günlerde kullanın, çok şık duruyor , :agreed:

Ohh İngilizce versiyon da yayınlanmış :thumbup:

Rasim hayırlı olsun. Sevdiğimiz ve takip ettiğimiz bir model olduğu için merakla açıp , keyifle izledim. Emre abi ve senin eline sağlık. :thumbup:

İşlerin yoğunluğundan Türkçe versiyon unboxing'i dün gece izlememe rağmen geniş bir zaman bulupta bir türlü mesaj yazamadım. :-\

Hayırlı uğurlu olsun Rasim. :thumbup: Çok güzel görünüyor ayrıca sana da çok yakıştı bence. :hoppa: :hoppa: :halay:

İnşallah uçuşunu da göreceğiz en kısa zamanda. :RCKolik:

Heliler çok seviliyor, keşke hepsinden birtane olsa. :coolxf:

Rasim bu ne hız daha geçenlerde konuşuyoduk bugün konuyu görüyorum :eek:
Rabbim nazarlardan esirgesin tüm modellerini %p

Bu da hayırlı olsun :laugh:
Sen planı çok önceden yaparak ucuza kapatmışsın ;D
Bakalım bize ne zaman kısmet olacak :saygilar:

Rasim eline sağlık kardeşim...Allah nazarlardan saklasın , gerek görselleri gerek detaylı kutu açılımıyla harika bir inceleme konusu olmuş.. :saygilar: Brain 2 sürprizi de ayrı bir güzellik olmuş... :D

Teşekkür ederim hepinize :)

Aldığım gibi kutusunda duruyor :D Fiyatların artacağını düşünerek son 441lik kiti kapatayım dedim... Haftasonu bursaya uğrayacağım birkaç günlüğüne tekrardan... Sonra 380'i yoluna koyabilirsem, montaja başlarım ufak ufak... En azından kısmi montajlara...

Uçmayalı bayağı oluyor, şu sıralar ufaklardan başlasam iyi olacak. İlk seferde 700 çarpar adamı :laugh:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Teşekkür ederim hepinize :)

Aldığım gibi kutusunda duruyor :D Fiyatların artacağını düşünerek son 441lik kiti kapatayım dedim... Haftasonu bursaya uğrayacağım birkaç günlüğüne tekrardan... Sonra 380'i yoluna koyabilirsem, montaja başlarım ufak ufak... En azından kısmi montajlara...

Uçmayalı bayağı oluyor, şu sıralar ufaklardan başlasam iyi olacak. İlk seferde 700 çarpar adamı :laugh:
Rasim abi bursaya geliyorsan ufak bi bulusma yapalim hafta sonu[emoji7]

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ali yanlız' Alıntı:
Rasim abi bursaya geliyorsan ufak bi bulusma yapalim hafta sonu

Program full dolu Ali :) öğlenleri akşamları... düğünler yine tavan yaptı bu aralar :D kısmetse gölyakada sahada olacağız...

Madem konunun adında inceleme var, maiden videolarını da burada paylaşayım. Buluşma başlıklarından zaman geçtikçe erişim zor oluyor.

İlk pilde governor store... Hoverda modele şöyle bir bakmaca, kopan çıkan yer yok, tracking yok, herşey normal görünüyor, kafaturu 2080rpm falan %80 throttle'da, gayet iyi... Flipler, kuyruk çevirmeler ve ani kuyruk duruşları... Bir pili öyle böyle derken yedim. (Tam da yememişim, toplam kullanım %53 kadar olmuş, normalde %70 kullanırım.)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İkinci pil anlam veremediğim şekilde ui sensör telemetrisinde havada sorun oldu. Ben de sadece pil kullanım yüzdesine göre timer ayarlamıştım. Uçuşun yaklaşık 40. saniyesinde bu veriyi kaybedince, timer adına bişey kalmadı beni uyaran. Ben yine de uçuşa devam ettim ama fazla uçmadım son damlasına kadar, 3 dk 50 sn uçmuşum sonradan logu incelediğimde... Burda ilk gerçek uçuş olduğu için alışmaya çalıştım (aslında kuyruk dönüş hızı olsun, default ayarlar olsun son derece normal geldi) Fakat sorun bendeydi, sağ rudderda normaldi komutlarım ama sol rudderda baş parmağım titriyordu :D Videosu var sanırım bu uçuşun. Sanki kuyruk gain problemi gibi gelecek belki izleyince ama alakası yok, zaten kuyruk sadece bir yönde yapıyor. Bir miktar heyecan olunca nedense başparmağımı avuç içinden uzaklaştırdığım pozisyonda (sağ rudder) rahat iken avuç içine yaklaştırdığım pozisyonda (sol rudder) bi titreme geliyor ;D Neyse yine de bir miktar heyecanla elimden geleni yaptım. Timer da biraz stres yaptı doğrusunu söylemek gerekirse çünkü cutoff disabled kullanıyorum pil yüzdesini takip ettiğim için. (ama ilk defa bu telemetride bir sorun oldu) -videoda bahsediyorum yer yer anlam veremediğim bu sorundan, sonunda falan-

-videosu olmayan- Üçüncü ve son pilimde ise bu sefer dakikada bir uyaran "klasik" timer da ayarladım. Hem her dakika o uyardı, hem her %10 kullanımda bir uyaran ui sensörün timerı ayarlıydı, bu sefer düzgün çalıştı (ki zaten Logo550sx te de bugüne kadar bir sorun olmamıştı 40-45 uçuşun tamamında)... Toplam uçuş süresi 5 dakika... Titreme olayı da gitmişti bu uçuşta, daha rahat bir uçuş gerçekleştirdim. İkinci uçuşta default ayarlarla uçmuştum (mainrotor; paddle sim 10 pitch pump 0), üçüncü uşuşta timerla beraber bunları da normal kullanım şeklime ayarladım (paddle sim 0, pitch pump 30-40 civarı).. Haliyle akşam saatlerine yaklaştığımız bu son uçuşta tictoclar bir miktar daha düzgün ses vermiş olabilir ünitenin de yardımı ile...

Modelin havada görüntüsü ile ilgili hiçbir sıkıntım olmadı. Kuyruk fini sticker da güzel görünüyor, kanopi de son derece turuncu :) Aynı zamanda switch pallerin oluşturduğu rotor diski görüntüsünü de seviyorum, beyazı bol, simit görüntüsü çok net. Videolarda bu dediğim çok anlaşılmıyor çekimin fps olayından ve modelin rpm inden dolayı ama gerçekte net yani...

Anlamadığım bir olay, uçuş için 2080rpm kullandım, autorotation bankına %40 ayarladım yani 1100rpm lere kadar alması gerekiyordu ama ben switchi idle pozisyona alınca esc 2080rpm devam ediyor. switch off pozisyona alınca motor tam susuyor, standart otorotasyonla iniyorum. Oto performansı tabii ki bir 700 model gibi, holddan sonra modelle birkaç saniye daha eğlenmek güzel :) Ama hobbywing %40 ta neden gerekli devre almıyor, bilmiyorum. İnceleyeceğiz o kısmını...

Modelin rtf ağırlığı 5.850kg ... Beklediğim seviyelerde (belki 5.650 falan beklerdim ama buna da çok şaşırmadım) Hazır tartı varken P380 i de ölçtüm, o da daha önceki parçalı ölçümlerimin toplamına uyuyor, 1260gr ....

Ses olarak tabii ki tüm 700 modeller gibi, gür ve tok bir ses veriyor ki bu da ayrı bir tat veriyor :)

Ama şunu da belirtmek isterim ki, 700 olmazsa olmazdır, diğerlerinden o kadar tat almıyorum demiyorum. Her zamanki gibi 380 ile uçuşlarımdan da çok keyif aldım, Logo550sx ile de çok keyif alıyordum. Dün 380 ile sonlara doğru biraz daha kendimi zorlamaya çalıştım, half piroları uç uca eklemeye çalıştığım anlar oldu, hatta bir an sürekliliği de iyi korudum, bir zamanlarki piroflip çalışmalarımızı anımsadım o an ve çok hoşuma gitti. Toplam sekiz uçuş yaptım, en fazla o "an"dan keyif aldım diyebilirim. Toplamı 2-3 saniye sürdü belki ama, aklımda o an kaldı en net :)

Her anlamı ile güzel bir model oldu : kutu açılımı, incelenmesi, montaj detayları ve toplu maideni :thumbup:

Tekrar hayırlı olsun Rasim kardeşim. Gerçekten güzel bir model %p Sesi benim de çok hoşuma gitti :halay: Kırımsız günlerde, bol uçuşların olur inşallah :hoppa:

Ben ufaklığı daha çok sevdim yılan gibi kuruk borusu çok tahrik edici[emoji16]

Keşke benim olsa[emoji39]