[Urun]: Revoelectrix GT 500 Yeni Sarj Cihazi

Aklıma gelmişken bu konu altında sormak istedim. Elimde 6s 4500lük ve 6s 5000lik pillerim var.

Aynı anda pl6sarj aletimle 4.5a basarak board ile sarj etsem sıkıntı olur mu?
4500lük dolduktan sonra sarj etmeyi kesip 5000lik olanın bir kısmı boş mu kalır yoksa 5000lik olanı doldurmaya çalışıp 4500lük olana fazla enerji mi vermeye calısır?
Yada 4500ü doldurup ona enerji vermeyi kesip 5000lik olanı mı doldurmaya devam eder?

Biraz karmaşık oldu sanırım :laugh:

Benim bir sefer yaptığım gibi aling 1250 mah ile gens ace 1400 mahları aynı anda bağladım 2 şer adetti 4 pilide doldurdu sıkıntı olmadı. tavsiye edilen farklı pilleri aynı anda şarj etmeyin deniyor bende yapmıyorum bence sende yapma.

Hücrelerin eşit dolması için balans portlarını kullanıyor. Muhtemelen 4500 mah lık piller dolunca kalan 500 mah kapasite için ana kablolardan akım geçmeye devam edecek balans portları 4500 lerden aynı miktarda akımı boşaltmaya çalışacak. Bu akımı 5000 liklere gene balans porttan geçirecek. Sonuçta dengeye gelecek. Geçen akım miktarı artarsa portlar kaldırmayabilir. Yapılacaksada düşük akımda yapılması gerekir. Ama riske atmaya gerek yok. 2 tane pili ayrı ayrı doldurmak ile paralel doldurmak arasında (aynı C değerinde) zaman farkı oluşmaz.

İlker Sönmez' Alıntı:
2 tane pili ayrı ayrı doldurmak ile paralel doldurmak arasında (aynı C değerinde) zaman farkı oluşmaz.
2 tane 5000mah pili paralel boarda baglasak ve 10amper bassak da ortalama 2 saatte.
Tek tek 5a bassak da 2saatte dolacak.
Yanlış anlamamışım dimi İlker Abi?
Yanlış anlamadıysam çoklu boardın bir manası kalmıyor zaman bakımından o halde

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ya aslında pile direkt şarj hızlı bir işlem. Pilden pile, hücreden hücreye "balans" işi uzun sürüyor, akımlar düşük sanırsam.

Haliyle 4500 ve 5000 lik pilleri bağlayacaksın. 4500 dolacak 5000 tam dolmayacak. Bu sefer doludan dolmayana bir balans, her ikisine de azar azar şarj daha, biraz daha balans derken uzuyor.

Onun yerine 4500 leri bir seferde, 5000 leri bir seferde yani aslında ayrı gruplar halinde şarj edince de aynı kapıya çıkabiliyor.... Zannımca :)

Tam olarak bu sekilde olmuyor. Birincisi, 5000'lik iki pile 10a basarsan pil basina 1c yani bir saate yakin surer, iki pile ayri ayri 5 basarsan 2 saate yakin suruyor.

4500 ve 5000'leri ayni anda baglamakta hic sakinca yok. Paralel sarjin en buyuk tehlikesi piller arasinda voltaj farki olmasi. Ayni hucre sayisinda olsa bile biri tam bos, biri yari bos pil baglamak sikinti olur. 4500-5000 pillerde ise 5000'i doldurup 4500'u bosaltmiyor. Sarj cihazi borda kac mah pil takildigini bilmiyor. 6s bagliysa, sarj sirasinda ana kablolardan satj akimini gonderiyor, balans kablolarindan hucreleri kontrol ediyor. Ana kablodan gelen akimdan her hucre alabildigi kadarini aliyor, sarj aleti de o hucre sirasinin voltajini takip ediyor. Eger diger hucre siralarindan yuksekse bypass yapip digerlerinin yetismesini bekliyor. Biraz karisik gibi oldu :) yani 4500-5000 baglanirsa, 4500 dolar, 5000'nin dolmasini bekler

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Normal durumlarda zaten ayrı ayrı sarj ediyorum fakat acil olarak doldurmam gerektiğinde bereber takmayı düşünüyordum ama cesaret edip takamıyordum hiç.