[Urun]: Sony A6000 Fotoğraf Makinesi & Lens İncelemesi

burak

Uye
Web sitesi
www.flickr.com
Merhaba arkadaşlar;
Mehmet abinin isteği üzerine kısa bir süre önce almış olduğum fotoğraf makinesinin incelemesini sizlerle paylaşacağım. :RCKolik:

Öncelikle yaklaşık 8 senedir fotoğrafçılık ile ilgileniyorum ve bu süre zarfında hep Pentax makine ve farklı lensler kullandım. Kullanmış olduğum body 2008'de piyasaya çıkmış, 10 mp ccd sensör barındıran bir makineydi. Af konusunda bazen yavaş kalışı dışında beni hiç üzmedi diyebilirim.

Kullandığım lensler;
Pentax Smc 18-55mm / Pentax Smc 50-200mm / Pentax Smc-M 50mm f1.7 / Jupiter 37a 135mm f3.5

*Eğer çekim amacım videoya doğru kaymamış olsaydı tekrar bir Pentax body tercih ederdim kesinlikle.

Şimdi gelelim a6000'e; :thumbup:

Bu cihaz aynasız bir body, haliyle optik vizör barındırmıyor. Elektronik vizörü var. Vizör slr bodyye alışmış biri için olmazsa olmaz tabi ki.

Standart slr makinelerin sahip olduğu gibi, 1.5x çarpanlı yani croplu 24.3 mplik APS-C Cmos sensörü mevcut. ( Tabi full frameleri işin dışında tutuyorum :laugh: )
Sony'nin iddasına göre dünyanın en hızlı netlemesine sahip. Test ettiğim kadarıyla da hakikaten öyle. Netleme hızı 0.06 sn. Kitlemeli ve nesneyi takip eden AF fonksiyonları mevcut, çok işe yarıyor.

-Ne aldım?

* Sony A6000
* Sony E PZ 16-50mm f/3.5-5.6 OSS
* Sony Sel 55-210mm f/4.5-6.3 OSS
* Sony Sel 35mm f/1.8 OSS

Lenslerden bahsedersek;

* 16-50mm: Makinenin üzerinde gelen kit lens, çok üstün bir görüntü kalitesi yok lakin genel ve geniş açı çekimler için oldukça yeterli. Az olsa zoom kapasitesi mevcut. Video çekiminde üzerindeki power-zoom tuşu çok işe yarıyor. Zoom halkasını çevirmeden yakınlaşma-uzaklaşma yapabiliyorsunuz.

* 55-210mm: Standart bir tele foto lens, uygun fiyatlı ve oldukça kaliteli optiğe sahip diyebilirim. Daha çok fotoğraf çekimlerimde işe yarayacak.

* 35mm f1.8: Asıl prensimiz bu. :laugh: Sabit diyaframa ve sabit odak uzaklığına sahip bir prime lens. Bunu alış amacım daha çok sinematik video çekimleri. 1.8'e kadar açılabilen diyafram, loş ortamlardaki ışık ihtiyacını yeterince karşılıyor, ve asıl görevi olan alan derinliği oluşturma konusunda çok başarılı. 1.8'e rağmen keskinlik çok iyi.

-Neden bu makineyi tercih ettim?

* Bu makineyi tercih ediş sebebimin %60'ı video çekimi, %40'da fotoğraf çekimi odaklı.

* Bir kere makine oldukça ufak, benim battery gripli bodymden sonra neresinden tutacağımı şaşırıyorum bunu. :laugh: Ama ufaklığı çok işe yarıyor tabi, en önemlisi dikkat çekmiyor.

* Yukarıda da bahsettiğim gibi AF hızı inanılmaz. Bu makineyi tercih etmemdeki en büyük nedenlerden biride bu diyebilirim.

* 179 adet faz netleme noktası, 25 adette klasik kontrast algılamalı netleme noktası mevcut, neredeyse sensörün tamamı netleme noktaları ile kaplı. Bu sayede karenin her bölgesinde netleme yapabilme imkanına sahipsiniz.

* 25600 iso seviyesine çıkabiliyor ve 10000 isoya kadar kabul edilebilir seviyede görsel ve video sunuyor. 3200 iso üzeri çoğunlukla ihtiyacımız olmasada ihtiyaç halinde bukadar yükselebilmesi çok başarılı.

* Saniyede 11fps çekim hızına sahip. Bir saniye içinde 11 tane fotoğraf çekebiliyorsunuz, bu neredeyse hiç bir şeyi kaçırmamanız demek.

* XAVC-S ve AVCHD formatlarında 25 fps ve 50 fps'de full hd 1080p video çekebiliyor. XAVC-S formatında 50mbps bitrate değerinde video çekiyor. Ne kadar çok bitrate o kadar çok görüntü verisi demek. 50 mbps gibi yüksek bir bitrate değeri bana videoları işledikten sonra daha temiz görüntü almamı sağlayacak. Tabiki hacklenerek 100 mbps gibi değerlerin üzerine çıkmak mümkün. :laugh:

* Üzerindeki tuşlara istenilen fonksiyonlar atanabiliyor. Benim gibi dslr konforuna ve kullanım kolaylığına alışmış birisi için çok gerekli bir özellik bu.

* Negatif yönleri konusunda şuanda birşey söylemem pek doğru olmaz, zamanla kullandıkça beni rahatsız eden şeyleri konuya eklerim.

-Daha uygun alternatifler neler?

* Sony a5000;

a6000'e göre bazı özellikleri kırpılmış ama genede iyi bir body, video çekimi olarak oldukça iyi. Üzerinde 16-50 kit lensi ile beraber geliyor. İhtiyacınıza göre lens ekleyebilirsiniz tabi ki. Ekranı makinenin önüne doğru dönebiliyor, lakin vizörü yok. Benim için büyük bir eksi ama vizör kullanmayanlar için kesinlikle sıkıntı olmaz.

Body + kit lens fiyatı: 1200 tl civarında.

* Panasonic GF2- GF3- GF5 serileri;

Makineler hakkında detaylı bilgiye sahip değilim ama, panasonic'inde video konusunda çok başarılı olduğunu biliyorum. Bunlarında fiyatları 1200-1800 tl civarında.

* Tabi ki bu önerilerim video konusunda bişeyler yapmak isteyen, manual ayarlarla uğraşıp özel görüntüler çekmek isteyenler için daha uygun. Fotoğraf konusunda zaten apsc sensörlü body oldukları için çok iyi görüntüler vereceklerdir.

Eğer ben sadece hatıra videoları çekeyim, her ayarı makine otomatik yapsın, teknik detaylarla uğraşmayayım derseniz ozaman handycam dediğimiz el kameralarına yönelmek daha doğru olacaktır. Bu makineler yüksek optik zoomları, güzel titreşim önleyici sistemleri ile standart kullanıcıları yeterince tatmin edecektir.

*Bu ihtiyaçlar dahilinde ise;

- 600-1500 tl arası; Sony'nin Full Hd çekim yapan tüm handycamleri(çok çeşit olduğu için direk model ismi vermiyorum),
- 600-800 tl arası; Canon Hf 606 - Hf 506 serileri,
- 500-1500 tl arası; Panasonic Hcv-100, Hcv-500m, Hcv-550, Hcv570 serileri gayet mantıklı tercihler.

* Çok daha üst düzey kalitede fotoğraf ve video çekmek isteyenler için ise seçenekler sınırsız;

-Full frame Canon, Sony, Nikon gövdeler. (Minimum 7-8 bin tl)
-Blackmagic Sinema kameraları (3000 tl - 30000tl)
-Red ve Arri Sinema kameraları ( Fiyatlarından bahsetmek bile istemiyorum :lollol: )

Şimdi ise gelelim a6000 ile çekmiş ve işlemiş olduğum 2 videoya, hatta bu videoların biri Arda'ya da sürpriz olacak. :laugh: :laugh:

-Videoları 1080p izlemenizi öneririm.

1- Çekim: 2 saat / Kurgu ve Edit: 4 saat

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- Çekim:1 saat / Kurgu ve Edit: 8 saat. (Çok loş bir ışıkta, f1.8 diyafram değerinde ve 1250-2000 arası değişen iso değerinde çekildi.)

*** Bence bu video Arda'nın pilotaj sırlarını açığa döküyor. :laugh: Muhteşem refleksler. :thumbup:

+ Aşağıdaki videolar ise, makineyi aldığım gün daha detaylarına hakim değilken çekildi. Asıl önemli nokta daha makineye güncel versiyonunu yüklememiştim. 25p'de 17mbps bitrate değerinde çekildi. Bu yüzden kalite üstteki videolara göre daha düşük..

3-

4-

Burak gule gule kullan sony aynasiz modellerde ustunluk sagladi.

Ayrica makarnayida sen yaptiysan diyecek yok :)

Burak hayırlı olsun güzel günlerde kullan. Ayrıca ayrıntılı bilgi için teşekkürler gerçekten güzel bir inceleme olmuş.
Bizim arda iyi kaleciymiş bravo güzel kurtarışlar sergiledi.

Oncelikle beni kirmayip emek verip Boyle sahane bir inceleme konusu hazirladin icin Tesekkur ederiz Burak :bravo: :thumbup:

Konuyu hemen sabitleyip, ilgili indeks konularina link verelim :RCKolik:

Kullanilan terimlerin coguna yabanciyim, itiraf edeyim :laugh: Ama ilk video olan tomatesli makarna reklami herseyi Cok net olarak acikliyor. Sonuc harika, elbette kullanan kisinin de marifetleri var ama donanimsal olarak nerelerin yapilabilecegini cok guzel ozetlemis :bravo:

Seneye mevcut video makinami guncelleme bir niyetim vardi, bu konu sahane oldu dogrusu :halay: :yuppi:

Özkan Çıkıkçı' Alıntı:
Burak gule gule kullan sony aynasiz modellerde ustunluk sagladi.

Ayrica makarnayida sen yaptiysan diyecek yok :)

Çok teşekkür ederim Özkan abi. :)
Sony zaten sinema sektöründe ilk sıralarda geliyor. Ama dediğin gibi aynasızlarda şuanda kasıp kavuruyor.
Özellikle full frame aynasızlarda (A7rII ve A7S) aşmış durumda.

Bu arada makarnanın sadece çekimi bana ait. :)

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Burak hayırlı olsun güzel günlerde kullan. Ayrıca ayrıntılı bilgi için teşekkürler gerçekten güzel bir inceleme olmuş.
Bizim arda iyi kaleciymiş bravo güzel kurtarışlar sergiledi.

Teşekkür ederim Mustafa abi.
Arda eskiden beri çok iyi kalecidir, bu daha uzun süredir oynamamış antremansız hali. :laugh:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Oncelikle beni kirmayip emek verip Boyle sahane bir inceleme konusu hazirladin icin Tesekkur ederiz Burak :bravo: :thumbup:

Konuyu hemen sabitleyip, ilgili indeks konularina link verelim :RCKolik:

Kullanilan terimlerin coguna yabanciyim, itiraf edeyim :laugh: Ama ilk video olan tomatesli makarna reklami herseyi Cok net olarak acikliyor. Sonuc harika, elbette kullanan kisinin de marifetleri var ama donanimsal olarak nerelerin yapilabilecegini cok guzel ozetlemis :bravo:

Seneye mevcut video makinami guncelleme bir niyetim vardi, bu konu sahane oldu dogrusu :halay: :yuppi:

Rica ederim Mehmet abi, ben teşekkür ederim. :saygilar:

Zamanla videolar hazırladıkça konuya eklerim. :)

Kardeşim eline sağlık harika inceleme olmuş.Yaptığın her işin sonuna kadar hakkını verdiğine emin olduğum için böyle bir konu bekliyordum. :thumbup: Makarna videosuna diyecek söz yok zaten.Ayrıca benim videomda süper olmus tekrar ellerine sağlık. :halay:

Burak, öncelikle yeni makinen hayırlı uğurlu olsun,
makinenin özellikleri ve senin kabiliyetin ile çok iyi işler çıkaracağına eminim.
inceleme ve makarna tam bir profesyonel işi...
selam ve sevgiler.

Arda Erkan' Alıntı:
Kardeşim eline sağlık harika inceleme olmuş.Yaptığın her işin sonuna kadar hakkını verdiğine emin olduğum için böyle bir konu bekliyordum. :thumbup: Makarna videosuna diyecek söz yok zaten.Ayrıca benim videomda süper olmus tekrar ellerine sağlık. :halay:

Çok teşekkür ederim kardeşim, birlikte daha çok güzel işler yapacağız. :halay:
Sen benim artık başrol oyuncumsun; uykuna, beslenmene, sağlığına daha çok dikkat ediceksin bundan sonra. :lollol:

Kardeşim bu aciklamalarla birlikte yeni makinen tekrardan hayirli olsun.
Istedigin gibi kullanabilmeni diliyorum ki bundan suphemiz yok.
Sen bu isin duayenisin.
Videolari bir turlu izleyemedim.
Yorumumu sonraya sakliyorum :saygilar:

Mordo Ortasi' Alıntı:
Burak, öncelikle yeni makinen hayırlı uğurlu olsun,
makinenin özellikleri ve senin kabiliyetin ile çok iyi işler çıkaracağına eminim.
inceleme ve makarna tam bir profesyonel işi...
selam ve sevgiler.

Çok teşekkür ederim Mordo abi, teveccühünüz. :saygilar:

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Kardeşim bu aciklamalarla birlikte yeni makinen tekrardan hayirli olsun.
Istedigin gibi kullanabilmeni diliyorum ki bundan suphemiz yok.
Sen bu isin duayenisin.
Videolari bir turlu izleyemedim.
Yorumumu sonraya sakliyorum :saygilar:

Çok teşekkür ederim abi, daha iyileri sizlerin olsun. :saygilar:
Estağfurullah, duayenlik kim ben kim abi. Sadece kendi çapımızda vakit geçiriyoruz diyelim. :yuppi:

-Videoları şöyle link olarak vereyim, belki mobilde gözükmemiş olabilir:

1-

2-

Burak ellerine sağlık makarna güzel görünüyor[emoji16]
Şaka bir yana çok detaylı güzel bir rehber olmuş ellerine emeğine sağlık.

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Burak ellerine sağlık makarna güzel görünüyor[emoji16]
Şaka bir yana çok detaylı güzel bir rehber olmuş ellerine emeğine sağlık.

Çok teşekkürler Celalettin abi.

İnceleme için teşekkür ederim. Hayırlı olsun yeni makinanız. Tabi makinanın ve lensin kalitesi önemli olmakla beraber herkesin elinde de aynı tadı vermeyecektir.
Ben de uzun zamandır fotoğrafçılıkla ilgiliyim. Rc hobim olmadan önce fotoğraf hobime daha fazla zaman ayırıyordum. Zaten Rc yi bu yönüyle bi yandan sevmiyorum diyebilirim. Ben Canon 60d kullanıyorum. Bir çok lens kullandım ve sattım. Şu an portre için 50 f1.8 ve geniş açıda 10-22 kullanıyorum. Memnunum ama değiştirmek de istiyorum doğrusu.
Tabi makine seçerken ne için kullanacağınız ve bütçeniz çok önemli. O nedenle herkesin tercihine saygım var. Yalnız ben şu an makine alacak olursam eğer hafif olsun istersem tüm imkanları zorlayıp fullframe bir makine (sony a7r ii gibi) ve 35mm bir lens alırım. Tüm ihtiyacımı karşılar.
Ama eğer yanına başka lensler de alacaksam ve yanımda mutlaka çanta ile dolaşacaksam fullframe DSLR alırım. Ele otoruşu daha iyi ve gövde daha sağlam. Bir de bana video lazım değil onu da belirteyim.
Tabi fullframe biraz pahalı. Fullframede ısrar etmemin nedeni yıllarca croplu makineyi zaten kullanıyor olmamdır.
Şunu da belirteyim şu ana kadar en çok zevk aldığım lensim Tair 11A 135mm f2.8 oldu. Harika portreler çektim onunla. Ama manuel olduğundan yavaştı. Ve çok ağır bir lensti.
Keşke geçensene forumda tanısaydım sizi. Canon 135mm f2 L lensi almaya niyetlendim. Ankarada uygun bir tane buldum ama satıcıya güvenemedim. Forumdan İsa Sarı idi sanırım. Ürün incelemeleri de yaptığından benim için alıp incelemesini rica ettim. Ama ilgi alanı dışında olduğundan olmadı. Sonra başka bir şey almam gerekti.

Burak Bey
Emeğinize sağlık
şu aralar Samsung nx 1000
inceliyordum Amaç % 80 video Drone için + hafiflik+wifi

Hiç inceleme imkanınız oldumu nx100 i
sizin incelediğiniz makinanın ağırlığı ne kadar + wifi veya bluetooth özelliği yada dışarıya görüntü aktarma özelliğ nedir
teşekkürler

Cahit Kaş' Alıntı:
İnceleme için teşekkür ederim. Hayırlı olsun yeni makinanız....

Ben teşekkür ederim Cahit hocam.

Kullandığınız body şuanda oldukça iyi. Lensler için zaten birşey demeye gerek yok, harikalar. Dediğiniz gibi sadece full frame bir cihaza geçmek için değişim düşünülebilir ancak.

Tabi ff gövdelerde malum fiyatları oldukça yüksek, benimde amacım ff bir cihaza geçmekti ama bütçe dolayısıyla geçemedim.

Bu arada Tair 135 harika bir lenstir, manual olduğu için haliyle biraz kullanması zordur. Tamamen metal oldukları içinde baya ağırdır tabi. Benim kullandığım jupiter 135'le birbirlerine benzerler, bıçak ve bokeh yapısı olarak çok yakındır.