[Urun]: Storm OSD ( Otopilot Stabilizasyon) Inceleme ve setup

Onelge86

Uye
Arkadaşlar Genel olarak OSD nedir? nasıl kurulur ? onu anlatacağım .

Kurulumu yaptığımız OSD modül CYCLOPS STORM OSD V2 dir

Öncelikle kutu içeriği
1 adet ana kart
1 adet Amper sensörü 30V 100A
1 adet GPS sensörü
1 adet tuş takımı
1 adet plastik kasa
ve servo kabloları

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu ürünün temel özellikleri şu şekildedir.

A . Toplam'da 3 tane uçuş sitili vardır bu sitiller

1. Standart uçuş ( kontrol sizde )
2. '' PA '' sıtabil uçuş sağlar ( kontrol sizde, kumandadan müdahale edilmediği sürece sabit irtifa ve dengede uçar )
3. '' RTH '' eve dönüş sistemi ( kumanda alıcıdan çıkarsa veya sizin isteğiniz doğrultusunda modeli sizin belirlediğiniz irtifada başlangıç GPS konumuna döner ve havada daire çizer. )

B . Osd ekranında
1. OSD ve kamera sistemi besleme Gerilimi ( Volt ) ( video system voltage )
2. Motor Besleme gerilimi, Kalan mAh değeri ve anlık motorun çektiği Amper değeri ( power battery voltage )
3. GPS Koordinat
4. Hız ( speed )
5. Rakım ( Altitude )
6. Uçak uçuş açı değerleri ( Pitch angle , Roll angle )
7. Variometre ( Variometer )
8. Pilottan uzaklık ( Ground distance to home )
9. yapılan Km ( Trip )
10 . Alıcı Gerilim ( RSSI voltage)
11. Pusula ( Heading )
12. Kalan motor pil ( mAh consumption counter )
13. Motorun Anlık Çektiği Güç A ( Power battery currnet )
14. GPS Sinyal durumu ( GPS Signal )
15. Uçuş Süresi ( Flight timer )

Bu cihazlar genellikle pc bağlantısı ile setup edilmezler, sahada Osd nin kendi tuş takımı ile setup edilir. Genel olarak Fazla ayara ihtiyaç duymazlar Bu ayarların içinde başlıca kalibrasyon ayrı önemli fazla zor değil üniteyi tam sıfır pozisyonda tutup 5 sn bekliyorsunuz kalibrasyon bitiyor.

Cihazın Giriş çıkışları şu şekildedir.

Ürünü modele montaj ederken mutlaka yatay pozisyonda ve plastik kasanın üzerinde bulunan uçak resmine göre montajlanması gerek

Ürünün en güzel yanı servo ve görüntü girişleri çıkışları ayrı ayrı volt'larla beslemek gerekiyor, Açıklamak gerekirse video giriş çıkışlarına 11,1V 3S lipo ile beslerken, servo kanallarını yine bec devresinden veya motorun esc'sinden 4,8V 6V olarak besleniyor.

Bu tarz ürünler eskiden sadece osd görevi yapardı, şuan yeni nesil ürünler Hem osd hem otopilot hem stabil uçuş için üretilir.

Bu tip ürünler 125 dolar ile 300 dolar fiyatlar arası değişmektedir.

Bence tüm model rc uçaklarda bulunması gerekmektedir sebebi ise bi dünya para vererek aldığımız modeller bazen ufak dalgınlıklar veya bazı pilotaj hatalarından dolayı kırım geçirir. Bu sebeple ''PA'' modunda kullanıldığı zaman büyük oranda kırımları önler.

Acemi pilotlara kesinlikle öneriyorum bu ürünü, neden derseniz bu ürün 3 in 1 gibi birşey :) Faydaları sadece uçuş kontrol alırsa yeni pilot, ilerleyen zamanlarda fpv işine girince OSD'de ihtiyaç duyacak ve yine masraf edecek.Fakat bu tarz ürün alırsa hem OSD Hem uçuk kontrol almış olacak :).

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eksik kalan ve unuttuğum bilgileri güncelleyeceğim, eksik kaldığım noktaları tamamlarsanız sevinirim iyi forumlar...

[Urun]: Storm OSD inceleme ve setup

Muharrrem paylaşım için çok teşekkürler. :bravo:

Özellikle de FPV için vazgeçilmez bir ekipman bence. Sayede denenmiş ve tecrübe edilmiş bir ürün hakkında bilgi sahibi olduk. :thumbup:

Birgün hepimize gerekli olabilecek çok faydalı bir konu oldu. :saygilar:

[Urun]: Storm OSD inceleme ve setup

Muharrem, teşekkürler. Benim gibi FPV'ye bulaşmamış kimseler için çok yararlı bir bilgi.

Muharrem bu kadar kısa sürede bu kadar güzel bir inceleme konusu :bravo: Teşekkür ederiz, ellerine sağlık %p

Sayende farklı bir ürünü yakından tanıma fırsatımız oldu.

Konuyu hemen SABIT leyip, INDEKS ilave edelim ;)

Çok faydalı bir paylaşım olmuş,ELinize sağlık, Sahada 2 arkadaşım birkaç aydır FPV için bu sistemlerle uğraşıyorlar, gerçekten çok faydalı bir sistem, peki bu modül için en az kaç kanallı bir kumandaya ihtiyaç duyarız...

Delikopter' Alıntı:
Çok faydalı bir paylaşım olmuş,ELinize sağlık, Sahada 2 arkadaşım birkaç aydır FPV için bu sistemlerle uğraşıyorlar, gerçekten çok faydalı bir sistem, peki bu modül için en az kaç kanallı bir kumandaya ihtiyaç duyarız...
Teşekkür ederim :)

Normal uçak kumandası iş görecektir.
alıcının aileron ve elevator servo çıkışlarını osd'ye bağlıyorsun, osd'denin aileron ve elevator çıkışlarını servolara bağlıyorsunuz bitti.
bide alıcıdan Mod'lar arası geçişler için 1 kanal gerek . isteğe bağlı olarak Yer istasyonu monitöründe, Osd ekranı düzen ve Osd ekranı kapatmak için 1 kanal çıkışa ihtiyaç duyulur. sonuç olarak yakıtlı veya elektrikli model için gerek duyulan alıcı çıkışı şu şekildedir.

ALICI
1. Gaz servosu veya ESC
2. Aileron servosu
3. Elevator servosu
4. Rudder serveso
5. OSD MOD kanalı
6. OSD Display değişim kanalı
7. Kamera yatay açı kanalı
8. kamera dikey açı kanalı

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Muharrem bu kadar kısa sürede bu kadar güzel bir inceleme konusu :bravo: Teşekkür ederiz, ellerine sağlık %p

Sayende farklı bir ürünü yakından tanıma fırsatımız oldu.

Konuyu hemen SABIT leyip, INDEKS ilave edelim ;)

Ben Teşekkür ederim

Abi çorbada bizimde tuzumuz olsun böyle büyük modelci arşivi forumunda :)

Cyclops Tornado aldım daha deneme fırsatım olmadı

bilginozi' Alıntı:
Cyclops Tornado aldım daha deneme fırsatım olmadı
Denediğinizde ürünle ilgili yorum ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşırsanız mutlu oluruz Bilgin Bey. :)

Arkadaşlar storm osd den rssi almak için max - min değerlerinin ikiside 0.28-0.30 civarında oluyor max almıyor neden acaba. kumanda açıkken max tıklıyorum , kapalıyken min tıklıyorum . turningy 9xr, frsky djt modül, V8FR-II ve D8R-II Plus heriki alıcıylada denedim
osd yazılım V:1,03 dü, en son güncellemeyi attım V: 2,01 sonuç aynı. acaba diyorum 2.4 oluncamı sıkıntı oluyor, başka bir problemim yok uydu bulması ,PA,RTH hepsi çalışıyor. tek sıkıntım rssi kaldı. gerçi rangelink yola çıkmış ama kafama takıldı bu haliyle daha önce böyle bi tecrübe eden arkadaş varmı

Merhaba arkadaşlar, araştırma yaparken bu siteyi buldum ve faydalı bilgiler edinebileceğimi düşünerek öncelikle birkaç konuyu okudum ve üye oldum.

Aranızda yeniyim. Okuduğum başlıkların altındaki yorumlardan dolayı birşey sormadan önce, kendimi tanıtmalıyım :)
Gökhan
Yalova Üniversitesi

Kendi imkanlarımla bir basit iha yapmaya çalışıyorum. Elektronik altyapım yetersiz kalıyor. Ancak araştırarak ilerlemeye çalışıyorum

Kulağa çok karmaşık gelen otopilot sistemi, Muharrem Önelge Bey'in anlattıklarından anladığıma göre, OSD sistemi ile çok basit bir hale geliyor.
(Resimlerin linkleri hata vermiş görememekteyim umarım bu uyarım görülünce düzelir)

Sorularım: Elimde pil, esc, motor, servolar, kumanda alıcı vericisi mevcut. OSD cihazını Türkiye'de nereden almalıyım? Bir OSD paketinde neler vardır? ilave olarak neler satın almalıyım?
Teşekkür ederim

Merhabalar

Cyclops Storm Osd v2 kullanan biri olarak sistem çok güzel diyebilirim . Sistem Stabil Uçuş , RTH ( Eve Dönüş sistemi ) ve Osd görevi görüyor .

Kumandanın alıcısına gönderdiğiniz sinyaller alıcıdan geçerek Cyclops Storm Osd cihazına aktarılıyor ve oradan da komutlar servolara gidiyor . Ayrıca otopilot cihazını 2 ayrı pille besleyebiliyorsunuz . Pillerden biri servo ve motor aksamını besliyor diğer pil ise kamera ve video vericisini besliyor .

Cyclops Storm osd v2 hazır bir sistem , bu sisteme ek olarak başka bir ilave yapmıyorsunuz . Bu sistem kısa mesafeli kamerasız kullanımlarda kullanılabildiği gibi daha çok kameralı uçuşlarda kullanılmaktadır . Paket içerisinden Gps , Cyclops Storm osd beyni , yerde kalibrasyon için 3 lü tuş takımı , amper sensörü ve 3-4 adet servo kabloları çıkıyor .

Ürünü Türkiye'de ikinci el satan varsa bulabilirsiniz rcpano , sahibinden gibi sitelerde aksi taktirde yurtdısından almak zorundasınız .

Not : Ürünün kurulumu çok basit fakat herhangi bir kabloyu soketlere ters soktugunuz zaman anakartı yakıyorsunuz alırsanız mutlaka dikkat edin

Geri bildirim için teşekkürler Ünal :thumbup: Kurulumun basit olması gerçekten önemli ama ters bağlantı korumasının olmaması gerçekten büyük sıkıntı :-\

ünal bozyurt' Alıntı:
Merhabalar

Cyclops Storm Osd v2 kullanan biri olarak sistem çok güzel diyebilirim . Sistem Stabil Uçuş , RTH ( Eve Dönüş sistemi ) ve Osd görevi görüyor .

Kumandanın alıcısına gönderdiğiniz sinyaller alıcıdan geçerek Cyclops Storm Osd cihazına aktarılıyor ve oradan da komutlar servolara gidiyor . Ayrıca otopilot cihazını 2 ayrı pille besleyebiliyorsunuz . Pillerden biri servo ve motor aksamını besliyor diğer pil ise kamera ve video vericisini besliyor .

Cyclops Storm osd v2 hazır bir sistem , bu sisteme ek olarak başka bir ilave yapmıyorsunuz . Bu sistem kısa mesafeli kamerasız kullanımlarda kullanılabildiği gibi daha çok kameralı uçuşlarda kullanılmaktadır . Paket içerisinden Gps , Cyclops Storm osd beyni , yerde kalibrasyon için 3 lü tuş takımı , amper sensörü ve 3-4 adet servo kabloları çıkıyor .

Ürünü Türkiye'de ikinci el satan varsa bulabilirsiniz rcpano , sahibinden gibi sitelerde aksi taktirde yurtdısından almak zorundasınız .

Not : Ürünün kurulumu çok basit fakat herhangi bir kabloyu soketlere ters soktugunuz zaman anakartı yakıyorsunuz alırsanız mutlaka dikkat edin

Pek Türkiye'de osd ve monitör bulabilir miyim ? Tavsiye edebileceğiniz linkler olursa sevinirim (eğer Türkiye' de yoksa yabancı linkler de olur bir şekilde getirtirim). Montajı kolay olmalı ve pc programlama gerektirmemeli.