[Urun]: TREX 550X Dominator

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
ALIGN her zaman olduğu gibi yeni seri modelini tüm sınıflar için çıkarmaya başladı.

İlk 700X ve daha sonra 470L görmüş olduğumuz değişiklikleri 550 Sınıfına da dahil ederek, yeni bir 550 modeli piyasaya çıkıyormuş.

Buyurun birkaç detay :

-- Bir önceki modele göre 250 gr daha hafif
-- 5 derece açılı iniş takımı
-- Yeni 550EFL Rotor Kafası
-- Daha hafif Canopy
-- Yeni Elektronikler
** HV Servolar : DS820M/DS825M HV Brushless Servo for Combo Heli
** 730MX 960KV Motor with superior power supply
** RCE-BL100A Brushless ESC

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu habere sevindim :) Fiyatı da uygun olursa yeni modelim bu olabilir :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Benim düşüncem; Hobbywing esc ama eski 100A v3 değil, yeni 100A v4 serisi... Bunun piyasaya sürülmüş tam bir hw karşılığı yok henüz.

Fakat emin olmak için lcd program box ile bağlanıp içindeki versiyonu bi kontrol etmek lazım :)

İpucu şu konunun son mesajında var;

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Bu habere sevindim :) Fiyatı da uygun olursa yeni modelim bu olabilir :)

Aramızda kalsın ama bence bunu al :laugh: 325 pound sadece :)

model güzel gözüküyor ama neden kayışa geçmemekte inat ettiklerini anlamıyorum. Bu arada servo kolları dikkatimi çekti sanki linki sökmeden ayarlanabilir gibi geldi yanılıyormuyum?

Rasim Öztürk' Alıntı:
Aramızda kalsın ama bence bunu al :laugh: 325 pound sadece :)

Valla Logo da güzel model ama aynı elektronik seviyesinde toplandığı zaman fiyat 2 katına yakın çıkar :eek:f:

Servo kolları bana da öyle geldi.

Bu arada Align'ın da tipi kayık ;D (aynı elektroniklerle fiyat 1.5 katı, 2 değil. İnanmayan tek tek toplayıp bakabilir :) ) (ayrıca Goblin 570 veya Gaui X5 v2 kit fiyatlarını paylaşmıyorum)

6s motora 100 amper esc biraz az olmamış mı? Yazın esc ile inişten sonra omlet mi yapalım align cığım. :rolleyes:

Eskiden trex 550 ler ile Castle Cremations'tan Talon 90A esc gelirdi... Şimdi continuous 100A peak 170A akım verebilen Hobbywing altyapılı bir esc geliyor. HW esc'ler Castle'a göre çok daha güvenilirdir.

Heli eskiye göre hafifletilmiş durumda 250g kadar (ki bu boyutta önemli farktır bu. 700 boyutunda bile azımsanmayacak seviyededir, 550 için bariz gelişimdir.)

6s motor ifadesi biraz ilginç olmuş :) Benim Protos380 modelimde de 6s motor var, çektiğim akım 30-40A maksimum... Daha hafif olan Gaui x3 gibi modellerde de 6s motor kullanılıyor. Çekilen akımlar önemli kaç S olduğundan ziyade.

Çekilen akımlar demişken Logo550sx ten bir iki log paylaşayım. 100A/170A esc yeter mi yetmez mi fikir verebilir. Şimdiye kadar akımda peak 150A seviyelerini hiç geçemedim, ortalama 30-40A... Yüke girince de 100-120A seviyelerinde, collective management kötü olursa 140-150 leri görebiliyor.

100A esc 600 ESP'nin bile standart donanımındaydı...6S ile uçan 600 sınıf bir heli...Çok olsa yüksek piklerde pili şişirebilirdi ama esc yetersizliği gibi bir durumunu duymadım... :saygilar:
Bana kalırsa bu makina için de 100A esc yeterli...Merak etmeyin, Szabo sizin yerinize defalarca denemiştir bunu :D

Evet 6s olması ile alakası yok. Hatta voltaj arttıkça taşınan amp düşer.

Basit bi örnek ;evdeki standart bi seyyar kabloyla çok rahat kaynak makinası çalıştırılabilir ve 3s lipodaki kablonun yarısından bile ince olan seyyar kablo ısınmaz bile. [emoji6]

100 amper esc az değil mi dememin sebebi şöyle bir kıyaslama yapmış olmam. Benim 90 amper sürekli akım çekebilen 600mx 1220kv motora 150 amper süerkli akım veren escyi bağlamama ve basit uçuşlar yapmama rağmen bile esc nin ısınıyor olması idi. 500x ise 100 amper sürekli akım verebilen esc ile 115(her ne kadar bu değer hücre başına 3,7 volt için hesaplansada) amper sürekli akım talep eden bir esc ile en azında benim esc den daha fazla ısınmalı diye düşündüm. Aktif soğutma sisteminin ve elektronik kalitesi vs farkını bilemiyorum. Ayrıca 700x de aynı akım değerlerini talep eden bir motora sahip ve onun esc si 130a combo paketinde. Buna da koyabilirlerdi bence.

6s den kastım aynı modelde 12s setup da olabilirdi, ancak 12s setup olunca akım ihtiyacı yarıya ineceği için 6s diyerek akım ihtiyacının fazla olacağı bir setupı kastettim.

Bir de ali yanlız biz elektrik mühendisleri olaraktan voltaj akım güç gibi değerleri ve bunların arasındaki bağıntıları bilmede fena sayılmayız. Çizimlerle filan anlatmışsın da. Sağol yine de.

Hüseyin kardeşim burayı yeni ve öğrenmeye çalışan arkadaşlarımızda okuyor ve onları düşünerek genelde yorumlarımı en basit işin mantığını anlatabileceğim şekilde yazıyorum. Attığım yorum direk sana değildiki elektirik mühendisi olduğunu anlamadım. Burda senin gibi işi daha teknik anlamda bilen abilerim olduğunuda biliyorum. Onlar zaten anlamıştır yazdıklarımda yanlış bişey olmadığını sadece daha teknik değil ve bi sürü sunabileceğim verilerin yoktu. Gerek olursa üstatlar konu açar zaten.
Belki siz amp üzerine bi konu açar bizi aydınlatırsınız bizde detaylı bilgilenmiş oluruz