[Urun]: XK K110 6 Kanal Brushless Micro Heli Ürün Incelemesi

Arkadaşlar pitch curvler için yardıma ihtiyacım var. Bugün ilk uçuşumu yaptım 3g modda, ancak manuelinde belirttiği pitch curvleri ayarlamıştım, sanırım XK'nın kendi kumandasındaki curvler ile Futaba curvleri farklı gibi geldi bana. Çünkü hiç negatif pitch vermiyordu helikopter.

Manueldeki ayrlar şu şekilde:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben de buradaki gibi yaptım ayarları. Ancak bugünkü uçuştan sonra anladığım kadarı ile yanılmışyorsam galiba XK kumandasının sıfır noktası 50 ile ifade ediliyor. Ben de manueldeki yandaki eğri resimlerinden yola çıkarak aşağıdaki gibi ayarladım biraz önce pitch curvleri normal ve idle up için. Throttle ayarlarım manuldeki gibi.

Bu şekildeki ayarlar doğru mudur? Değilse de nasıl ayarlamam lazım?

Arkadaşlar uğraşıyorum hala ayar ile, normal mod için manuelde yazan 40-45-50-60-70 pitch curve değerlerini girince tahmin ettiğim gibi heli negatif pitch vermiyor gibi duruyor. Ciddi acemi olduğum için de sadece fikir yürütebiliyorum okuduklarımdan.

Bu resimde manueldeki gibi en alt noktadaki 40 değeri girince pal açısı şöyle:

Açıyı hesaplayamıyorum ama epey fazla bir şekilde pozitif açı şeklinde görüyorum. Pitch curve sıfıra aldığımda ise pal açısı aşağıdaki gibi oluyor. Daha sıfır dereceye yakın gibi duruyor bana göre:

Büyük model için hazırlık olması amacıyla idle up ta alışmak istiyorum modele, bu sebeple normal modda kaldırıp idle up'a alıp uçurmak istiyorum. Ancak manueldeki pitch değerleri ile idle up açınca heli fırlıyor yukarıya, throttle en alta getirsem de inmiyor, normal moda geri almak zorunda kalıyorum. Şimdi benm göz kararı olarak pitch curveları nasıl ayarlamam lazım. Biraz alıştıktan sonra kendime göre ayar yapmaya çalışacağım ancak başlamak için referans noktasına ihtiyacım var.

Fikir vermesi açısından da curve değeri 100 iken pal açısı şu şekilde oluyor:

Bir ust mesajdaki manualde gösterin 3D icin pitch eğrisinde sanki bir tuhaflık var.

Yarın biraz daha detaylı araştırıp yardımcı olmaya çalışayım

Sent from my iPhone using Tapatalk

Google bir aratayım dedim, pek elle tutulur bir şey çıkmadı. Sadece şu videoda manual benzer değerleri kullanıldığını gördüm. Bir bak istersen sen de.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdi genel prensiplerden bahsedelim. (Bu her ne kadar büyük modellerde kullanıyor olsa da benzer durum microlar için de geçerlidir. Sadece bazen küçük yapıları, daha limitli motor gücü ve devir gibi kısıtlardan dolayı, micro model bazında kendine has KISITLAR olabilir)

1- Genel Prensip :
Normal modda iken Gaz Stcik MİN iken -2 Derece , %60 civarı 5 Derece, %10 ise 12 Derece
Idle iken Gaz stick Min iken -12 Dere, %50 iken 0 Derece, MAX iken %12 derece

2- Micro modellerde Açı ölçümü şöyle yapılır (Micro modellerde değerler çok önemli değil. Yeter ki motorun gücü yetsin. Sen MAX 10 der, ben 13 Der yaşarlamış olabilirim, çok sorun olmuyor.

Şimdi en güzeli motor bağlantısı kesik iken NORMAL ve IDLE'daki MIN ve MAX acılarına bir bakalım.

Ali bey Futaba'nın 8FG / 14SG gibi modellerinde Pitch Curve -100 / +100 aralığında veriliyor. Birçok kumandada bu aralık 0 / + 100 şeklindedir. Bu durum manualdeki değerlerin -100 / +100 aralığına scale edilmesini gerektiriyor. Özetle sizin kumandanıza manuale göre Pitch Curve değerlerinizi şu şekilde girmeniz gerekir :

Normal ID1
P-5 40 40
P-4 20 20
P-3 0 0
P-2 -10 -20
P-1 -20 -40

Not: Sizde aynı değerleri bulmuşsunuz zaten ama Normal'in ilk iki değerini farklı girmişsiniz nedense. :rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Hacılar

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Abi çok teşekkür ederim, bir çok konuya bakmıştım ancak bu konu gözümden kaçmış sanırım. Akşam deneyeceğim eve döndüğümde.

Türker Akgün' Alıntı:
Ali bey Futaba'nın 8FG / 14SG gibi modellerinde Pitch Curve -100 / +100 aralığında veriliyor. Birçok kumandada bu aralık 0 / + 100 şeklindedir. Bu durum manualdeki değerlerin -100 / +100 aralığına scale edilmesini gerektiriyor. Özetle sizin kumandanıza manuale göre Pitch Curve değerlerinizi şu şekilde girmeniz gerekir :

Normal ID1
P-5 40 40
P-4 20 20
P-3 0 0
P-2 -10 -20
P-1 -20 -40

Not: Sizde aynı değerleri bulmuşsunuz zaten ama Normal'in ilk iki değerini farklı girmişsiniz nedense. :rolleyes:

Çok teşekkür ederim Türker Bey, bu bilgi ile sorun çözülmüş oluyor sanırım. Manueldeki orta değerlerin 50 olduğunu görünce ben de aralık farklılığından olabileceğini düşünmüştüm, ama tabi sadece düşünmüştüm. :) Sizlerden duymam gerekiyordu. Yanlış ayarlı şekilde ilk uçuşumu yapmış oldum,idle açtıkça fırlıyordu heli :) Ayarları düzeltip tekrar bir uçmam lazım nasıl olacak bakalım %p