V922 Gazı Açtığımda Servo Kendiğinden Hareket Ediyor

pardus

Çalışkan Uye
Herkese Selamlar,

Benim ufaklıkla ilgili bir sıkıntım var. Ekteki video da sesli olarakta sorunu dile getirdim.

Muhtemelen servoyu değiştirmem gerekiyor. Fakat yinede konuda bilgisi olanlara bir danışmak istedim. Belki bir ayarı vardır falan diye...

Tabi öncesinde dün geceden beri araştırma yapıyorum :) Sonuçta merak önemlidir, bilgiyi doğurur. 'Armut piş, ağızıma düş' benim manteliteme pek uymuyor :saygilar:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
*Video ile ilgili olarak, işin ilginç tarafı gazı açmadığım zamanlarda, elevator ve aileron komutları servoları olması gerektiği gibi aynı anda ve eşit oranda hareket ettiriyor. Gazı açtığım zamanda ise bir servo videodaki gibi kendiğinden yükseliyor-alçalıyor veya, elevator komutunu verdiğimde diğerinden geç olarak pal'i aşağı çekiyor-itiyor.

** Bir problem daha var. Bu başlık altında belirtmemin nedeni ise belki 2'sıkıntınında aynı kaynaklı ( misal ana kart... ) olabileceğindendir.
Kuyruk motoru bir çalışıp bir duruyor ( belkide ana pal'ın rüzgarından dönüyordur )
-tüm bağlantı kabloları sağlam
-ana karta giriş sağlam. Acaba motor mu yoksa başka bir sıkıntı mıdır ?

Teşekkürler ve saygılar.

V922 Servo Kendiğinden Hareket Ediyor

Su an cepten bağlı oldugum ıcın video izleyemiyorum ama zannedersen problem ana kart kaynaklı :( aksama izleyip daha iyi yorum yapmaya çalışırım

Cep telefonundan Tapatalk 2 aracılığı ile gönderildi.

V922 Servo Kendiğinden Hareket Ediyor

İlginiz için şimdiden teşekkürler üstadım :saygilar:

Tahminime göre bu sorun her ne ise, kutudan çıkma bir şey. İlk uçuşumu gerçekleştiremeyişimi de bunu bağlıyorum. Zira ilk defa kaldırmaya çalıştığımda, bir yöne doğru harekete geçti ve boom!

Cok ender de olsa arizali kart çıkabiliyor üründen :(

Cep telefonundan Tapatalk 2 aracılığı ile gönderildi.

Modelin pilini takar takmaz duz bir zemine birakip 10 sn kadar bekleyin.
Videoyu bende izleyemedim ama anlattiklarinizdan sorunu tahmin edebiliyorum. Birde heliyi kaldirirken bir yone hafif hareket etmesi normal. Kumandadan komutla duzelteceksiniz

Ynt: V922 Gazı Açtığımda Servo Kendiğinden Hareket Ediyor

Aynı sıkıntı bende de var. Kesinlikle binding ile ilgili değil. 10 değil 20 saniye beklesem yine aynı. Her zaman yapmıyor bu sorunu ama yapınca da yerden düzgün kalkmak bile mümkün değil.

Kontrol kartı siparişi verdim. Gelsin bir de öyle deneyeceğim.

SM-T520 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynı sorun bendede olmuştu anakartın üzerinde bulunan mikro devre elemanına zarar verdim lehimleri attı gözle görülmemeyecek kadar hassas bir çatlama oldu bu yüzden servonun algılaması gecikti bunun başka sebepleride olabilir piller ve bindi doğru şekilde yapsakta bazen 5 10 kere bind yaptıktan sonra düzgün uçabiliyordum ama tahminim anakart.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Bende oyumu istemeyerekte olsa anakartta sorun olabileceği yönünde kullanıyorum. :(

Öncelikle fikir ve bilgi paylaşımında bulunan herkese teşekkür ederim.

Bind işlemi ile ilgili bir sıkıntı olmadığı kesin. Bencede muhtemelen anakart kaynaklı. Zaten pek fazlada seçenek yok. Ayrıca sizlere belirtmeyi atladığım şöylede bir bulgu var ki: ara ara kumada ile heli arasında veri kaybı yaşanıyor.

Fakat işin ilginci (bana göre tabi); sol veya sağ stick ayırt etmeksizin, veri kaybı yaşandığı anda motor susup (1-2 sn.) geri çalışıyor.

Ben bir kart siparişi geçip öyle deneyim bari.

BU HELİKOPTER UÇACAK BAŞKA YOLU YOK %p

Video ancak izlemeye vaktim oldu.
Bulut Bey, bu problem kesinlikle ana kart problemi :-\ İnanmayacaksınız benzer durum benim başıma V922 değil de Blade mCPx BL geldi. Aldığım 2.kitte benzer sıkınıtı oluyordu ve bu ana kart $80 bir kart :eek: Yani kaliteli de olsa elektronik aletlerde sıfır kutusundan çıkanlarda bile problem olabiliyor.

Aradaki tek fark, durumu Blade mail ve video ile gönderdim. $80 kartı, ücret almadan 2 hafta içerisinde değiştirdiler :thumbup: Benzer yaklaşımı WLToys sergiler mi emin değilim ama :embarras:

Özetle yeni kart ile inşallah tüm sorunlarınız düzelecektir ;)

benzer bi durum bende de olmuştu v911 ve v944 de
ürünü nerden aldınız...

Sn.Mehmet ve Baris Bey;
Iletilerinizi yeni gordum.

Az once anakarti ve kendiliginden hareket haline gecen servoyu değiştirdim. Fakat problemim devam ediyor....

Baris Bey, urunu banggood.com dan aldim.

Sizce nasil bir yol izlemem gerekiyor??

*Acaba kumanda da mi bir problem var diycem ama, ilginc olan sey gaz vermedigim zaman hersey duzgun calisirken gaz verince skinti cikiyor olmasi...

**Pal leri arkada topladığımda ve önde topladığımda aşağıdaki gibi dengesizlik oluyor. Acaba bununla ilgili mi ?

Tesekkurler.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

paller zaten o şekilde açılı dururlar, ondan dolayı değil.

hold çekip pitch açısını değiştirdiğinizde kumandadan, pallerin ne şekilde açısının değiştiğini göreceksiniz. normal bir durum...

boşta iken, hold çekili, gerek sol gerek sağ stick ile servolara hareket verince normal çalışırlar...

motoru çalıştırıp da servoları gözlemlediğimizde ise kafasına göre bir yöne yatmalar başlar... yük altında bi dengesizlik var yani ama kartta diye tahmin ediyordum ama çözüm olmuyormuş sanırım...

zaten gerek bu tip can sıkıcı durumlar, gerekse bulunduğum şehirdeki cansızlık... heliyi kafada tamamen bitirdim. bir tek rc arabam var onu tutacağım, yeni bir pul bile alma niyetim yok... benden bu kadar.

hatta bi video da benden olsun :)

aynı şeyler temelde, farklı bir durum yok....

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rasim Öztürk' Alıntı:
paller zaten o şekilde açılı dururlar, ondan dolayı değil.

hold çekip pitch açısını değiştirdiğinizde kumandadan, pallerin ne şekilde açısının değiştiğini göreceksiniz. normal bir durum...

boşta iken, hold çekili, gerek sol gerek sağ stick ile servolara hareket verince normal çalışırlar...

motoru çalıştırıp da servoları gözlemlediğimizde ise kafasına göre bir yöne yatmalar başlar... yük altında bi dengesizlik var yani ama kartta diye tahmin ediyordum ama çözüm olmuyormuş sanırım...

zaten gerek bu tip can sıkıcı durumlar, gerekse bulunduğum şehirdeki cansızlık... heliyi kafada tamamen bitirdim. bir tek rc arabam var onu tutacağım, yeni bir pul bile alma niyetim yok... benden bu kadar.

Rasim Bey, yukarıda da belirttiğim gibi anakartıda hareket haline geçen servoyuda değiştrdim. Fakat aynı sıkıntı devam ediyor. Bu da demek oluyor ki; ya gelen anakartta aynı şekilde bozuk :lollol: :mad: :lollol: Ya da kumanda yazılımı veya içindeki kartlarla ile ilgili bir sıkıntı var. Yazılım veya kart diyorum çünkü mode 1 ve 4 'de de denedim aynı şey yine oluyor.