V922 Geleceğin Konsepti Modifiyesi

FERDİ İKİZ

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Uzun zamandır aklımdaki bir projeydi. Kendi tasarımım bir kanopiyi kullanmak, ama helikopterin uçuş dinamiğini bozacağını düşündüğüm için yapmadım. Ama bugün tekrar heves ettim, bir kanopi tasarladım. Kullanacağım malzemelerin ağırlığını ambalajlarından öğrendim. Basit, ince ama tabiki helikopterin rüzgarından etkilenmeyen bir kanopi tam olarak 5,5gr ağırlığında olacak. Malzemeler bant(40 mt=78 gr, bana 60 cm lazım yani gr olmasada buna 1 gr dedim) ve A4 çizgisiz kağıt(1 m²=80 gr, bana 4,5 gramlık bir parça gerekecek) . Orjinal kanopi 2 gr, benim özel tasarım kanopi ise ondan 3,5 gr daha ağır. Fikriniz nedir 3,5 gr fazlalık çok ciddi bir uçuş farkına sebep olur mu? Şu an sadece tasarım aşamasındayım ve eğer helikopterin uçuşu berbat olmayacaksa şöyle bir tasarım yapacağım. Bu arada kanopi kendi tasarımım ve geleceğin helikopteri hissini oluşturmak için kanopiyi iniş takımlarını gizleyecek şekilde uzattım. Altta kıyaslamanız için orjinal kanopi ve benim tasarımımı altta paylaştım. Ne dersiniz 3,5 gr`lık fazlalık helikopterde çok uçuk bir fark yaratır mı?
[attachimg=1]
[attachimg=2]

Ekli dosyalar

• IMG_2015021349459.jpg
    IMG_2015021349459.jpg
    35.7 KB · Görülme: 234
  • IMG_2015021359895.jpg
    IMG_2015021359895.jpg
    30.6 KB · Görülme: 229
V922 GELECEĞİN KONSEPTİ MODİFİYESİ

Emeğe saygı duyuyor ve susuyorum...

Sevgili kardesim Ferdi. Simdi bu soyledigin agirlik farki ucusu olumsuz etkilecek kadar buyuk bir fark degil. Ama yerinde olsam bos vakitlerimi bolca simulator calismalarina ve teknik arastirmalara harcardim. Malum yolunca basinda genc bir modelci kardesimiz olarak ogrenmen gereken cok sey var.

Bir de bu model senin ogrenme modelim yanlis hatirlamiyorsam. Hal boyle olunca model ne kadar basit olursa, kirimlar sonrasi tamiri de o kadar kolay olur. Ama nihai karar senin tabii ki, sen bilirsin yani :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bir de bu model senin ogrenme modelim yanlis hatirlamiyorsam. Hal boyle olunca model ne kadar basit olursa, kirimlar sonrasi tamiri de o kadar kolay olur. Ama nihai karar senin tabii ki, sen bilirsin yani :)
Doğru hatırlıyorsunuz bu benim öğrenme modelim. Bunu böyle uçurmanın bana vereceği zevk kesinlikle tamirdeki fazladan işleme değer. Tabiki sizin sözünüde dinleyeceğim ve simülasyona da zaman ayıracağım. Yeni bilgiler öğrenmeyede gayret ediyorum.

Helikopterin 3,5 gramlık fazla ağırlıktan çok az etkilendiğini öğrenmem çok iyi oldu. İlerleyen zamanlarda derslerimden vakit bulduğum zamanlar özel kanopiyi tamamlayacağım. Bu sayfanın devamında da kanopinin tamamlanmış halini paylaşacağım. Herkese bol keyifli uçuşlar diliyorum
:RCKolik:

3.5 gr daha öncede söylendiği üzere ciddi bir sorun olmayacaktır
tasarıma gelince şu an için çok bir şey anlaşılmamakla birlikte iyi bir şeyler çıkarabileceğinize inancım tam, yeter ki isteyin %p
madem next gen bir tasarım arayışındasınız aşağıdaki görselerede bir bakın derim kolay gelsin...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

TOLGA TOKGÖZ' Alıntı:
3.5 gr daha öncede söylendiği üzere ciddi bir sorun olmayacaktır
tasarıma gelince şu an için çok bir şey anlaşılmamakla birlikte iyi bir şeyler çıkarabileceğinize inancım tam, yeter ki isteyin %p
madem next gen bir tasarım arayışındasınız aşağıdaki görselerede bir bakın derim kolay gelsin...

Tasarımım henüz geliştirme aşamasında, o yüzden sadece o fotoğrafı paylaşabildim. Gösterdiğin helikopterde ilham verici, teşekkürler. :RCKolik:

PROJE TAMAMLANDI ( V922 PLUS EDITION )
1. Ana palin aldığı tüm açıları throttle cut ile test edip, gövdeye buna göre şekil vererek pervaneyle temasını imkansız kıldım.
2. Orjinal kanopi ile aynı şekilde sökülüp takılıyor, orjinal kanopiyle aynı şekilde montaj delikleri var.
3. Ağırlık merkezini değiştirmeyen yapıya sahip.
4. Kuyruk kebi 20 toplam saniyede hem sökülüp hemde takılabiliyor.
5. Batarya montajını zorlaştırmayan altı ve arkası açık tasarım.
6. Bind işlemini yanıltmayan iniş takımı.
7. Kuyruk paline sürtmeyen kuyruk kebi.
8.Kuyruk motorunu değiştirmede, sökülmesi gerekmeyen kuyruk kebi.
9. Ve son olarak bu harika görüntüye kavuşmanın bedeli olan 3,5 gr ekstra yük ☺
[attachimg=1][attachimg=2][attachimg=3][attachimg=4]

Ekli dosyalar

• IMG_201503145356.jpg
    IMG_201503145356.jpg
    27.9 KB · Görülme: 112
  • IMG_2015031441973.jpg
    IMG_2015031441973.jpg
    21.3 KB · Görülme: 110
  • IMG_201503144497.jpg
    IMG_201503144497.jpg
    29.2 KB · Görülme: 110
  • IMG_2015031450545.jpg
    IMG_2015031450545.jpg
    24.5 KB · Görülme: 109

Tebrikler, yılmadan devam edin.

Teşekkür ederim Ali abi, basit bir tasarım oldu ama benim için mükemmel görünüyor. :D