v922 kırımı ve yardım talebi

iski

Yeni Uye
Değerli Üstadlarım;

sizlerin emek dolu v922 videolarını izledikten sonra ben de v911 helimden 6 kanalli v922 heliye geçmek için 20 gün önce sipariş verdim.
ürün dün elime ulaştı. bugün uçurmaya çalıştım. sonuç hezimet ! :p

bırakın uçurmayı; havada bile tutamadım.
benden biraz daha deneyimli bir üstadım da denedi ama o da uçuramadı.
ortak görüşümüz v922'nin bir kusuru olduğu idi.

aşağıda sizlere birkaç kırımdan sonraki halini çektim.

ne düşünüyorsunuz ?

"Spare Parts Head Linkages" diye geçen parça iki kere kırıldı.

bir de şöyle bi sorunum var :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: v922 kırımı ve yardım talebi

Merhaba Iskender Bey,

Öncelikle geçmiş olsun :embarras: Yazdıklarınızı okuyunca üzüldüm doğrusu.

Bizleri ve emeklerimizi takdir ettiğiniz için unutmadan öncelikle teşekkür etmek isteriz :thumbup:

Sizden rica etsem, sizleri daha yakından tanıyabilmemiz adına TANISMA bölümüne konu açarak kendinizden, yaşadığınız yer, yasınız, modelcilik geçmişiniz.... bahsedebilir misiniz acaba. Böylece tüm üyelerimiz sizleri daha iyi tanıyıp, bundan sonra soracağınız sorulara daha doğru bir şekilde cevap verebilirler.

Gelelim konumuza. Öncelikle acaba daha önce hiç 6 kanal heli tecrübeniz oldu mu ?? Ya da Simulatorda 6 kanal heli hover çalışmasında bulundunuz mu ?

V922 ile gerek inceleme gerekse videolarımızda bu hususu özellikle vurguladık, bu bir 6 kanaldır ve sim çalışmadan bu ufaklığı ucurmak gerçekten zordur diye. Zira V911 ucurup direkt V922 geçiş yapacak arkadaşlar için bu durum bir hayal kırıklığı oluşturmasın istedik.

Şimdi mesajınızda "Havada dahi tutamadık" demişsiniz. Burada öncelikle teknik bir problem olmadığı varsayımı ile hareket edelim.

1- Gerek sizin gerek arkadaşının 6 kanal tecrübesi nedir ?

2- Büyük ihtimal okudunuz ama yine da emin olalım. Aşağıdaki konuda belirtildiği şekilde ILK Enerji verirken heliyi yerinden kıpırdatmadınız degil mi ? Heliyi ilk kalkış anında yarım metre yükseğe hemen çıkarıp, yer etkisi dediğimiz kendi palinin oluşturduğu hava akımına maruz bırakmadınız değil mi ??

WLtoys V922 Heli Ilk Enerji Verme, High ve Normal Mod Farkı, Servo ve Pal Açılar

3- Ilk ucus denemenizi LOW (L) Modda ve kapalı ama geniş bir alanda yaptınız değil mi ??
WLtoys V922 : Uçuş Test ve Deneyimlerimiz

4- Düşme anında gazı kestiniz ya da Throttle-Cut Switch ile hemen motorun enerjisini kestiniz değil mi ??

Ben hiç çarpmadım/ düşürmedim desem şu an en az 40 defa kaza yaptım. Hiç birinde resimde bahsettiğiniz Swashplate rulmandan cıkmadı. Ball link kırılmadı. ???

Yukarıdaki sorulara vereceğiniz cevaba göre Teknik bir sıkıntı mı var, ilerleyen mesajlarda yeniden değerlendiririz. :saygilar:

Büyük üstad mehmet bey,

simülasyon kullanmak istedim ama usb aparatım olmadığı için deneyemedim :(

-her ikimizin de 6 kanal tecrübesi ne yazık ki yoktu. ama v911'i hoplata hoplata uçurun bizlerin demek ki yanlış sayılabilecek fazla özgüveni vardı.

2- Büyük ihtimal okudunuz ama yine da emin olalım. Aşağıdaki konuda belirtildiği şekilde ILK Enerji verirken heliyi yerinden kıpırdatmadınız degil mi ? Heliyi ilk kalkış anında yarım metre yükseğe hemen çıkarıp, yer etkisi dediğimiz kendi palinin oluşturduğu hava akımına maruz bırakmadınız değil mi ??
-heliyi kaldırdığımda v911'e nazaran çok daha hassas olduğunu gördüm. fakat heli hiç istediğim konumda durmuyordu. hep geriye doğru kaçıyordu. veya çarpıyordu ya da ben korkup düşürüyordum.

3- Ilk ucus denemenizi LOW (L) Modda ve kapalı ama geniş bir alanda yaptınız değil mi ??
-L modda denedim hep

4- Düşme anında gazı kestiniz ya da Throttle-Cut Switch ile hemen motorun enerjisini kestiniz değil mi ??
-her düşüşte motoru kestim fakat çok anlık olaylar olduğu için başarılı olamadım ki 2 kez ball links kırıldı.

4 kanaldan 6 kanala geçişin zorluğunu kabul ediyorum fakat, en azından kaldırıp indiririm diye düşünüyordum. bunu bile başaramamış olmam helide bir kusur olduğu olgusunu aklıma getirdi.

salı günü tamire gideceğim. ama öncesinde sizlerin de desteğini dinlemek istedim.
dilediğiniz kadar foto ve video gönderebilirim. teşekkürler.

not: tanışma bölümünde kendimi tanıttım. hepimize iyi forumlar :thumbup:

Ynt: Ynt: v922 kırımı ve yardım talebi

iskender' Alıntı:
simülasyon kullanmak istedim ama usb aparatım olmadığı için deneyemedim :(

-her ikimizin de 6 kanal tecrübesi ne yazık ki yoktu. ama v911'i hoplata hoplata uçurun bizlerin demek ki yanlış sayılabilecek fazla özgüveni vardı.

-heliyi kaldırdığımda v911'e nazaran çok daha hassas olduğunu gördüm. fakat heli hiç istediğim konumda durmuyordu. hep geriye doğru kaçıyordu. veya çarpıyordu ya da ben korkup düşürüyordum.

4 kanaldan 6 kanala geçişin zorluğunu kabul ediyorum fakat, en azından kaldırıp indiririm diye düşünüyordum. bunu bile başaramamış olmam helide bir kusur olduğu olgusunu aklıma getirdi.

salı günü tamire gideceğim. ama öncesinde sizlerin de desteğini dinlemek istedim. Dilediğiniz kadar foto ve video gönderebilirim. teşekkürler.
Aslında sorunun cevabını kendiniz vermişsiniz Iskender Bey "bizlerin demek ki yanlış sayılabilecek fazla özgüveni vardı.

Türker kardeşim ile V922 konularını hazırlarken potansiyel bir tuzak olarak bunu özellikle düşünmüş ve her seferinde şunu vurgulamaya çalıştık.

2- Uçurmak için Extra Neye İhtiyaç var ?
Simulasyon çalışmak haricinde ilave herhangi birşey almaya gerek yok :laugh:

NOT: Arkadaşlar unutmayın V922 her ne kadar MICRO bir model olsa da, 6 kanal bir helikopter olup, tüm profesyonel büyük sınıf heliler ile aynı özelliklere sahiptir ve aynı tepkileri vermektedir.

6 kanal heliler hiçbir zaman sabit pozisyonda durmaz. Sürekli bir yöne doğru gitme eyilimindedir. Zaten bu nedenle 4 kanallardan farklı olup, kesinlikle DUZENLI ve SABIRLI SIMULATOR çalışması gerektirir.

3, 4 ve 6 kanal RC Heli arasındaki Farklar Nelerdir konusuna bir kez daha göz atmanızı öneririm.

Bence şu aşamada V922 bir problem yok. En azından tamir sonrası olması gereken hale gelecektir. Sizin yerinizde olsam ne yapardım kısmına gelirsek ;

1- Yakında açacağımız "V922 Yedek Tavsiyesi" konusunu da dikkate alarak, yedek sipariş ederdim.
2- Yedekler gelince mevcut V922 tamir eder ama UCURMAZDIM :)
3- Acilen Simulator kumandası temin ederdim.
4- Turker karşımın aşağıdaki "Simulator derslerini" takip eder ve en azından 4 Yönlü HOVER (Zorunlu: Tail in Hover, Side in Hover ; Opsiyonel:Nose in Hover) çalışmasını tamamlayıncaya kadar kesinlikle V922 ile uçmazdım.

RC Helikopter Simulatör Dersleri İndeks

Bu ya düzenli ve sabırlı bir çalışma ile yaklaşık 1 ay'lık bir süre demektir.

Unutmayın Iskender Bey, siz tercihinizi V922 yaparak artık PROFESYONEL HELICI oldunuz ve bunun içinde takdir edersiniz ki biraz sabır ve çalışma sart ;)

Mehmet Bey,

ilginiz için çok teşekkür ederim.
elimde bir adet esky lama v4 var. kumandası simülatör destekliyor.

bu durumda sizin simülatör konularını okumaya başlıyorum.
tahmin ediyorum bu kumanda ile simülatör çalışabilirim ?

Ynt: Ynt: v922 kırımı ve yardım talebi

iskender' Alıntı:
Mehmet Bey,

ilginiz için çok teşekkür ederim.
elimde bir adet esky lama v4 var. kumandası simülatör destekliyor.

bu durumda sizin simülatör konularını okumaya başlıyorum.
tahmin ediyorum bu kumanda ile simülatör çalışabilirim ?
Rica ederiz, yardımcı olabiliyor isek ne mutlu bize. Resimden gördüğüm kadarı ile USB çevirisi var. Bu durumda EMU crack yazılımda doğru degerler ile çalışır diye düşünüyorum.

Adres özelden mesaj atarsanız simülasyon yazılım DVD kargo ile gönderebilirim.

Şayet çalıştıramaz iseniz, v922 ve sim Pc ve kumanda ile bir haftasonu buluşmamıza gelir, hem sizinle tanışmış hem de gerekli kontroller ve ayarları yapmış oluruz. Selamlar

bu hafta sonu istanbul dışında bir eğitimim olacak.
onu atlatim hemen irtibat kurmaya çalışacağım sizinle mehmet bey.
teşekkürler