V922 Sol Rudder Komutu Verdiğimde Kuyruk Motor Susuyor

pardus

Çalışkan Uye
Herkese selamlar,

V922 model helikopterimde çarpma sonrası kuyruk motoru aralıklar susup çalışıyordu. Bugün k.motorunu değiştirdim.

Gazı açtığımda motor çalışıyor, sağ rudder komutu verdiğimde motorun devir hızı artıyor. Fakat sol rudder verdiğimde motor susuyor. Ayrıca kumandadan sol stick kontrolü sıfırlanmasına rağmen kuyruk motoru sessizliği sürdürüyor... ( henüz uçamadan nasıl sorunlar doğuyor, artık kahkaha atar oldum :laugh: )

Mode 4 ve 1'e de alarak deneme yaptim. Yine sol rudder verdigimde ayni sey oluyor.

Ayrıca şöylede birsey var:
Paylaşmamın sebebi 2'sininde aynı şeyden kaynaklanıyor olabileceğindendir.

Yardımlarınzı bekliyorum...
Saygılarımla.

Helikopter elinizde iken sol rudder komutunda kuyruk motorunun durması bence normal. Çünkü sol rudder komutu ile kuyruk sağa hareket eder. Dolayısıyla kuyrukmotoru yavaşlar

Cahit Kaş' Alıntı:
Helikopter elinizde iken sol rudder komutunda kuyruk motorunun durması bence normal. Çünkü sol rudder komutuy ile kuyruk sağa hareket eder. Dolayısıyla kuyrukmotoru yavaşlar

Cahit Bey,

Sol rudder komutunu verdiğimde motorun durması normal yani değil mi ? anlayamadım tam olarak çünkü yavaşlar demişsiniz de..

Yalnız ben sol yaptıktan sonra motor susuyor ve kumanda stick'i rudder olarak sıfırlandığı zaman motor hala çalışmıyor.

Bilirsiniz, kuyruk motoru kuyruğun sağa kaçmasını engellemek için belli hızda döner. Havada iken sol rudder komutu ile kuyruk motoru yavaşlar. Dolayısıyla kuyruk sağa hareket eder. Havada iken tam durmaz. Dursa heli kendi ekseninde hızla döner.
Ama heli yerde iken ya da elinizd iken sol rudder verdiğinizde durabilir de. Çümkü işin içine sürtünme kuvveti de girer.

Hımmm. Birazcık anladım sanrım.

Ama sıkıntı şu ki, sol komuttan sonra (elimde iken), stick sıfırlandığında sağ vermedikçe kuyruk motoru çalımıyor olması

Normal. Sağ vermeden heliyi elinizle çevirdiğinizde de dönmeli

Cahit Kaş' Alıntı:
Normal. Sağ vermeden heliyi elinizle çevirdiğinizde de dönmeli

Tam anlattiginiz gibi Cahit Bey! Demekki bu konuda skinti yok! Sukurler olsun! Kaldi diger problem... Cozulsede ucmaya calissam artik ya :(

Bulut' Alıntı:
Tam anlattiginiz gibi Cahit Bey! Demekki bu konuda skinti yok! Sukurler olsun! Kaldi diger problem... Cozulsede ucmaya calissam artik ya :(

Az önce denedim ve havadayken herhangi bir sıkıntı olmadığını gözlemledim. Sıkıntı zannettiğim şey helikopterin doğasında varmış. Yani fizikle ilgili bişey.

Bulut' Alıntı:
Az önce denedim ve havadayken herhangi bir sıkıntı olmadığını gözlemledim. Sıkıntı zannettiğim şey helikopterin doğasında varmış. Yani fizikle ilgili bişey.
Güzel haber Bulut Bey, bu durumda başlasın artık uçuşlar diyelim. :halay: :yuppi:

Türker Akgün' Alıntı:
Güzel haber Bulut Bey, bu durumda başlasın artık uçuşlar diyelim. :halay: :yuppi:

Basladim Turker Bey :D yanliz skintinin ne olduğu ortaya cikti, simdi konu acicam. Arastirma icerisindeyim, onceki konular.. internet uzerinden arastirmalar.. armut pis agizima dus olmaz nede olsa. Bize yakismaz :RCKolik: