[Video]: 10.01.2016 Burdur buluşması

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Yine tek tabanca sahaya indim.4 pil uçtum , geçen haftaki kırım biraz uçuşlarıma etki yaptı , ama hala sorunu bulabilmiş değilim.Bir türlü güvenip de heliyi salamadım.
Sorun , model aşırı sağır , kumandadan expoları kısmama rağmen bir değişiklik olmadı , komutları gecikmeli mi alıyor , yoksa bana mı öyle geliyor , bir türlü karar veremedim.İkinci videoda durum net olarak görülüyor.Aleronlarda 30 expo ile uçuyorken , expoyu önce 20'ye sonra 10'a düşürmeme rağmen komutlardaki sağırlık aynı , kafa devrinde de birazcık düşme var , takometrem olmadığı için ölçüm yapamadım ama modelci hissiyatım sanki düşük diyor...Neyse , bu haftalar galiba böyle geçecek , esc miydi , batarya mıydı , kumanda mı derken, elbet sorunu bulacağım....... :saygilar:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

10.01.2016 Burdur buluşması

Hakan Abi'm yine tek başına güzel bir buluşma yapmışsın ama tat alamamışsın belliki :(
modellerimizde anlamsızca ne olduğunu bulamadığımız sorunlar çıkınca insanın aklı hep orda kalıyor, en azından bu bende böyle, uykularım kaçıyor illa bulacam yoksa deliriyorum ;D
Abi model sağır değil bildiğin zorla havada duruyor gibi,
Lipolardan desek hadi anlarım kafa devri felan düşerde ama o kadar full ailoren, elevatör vermene rağmen algılamıyor.
Esc desek yine kafa devrinden başka bir kusuru olacağını düşünemiyorum, servoların bu kadar sağır olmasına katkısı nedir tartışılır.
Kumanda demek hiç istemiyorum abi, benim bi ara Adana buluşmasındaki Kumanda range test muhabbetimi biliyorsunki zaten ömür törpüsü olmuştu, Allah'tan sorun çıkmamıştı.
Abi valla sarıkız nazlanıyor benim aklıma başka bir şey gelmiyor :-\

Sağolasın İbrahim kardeşim , :saygilar: , görüyorsun , böyle uçunca keyif alamadığım gerçekten doğru , Tareq gibi stick basıyorum , helide tık yok ;D , bir türlü anlam vermeyince sapıtıp kalıyorum, Allah'tan gyrolu model , bir de ünite olsa çık işin içinden çıkabilirsen...Şimdi esc , alıcı , kumanda arasında kaldım.Motorda bir sorun olsa , zaten uçmaz , esc 'de olsa , illa ki bir yerde patlar , kumanda ile alıcı arasında mı desem , e öbür modellerim taş gibi uçuyor , şüpheli alıcı kaldı geriye...Benim simülatörde kullandığım bir orange alıcım var , bir de onunla tecrübe edeceğim.Eğer alıcı çıkarsa çok üzülürüm , üzerindeki orjinal ar610 :(

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Sağolasın İbrahim kardeşim , :saygilar: , görüyorsun , böyle uçunca keyif alamadığım gerçekten doğru , Tareq gibi stick basıyorum , helide tık yok ;D , bir türlü anlam vermeyince sapıtıp kalıyorum, Allah'tan gyrolu model , bir de ünite olsa çık işin içinden çıkabilirsen...Şimdi esc , alıcı , kumanda arasında kaldım.Motorda bir sorun olsa , zaten uçmaz , esc 'de olsa , illa ki bir yerde patlar , kumanda ile alıcı arasında mı desem , e öbür modellerim taş gibi uçuyor , şüpheli alıcı kaldı geriye...Benim simülatörde kullandığım bir orange alıcım var , bir de onunla tecrübe edeceğim.Eğer alıcı çıkarsa çok üzülürüm , üzerindeki orjinal ar610 :(
Abi bazen o kadar çok şeye üzülüyoruz ki ama yapacak da bir şey yok :(
sorun alıcıdan çıksında sıkıntı giderilsin, daha büyük masraflı ve bilinmedik şeyler çıkmaktansa, ohh alıcıymış diyebiliriz inşallah :saygilar:

Hakan abi paylaşım için teşekkürler. Kuyruk dönüşü nasıl görmedik ama cyclic resmen yerlerde sürünüyor. Gecikme olsa, Mehmet abinin duruma benzer şekilde önce komutu almaz almaz sonra aldığında da tüm şiddeti ile aktarması lazım diye düşündüm mantıken.

Burda ise ciddi bir sağırlık var ve bu expo ile de açıklanamaz, expo arttırsak ortada sağır ama kenarlara doğru da daha hassaslaşması lazım. Sen iki tarafın uçlarına dayıyorsun hala tık yok.

Servo Travel lar ve Dual Rate ler sanırım daha önce kullandığın gibi. Yine de onlara bi bakmak lazım.

Servoları ayrıca bir servo tester ile kontrol etmek lazım. Düzgün çalışan bir servo neredeyse 200° lik bir hareket alanına sahip oluyor ve bunun 60° kadarını aktif kullanıyor. Senin modelde şu anda 5-10 derece anca oynuyorlar gibi...

Muhtemelen alıcı gibi görünüyor da... Tabii onun beslemesini de bir kontrol etmek lazım. Voltaj durumunu falan. Belki esc kaynaklı bir problem olmuş da olabilir.

Önce kumandadan başlayarak, kontrol ede ede gitmekte fayda var :)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Hakan abi paylaşım için teşekkürler. Kuyruk dönüşü nasıl görmedik ama cyclic resmen yerlerde sürünüyor. Gecikme olsa, Mehmet abinin duruma benzer şekilde önce komutu almaz almaz sonra aldığında da tüm şiddeti ile aktarması lazım diye düşündüm mantıken.

Burda ise ciddi bir sağırlık var ve bu expo ile de açıklanamaz, expo arttırsak ortada sağır ama kenarlara doğru da daha hassaslaşması lazım. Sen iki tarafın uçlarına dayıyorsun hala tık yok.

Servo Travel lar ve Dual Rate ler sanırım daha önce kullandığın gibi. Yine de onlara bi bakmak lazım.

Servoları ayrıca bir servo tester ile kontrol etmek lazım. Düzgün çalışan bir servo neredeyse 200° lik bir hareket alanına sahip oluyor ve bunun 60° kadarını aktif kullanıyor. Senin modelde şu anda 5-10 derece anca oynuyorlar gibi...

Muhtemelen alıcı gibi görünüyor da... Tabii onun beslemesini de bir kontrol etmek lazım. Voltaj durumunu falan. Belki esc kaynaklı bir problem olmuş da olabilir.

Rasim kardeşim , dual rate %80 civarı , expolar 30 idi , bu uçuşta 30 daki hali , ben sonra 10'a kadar düşürdüm durum yine aynı , keşke kuyruğu da gösterseydim , kuyruk hızı normal , hatta elevatör de normal , düşmeden önceki gibi gayet komutlara iyi cevap geliyor , ama aileronda sıkıntı var , şimdi aileronda bir servo sıkıntılı desem , bir tarafa az , diğerine çok yatması lazım , sol servonun dişlisi gitmişti , 13 tl'ye bir dişli set alıp değiştirdim , servoların çalışmasında görünüm olarak hiç bir sıkıntı yok , cızırtı bile yok , voltaj durumunda bir sıkıntı olsa, sanırım tüm kanalları da etkilerdi , bilemiyorum da , eğer alıcı kaynaklı bir sıkıntı ise , yine benim gibi enteresan bir adama enteresan bir sorun çıkmış olur , tümden yansa hem oh diyeceğim , hem sorun hallolmuş olacak , ama bu çalışıyor gibi yapıp , çalışmamak durumu çok gaddar bir sorun yaa :D

Sadece aileron diyorsan... Olay tamamen alıcıya doğru yöneliyor abi ne yazık ki... Orange veya uygun olan başka bir alıcı ile deneyip görmek lazım.

Bu alıcıyı voltmetre ile ölçmek mümkün olur mu acaba , dandik bir avametrem var , akşam ölçeyim diyorum , yanlız bana yardım edin , hangi kısmını kullanarak ölçüyoruz onu bilmiyorum... :laugh:

Hakan bey videolar için teşekkürler. Öncelikle aktif olarak tek pilot sensin yalnız uçmak her ne kadar zor olsa da bir de modelde sıkıntı olunca moraller iyice çöküyor. Umarım en kısa sürede sorunu çözersin.

mevlüt yılmaz' Alıntı:
Hakan bey videolar için teşekkürler. Öncelikle aktif olarak tek pilot sensin yalnız uçmak her ne kadar zor olsa da bir de modelde sıkıntı olunca moraller iyice çöküyor. Umarım en kısa sürede sorunu çözersin.

Teşekkür ederim Mevlüt bey , benimki Eskişehir ekibinin aktivitesi yanında , solda sıfır kalır , siz maşallah hava ne olursa olsun , azimle uçabiliyorsunuz...Aslında diğer modelim gayet güzel uçuyor ama bu benim Türker kardeşimden gelen , üzerinde maddi değerinden çok manevi değerler taşıyan emektar modelim..Üzerindeki servoların bile artık yedeğini bulmak imkansız , ona rağmen çok kaliteli , metal diş servolardan bile daha hoşuma giden bir servo takımı var üzerinde...Uçmasa da duvarıma tablo niyetine asacağım efsane bir model benim için , sorunu bulamazsam , elektroniği de dahil vitrin modeli olacak , diğer titanımla da gittiği kadar gider , zaten bahara doğru 600 ile planlar harekete geçer , ama sorunu bulabilirsem , ec135 kasayı giyip , huzurlu bir emeklilik hayatı yaşayacak inşallah... :laugh: :saygilar:

Rasim Öztürk' Alıntı:

Hakan abi paylaşım için teşekkürler , videoları izledim. Ben de Rasim abinin dediğine katılıyorum , aynı şeyleri ben de yazacaktım ama Rasim abi bahsetmiş hepsinden. Umarım problem çözülür :saygilar:

Hakan abi modelin tekrar ayağa kalktığına mı sevineyim tam olarak oh be diyemediğimize mi üzüleyim bilemedim. :(

Model yerdeyken sürekli sağa sola maksimumlarda aralıksız aileron komutu verip elektronikte (başta servolar ve alıcı) bir ısınma oluyor mu diye kontrol eder misin ? Belki servolardan birinde mekanik bir sıkışıklık olabilir veya Rasim'le Doğukan'ın söylediği gibi alıcının Aileron ve/veya Pitch kanalı servo veya servoları yeterince besleyemiyor olabilir mi diye aklıma geliyor. :rolleyes:

Türker Akgün' Alıntı:
Hakan abi modelin tekrar ayağa kalktığına mı sevineyim tam olarak oh be diyemediğimize mi üzüleyim bilemedim. :(

Model yerdeyken sürekli sağa sola maksimumlarda aralıksız aileron komutu verip elektronikte (başta servolar ve alıcı) bir ısınma oluyor mu diye kontrol eder misin ? Belki servolardan birinde mekanik bir sıkışıklık olabilir veya Rasim'le Doğukan'ın söylediği gibi alıcının Aileron ve/veya Pitch kanalı servo veya servoları yeterince besleyemiyor olabilir mi diye aklıma geliyor. :rolleyes:

Türkerim , 2 dakika boyunca ıdle up açık , sizin pitch pump dediğiniz hareketi yaptım , ve servoların hepsi de eser miktarda ısındı , alıcı da soğuk , öyle hemen ısınıp ben burdayım diyen bir ekipman bulamadım.Dandik avametre ile ölçüm yaptım , büyük ihtimal yanlış ölçüyor , esc çıkıs 6,32 volt , tüm receiver portların çıkışları da 6.32 ,6,33 volt civarında...Ama dediğim gibi voltmetre yanlış ölçüyor , çünkü buzzer pili 12.4 ölçerken avametre 14.5 falan ölçüyordu..
Aleron ve elevatör açılarımı ölçtüm , normal mod ıdle kapalı , gaz yüzde 50 poziyonda , throttle ve pitch curveleri lineer olarak elevatör açıları 7.5 ve-4,5 Aileron açıları 6,5 ve - 3,5 :eek:
Anlayacağınız mekanik ayarlar pert...Kafa düşme esnasında hasar almadı , bir tane link kırılmadı , yani manuele göre tüm linklerin boyu yerinde , sadece dişlisini değiştirdiğim servonun ardından swash lever ile sol servoya kumandanın algıladığına göre aileron servosuna subtrim vererek swashı teraziledim o kadar...Yarın akşam manuele göre kafayı yeniden bir kontrol edeceğim , miks leverleri falan mı ters taktım ne yaptıysam meydana çıkacak , swash gainlerim aileron ve pitch +55 elevatör -55 ...
Ya epeydir ayar yapmadığım için unuttuğum birşeyler var , ya kafa akşam akşam çok sıkıldı , kafam ağrıdı be yav.. :D

Mekanik olarak ayarları sıfırlayıp belki bir deneme daha yapmak lazım Hakan abi. Ama gözüken o ki swashın ürettiği açılar oldukça az 3.5 derecenin aileron ekseninde olması da sanki sorunun bu olduğunu doğruluyor gibi. Ben yanlış hatırlamıyorsam 8 derece olarak ayarlıyordum Titan'da cyclic açılarını.

Türker Akgün' Alıntı:
Mekanik olarak ayarları sıfırlayıp belki bir deneme daha yapmak lazım Hakan abi. Ama gözüken o ki swashın ürettiği açılar oldukça az 3.5 derecenin aileron ekseninde olması da sanki sorunun bu olduğunu doğruluyor gibi. Ben yanlış hatırlamıyorsam 8 derece olarak ayarlıyordum Titan'da cyclic açılarını.

Evet , önceden benim ayarlarımda 7-8 derece gibiydi , ben boom strike yaparım korkusuna cycylic açılarımı en fazla 10 , elevatör aileron açılarımı da en fazla 7-8 derece yapıyorum...Akşam açıları ölçünce bende çok şaşırdım...Bu akşam komple yeniden bir ayar çekeyim , alıcıyı da değiştirip öyle deneyeceğim.Bakalım durum değişecek mi.... :saygilar: