[Video]: Brain / Ikon -2- Kurulum Videoları

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar selamlar,

Çiçeği burnunda ünite Brain2 nin (videolarda miniBrain2 ama özellik ve giriş sayısı olarak standarttan farkı yok) kurulum videoları ile karşınızda...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Versiyon kıyaslamaları;

Normal brain ile tek fark; bunda sadece Remote USB ile bağlantı yapılabilmesi imiş. Konuyu araştırdım, bu aparatın ünite ile geldiğini öğrendim. Ünite üzerindeki SYS/IO soketine bağlanıyor, diğer ucuna da usb kablosu takılabiliyor. Ünite üzerine bir de fiziksel usb bağlantı yeri koymaları boyutu arttırıyor sanırım ondan dolayı böyle yapmışlar. Spirit tarzı olmuş böylesi, güzel de olmuş. Bağlantısı şu şekilde;

Ayar videoları da şöyle; (eleman Protos Max v2 üzerine takmış..)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu konu güncellenmek üzere yönetim tarafından oluşturulmuştur.

videolar güzel rasim en azından yeni ayarlar için görsel bir kaynak birde türkçe alt yazı olsa mükemmel olırmuş :lollol: ama bunada şükür bizim için yeni rescue ayarlarına yabancıyız diğerleri aynı gibi rescue yi tam anlamıyla kullanabilmemiz için rescue ayar bölümündeki en alt seçenekteki bölüme stick atayıp uygun değerleri yazmamız gerekiyor galiba bilindik değerler varmı yada her boyut model için aynı değerler girilebiliyormu bunlarıda zamanla göreceğiz birde biz governoru esc den ayarlayıp aktif ediyoruz ikon governor kullanmıyoruz.

Baktım kimsenin bişey yapacağı yok rasim kardeşimin bu videoları ve başka yabancı videoları izleyip yeni rescue ayarlarımı yaptım. Öncelikle rescue yeni güncelleme sonrası eski sistemde çalışmaya devam ediyor. Yeni rescue sistemi için rescue sayfasındaki 4 düncü rescue aux bölümünü aktif etmemiz gerekiyor. eski rescue kanalı aux2 iken self level stickini aux3 e atamamız gerekiyor ve eski sistemde use level seçili olan setup2 ve setup3 te seçili tıkları kaldırıyoruz ve 4. banktaki rescue lerin kutucuklarını aktif ediyoruz.artık self level stickini çektiğimizde düzeltme ve +pitch aktif oluyor ve bu 4. banktaki ayarlar ile kaç sn yükselsin nekadar hızlı düzeltme olsun ince ayarları yapabiliyoruz advanced bölümdede ince ayarları yapabiliyoru. Ayrıca ikona bir güncelleme daha geldi bu arada hızlı çalışıyorlar ;D . ayrıca pitch ve cyclic ayar bölümüde değişti sol stickimizde ayar sırasında %50 deki boşluk artık yokkumandadan %50 yi kendimiz ayarlıyoruz fakat şöylede bir durum var servoların 90° lerini 0 trimle kendi 10 numara ayarldı ünite sadece 1 servoya -5 trim verdim ikondan ve bu firmware ile başarılı olan ikon ünitelerimiz dahada stabil oldu ayarlamasıda çocuk oyuncağı yarın rescue testini uçarak yapmayı düşünüyorum inşallah sıkıntı olmaz :thumbup:

Rasim paylaşım için çok teşekkürler. :saygilar:
Ben de kumanda işini halledip FBL araştırmalarına giriyorum. Şimdilik fiyat performans açısından Ikon ve Brain çok mantıklı görünüyor gözüme bakalım :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Türkçe paylaşım yapılıncaya kadar güzel bir kaynak konu olmuş, ellerine sağlık Rasim %p :RCKolik:

........
Mesela en son brain de autolevel çok başarılı olmasına rağmen rescue yi deneyip pek beğenmemiştim, spiritte rescue çektiğimde sapıttığını hiç görmedim.

Bu mesaj yonetim tarafindan asagidaki konudan tasinmistir.

Rescue çekince sapıttı da mı sevmedin yoksa başka bi sıkıntı mı oldu bilmiyorum Kağan, orasını biraz açmak lazım da... Mesela şiddeti tatmin etmedi, daha hızlı çevirip yükseltsin gibi bir durum varsa, sanırım bu ayarlanabiliyor brain2 de. Ben kullanmadım, net yorum yapamam.

Bu mesaj yonetim tarafindan asagidaki konudan tasinmistir.

HC-3sx sikinti sonrasi yaklasik 3 haftadir yeni yazilimli Ikon uniteyi Goblin 570 modelimde kullaniyorum. Test amacli olarak yaklasik 10-15 defa ters ve duzgun rescue ozelligini kullandim. Sahsen ben herhangi bir ters durumla karsilasmadim.

Su ana kadar uniteden genel olarak kendi pilotajim kapsaminda oldukca memnunum.

Bizden Safak kardesimiz yeni Brain2 aldi ve Trex450 monte ettik. Henuz bu modelde kullanma imkanimiz olmadi. Bakalim ilerleyen gunlerde daha fazla tecrube paylasabiliriz diye dusunuyorum ;)

Kağan Kazancı' Alıntı:
........
Mesela en son brain de autolevel çok başarılı olmasına rağmen rescue yi deneyip pek beğenmemiştim, spiritte rescue çektiğimde sapıttığını hiç görmedim.
Kagan bu konudaki tecrubelerini merakla bekliyorum. Daha fazla detay vermen mumkun mu ? Mesela rescue mi tam duzgun calismadi ? Cekince tam duz mu tirmanmiyor ? Hangi modelde test ettin ? Modelde vibrasyon var mi ? Son olarak Brain mi yoksa yeni Unite olan Brain2 mi test etme imkanin oldu ?

Rasim Öztürk' Alıntı:
Rescue çekince sapıttı da mı sevmedin yoksa başka bi sıkıntı mı oldu bilmiyorum Kağan, orasını biraz açmak lazım da... Mesela şiddeti tatmin etmedi, daha hızlı çevirip yükseltsin gibi bir durum varsa, sanırım bu ayarlanabiliyor brain2 de. Ben kullanmadım, net yorum yapamam.
Aynen dedigin gibi Rasim. Senin de ilk mesajda paylastigin resimde gorulecegi uzere kurtarma acisi, suresi, siddeti gibi 4 parametreyi kendi zevkimize gore ayarlamak mumkun.

Bildigim kadari ile bu rescue detay ayar ozelligi su asamada sadece Brain var.

Ben henuz fazla kullanma imkanim olmadi icin default ayarlari kullaniyorum ve memnunumda. Belki 1-2 hafta icinde bazi kucuk ince ayarlamalar yapabilirim.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bizden Safak kardesimiz yeni Brain2 aldi ve Trex450 monte ettik. Henuz bu modelde kullanma imkanimiz olmadi. Bakalim ilerleyen gunlerde daha fazla tecrube paylasabiliriz diye dusunuyorum ;)

İnş abi, hele bi modelin 30sn den fazla uçtuğunu görelim de :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kagan bu konudaki tecrubelerini merakla bekliyorum. Daha fazla detay vermen mumkun mu ? Mesela rescue mi tam duzgun calismadi ? Cekince tam duz mu tirmanmiyor ? Hangi modelde test ettin ? Modelde vibrasyon var mi ? Son olarak Brain mi yoksa yeni Unite olan Brain2 mi test etme imkanin oldu ?
Abi selam,
Rescue fonksiyonunda şunu sevmedim, her çektiğimde farklı bir yöne gitti, helikopterin mekaniğinde de bir problem olabilir. Ancak autolevel kusursuz çalışırken rescue de bunu yapıyordu. Bir de başka bir arkadaşın helisinde de rescue negatif pitch ile çalışiyordu, iki kere denedim çok zor kurtardım kırmadan toplamayı.

Kağan Kazancı' Alıntı:
Abi selam,
Rescue fonksiyonunda şunu sevmedim, her çektiğimde farklı bir yöne gitti, helikopterin mekaniğinde de bir problem olabilir. Ancak autolevel kusursuz çalışırken rescue de bunu yapıyordu. Bir de başka bir arkadaşın helisinde de rescue negatif pitch ile çalışiyordu, iki kere denedim çok zor kurtardım kırmadan toplamayı.
Merhaba Kagan,

Oncelikle geri bildirim icin Tesekkur ederiz. Fakat hala tam olarak anlayamadim bazi noktalar var.

-- "her çektiğimde farklı bir yöne gitti" derken tam olarak neyi kasdettin. Mesela duzde cekince tam 90 der yukari tirmanmadi mi deme istedin ? Ya da terste cekince kurtarma olarak duze cekmesi sirasinda farkli yonler mi ortaya cikti bunu mu kasdettin ?

Benim tum duzdeki rescue cekislerimde hic bir sorun olmadan tam olarak 90 der yukari tirmandi.

Terste cekmelerde ise duze gecerken farkli yonlerde duze gecis yapti ki ayni ozellikte kurtarma olan Vabr Neo durum benzer sekilde. Yani tersten duze gecis sirasinda kendi algoritmasi devreye giriyor ve o an hangisi kendisince uygun ise o sekilde en kisa surede duze geciyor. Bastan biraz ters gelse de model hep duz konumda kaldigi icin insan belli bir sure sonra alisiyor.

Ama sen Spiritti tipki HC-3sx oldugu gibi kullaniyorsan, yani terste ise terste kurtarmaya alisiksan bu durum icin biraz adaptasyon suresi gerekiyor. Bazilari hep duze gelmesini daha cok begenirken, bazilari ise terste iken terste kalmasini tercih edebiliyor. Bu tamamen tercih meselesi ;)

-- "Bir de başka bir arkadaşın helisinde de rescue negatif pitch ile çalışiyordu" demissin ama bunu anlamadim ?? Senin de bildigin uzere Ikon ister duz ister ters iken hep duze alip oyle kurtarma yapiyor. Bu durumda "negatif pitch" diyererek neyi ifade ettigini ne yazik ki anlayamadim :rolleyes:

Abi sadece düz yada ters ve düz kurtarma konusunda kesinlikle haklısın, tercih meselesi bence de. Ben acro modunda yani tersteyken ters düzdeyken düz kurtarsın şeklinde.
Bendeki problem düz yukarı çıkmamasıydı, biliyorsun v2 de ikon leveli kendi belirliyor, set level butonu mevcut değil. Kararlı bir şekilde sağa yada sola yatsa ayarla düzelteceğim ancak bir o tarafa bi bu tarafa modunda olunca sıkıntı çıkıyor :lollol:
Ancak heli mekaniğininde de problem olabilir dediğim gibi. Ancak garip olan şey şu auto level modunda ip gibi düz duruyor. :eek:

Negatif pitch olayı çok garip, helilerden birinde (450 dfc) rescue ayarladık, nası olsa aynı ayarlar diye havada denemeyi düşündük, havada bir bastm ki ne göreyim :eek: heli yamuk yumuk aşağıya doğru geliyor. Bunda da autolevel kusursuz çalışıyor. Yerde denedim rescue moduna girince swashı aşağı çekiyor. Ünite resmi ile ünitenin duruşunu belirlediğimiz ekrana baktım direk, ama sıkıntı yoktu. Bu u çözemeyince rescue devre dışı bırakıp auto level olarak bıraktık. Buna hiç anlam veremedik. Yarın tekrar bakacağım o heliye( arkadaşın helisi )

Ikon bildigimiz uzere titresime karsi oldukca dayanikli bir model %p Ama ne yazik ki bu durum, tipki diger unitelerde oldugu gibi rescue icin gecerli degil.

Bildigim kadari ile unitelerde kullanilan rescue sensorlari (accelerometer) , diger 6-axis Gyro sensorlere gore titresime karsi daha hassas. Tum bildigim kadari ile tum unitelerde benzer sekilde, ama yaniliyor da olabilirim :rolleyes:

Eger rescue sikinti var ise, yine bildigim kadari ile ilk bakilmasi gereken modeldeki titresim olayi. Bunu cozumlemek genelde zor oldugu icin ilk yapilan sey, Pad degistirmek. Mesela arkadasin helisinde senin yerinde olsam ilk olarak padi degistirim. Ornegin eskiden Gyro kullandigimiz daha esnek bir Pad takarim.

Unite eger Brain2 olsaydi o zama zaten titresim loglari bizlere bir fikir verecekti ki anladigim kadari ile Brain ilk versiyonu var sizde.

Ikon bildigimiz uzere titresime karsi oldukca dayanikli bir model %p Ama ne yazik ki bu durum, tipki diger unitelerde oldugu gibi rescue icin gecerli degil.

Bildigim kadari ile unitelerde kullanilan rescue sensorlari (accelerometer) , diger 6-axis Gyro sensorlere gore titresime karsi daha hassas. Tum bildigim kadari ile tum unitelerde benzer sekilde, ama yaniliyor da olabilirim :rolleyes:

Eger rescue sikinti var ise, yine bildigim kadari ile ilk bakilmasi gereken modeldeki titresim olayi. Bunu cozumlemek genelde zor oldugu icin ilk yapilan sey, Pad degistirmek. Mesela arkadasin helisinde senin yerinde olsam ilk olarak padi degistirim. Ornegin eskiden Gyro kullandigimiz daha esnek bir Pad takarim.

Unite eger Brain2 olsaydi o zama zaten titresim loglari bizlere bir fikir verecekti ki anladigim kadari ile Brain ilk versiyonu var sizde.
Abi yarın bir daha deneyip bakacağım, bakalım birşey bulabilirsem buraya yazarım :RCKolik:

Kağan Kazancı' Alıntı:
Abi yarın bir daha deneyip bakacağım, bakalım birşey bulabilirsem buraya yazarım :RCKolik:
Sonucu merakla bekliyoruz %p