[Video]: helikopterlerde pal konikleşmesi

• Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.
İlgi Alanı
Uçak
saygı değer helikoptercilere gelsin, :)

Modelde sanırım böyle bir olayla karşılaşan olmamıştır. Videonun 7.saniyesinde pallerin konikleşmesini görüyoruz. overtorque ve çöküş.. :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Türker Akgün

Moderator
İlgi Alanı
Heli
[Video]: helikopterlerde pal konikleşmesi[/Video][Video]

Pallerin suya kapılması çok feci olmuş. :eek:[/video]

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli

Haşim Bey, paylaşım için teşekkürler :thumbup: Gerçekten ilginç bir durum :rolleyes:

İlk seyrederken suya düşünce neden motoru stop etmediler de parçalanmayı göze aldılar diye düşündüm. Sonra videonun yeniden seyrederken, helilopterin özel su helisi olduğu ve video başında zaten sudan kalkdığını fark ettim. Büyük ihtimal istem dışı zorunlu iniş sonrası, yeniden kalkar diye düşündüler ve sonuç hüsran olmuş. Aslında motoru stop etseler en azından heli sağlam kalırdı. :embarras: Umarım ölen falan olmamıştır :-\[/video]

SuperNova

Yeni Uye

Sanirim (sadece saniyorum) yangin sondurme helikopteri bu ve haddinden fazla su aldigi icin tasiyamiyor paller agirligi[/video]

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli

Yıldırım Beyazıt' Alıntı:
Sanirim (sadece saniyorum) yangin sondurme helikopteri bu ve haddinden fazla su aldigi icin tasiyamiyor paller agirligi
Renk olarak uymasa da bence güzel tahmin %p[/video]

Türker Akgün

Moderator
İlgi Alanı
Heli

Televizyonda yangına müdahale eden helikopterlerin muhtemelen ısı ve dumandan uzak kalabilmek için halata bağlı bir kova ile yangına müdahale ettiklerini görmüştüm. Bu kovayı denize sokup dolduruyorlar ve sonra yangın yerine taşıyıp kovanın kapağını açarak söndürmeye çalışıyorlardı.

Bence bu helikopter istemsiz su alarak ağırlaşmış.[/video]

İlgi Alanı
Uçak

Sanırsam sahil güvenlik helikopteri. arkada turan gemi sahil güvenlik buyuk bir ihtimal. Ama helikopterin neden suda olduğunu bende anlamadım. Daha önce bir videoda buna benzer bir helikopter yine böyle sudan kalkıyordu. sanırım bir airshow'da gösteri yapıyordu. pilotların helikopteri neden zorladıklarını bende anlamadım. inşallah ölen yoktur. :(

Uzun bir süredir foruma girememiştim. yurtdışı görevinden dolayı. Dolayısıyla buluşmalara da iştirak edemedim. :(

Aerodinamikle ilgili ilginç videolar buldukça paylaşmaya devam edeceğim. :thumbup: :saygilar:[/video]

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli

Haşim YILMAZ' Alıntı:
Uzun bir süredir foruma girememiştim. yurtdışı görevinden dolayı. Dolayısıyla buluşmalara da iştirak edemedim. :(

Aerodinamikle ilgili ilginç videolar buldukça paylaşmaya devam edeceğim. :thumbup: :saygilar:
Neyse anladığım kadarı ile döndünüz, fırsatınız olursa gelirseniz güzel olur. Bu arada videoların devamını bekliyoruz ;)[/video]

Ömer Erkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Multikopter

Evet, helikopter amfibik helikopter. Sanırım pallerin konikleşmesi aşırı ağırlıktan dolayı. Ama sebebi nedir merak ettim doğrusu!...Belki de bizim kamyoncular gibi yüklemişlerdir, kimbilir? :rolleyes:

Bu arada, 29 Hazirandan beri göremeyince herhalde bizi gerçek uçuşa tercih edip vazgeçti dedik. Solaklara da bekleriz. Zira şu sıra Arslanbey girilecek gibi değil.[/video]

İlgi Alanı
Uçak

Ömer Abi estağfurullah olur mu öyle şey :). İkisinin de yeri ayrıdır bende. En kısa zamanda aranızda olucam yine. Kısmet olursa deprondan T-38 Talon yapıyorum. Bitirdiğimde maiden uçuşunu yaparız inşallah. Uçarsa tabi :D. Solaklara da gelcem abi bir aksilik olmazsa. Orayı görmedim ilk gelişim olacak. :saygilar:[/video]

Ömer Erkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Multikopter

Haşim YILMAZ' Alıntı:
Ömer Abi estağfurullah olur mu öyle şey :). İkisinin de yeri ayrıdır bende. En kısa zamanda aranızda olucam yine. Kısmet olursa deprondan T-38 Talon yapıyorum. Bitirdiğimde maiden uçuşunu yaparız inşallah. Uçarsa tabi :D. Solaklara da gelcem abi bir aksilik olmazsa. Orayı görmedim ilk gelişim olacak. :saygilar:
Modelin bitmesini beklemen şart değil. Gerçek uçuşu anlatırsın, biz de dinleriz!...[/video]