[Video]: Strom32 axis 3 gimbal problemi hk.

Vehbi54

Yeni Uye
Arkadaşlar merhaba,
Bir süre önce strom32 3axis gimbal aldım ama bir türlü doğru düzgün kullanamadım gerekli ayarları bir çok kez yapmama rağmen sonuç alamadım bu konuda bilgili arkadaşlara ihtiyacım var
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gimbal in roll ve pitch ekseninde sınırları var onun üstüne çıkınca yapıyor o hareketleri uçuş anında drone un eğilme sınırının altında olduğu için sorun olmayacaktır.

Ama eğer bir miktar normalde de titreşim yapıyorsa balans ve pid ayarlarını yapmanız gerekebilir. Bunun için önce pili çıkarıp gimbal da kamera varken tam ortada durduğunu görmeniz gerekir eğer bir yöne doğru eğiliyorsa diğer tarafa bir ağırlık ile demir para olabilir destek vermeniz gerekli.

Bu işlemden sonra internetten uygulamasını indirip pid ayarlarını yapmanız gerekiyor. Sonrasında kullanımında sorun olmayacaktır :halay:

Hocam dediklerinizi daha önce yapmıştım hiç fayda etmedi sıfırladım tekrar yaptım fayda etmedi en son yaw motorunu pasif ettim boşa düşünce sabitleyip cırt çektim ayar yaptım şuan titreme vs kalmadı anlam veremedim yani şuan 2 axis şeklinde kullanıyorum.

İzzet Camcıoğlu' Alıntı:
Gimbal in roll ve pitch ekseninde sınırları var onun üstüne çıkınca yapıyor o hareketleri uçuş anında drone un eğilme sınırının altında olduğu için sorun olmayacaktır.

Ama eğer bir miktar normalde de titreşim yapıyorsa balans ve pid ayarlarını yapmanız gerekebilir. Bunun için önce pili çıkarıp gimbal da kamera varken tam ortada durduğunu görmeniz gerekir eğer bir yöne doğru eğiliyorsa diğer tarafa bir ağırlık ile demir para olabilir destek vermeniz gerekli.

Bu işlemden sonra internetten uygulamasını indirip pid ayarlarını yapmanız gerekiyor. Sonrasında kullanımında sorun olmayacaktır :halay:

Siz bizimle yaw ekseni için pid değerleri vmax değeri ve pan değerini paylaşabilir misiniz? Bir de kullandığınız kamerayı yazabilir misiniz?

Hocam kullandığım kamera Eken H9 4k modeli şuan bir ayar yaptım dronun sağ sola vs yatma esnalarında sorun yok gibi ama biraz daha yatırdığında sapıtıyor youtube de bakıyorum bu gimbal da hiç öyle sorun yok adam almış onu selfy çubuğuna takmış her türlü yatırıyor hiç sapıtmıyor

İzzet Camcıoğlu' Alıntı:
Siz bizimle yaw ekseni için pid değerleri vmax değeri ve pan değerini paylaşabilir misiniz? Bir de kullandığınız kamerayı yazabilir misiniz?
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yeniden merhaba şimdi öncelikle şunu söyleyeyim bence sorun pid kökenli. Bende gimbalı düzene sokana kadar çok sorun yaşadım. Bir iki küçük nokta söyleyeyim size benim uyguladığım, öncelikle ben sjcam kullanıyorum ve goprolara göre ağırlık olarak hafif kalıyor. Bu internette bahsedilen bir sorun ben bunu aşmak için çift taraflı bantlar ile demir para yapıştırdım. Sizde kameranızın ağırlık durumuna göre karar verebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra pid ayarlarına gelecek olursak vmax değeri en büyük olması gereken Yaw ekseninde hareket yapan motor olması gerekli. PID ayalarını yaparkende şöyle bir yol izlemenizi tavsiye ederim. Öncelikle vmax ı ayarlayıp pid üçünüde sıfıra çekin. Sonra D değeri ile başlayın önce Dyi yüksek bir değere getirin motor ses ve titreşim yapacak yavaş yavaş o ses kesilene kadar indirin. Ardından p ve i değerlerini önce p yavaş yavaş arttırarak deneyin. Yaptığınız kanal dışındaki kanalları bu süreçte disable yapın. Ben kendi kullandığım bende işe yarayan değerleri de paylaşacağım sizinle umarım faydası olur. Son olarakta pan değerini yaw kanalı için ben sona aldım yoksa droneun hareketinde geç kalıp sorun çıkarabiliyordu.

Bunların dışında eğer gimbal doğrudan kumanda vericisine bağlı ise, minumum ve maksimum değerleri ile ilgili sınırlar var onları çok geniş tutmak sorun çıkarabiliyor. Benim kullandığım ayarı yine paylaşayım çünkü sınır değerleri tam aklımda değil.

Aklıma şimdilik bunlar geldi. Eğer mümkün ise bu ayarları deneyin ve sorun devam ederse yeni bir video paylaşabilirseniz sevinirim.

Hocam tüm problemim şu ekran görüntüsünde ki ayar kısmından kaynaklanan saçma bir şey yüzündenmiş orası off şeklinde olduğunda yaw eksenini çevirdiğinde o kısıma dönüp kalıyordu full yaptığım zaman çevirdiğimde geri dönerek eski yerine sabitleniyor ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

Sorununuzun düzelmesine çok sevindim :halay: