[Video]: trex 450 fb hover ve alan turu

Rafet , Scorpion motorun var , ve boşta yatıyor hee... :eek: , alem adamsın.. :laugh:
Motorların fiyatları oranında kaliteleri belli...Scorpion ilk tercih , align motor ikinci tercih , kds motor üçüncü , turnigy tyhoon 2215 dördüncü tercih , emaxları bilmiyorum ama typhoon sınıfında motorlara benziyor.

35 amperlik align esc iyi ama scorpion ile birlikte Hk yüksek amperlisini kullanırsan zannımca daha soğuk çalışır esc.Ancak Align esc bu motorların hepsini de götürür bence , çok hart hurt uçmazsan tabi , limitleri zorlarsan belki öyle ihtiyaç olabilir daha yüksek amperlisine...

Rıfat, öncelikle tebrikler, tabi ki hanım efendiyi de. :thumbup:

Resimdeki HK'nın esc si 50 amper opto bildiğim kadarı ile, yani aslında scorpion ile güzel olur ama, ayrıca Bec (voltajregülatörü) gerekecektir.
Diğer resimdeki esc ler o motora bir numara küçük gelir.
Aslında 3D uçmadığına göre şimdilik, ama ayrıca bec var dersen o başka tabi, bence Align motoru kullanabilirsin.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Rafet , Scorpion motorun var , ve boşta yatıyor hee... :eek: , alem adamsın.. :laugh:
Motorların fiyatları oranında kaliteleri belli...Scorpion ilk tercih , align motor ikinci tercih , kds motor üçüncü , turnigy tyhoon 2215 dördüncü tercih , emaxları bilmiyorum ama typhoon sınıfında motorlara benziyor.

35 amperlik align esc iyi ama scorpion ile birlikte Hk yüksek amperlisini kullanırsan zannımca daha soğuk çalışır esc.Ancak Align esc bu motorların hepsini de götürür bence , çok hart hurt uçmazsan tabi , limitleri zorlarsan belki öyle ihtiyaç olabilir daha yüksek amperlisine...
Merhaba hakan abi öncelikle aklıma gelen ilk olarak motor pinionunu değiştirecegim çünkü Scorpion üzerindeki pinion 14 TT idi ben 13 TT taktim esc ısınması ve motor performansının değişiklik göstermesi bu sebepten dolayı olabilir.soun devam ederse yep esc alacaz :RCKolik:

rifat dirikolu' Alıntı:
Merhaba hakan abi öncelikle aklıma gelen ilk olarak motor pinionunu değiştirecegim çünkü Scorpion üzerindeki pinion 14 TT idi ben 13 TT taktim esc ısınması ve motor performansının değişiklik göstermesi bu sebepten dolayı olabilir.soun devam ederse yep esc alacaz :RCKolik:

Yep esc'lerle scorpion motorlar birbirini pek sevmiyormuş Rıfat :laugh: , geçenlerde konusu geçmişti dikkatinden kaçtıysa esc motor konularını bir gözden geçir.
Scorpion firması bizim motorlar Yep'lerle çalışmaz demiş.Benim motorlar stok motor olduğu için , yep'le ilgili bir sıkıntı yaşamadım şimdilik , ama scorpionun vardır bir bildiği , yani sana yep değilde , scorpion ya da castle-phoenix ayarı bir esc gerekli (üst segment olarak tabii ki )
Zannedersem HK esc opto ise Levent abinin dediği gibi , harici bir bec takarak bu sorunu çözersin :saygilar:

Rıfat abi tebrikler uçuş gayet başarılı tekrar tebrik ederim :thumbup:

Motor ve ESC kombinasyonuna gelirsek , ben de 450 modelimi performans için baştan toplamıştım , Scorpion HK 2221- 3595kv motor ve Castle Talon 35A ESC kullanmıştım. ESC kendinden BEC vardı. Ve bu kombinasyon ile muazzam bir performans aldım. Governor ayarlama imkanım da oldu. Yorumlar da belirtilmiş , ESC motoruna küçük geliyor olabilir , bu yüzden ısınma yapmış olabilir. Ama el değecek kadar sıcaklık varsa normaldir :)

rifat dirikolu' Alıntı:
yalnız mehmet abi uçarken söyle bi sorun hissettim.ilk 30 saniye sonra motorda bayilma vardi. indirdikten sonra Esc yi kontrol ettim resmen yaniyordu parmağımi değdiremeyecek kadar sıcaktı.
........
pitc curve 0 25 50 75 100
thr curve 0 30 55 75 100
........
Rifat bey öncelikle tebrik ederim. :bravo: :bravo: Yürekler biraz hopladı ama sizine birlikte biz de bu heyecana dahil olmuş olduk. :thumbup:

Bence ESC'nin o kadar ısınmasının sebebi sıcak hava ve eğriler. Uçarken yukarıdaki açı ve gaz eğrilerini kullanıyorsanız, sürekli de hover yapınca hararet arttı diye düşünüyorum. :laugh: Neyseki açılarınızı 10 derece olarak ayarlamışsınız o biraz sistemi rahatlatmış aksi takdirde daha da fazla ısınırdı bence.

Normal uçuş mode'unda eğriler şöyle olabilir bana göre :

pitch curve 40 45 50 85 100
thr curve 0 50 65 85 100

Özetle motora biraz daha gaz vermeniz hem ESC'nin hem de motorun rahatlamasına sebep olacaktır. ;)

Doğukan Ocak' Alıntı:
Rıfat abi tebrikler uçuş gayet başarılı tekrar tebrik ederim :thumbup:

Motor ve ESC kombinasyonuna gelirsek , ben de 450 modelimi performans için baştan toplamıştım , Scorpion HK 2221- 3595kv motor ve Castle Talon 35A ESC kullanmıştım. ESC kendinden BEC vardı. Ve bu kombinasyon ile muazzam bir performans aldım. Governor ayarlama imkanım da oldu. Yorumlar da belirtilmiş , ESC motoruna küçük geliyor olabilir , bu yüzden ısınma yapmış olabilir. Ama el değecek kadar sıcaklık varsa normaldir :)
Teşekkür ederim Doğukan kardeşim.bakalim scorpion üzerinde 14 TT pinion vardı.motor saaftini değiştirirken ve temizliğini yaparken pinion zarar gördü. bende duş sayısına bakmadan elime gelen pinionu taktim oda 13 ttymis araştırmalarıma göre 14-15 TT pinion kullanılması gerekiyor. pinon dislisi kuculunce escde isinma ve devirde degisiklik olabiliyormus.

Türker Akgün' Alıntı:
Rifat bey öncelikle tebrik ederim. :bravo: :bravo: Yürekler biraz hopladı ama sizine birlikte biz de bu heyecana dahil olmuş olduk. :thumbup:

Bence ESC'nin o kadar ısınmasının sebebi sıcak hava ve eğriler. Uçarken yukarıdaki açı ve gaz eğrilerini kullanıyorsanız, sürekli de hover yapınca hararet arttı diye düşünüyorum. :laugh: Neyseki açılarınızı 10 derece olarak ayarlamışsınız o biraz sistemi rahatlatmış aksi takdirde daha da fazla ısınırdı bence.

Normal uçuş mode'unda eğriler şöyle olabilir bana göre :

pitch curve 40 45 50 85 100
thr curve 0 50 65 85 100

Özetle motora biraz daha gaz vermeniz hem ESC'nin hem de motorun rahatlamasına sebep acaktır. ;)
Türker bey teşekkür ederim .illk başta % 40-50 gibi oranlarla helikopter rahat rahat hover da tutabiliyordum 30-45 saniye sonra hoverda tutabilmek icin gaz stigini % 70 % 80 hatta kimi zaman% 90 kullandigim oldu.verdiğiniz değerleri girip deneyecem öncesinde pinionu değiştirecegim bakalım sonuç ne olacak .teşekkür ederim :saygilar:

Levent Uygun' Alıntı:
Rıfat, öncelikle tebrikler, tabi ki hanım efendiyi de. :thumbup:

Resimdeki HK'nın esc si 50 amper opto bildiğim kadarı ile, yani aslında scorpion ile güzel olur ama, ayrıca Bec (voltajregülatörü) gerekecektir.
Diğer resimdeki esc ler o motora bir numara küçük gelir.
Aslında 3D uçmadığına göre şimdilik, ama ayrıca bec var dersen o başka tabi, bence Align motoru kullanabilirsin.
teşekkür ederim levent abi hani birgün yazmıştın seni ucuracaz diye dediğin oldu gözümdeki ışığı nasıl hissettin hiç anlamdin:D

Rıfat eğer tüm denemeler (Eğri ve pinyon değişimi) başarısız olursa bence hiç yeni yatırım yapmadan Levent abinin de belirtiği gibi Stock elektronikleri yani Align Motor ve Align ESC kullan. Bence şu aşamada hayli hayli işini görecektir %p

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Rıfat eğer tüm denemeler (Eğri ve pinyon değişimi) başarısız olursa bence hiç yeni yatırım yapmadan Levent abinin de belirtiği gibi Stock elektronikleri yani Align Motor ve Align ESC kullan. Bence şu aşamada hayli hayli işini görecektir %p
evet mehmet abi kesinlikle senin yolundan yürümeye devam ediyorum :D teşekkür ederim

rifat dirikolu' Alıntı:
teşekkür ederim levent abi hani birgün yazmıştın seni ucuracaz diye dediğin oldu gözümdeki ışığı nasıl hissettin hiç anlamdin :D

Işık hızı malum. :laugh:

Merhaba mehmet abi biraz önce eve geldim evde kimse yokken :rolleyes:bir hışımla yedekler malzemeler kitler never ne yok dağıttım :laugh:görmeyin antik model tamirci dukkanina döndü ev :D şimdi bi Esc daha çıktı aling gibi duruyor yada öyle hissediyorum ;D bu biraz büyük resmi yolladım. birde Bu hk nin 50 escsi kendinden becli 3a Scorpion iyi bir ikili olabilirmi nedersiniz? :RCKolik:
bu aling bendeki mavi escden daha büyük bide sactan(yani etrafi bildiğimiz teneke ile kapli :laugh:) koruması var
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

buda pek guvenmiyorum ama yinede güvenmek istediğim becli 50-65 hk esc :laugh:

bakalım sizin ve diğer arkadaşların düşüncelerini sabırsızlıkla bekliyorum :halay:

Merhaba Rifat. Buyuk olan sanki bana da 500 kullanilan Align ESC gibi geldi. Nasil olsa Align programlamasini biliyorsun ve basit. Ilk olarak Scorpion motorla bunu bir deneyebilirsin ;)

Merhaba Rifat. Buyuk olan sanki bana da 500 kullanilan Align ESC gibi geldi. Nasil olsa Align programlamasini biliyorsun ve basit. Ilk olarak Scorpion motorla bunu bir deneyebilirsin ;)
tteşekkür ederim mehmetabi.2 saatlik bir araştırma sonucunda ve mistir Fredrik melin :D hesap cetveline gore Scorpion motoru 11-12 TT pinion ile 2600 lik bir kafa turuyla verimli hover ve alan uçuşu elde edebilirmişim.bu demek oluyor ki benim 13 TT li Scorpion motora 35 lik Esc ile 2900 kafa turunu yetiştiremiyor. hal böyle olunca Esc ciplere normalden daha fazla komut frekans yolluyor ve sonucunda esc de isinma meydana geliyor.cunki motor çok güçlü.
Özet olarak ben eğer 11 TT pinion kullanırsanız yine benim motor mutlu bir şekilde calismaya devam ederken dişli 11 TT olduğu için kafa turu 2500-2600 lerde escnin olağan dan fazla isinmasini engeller. Bu sayede escyide rahatlatır. Sonuç olarak helikoptere horon deptiremedigimize :halay: göre benim acemi sakin hover uçuşlarım için bana 2600 kafa turu fazla bile :laugh: diye düşünüyorum.