[Video]: Trex700N DFC uçuşum - 08.05.2016

Kağan Kazancı

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar merhaba,
Haftasonu Manisa'daydım yine, Manisa merkezin tek helicisi Akif kardeşimin 700'ünü uçurdum. 700 ne kadar güzel bir alet yaa :halay: nitronun tadı da çok ayrı bu arada, çok özlemişim %p
Emanet heliyle sakin olmak gerektiğinden pek heyecanlı bir uçuş değil, yine de paylaşmak istedim, soracağım birşey de var :)

02:35 dk ya kadar 1900rpm , sonra bir ara 2200rpm ile uçtum sonra motor sesi biraz değişince tekrar 1900'e döndüm.
Motor ayarı olarak oldukça zengin çalıştırdık, hararet 65 derecelerdeydi, kısmadım yine de, telemetri ile kontrol ediyorduk.

Sormak istediğim şu; videoda 03:42 civarında farkedilen bir ses farkı var. Ben sesin değiştiğini farkettikten sonra 1900rpm'e geri döndüm, ses normale döndü.
Arkadaşım genelde 1900rpm de uçtuğundan onun için sorun teşkil etmiyor ama ben bu konularda biraz kıl bir tip olduğumdan takıyorum böyle şeyleri kafaya :lol: :lollol:

Bu ses neden değişir ? Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Videoyu henûz izleyemedim dışarıda olduğum için ama eğer motor bağırmaya başlıyorsa ani hareketlerde motor fakire düşüyor yakit gitmediği için. Genelde ters-düz yaparken oluyor.
Bu arada paylaşım için teşekkürler Kağan abi bilgisayar basına gectiğimde izleyecegim videoyu.. :)

Doğukan Ocak' Alıntı:
Videoyu henûz izleyemedim dışarıda olduğum için ama eğer motor bağırmaya başlıyorsa ani hareketlerde motor fakire düşüyor yakit gitmediği için. Genelde ters-düz yaparken oluyor.
Bu arada paylaşım için teşekkürler Kağan abi bilgisayar basına gectiğimde izleyecegim videoyu.. :)
Çok sağol Doğukan, header tank var üzerinde, yakıt akışında değişiklik olacağını sanmıyorum, değişik bir ses geliyor. voon voon diye. dinle bak :)

Öncelikle Akif kardeşimize hayırlı uğurlu olsun. :thumbup: Bu modelden bende de var, oldukça keyifli gerçekten. :coolxf:

Kağan açıkçası sesten pek birşey anlayamadım. Hatta bana devir arttığında kuyruğun wagginge girme sesi gibi geldi. :rolleyes:

Benim iki tane yorumum olacak; birincisi telemetriden gördüğünüz sıcaklık değerini mutlaka başka bir ölçüm aletiyle ya da en azından inince parmağınızla kontrol edin. Bazen sensör monte edildiği yere göre falan yanlış ölçebiliyor.

İkincisi bence 2200 RPM devir 700 nitro için çok yüksek, şahsen ben 1800 RPM ile uçuyorum. Şöyle bir örnekte vereyim sorduğumuzda Tareq 1980 RPM ile uçtuğunu söylemişti İstanbul'a geldiğinde.

Ben videoyu izlemeden direk farklı bir şey yorumlamışım Kağan abi kusura bakma :D

Banada çok garip bir ses gelmedi , bende 1950 rpm'de uçuyorum maksimum. 2200 nitro için fazla gerçekten de , belki ondan kaynakı bir durum olabilir mi?

Türker Akgün' Alıntı:
Öncelikle Akif kardeşimize hayırlı uğurlu olsun. :thumbup: Bu modelden bende de var, oldukça keyifli gerçekten. :coolxf:

Kağan açıkçası sesten pek birşey anlayamadım. Hatta bana devir arttığında kuyruğun wagginge girme sesi gibi geldi. :rolleyes:

Benim iki tane yorumum olacak; birincisi telemetriden gördüğünüz sıcaklık değerini mutlaka başka bir ölçüm aletiyle ya da en azından inince parmağınızla kontrol edin. Bazen sensör monte edildiği yere göre falan yanlış ölçebiliyor.

İkincisi bence 2200 RPM devir 700 nitro için çok yüksek, şahsen ben 1800 RPM ile uçuyorum. Şöyle bir örnekte vereyim sorduğumuzda Tareq 1980 RPM ile uçtuğunu söylemişti İstanbul'a geldiğinde.
Abi uçarken telemetriden bakıyorum indiğinde de infrared thermometre ile kontrol ediyorum %p
Devir olayını söylediğiniz iyi oldu, demek ki 2200 'ü ben abartmışım, idle1 1800-idle2 1900 olarak ayarlarım ben şimdi.

Doğukan Ocak' Alıntı:
Ben videoyu izlemeden direk farklı bir şey yorumlamışım Kağan abi kusura bakma :D

Banada çok garip bir ses gelmedi , bende 1950 rpm'de uçuyorum maksimum. 2200 nitro için fazla gerçekten de , belki ondan kaynakı bir durum olabilir mi?
Muhtemelen devirden, çünkü devir 1900 iken ses gayet normal geliyor.
Çok teşekkür ederim yorumlarıınız için..

Sayende bu haftaki nitro özlemini gidermiş olduk Kağan, sticklerine sağlık :thumbup: :bravo: Ayrıca uçuş "Emanet Modele" göre oldukça başarılı bir uçuştu :halay:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sayende bu haftaki nitro özlemini gidermiş olduk Kağan, sticklerine sağlık :thumbup: :bravo: Ayrıca uçuş "Emanet Modele" göre oldukça başarılı bir uçuştu :halay:

Teşekkür ederim abi, biraz yüksek ve zorlamadan uçtum,bu arada ben de baya bir özlem gidermiş oldum bu uçuşla,

arada hoverda düz duruyorum farketmişsindir, telemetriye bakarken böyle görüntüler çıkıyor tabi ortaya :)

Paylaşım için ellerine sağlık. 2200 çok fazla . Şöyle düşün motora hiç pay bırakmamışsın, motor devamlı max çalışıyor .

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Güzel uçuş tebrikler. :bravo:

Bir gün Nitro heli uçurmanın zevkini yaşar mıyım bilemiyorum

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Paylaşım için ellerine sağlık. 2200 çok fazla . Şöyle düşün motora hiç pay bırakmamışsın, motor devamlı max çalışıyor .
idle 1 1750
idle 2 1900
gibi birşeyler yapacağım %p

Cahit Kaş' Alıntı:
Güzel uçuş tebrikler. :bravo:

Bir gün Nitro heli uçurmanın zevkini yaşar mıyım bilemiyorum
Abi kesinlikle denemelisin. Çook güzel bir hissiyatı var.

Kağan sticklerine sağlık güzel uçuş olmuş :bravo:
senin de yolun Nitro ya doğru gider benden söylemesi ki niyetin de vardı zaten :yuppi:

Nitro harika. Güle güle kullanın. Ses karbüratör ve fandan geliyor. Sıkıntı bir durum değil. Fazla zengin olduğu için yakıtı yeterince yakamıyor. Daha fazla havaya ihtiyaç duyuyor, hava giriyor fakat yakıt yanmıyor. Buda uğultuya sebep oluyor. Otorotasyonunuz iyiyse sorun yok, ama değilse bu şekilde uçmaya devam ederseniz ya buji yada içi dolu bir egsoz yakın zamanda sizi otorotasyona zorlar. Hover, alan turu gibi uçuşlar için sıkıntı yok. Ama alçakta ters uçmayı denemeyin. 65 derece şu anki hava şartlarına göre baya düşük bir ısı. Yüksek RPM uçuyorsanız motor ısısı da yüklenmelere göre biraz artmalı. Boğulmalara bakaraktan motoru soğutan şeyin tamamen yakıt olduğunu anlamak zor değil. Yani motorda fan olmasa bile pek ısınacakmış gibi durmuyor. Tabi rodaj dönemindeyse bir süre daha bu şekilde kullanmanızda fayda var(ama ters pozisyonlara girmeden) :agreed:

Kadir SARIYILDIZ' Alıntı:
Nitro harika. Güle güle kullanın. Ses karbüratör ve fandan geliyor. Sıkıntı bir durum değil. Fazla zengin olduğu için yakıtı yeterince yakamıyor. Daha fazla havaya ihtiyaç duyuyor, hava giriyor fakat yakıt yanmıyor. Buda uğultuya sebep oluyor. Otorotasyonunuz iyiyse sorun yok, ama değilse bu şekilde uçmaya devam ederseniz ya buji yada içi dolu bir egsoz yakın zamanda sizi otorotasyona zorlar. Hover, alan turu gibi uçuşlar için sıkıntı yok. Ama alçakta ters uçmayı denemeyin. 65 derece şu anki hava şartlarına göre baya düşük bir ısı. Yüksek RPM uçuyorsanız motor ısısı da yüklenmelere göre biraz artmalı. Boğulmalara bakaraktan motoru soğutan şeyin tamamen yakıt olduğunu anlamak zor değil. Yani motorda fan olmasa bile pek ısınacakmış gibi durmuyor. Tabi rodaj dönemindeyse bir süre daha bu şekilde kullanmanızda fayda var(ama ters pozisyonlara girmeden) :agreed:

Abi teşekkür ederim, motordaki piston gömlek yeni olduğu için oldukça zengin çalıştırdık daha kısabilirdik ama bir iki depo sonrasında kısacaktık, ayrıntılı cevap için çok teşekkürler :RCKolik: