[Video]: v922 ilk uçuş(Türker ve Mehmet Abi'ye Teşekkürler)

bydmrblk

Kıdemli Uye
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Öncelikle Herkese Merhabalar,

Bir helikopter alsam da uçursam diye düşünürken birden forumlarda buldum kendimi ve v911 ile ilk tanışmamı gerçekleştirdim.
yön kavramları, hover çalışmaları, alan turları derken tatminsizlik başladı, dışarı attım kendimi.
rüzgara karşı koyamaması bir o yana bir bu yana sallanması ve 6 kanal diye bir isim duymamın etkisi ile yavaş yavaş yeniden araştırmalar başladı.

işte bu durumu ilk Mehmet ve Türker Abi'yle konuştum tanışma sayfamızda,
6 kanal deyince hep aklımda başarabilir miyim? yapabilir miyim ? simülasyon şart mı ? evde bir oğlum var tehlikeli olur mu?( sim alsam bilgisayar bana kalmıyor ki Kerem Efendi sayesinde) soruları doğrultusunda en ideal v 922 ile başlamam gerektiğini ifade ettiler ve ben banggood'dan siparişi verdim.

RCkolik sayfasında nekadar v 922 ile ilgili konu varsa hepsini baştan sona okudum heli gelene kadar. Bakmadığım konu kalmadı, sim çalışma fırsatım yoktu ama Türker Abi'nin paylaştığı bütün sim konularını izledim. Hareketleri yaparken ekranda beliren kumandadan yon tuşlarını takip ettim neler yapıyor diye. her gün yeniden izledim.

Ve bizim sipariş geldi. ilk heyecan hemen piller şarj oldu, ilk enerji verme pal açıları, servonun kontrolü ve ilk kalkış denemesi yapıldı(izlediğim deneyimlerle) ama ellerim tirtir titriyor ve bir türlü cesaret edemiyorum. havalanıyor elimdeki titreme sticklere yansıyınca hemen holdu çekiyorum.(ev içerisinde)

3 günlük denemenin ve 1 pal kırdıktan sonraki aşamanın ardından okula getirip malzeme odasındaki kısa bir çekimi sizlerle paylaşmak istedim. Video telefonla çekildiğinden arama gelince yarım kaldı gelişmelerin devamını yine görsel olarak paylaşacağım. açık alanda invert bile denedim :D taklayı attık hoverda tuttuk ama çok çok zor. çok çalışmam lazım daha :)

bu gelişimlerime vesile başta Türker ve Mehmet Abi'ye ve siz forum üyelerine sonsuz teşekkürler...

İbrahim Bey öncelikle bu zamana kadar aldığım en güzel geri bildirimlerden birini zaman ve emek harcayıp paylaştığınız için çok teşekkür ederim. :saygilar:
Üstelikte videolu. :thumbup:

Ancak bu sayede yapmaya çalıştıklarımızın işe yarıyor olduğunu görebiliyor ve emeklerin boşa gitmediğini anlıyabiliyoruz. :halay:

Forum olarak amacımız bu hobiden hep birlikte keyif almak ve birbirmize bilebildiğimiz kadarıyla yardımcı olmak. :RCKolik:

Bu arada gayet başarılı olduğunuzu da söylemeliyim %p en zor aşamaları atlattınız bence. Eldeki titreme ise yıllardır bu işle uğraşmış olmama rağmen zaman zaman hala bana da oluyor. :laugh: Belkide bu işi bu kadar keyifli yapan da bu bitmeyen heyecandır. :)

Kırımsız uçuşlar. :saygilar:

H.ibrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Ve bizim sipariş geldi. ilk heyecan hemen piller şarj oldu, ilk enerji verme pal açıları, servonun kontrolü ve ilk kalkış denemesi yapıldı(izlediğim deneyimlerle) ama ellerim tirtir titriyor ve bir türlü cesaret edemiyorum. havalanıyor elimdeki titreme sticklere yansıyınca hemen holdu çekiyorum.(ev içerisinde)
..................
bu gelişimlerime vesile başta Türker ve Mehmet Abi'ye ve siz forum üyelerine sonsuz teşekkürler...
İşte bu heyecanı sizlere yaşatabilmişiz ya, bundan daha büyük zevk ve keyif yok bizler için :halay: Bu şekilde güzel geri bildirimler aldıkça, bu iş harcadığımız zamana ve emeğe değdiğini anlıyoruz %p

Videolu paylaşım için de ayrıca teşekkürler Ibrahim Bey. Gördüğüm kadarı ile hover, side-in (yan duruş) ve nerede ise nose-in (burun bize doğru) tamam gibi :thumbup: Bu kadar kısa sürede daha ne olsun :bravo:

Düşünceleriniz için ayrıca teşekkürler.
Emekleriniz hiç boşa gider mi abilerim %p
sizler sayesinde bizde bişeyler öğreniyoruz üstadlardan yararlanıyoruz.
Daha da iyi olabilirsek ne mutlu bizlere.
6 kanal bir korkuydu, yapabilirmiyim diye hep düşündüğümdü ama oldu daha da olacak inşallah.

benimn v922 de türk topraklarına girmiş yakında elimde olur ilk 6 kanal helim sim çalışmadım sadece 3,5 kanal double horse 9101 kullandım bu hevesle v922 uçurup invert yapacağıma eminim sonra trex 550 dfc yada daha üstü

muammer ak' Alıntı:
benimn v922 de türk topraklarına girmiş yakında elimde olur ilk 6 kanal helim sim çalışmadım sadece 3,5 kanal double horse 9101 kullandım bu hevesle v922 uçurup invert yapacağıma eminim sonra trex 550 dfc yada daha üstü

Simülatör çalışmadan mı invert yapacağınıza eminsiniz?

ne demişler inanmak başarının yarısıdır :halay: :halay: :halay: tabi işin mantığını çözmeden denemem zaten ilk olarak hover ve basit yön hareketleri hazır hissettiğimde invert :yuppi: :yuppi: :yuppi: yabancı videolarda minik çocuklar yapıyo ;D

muammer ak' Alıntı:
ne demişler inanmak başarının yarısıdır :halay: :halay: :halay: tabi işin mantığını çözmeden denemem zaten ilk olarak hover ve basit yön hareketleri hazır hissettiğimde invert :yuppi: :yuppi: :yuppi: yabancı videolarda minik çocuklar yapıyo ;D
Bu aralar forumda yeni bir dönem başlıyor galiba : "Simulasyonsuz Heli uçuşları" Muammer Bey ben dahil bir çok arkadaşımızın bu işi simulasyonsuz başaramadık, gerçi simulasyonla ne kadar başardığımız da ayrı bir tartışma konusu :laugh:

Bu yeni SIMSIZ Grubu merakla yakından takipteyim ;) :D Bakalım neyi nereye kadar yapabilecekler :)

Bu arada unutmadan söyleyeyim, video gördüğümüz miniklerde inanın sim çalışıyorlar :D

Aslında düşünüyorumda şu V922 çıkması bu anlamda kötü oldu. Yani bir neyi canlı sim :) Sizler de bizler gibi 450 veya 500 sınıfı 6 kanal heli ile başlasanız ve 2-3 kırım yaşasanız, o zaman bizleri daha kolay anlardınız :)

Neyse bu söylediklerim yanlış anlaşılmasın. Neyi nasıl yapacağınızın kararı tamamen size kalmış ;) Biz sadece tüm dünyada kabul görmüş genel standard yaklaşımları sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğinize karar vermek, şahsi tercih meselesi :saygilar:

Bence foruma yeni bir bölüm açılmalı. Simülatörsüz uçanların uçuşlarını paylaşacakları bir bölüm.

sayın üstadlarım bu arada benim yazdıklarım da yanlış anlaşılmasın. ben sim çalışmadan uçmayı savunmuyorum. sadece hala sim aparatlarım olmadığından ve oğlum bilgisayarda fırsat vermediğinden çalışamıyorum. ve ilk sim olmadan uçuşumu paylaştım sadece.
son iki gündür invert çalışıyorum. taklayı atıyorum hoverda durmaya çalışıyorum ama bir anda ne yapacaktım derken heli alıyo başını gidiyo, 5 dakka heliyi arıyorum. buldum, swasplate rulmanı yatağından çıkmış tak, ana dişli yerinden oynamış yerleştir, kuyruk yerinden gevşemiş ittir... sürekli böyle düş düş olmaz. sim şart şart.

H.ibrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
sayın üstadlarım bu arada benim yazdıklarım da yanlış anlaşılmasın. ben sim çalışmadan uçmayı savunmuyorum. .........
Yok İbrahim bey, siz durumunuzu zaten ilk mesajda net olarak açıklamıştınız %p Kaldı ki tersi de olabilirdi, hiç sıkıntı değil ;) Dediğim gibi bu tamamen kişisel bir tercih meselesi :)

Sadece forum yönetici olarak özellikle yeni başlayan üyeler için, standard yolu bir kere da vurgulama ihtiyacı hissettim o kadar :)

Thk sitesinde sim kumanda stokta yok 2. El birkaçtane buldum thk 30 tlye veriyorlar birde başka markalar vardı sim için özel 40 - 50 tl ve 3 adet simülasyon cd si hediye şeklinde benim tabletimde real flight 4.5 kurulu şu an yanlız kumanda yok biraz pratikten sonra inverti deneyeceğim kapalı tartan kauçuk zeminli halı saha var evimin yanında o yüzden fazla bir kırım yaşamam heralde baktım olmuyor invert o zaman sim kumanda alırım eğerki başarırsam yeni simsiz gurubu yöneticiğiline talibim :thumbup: ama ben hala simsiz başaracağıma eminim elbetteki düşe kalka olacak bu işler . V922 olmasa 150 size ve daha büyük 450 600 size ile başlanılırsa bırak inverti hower için bile sim şart o kırım anlarındakı kameraya yansıyan zorundan gülen surat ifadelerini çok gördüm :eek: benimde küçük bir oğlum var onunda adı kerem bu konuyu acan arkadaşın oğlu gibi adaşlar yanlız bizimkisi 3 aylık 1 yaşında simle tanıştıracağım 4 yaşına geldimi artık trex 600 bile akrobasi yapar heralde ;D

Arkadaşlar android telefon kullananlar için çok güzel bir simülatör programı buldum heryerde artık pratik yapabiliriz googleplay a indoor heli sim 3d free yazın ilk invertimi yaptım bir kaç deneme ile :lollol: :lol: :halay: :yuppi: :yuppi:

muammer ak' Alıntı:
Thk sitesinde sim kumanda stokta yok 2. El birkaçtane buldum thk 30 tlye veriyorlar birde başka markalar vardı sim için özel 40 - 50 tl ve 3 adet simülasyon cd si hediye şeklinde benim tabletimde real flight 4.5 kurulu şu an yanlız kumanda yok biraz pratikten sonra inverti deneyeceğim kapalı tartan kauçuk zeminli halı saha var evimin yanında o yüzden fazla bir kırım yaşamam heralde baktım olmuyor invert o zaman sim kumanda alırım eğerki başarırsam yeni simsiz gurubu yöneticiğiline talibim :thumbup: ama ben hala simsiz başaracağıma eminim elbetteki düşe kalka olacak bu işler . V922 olmasa 150 size ve daha büyük 450 600 size ile başlanılırsa bırak inverti hower için bile sim şart o kırım anlarındakı kameraya yansıyan zorundan gülen surat ifadelerini çok gördüm :eek: benimde küçük bir oğlum var onunda adı kerem bu konuyu acan arkadaşın oğlu gibi adaşlar yanlız bizimkisi 3 aylık 1 yaşında simle tanıştıracağım 4 yaşına geldimi artık trex 600 bile akrobasi yapar heralde ;D

muammer bey bizimkisi de 2.5 yaşında :) şimdiden 4 kanalla ufak ufak oynatıyom. kumandayı açıp kapıyor. destek vererek havalandırmaya çalışıyoz felan :laugh:

alışırlarsa çok güzel bir hobiye temelden başlamış olurlar. en güzeli de bu olsa gerek