[Video]: Yemek Arası Kaçamağı: Blade mCPx BL Hurricane Denemesi

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Celalettin abimiz hafta içi buluşma yapar da biz yapamaz mıyız yani :lol: Bugün öğle yemeği sonrası, Türker kardeşim beraber ile bizim ufaklık, microyu kapıp arka bahçeye kaçtık :D

Simulatörde çalıştığım "Hurricane" deneme fırsatım oldu. Gerçi hava rüzgarlı olunca bazen model deplase oldu :embarras: ama yine de fena bir sonuç çıkmadı :thumbup: Bakalım beğenecek misiniz ;)

KISA VERSIYON
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

UZUN VERSIYON

Mehmet Abi tebrik ederim, güzel uçuş olmuş.. biz daha buralara gelemedik... Bu arada geçen düşürdüğün alet değil mi bu? hiç bir hasar olmadan canavar gibi uçuyor maşallah, sanırım feathering şaftı da yamulmuyor bunun ben en çok ondan korkuyordum...

Mehmet abi half pirolar baya düzelmiş :) invert alan turunuda yemiş yutmuşsun :D

Mesut AKIN' Alıntı:
Mehmet abi half pirolar baya düzelmiş :) invert alan turunuda yemiş yutmuşsun :D

Üstad ezdin resmen bizi, bu hareketi biz hurricane niyetine yapıyoruz. ;D Ben hala birkaç tanesinin öyle de olduğunu düşünüyorum. ;)

kadir kocaman' Alıntı:
Mehmet Abi tebrik ederim, güzel uçuş olmuş.. biz daha buralara gelemedik... Bu arada geçen düşürdüğün alet değil mi bu? hiç bir hasar olmadan canavar gibi uçuyor maşallah, sanırım feathering şaftı da yamulmuyor bunun ben en çok ondan korkuyordum...
Kadir valla ben de 3 sene sonra ancak buralara geldim :embarras: Neyse yetişecek bir yerimiz yok ya, önemli olan uçup açılmak :thumbup:

Evet şu ana kadar uçtuğum tüm videolardaki aynı heli. O kadar düşüş sonrası iniş takımı ve swahplate çatlaması harici çok şükür bir sorun yaşamadım %p Feathering konusunda haklısın. V922 en az 3-4 defa feathering shaft değiştirmiştim ;)

Mesut AKIN' Alıntı:

Türker Akgün' Alıntı:
Üstad ezdin resmen bizi, bu hareketi biz hurricane niyetine yapıyoruz. ;D Ben hala birkaç tanesinin öyle de olduğunu düşünüyorum. ;)
Valla benim de moralim bozulmadı değil :lol: Kısa videonun ilk dakikaların azıcık kıyısından Hurricane oldu gibi gelmişti bana da, demek ki olmamış :'( Diğer kısım aynen dediğin gibi invert loop veya kısmı invert alan turu oldu :)

Neyse şaka bir yana üstad, benim bildiğim kuyruk geri invert loop atarken belli bir açıdan daha fazla eğik olursa "Hurricane" olmuyor mu ? Tabii ki ideal Hurricane için helinin nerede ise 90 yatması lazım.

Bu arada bir dönem Orhanlı ekibinde PARSEL diye bir hareket vardı. Bu nasıl bir şeydi, hatırlayamadım :rolleyes: Hazır konu açılmışken sorayım dedim

Mehmet Bey çok güzel uçmuşsunuz. Bu ufaklığa bu kadar hakim olabilmek zor olsa gerek.

Bu aralar Ben uzak kaldım uçuşlardan. Bi Pazar günü boş günümdü, artık o gün de doldu. Bana da şöyle bir mikro lazım aslında. Aralarda uçabilmek için.

Cahit Kaş' Alıntı:
Mehmet Bey çok güzel uçmuşsunuz. Bu ufaklığa bu kadar hakim olabilmek zor olsa gerek.

Bu aralar Ben uzak kaldım uçuşlardan. Bi Pazar günü boş günümdü, artık o gün de doldu. Bana da şöyle bir mikro lazım aslında. Aralarda uçabilmek için.
İlk zamanlar zor gelsede insan alışıyor Cahit Bey :) Bence sizin pilotaj çok rahat yetecektir ;) Geçenlerde Türker ile kulaklarınız cınlattık, epeydir Cahit Bey'den ses çıkmıyor diye. Demek ki sebebi pazar günleri bile dolu olmanız imiş :-\ Şayet imkanınız var ise size de kesinlikle BL tavsiye ederiz :)

Türker Akgün' Alıntı:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Valla benim de moralim bozulmadı değil :lol: Kısa videonun ilk dakikaların azıcık kıyısından Hurricane oldu gibi gelmişti bana da, demek ki olmamış :'( Diğer kısım aynen dediğin gibi invert loop veya kısmı invert alan turu oldu :)

Neyse şaka bir yana üstad, benim bildiğim kuyruk geri invert loop atarken belli bir açıdan daha fazla eğik olursa "Hurricane" olmuyor mu ? Tabii ki ideal Hurricane için helinin nerede ise 90 yatması lazım.

Bu arada bir dönem Orhanlı ekibinde PARSEL diye bir hareket vardı. Bu nasıl bir şeydi, hatırlayamadım :rolleyes: Hazır konu açılmışken sorayım dedim

Orhanlı ekibinin parsel dediği şey invert alan turu :)

Vidyoyu bidaha izledim ama bu invert alan turu, hurricane benim bildiğim burundan yapılan'a deniyor

Mesut AKIN' Alıntı:
Vidyoyu bidaha izledim ama bu invert alan turu, hurricane benim bildiğim burundan yapılan'a deniyor
O zaman biz bilmeden kuyruk geri Hurricane yapmışız, daha güzel olmuş bence. :laugh:

Üstad bu bakış açısıyla elevatör tic-toc yapıyoruz diyelim, aileronla yaptığımızda tic-toc olmuyor mu ? Veya kuyruk aşağı funnel yaptık, kuyruğu çevirdik ve kafa aşağıda kaldı funnel değil mi ismi bu hareketin bu durumda ?

İnverted horizontal circle'da (anladığım kadarıyla buna parsel deniyor) ana pervanenin yerle açısı 0 - 45 derece aralığındadır. Bu sebeple de model üzerine eser miktarda merkez kaç kuvveti etkili olur. Ayrıca bu manevrada helinin gidiş istikameti kuyruk kontrolü ile sağlanır.

Ana pervane açısının yerle yaptığı açının >45 derece olması halinde ise eğer kuyruk yere paralel durumdaysa hareket hurricane olarak isimlendirilir, helinin gidiş istikametini bu sefer kuyruk değil elevatör kontrolü sağlamaktadır ve elbette heli üzerinde o kotta tutunmayı sağlayan merkez kaç kuvveti etkilidir. Circle ile Hurricane arasındaki temel fark modelin merkez kaç kuvveti etkisinde olup olmadığıdır benim anladığım.

Uluslararası yarışmalarda geçerli kurallarda daha detaylı bilgiler de var, açının 45 derecenin altına inmesiyle hareketlerin hakemler tarafından Circle olarak puanlandırılacağı, funnel puanlaması yapılmayacağı bilgisi verilmiş örnek olarak. ;)

Ama dersenki sizin helinin pervanesi hiç 45 dereceden fazla olmadı ki, o konuda iddialı değilim ama bence yinede bir iki tanesinde oldu. :coolxf:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
İlk zamanlar zor gelsede insan alışıyor Cahit Bey :) Bence sizin pilotaj çok rahat yetecektir ;) Geçenlerde Türker ile kulaklarınız cınlattık, epeydir Cahit Bey'den ses çıkmıyor diye. Demek ki sebebi pazar günleri bile dolu olmanız imiş :-\ Şayet imkanınız var ise size de kesinlikle BL tavsiye ederiz :)

Maalesef en azından yaza kadar çok yoğun bir program içinde olacağım. Ama yine de her gün her konuyu okumaktayım. Önemli bir şeyi kaçırmak istemiyorum.

Cahit Kaş' Alıntı:
Maalesef en azından yaza kadar çok yoğun bir program içinde olacağım. Ama yine de her gün her konuyu okumaktayım. Önemli bir şeyi kaçırmak istemiyorum.
Allah kolaylık versin Cahit Bey. Inşallah tez zamanda yogunluğunuz biter ;)

Ynt: [Video]: Yemek Arası Kaçamağı: Blade mCPx BL Hurricane Denemesi

Turker-bukadar teknik detayini bilmiyorum arastirmissin eline saglik :)

tick tock konusunda aynen dedigin gibi , aileron tick tock ve elevator tick tock deniyor bu eksenlerde yapildigi icin

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi