Volantex Firstar Modeli ile FPV

Ynt: [Urun]: Volantex Firstar 4CH İnceleme

irfan buzdağlı' Alıntı:
Dediginiz gibi rudder sabitlemek daha mantikli ben basta onu akil edemedim ama o zamanda biraz deneyimli olmak lazim sanirim. Donusler icin modeli yan yatirip elevator kullanmak lazim size belki kolay gelebilir bende kafamda oturtuyorum ama uygulama esnasinda eminim zorlanirim. Neyse bakalim belki buradaki ucakcilarda benzer bir parca bulabilirsem ucurayim yoksa kalsin bu hafta canimiz sagolsun.

Abi motorun uzerinde 4000 kv yaziyordu 3s e dayanabilecegini sanmiyorum. Ancak sizinde dediginiz gibi 3s olmazsa fpv isi biraz zor olur bu model icin.
Kullanma klavuzunda birkac farkli esc ile alakali bilgi vardi ama cok inceleyemedim. 1 ay icerisinde quad icin yedek olarak aldigim 2ser tane hk bs 12 amp esc ile 2300kv lik motorlar gelecek. Motorlarin 5030 luk propla thrust degeri max 420 gr civarinda. Buda fpv ekipmani ile birlikte cok rahat yeter diye tahmin ediyorum. Hatta 5040 5045 6020 proplarda denenebilir. Bende dener buradan paylasirim.
Birde icerisindeki pil cok agirdi 850 mah gorunuyor. Elimde 5 tane 2s 800-900 civari pil var hepsi bundan en az 10 gram daha hafif. Nasil lipo anlamadim.
Ben en cok yer konusunda endise ediyorum. Radyo alicisini filan koyacak yer kalmamiski modelde

İrfan helikopterden alışkanlığın olmuştur mutlaka rudder kullanımı için ama yıllardır uçağında olduğu halde hiç rudder kullanmadan uçuş yapanlar tanıyorum. Geçici bir süre olacağı için aileron ve elevatör kumandasıyla çok rahat kullanırsın. Ama dediğin gibi çevrende uçakçılar varsa mutlaka yedek olarak ellerinde horn vardır. Bende bir sürü var ama sen bana uzaksın.

Pilin ağır olması normal çünkü etrafını metal case ile kapatmışlar. Bendeki 1000 mah pil bundan yaklaşık 10 gram ağır. Sanıyorum bu uçağa 3s 1300 mah pil yeterli olacaktır. Hem motoru hem de fpv sistemini besleyebiliriz.

Malzemeleri koymak için bence kokpit kısmını düşünme. Parçaları ağırlık merkezine olabildiğince yakın yerleştirmeye çalış. Diğer türlü kuyruğa gereksiz ağırlık eklemek zorunda kalırsın. Ali Shan amcanın videosunu dikkatle izlersen ilk bir kaç saniyede fpv malzemeleri ile fotosu var. Maalesef abileri gibi büyük olmadığı için görünümü gözardı ederek uçağın dışına malzemeleri yerleştirmek zorunda kalacağız.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Acaba stok kumanda menzili ne kadar bilginiz var mi?
Video tx olarakta bu kullanilabilir

Stok kumandanın mesafesinin uzun olacağını düşünmüyorum. Bence güvenip kullanma.

Şu siteyi bir incelemeni tavsiye ederim. Video tx ile ilgili fikirlerin değişecektir mutlaka.

[Urun]: Volantex Firstar 4CH İnceleme

Kısa bir aradan sonra herkese tekrar merhabalar. Şu an yıllık izindeyim ama hiçte planladığım gibi gitmiyor. Bir süredir ani bir kararla anakartını değiştirdiğim quadla ilgileniyordum. Herşey hazır oldu ama son birkaç gündür havalara bir haller oldu. Neredeyse fırtına çıkacak. Bende daha fazla zaman kaybetmemek için bu modelde istediğim değişiklikleri yapmaya karar verdim. Öncelikle stok haliyle uçurmak istiyordum ama havalar buna da müsade etmedi. Ben de daha fazla zaman kaybetmek istemedim.

Nedendir bilmiyorum video sistemi geldiğinden beri bu modele çift kamera takmayı düşünüyordum. Bir arkadaşımın uyarısıyla fpv kamerasından vazgeçtim. Mobiusun zaten live video özelliği var. Bu işimi biraz daha kolaylaştırdı. Mobiusu buruna ve video vericiyi CG noktasında gövde üzerine yerleştirmeye karar verdim. Her ne kadar kamera küçükte olsa burun kısmında fazladan bir ağırlık olacaktı ve benim kuyruğa ağırlık eklemem gerekecekti. Diğer taraftan stok haliyle pil için ayrılan kısım küçük olduğu için daha büyük pilleri koymak sıkıntı olacaktı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Orjinaldeki servo yerleşimi bu şekilde. Aileron servosu da ağırlık merkezinde ve gövde içinde. Bu iki servoyu buradan aldığım zaman elimdeki 1000 Mah 2S pil için ve hatta 3S 1300 Mah pil için yeterince yer açılıyor. Öncelikle 2S pil ile kullanmayı deneyeceğim. Motorda durum nasıl bilmiyorum ama ESC 3S pille çalışmaya destek veriyor. Peki neden özellikle 3S istiyorum? Video verici her ne kadar 2S le de çalışabilse de 3S le yani 11 voltla çalıştığı zaman menzili artıyor.

Servolar çıkınca ön bölüm şu şekilde oldu.

Bu modelin gövdesi daha önce uğraştığım ufaklıktan daha rahattı. Genişliği de iki servoyu alt alta koyduğum zaman rahatlıkla alacak şekildeydi. Her ne kadar önden yaklaşık 18 gr ağırlık eksilmiş olsa da yine arka tarafa ağırlık gerekecekti. O yüzden servoları ağırlık merkezinden olabildiğince geriye almam gerekiyordu. Kanat firar kenarı çok uygun bir alan. İki servoyu karşılıklı bu kısma koymaya karar verdim. Kesim işi çok kolay oldu. Servoların son hali aşağıdaki gibi oldu.

Sıra da kamera için ön tarafa bir platform oluşturma işi var. Bunun için en uygun yer abilerinde olduğu gibi ayrılabilen kanopi kısmı. Bu modifiyeyi de aşağıdaki gibi oluşturdum.

Son olarakta siyah boya ile işlem tamamdır.

Şu haliyle kontrol ettiğimde herhangi bir yerine ekstra ağırlık koymadan ağırlık merkezi tam belirtilen yerde oluyor. Eğer motorun gücü artan ağırlığı kaldırmaya yeterse sıkıntı olmayacak. Yetmez ise motor değişikliğine gideceğim. Elimde yaklaşık 500 gr itiş gücüne sahip 3S le çalışan bir motor halihazırda var zaten. İlk fırsatta deneme uçuşunu yapmak istiyorum ama elimde bir tek video verici var. Sök tak işlerine girmek istemediğim için yeni bir verici ayarlamam gerekiyor. Umarım onu da en kısa zamanda temin edebilirim. Şimdilik gelişmeler bu kadar.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Kısa bir aradan sonra herkese tekrar merhabalar. Şu an yıllık izindeyim ama hiçte planladığım gibi gitmiyor. .....
............
Şu haliyle kontrol ettiğimde herhangi bir yerine ekstra ağırlık koymadan ağırlık merkezi tam belirtilen yerde oluyor. ...... Umarım onu da en kısa zamanda temin edebilirim. Şimdilik gelişmeler bu kadar.
Valla Nesimi Bey "Kısa bir ara" demişsiniz ama şahsen bana epey uzun geldi :D Sizi ve mesajlarınızı özledik ;) Arayı bir daha bu kadar açmayalım lütfen. En azından "Günaydın" ve diğer genel konularda yorumlarınızdan bizleri mahrum bırakmayın lütfen :)

Yine temiz ve özenli bir iş çıkarmışsınız. Umarım takılı olan motorda sıkıntı çıkmazsa, model başarılı bir şekilde maiden gerçekleştirir. Haberlerinizi bekliyoruz, selamlar :saygilar:

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Kısa bir aradan sonra herkese tekrar merhabalar...
Sizin konularınızı çok özlemişiz Nesimi Bey, bitmese biraz daha olsa keşke dedim okurken. :)

Sonucu forumca merakle bekliyoruz. :saygilar:

Cok guzel ve orjinal olmus abi ellerine saglik.
Ben bunlari yapmayi hayal bile edememistim :)
Benim icinde cok faydali oldu.
Bu arada bende birkac gundur modelle ucuyorum hatta ufak tefek kirimlarimda var ve inanilmaz keyif aldim ucaktanda.
Bayagi zevkliymis valla. Bende fpv ekipmanin siparisi verdim bu model icin. İnsallah sizin yaptiginiz modifikasyonlarin hemen hemen aynisini yapmayi dusunuyorum.
Motor konusuna gelirsek stok motor ve pervanesi ile stok halde cok guzel ucus ve suzulusu var ancak mobius ve diger fpv ekipmanlari ile artan agirlik biraz zorlayabilir gibime geldi ama yinede ucarmi derseniz ucar valla. Ben stok pervanesini kirdiktan sonra 5x3 luk prop taktim performansinda hissedilir derecede artis oldu. Escde ise pek isinma yok. Cok rahat ucus sergiliyor.
Eminim bu model 3s bir motor ve setup ile canavar olacaktir.
Alicinin 3s lik pil ile daha verimli calistigini soylemissiniz. Eger siz ilk etapta 2s lik setupla fpv yapip memnun kalirsaniz alici icin soyle bisey onerebilirim. Bit kadar birsey hic agirligi filanda yok.

Hatta elimde fazladanda olacakti. İsterseniz gonderebilirimde

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Valla Nesimi Bey "Kısa bir ara" demişsiniz ama şahsen bana epey uzun geldi :D Sizi ve mesajlarınızı özledik ;) Arayı bir daha bu kadar açmayalım lütfen. En azından "Günaydın" ve diğer genel konularda yorumlarınızdan bizleri mahrum bırakmayın lütfen :)

Yine temiz ve özenli bir iş çıkarmışsınız. Umarım takılı olan motorda sıkıntı çıkmazsa, model başarılı bir şekilde maiden gerçekleştirir. Haberlerinizi bekliyoruz, selamlar :saygilar:

Mehmet Bey o arayı foruma yazmak anlamında vermiştim. Zira son zamanlarda forum neredeyse helikopter konuları üzerinden ilerliyor gibi. Bilgim olmayan konularda da yorum yapamam. Son dönemlerde iş yoğunluğum da fazlaydı. O yüzden pek aktif olamadım.

Model için teşekkürler. Elimden geldiğince düzgün yapmaya çalışıyorum. Motor pek idare edecekmiş gibi görünmüyor. Yakın zamanda su koyverecek orası kesin...

Türker Akgün' Alıntı:
Sizin konularınızı çok özlemişiz Nesimi Bey, bitmese biraz daha olsa keşke dedim okurken. :)

Sonucu forumca merakle bekliyoruz. :saygilar:

Teşekkürler Türker Bey. Elimden geldiğince okuyanları sıkmayacak zevk verecek şekilde yazmaya çalışıyorum.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Cok guzel ve orjinal olmus abi ellerine saglik.
Ben bunlari yapmayi hayal bile edememistim :)
Benim icinde cok faydali oldu.
Bu arada bende birkac gundur modelle ucuyorum hatta ufak tefek kirimlarimda var ve inanilmaz keyif aldim ucaktanda.
Bayagi zevkliymis valla. Bende fpv ekipmanin siparisi verdim bu model icin. İnsallah sizin yaptiginiz modifikasyonlarin hemen hemen aynisini yapmayi dusunuyorum.
Motor konusuna gelirsek stok motor ve pervanesi ile stok halde cok guzel ucus ve suzulusu var ancak mobius ve diger fpv ekipmanlari ile artan agirlik biraz zorlayabilir gibime geldi ama yinede ucarmi derseniz ucar valla. Ben stok pervanesini kirdiktan sonra 5x3 luk prop taktim performansinda hissedilir derecede artis oldu. Escde ise pek isinma yok. Cok rahat ucus sergiliyor.
Eminim bu model 3s bir motor ve setup ile canavar olacaktir.
Alicinin 3s lik pil ile daha verimli calistigini soylemissiniz. Eger siz ilk etapta 2s lik setupla fpv yapip memnun kalirsaniz alici icin soyle bisey onerebilirim. Bit kadar birsey hic agirligi filanda yok.

Hatta elimde fazladanda olacakti. İsterseniz gonderebilirimde

İrfan son yazışmaların ardından kaç hafta geçti ve sen uçuşları yapıp bir tek video göstermedin bize.

Bu sabah FPV ekipmanlarını da takıp son ağırlığına baktım. 325 g. ağırlıkla bitti model. Motordan şüpheliyim doğrusu. Benim daha önce kullandığım motor 3S ile ve 5.3 pervane ile 450 gr itiş veriyordu. En son ihtimal o motora geçeceğim. 2S ile yeterli olacak gibi görünüyor. Bendeki video verici 100 Mw bu verici ile ne kadar mesafeye götürebilirim emin değilim. Deneyip göreceğiz. Olmazsa 250 Mw mini bir verici daha iyi olacak gibi.

Linkini koyduğun aparat için bir şey diyemiyorum. Belki düşündüğüm gibi olmaz ve mesafe yeterli olur. Eğer olmazsa mutlaka haber ederim.

Aslında bu uçaklardan bir kişi yapıp FPV olarak kol uçuşu yapmakta var. Umarım burada bunu yapabileceğim kafa dengi bir kaç kişi bulabilirim.

[quote author=Nesimi Sakmak]İrfan son yazışmaların ardından kaç hafta geçti ve sen uçuşları yapıp bir tek video göstermedin bize.

Bu sabah FPV ekipmanlarını da takıp son ağırlığına baktım. 325 g. ağırlıkla bitti model. Motordan şüpheliyim doğrusu. Benim daha önce kullandığım motor 3S ile ve 5.3 pervane ile 450 gr itiş veriyordu. En son ihtimal o motora geçeceğim. 2S ile yeterli olacak gibi görünüyor. Bendeki video verici 100 Mw bu verici ile ne kadar mesafeye götürebilirim emin değilim. Deneyip göreceğiz. Olmazsa 250 Mw mini bir verici daha iyi olacak gibi.

Linkini koyduğun aparat için bir şey diyemiyorum. Belki düşündüğüm gibi olmaz ve mesafe yeterli olur. Eğer olmazsa mutlaka haber ederim.

Aslında bu uçaklardan bir kişi yapıp FPV olarak kol uçuşu yapmakta var. Umarım burada bunu yapabileceğim kafa dengi bir kaç kişi bulabilirim.
[/quote]

Abi zaten 3 kere uctum topu topu o da gecen pazar gunuydu ilki. Son 2 haftadir cok vakit ayiramadim hobiye
İlk ve ikinci gunumde ogrenme cabasi ve ilk heyecandan hic aklima gelmedi video cektirmek. Sonuncu gun ise tek oldugum icin cekemedim

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Mehmet Bey o arayı foruma yazmak anlamında vermiştim. Zira son zamanlarda forum neredeyse helikopter konuları üzerinden ilerliyor gibi. Bilgim olmayan konularda da yorum yapamam. Son dönemlerde iş yoğunluğum da fazlaydı. O yüzden pek aktif olamadım......
Nesimi Bey, bu o kadar çok değişikiyor ki. Yeri geliyor 1 hafta uçak konuları dönüyor :halay: :yuppi: :laugh:

Arkadaşlar yine kısa bir aradan sonra modelimizin son hali genel olarak şu şekilde oldu.

Tatil bitti ve ben işlerime döndüm ama modelin ilk uçuşunu bir türlü yapamadım. Havalar çok kararsız son zamanlarda. Rüzgar bu uçağın limitlerinin çok üzerinde esiyor. Zaten modeli de araba da gezdiriyorum. Biraz azaldığını görsem hemen salacağım göklere.

Son halinde bazı değişiklikler yaptım. Başından beri motora ve ESC ye güvenmiyordum. Motor ve ESC değişti. Bildiğimden şaşmamak adına Diamond 600 de kullandığım setubı buna taşıdım. Son hali ile modelin toplam ağırlığı 350 gr olarak bitti.

Motor:

Motor 3S le çalışabiliyor. 3S 5x3 pervane ile 450 gr civarı itiş verebiliyor. Ben ilk aşamada 2S pil ve 5x5 APC pervane ile kullanacağım. Bu haliyle en azından 400 gr itiş itiş verebiliyor.

ESC:

ESC miz 3S destekliyor. Güzel bir ESC dir. Sıkıntı çıkarmaz. Bu motorla da çok güzel anlaşıyorlar.

Bu modelde yapacağım tek değişiklik video verici kaldı. Onu da ilerleyen zamanda değiştiririm artık.

Eline saglik abi gayet guzel olmus. Yanliz modeli cokda kucumseme 10 kmlik ruzgarda rahat ucuyor problem yok. Bizleri videolardan mahrum etme ;)
Onerdiginiz escyi ben quadda kullaniyorum hatta toplamayi dusundugum hexa icinde yine bu escleri kullanacagim. Yanliz burada ufak bir hatirlatma yapmam gerek. Yuksek kv degerlerine sahip motor ve simonk yuklu bu tip esclerde yaklasik 1 yildan fazladir senkronizasyon problemleri var. Ozellikle ani throttle verildiginde motor tamamen susuyor. Bu nedenle escye 5-15-13 tarihli simonk firmware atilmasi gerekiyor. Son cikan firmwarelerde bu durum duzeltilmis gibi gorunsede hala sikinti yasayanlar var. Dn garantisi 5-15-13 simonk yuklemek. Bildigim kadariyla hk en son surum simonk ile gonderiyor.
Bu bilgiden sonra Nesimi abi sana soyle bir soru sormak istiyorum.
Elimde bulunan quad motorlarini bu modele nasil monte edebilirim. Modelde stok olarak bulunan ve sizin upgrade ettiginiz motorlarin taban kismibenimkilerden tamamen farkli

Birde kullandiginiz prop adapterun linkini verebilirmisiniz

irfan buzdağlı' Alıntı:
Eline saglik abi gayet guzel olmus. Yanliz modeli cokda kucumseme 10 kmlik ruzgarda rahat ucuyor problem yok. Bizleri videolardan mahrum etme ;)
Onerdiginiz escyi ben quadda kullaniyorum hatta toplamayi dusundugum hexa icinde yine bu escleri kullanacagim. Yanliz burada ufak bir hatirlatma yapmam gerek. Yuksek kv degerlerine sahip motor ve simonk yuklu bu tip esclerde yaklasik 1 yildan fazladir senkronizasyon problemleri var. Ozellikle ani throttle verildiginde motor tamamen susuyor. Bu nedenle escye 5-15-13 tarihli simonk firmware atilmasi gerekiyor. Son cikan firmwarelerde bu durum duzeltilmis gibi gorunsede hala sikinti yasayanlar var. Dn garantisi 5-15-13 simonk yuklemek. Bildigim kadariyla hk en son surum simonk ile gonderiyor.
Bu bilgiden sonra Nesimi abi sana soyle bir soru sormak istiyorum.
Elimde bulunan quad motorlarini bu modele nasil monte edebilirim. Modelde stok olarak bulunan ve sizin upgrade ettiginiz motorlarin taban kismibenimkilerden tamamen farkli

Birde kullandiginiz prop adapterun linkini verebilirmisiniz

Sen ne yaptın İrfan. Bu modele böyle motor takılır mı? Motorun tanesi 43 $. Sen bu motorlardan bana dört adet gönder ben sana başka motor ayarlayım. :) Şaka bir yana 250 lik quad frame aldım. Parçaları ufaktan toplamaya çalışıyorum. Motor konusunda ciddiyim. Eğer elinde bir takım fazlalık varsa ve elden çıkarmayı düşünürsen ben buralardayım. Ama bu motoru kullanma fikri şaka değildi. Bu motoru alttan vidalayarak takabiliyorsun ancak. Fiyatı da böyle bir model için aşırı pahalı. Sana tavsiyem çan şekilli motorlara bakmandır. Orjinal motoru test etmedim açıkçası. Belki 350 gr.lık ağırlık için sıkıntı çıkarmayabilir. Denemek lazım.

ESC konusunda bir yanlışın var. Bu ESC SimonK lı değil. Çalışma frekansı 8 kHz ve stok olarak bu şekilde geliyor diye biliyorum. Ürün sayfasında da buna dair bir bilgi göremedim. Eğer öyle ise bile bu motorla herhangi bir sorun yaşamadım şimdiye kadar.

Prop adaptörü THK dan alabilirsin. Bendeki 3 mm şaft için. Eğer Tiger motoru kullanacağım dersen şaftı 2 mm. Ona göre de alternatif var THK da.

Sorma İrfan uzun zamandır model uçuramıyorum içim gidiyor. bende bir an önce sahalara dönmek istiyorum ama hep bir şeyler ters veya eksik gidiyor. Her işte bir hayır vardır diyelim...

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Arkadaşlar yine kısa bir aradan sonra modelimizin son hali genel olarak şu şekilde oldu.
.......
Eline sağlık Nesimi Bey %p Inşallah tez zamanda havalar da müsade eder de maiden uçuşu gelir :halay:

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Sen ne yaptın İrfan. Bu modele böyle motor takılır mı? Motorun tanesi 43 $. Sen bu motorlardan bana dört adet gönder ben sana başka motor ayarlayım. :) Şaka bir yana 250 lik quad frame aldım. Parçaları ufaktan toplamaya çalışıyorum. Motor konusunda ciddiyim. Eğer elinde bir takım fazlalık varsa ve elden çıkarmayı düşünürsen ben buralardayım. Ama bu motoru kullanma fikri şaka değildi. Bu motoru alttan vidalayarak takabiliyorsun ancak. Fiyatı da böyle bir model için aşırı pahalı. Sana tavsiyem çan şekilli motorlara bakmandır. Orjinal motoru test etmedim açıkçası. Belki 350 gr.lık ağırlık için sıkıntı çıkarmayabilir. Denemek lazım.

ESC konusunda bir yanlışın var. Bu ESC SimonK lı değil. Çalışma frekansı 8 kHz ve stok olarak bu şekilde geliyor diye biliyorum. Ürün sayfasında da buna dair bir bilgi göremedim. Eğer öyle ise bile bu motorla herhangi bir sorun yaşamadım şimdiye kadar.

Prop adaptörü THK dan alabilirsin. Bendeki 3 mm şaft için. Eğer Tiger motoru kullanacağım dersen şaftı 2 mm. Ona göre de alternatif var THK da.

Sorma İrfan uzun zamandır model uçuramıyorum içim gidiyor. bende bir an önce sahalara dönmek istiyorum ama hep bir şeyler ters veya eksik gidiyor. Her işte bir hayır vardır diyelim...
Abi sen quad toplamak icin bir konu ac istersen tum ekipmanlari ordan konusalim ben sana 250lik quada yardimci olayim.
Hatta stoklar tukenmeden su motorlardan 2 tanesi yedek olmak uzere 6 tane siparis verirsen cok iyi olur. Ben hexa icin siparis verdim bile ;)

Ucak icin soyledigim motor suan quadimda kullandigim motorlardir. Elimde 2 tane yedek var ama fiyatlari soylediginiz gibi asiri pahali. Bende madem elimde var bos bos bekleyecegine ucaga takayim diye dusunuyorum. Simdi elimdeki motorlar yedekte dururken yeni bir motor almaya gerek yok diye dusunuyorum. Siz kullandiginiz motordan memnunsaniz ondanda siparis verebilirim ama dedigim gibi ilk tercihim elde olani kullanmak.
Bu motoru alttan monte ederek kullanabiliyoruz evet. Ama ucaga nasil monte edebilecegimi pek kestiremedim. Abi birde o canopynin acilip kapatilan kismina yaptiginiz modifiyeyi soracaktim. O miknatisli parcanin icerisini epoxyle mi doldurup kestiniz yoksa baska bir materyal mi?
Esc konusunda da sunu soyleyeyim simonk-blheli firmware yuklenmemis escler standart halleriyle throttle komutlariniza gecikerek cevap veriyor. Ben o escnin hkdan alinmis haliyle senkronizasyon problemi yasattigina forumlarda sahit oldum. Belki siz sorunlu firmwarelar cikmadan once almissinizdir

irfan buzdağlı' Alıntı:
Abi sen quad toplamak icin bir konu ac istersen tum ekipmanlari ordan konusalim ben sana 250lik quada yardimci olayim.
Hatta stoklar tukenmeden su motorlardan 2 tanesi yedek olmak uzere 6 tane siparis verirsen cok iyi olur. Ben hexa icin siparis verdim bile ;)
Ucak icin soyledigim motor suan quadimda kullandigim motorlardir. Elimde 2 tane yedek var ama fiyatlari soylediginiz gibi asiri pahali. Bende madem elimde var bos bos bekleyecegine ucaga takayim diye dusunuyorum. Simdi elimdeki motorlar yedekte dururken yeni bir motor almaya gerek yok diye dusunuyorum. Siz kullandiginiz motordan memnunsaniz ondanda siparis verebilirim ama dedigim gibi ilk tercihim elde olani kullanmak.
Bu motoru alttan monte ederek kullanabiliyoruz evet. Ama ucaga nasil monte edebilecegimi pek kestiremedim. Abi birde o canopynin acilip kapatilan kismina yaptiginiz modifiyeyi soracaktim. O miknatisli parcanin icerisini epoxyle mi doldurup kestiniz yoksa baska bir materyal mi?
Esc konusunda da sunu soyleyeyim simonk-blheli firmware yuklenmemis escler standart halleriyle throttle komutlariniza gecikerek cevap veriyor. Ben o escnin hkdan alinmis haliyle senkronizasyon problemi yasattigina forumlarda sahit oldum. Belki siz sorunlu firmwarelar cikmadan once almissinizdir

Tiger motorları almayı çok isterim tabii ki ama fiyat çok çok fazla benim için. Belki ilerleyen zamanda bu motorları düşünebilirim. Bu motorlar alttan vidalı olduğu için bu modele uygun değil. Motor mountu söküp alttan vidalayıp tekrar takmak lazım ki bu işlemi yapmayı ben göze alamam doğrusu. Bana sorarsan bu motorları quad için yedekte bekletmeye devam et derim ben. Ama nasıl kullanabileceğin konusunda biraz kafa yorayım ben. Sanırım mountu sökmeden bir yol bulunabilir gibi görünüyor.

Kokpiti herhangi bir şeyle doldurmadım. Fotolarda görüldüğü gibi yatay ve geriye açılı kısımları maket bıçağı ile kestim. Balsa plakayı köpüğe koyu kıvamlı japonla yapıştırdım. Sonrasında etrafındaki fazlalıkları zımparaladım. Alttaki tırnakları ve mıknatısı üzerinde duruyor hala. Orta kısmı da boş. Akşam alttan da fotolarını çekeyim.

Açıkçası ESC konusunda emin değilim. Çünkü bunu ikinci el aldım. Zamanlama konusunda şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım. Aslına bakarsan orjinal ESC ve motor benim Aurora kumandayı sevmedi. Asıl timing sorunlarını onlarda yaşadım. İşin garibi kendi kumandası ile sorun yoktu.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Kokpiti herhangi bir şeyle doldurmadım. Fotolarda görüldüğü gibi yatay ve geriye açılı kısımları maket bıçağı ile kestim. Balsa plakayı köpüğe koyu kıvamlı japonla yapıştırdım. Sonrasında etrafındaki fazlalıkları zımparaladım. Alttaki tırnakları ve mıknatısı üzerinde duruyor hala. Orta kısmı da boş. Akşam alttan da fotolarını çekeyim.

Açıkçası ESC konusunda emin değilim. Çünkü bunu ikinci el aldım. Zamanlama konusunda şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım. Aslına bakarsan orjinal ESC ve motor benim Aurora kumandayı sevmedi. Asıl timing sorunlarını onlarda yaşadım. İşin garibi kendi kumandası ile sorun yoktu.
Bu kameradan sonunda ben de bir tane alacağım, az kaldı :D Paylaşım için teşekkürler Nesimi Bey :)

Elektronik ile kumanda uyuşmazlığını bir kere bende yaşadım. Nedendir bilinmez 450'de herkesin severek kullandığı Corona servolarda merkezleme problemi yaşadım Futaba 7C kullanırken. Nette aradım bir sonuç bulamayınca mecburen servoları kullanmadan değiştirmek zorunda kaldım :-\