Voltaj 0 diyor

İlgi Alanı
Uçak
Flysky i6 model kumandam vardı. Kalem yetişmiyor diye arkasına modül basarak içine powerbank entegre ettim.

Sonra ucuz olduğu için birkaç öğrencim de aynı model kumandadan aldılar. Onların kumandasına da usb kablo ekleyerek powerbank ile kullanıyorlar.

Ancak bugün bir tanesi kumandam çalışmıyor dedi . Açma tuşuna bastığımız zaman ekran açılıyor ancak voltaj 0.00 yazarak işlem yapmamızı engelliyor. İçini açtık ancak yanmış patlamış bir şey bulamadık. Farklı powerbank 'ler kalem piller deniyoruz ancak voltaj 0 yazıyor. Ne olmuş olabilir?

• Üzüldüm
Tepkiler: Mustafa Koç
Farklı powerbank 'ler kalem piller deniyoruz ancak voltaj 0 yazıyor. Ne olmuş olabilir?
Farklı kaynaklar denemenize rağmen sadece bu kumanda voltajı 0 görüyorsa büyük ihtimal kumandanın voltajı ölçen kısmı arızalanmış demektir :( Nette bir aradın bakalım benzer soruna tamir ile bir çözüm bulabilmişler mi ;)

Mehmet hocamında söylediği gibi voltaj ölçen entegrelerden biri arızalanmış olabilir eğer hangi parça olduğu bulabilirseniz bir telefoncu değiştirebilir. Eğer bulamazsanız aliexpresste yedek anakartlar satılıyor direkmen ondan alıp tamamen değiştirilebilir.

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Farklı kaynaklar denemenize rağmen sadece bu kumanda voltajı 0 görüyorsa büyük ihtimal kumandanın voltajı ölçen kısmı arızalanmış demektir :( Nette bir aradın bakalım benzer soruna tamir ile bir çözüm bulabilmişler mi ;)
Valla içini açtık hatta benim kumandamı da yanına açtık karşılaştırma yaptık versiyonları kodları aynı biraz farklı yollar cizmisler falan ancak yanmış olabilecek bisey bulamadık öyle bir fark yok.
Pil ölçerin yerini de tespit edemedik. En olmadı dediğiniz gibi sadece anakart almak olacak sanırım.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bu konuyu birkaç gün önce açmıştım. Bazı wp gruplarında kumandayı güvenli modda başlatma tekniği gösterdiler onu falan da denedim ama tepkiler aynı idi. Sonrasında gözümü kararttım ve kendi kumandamı açarak yanına koyup tek tek her parçayı karşılaştırmaya başladım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonra birşey farkettim ki direnclerden birisi ölçüm yapmama izin vermiyor. Sağlam kumanda da ölçtüm 6.5 , 7 ölçtüm bozuk kumanda da zorlayarak ölçtüm ve aldığım sonuç 11.5 'den başlayarak 14 15 16 17 şeklinde artarak 17 de durdu.

R9 yazan direnç baktım değerleri yüksek bende onu sökerek lehim ile orayı atlama yaptım ve tekrar güç verdim kumandaya.
Verdiğim 5.0 voltu kumanda ekranında 6.60 volt olarak gösterdi ve açıldı. Şuanda yasak var ve sınavlarım var . Pazartesi 'den itibaren oraya takabileceğim bir direnç arayacağım. Ve umudumuz yeni direnç ile sorunsuz çalışması. Ancak direnç değeri nasıl arttı onu çözemedik.

R9 direncini çıkarıp ölçün. Yaklaşık 10 kiloohm göstermeli. Olasılıkla direnç bozuk değil. Devre üzerinde ölçüm yaptıysanız yanındaki kondansator ölçüm değerini etkiliyor.

R9 ile R10 aynı. R10 direncini söküp ölçün. 10 K ohm olmalı.

SMD elemanları sökünce kaybetmemek için bir izole banta yapıştırıyorum.

Böyle bir atlama yapıyorum. 5 volt da versem 6.25 de versem ekran da 6.60volt gösteriyor. 10kohm Direnç taktım orjinal ile aynı değerde ama o zaman 0 volt yazıyor açılmıyor. Ne yapıcaz bilemedim.

Devamındaki yolları takip ediyorum o yoldaki parçaları ölçüyorum hepsi sağlam görünüyor.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Koç