WLtoys V922 IDLE-UP (3D- Invert) Uçuş Performans Problemi ve Çözümü

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Hatırlayacağınız üzere V922 3D performans sonuçlarını en son Mesut üstad ile test edip sizlerle paylaşmıştı. Genel sıkıntı Ters- Invert pozisyonda gaz verseniz bile heli düzde olduğu gibi havalanmıyordu.

Konuyu ya da daha doğrusu sorunu hatırlayalım ;)

V922 ile Saha Uçuşlarımız , 3D performans ve Mesut Akın Testi :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Videonun 0 :24 san dikkat. Mesut üstad aynen şöyle diyor : "Full Eksi veriyorum havalanmıyor :-\"

O zamanlar ben durumu yaklaşık 170 uçuş yaptığı için ANA Motorun eskimesine vermiştim :) Yeni motor ile beraber yeni bir V922 daha sipariş ettim :laugh:

Yeni V922, pilden önce geldi. Motor gelinceye kadar da yaklaşık 35 uçuş yaptım yeni V922 ile beraber ;) Fakat çok ilginçtir, yeni V922 direkt ters uçuşlara başladım ve nerede ise düz ile aynı performansı gösterdi.

Yeni motorum geldi ve eski V922 hemen takıp, sahaya koştum :D Fakat o da ne :embarras: Eski V922' e yeni motor takmama rağmen, Yeni V922'den daha kötü Invert uçuş performansı verdi :'(

O gün akşam Türker kardeşim çay içmeye geldi. Her iki V922 masaya koyduk ve durumu değerlendirmeye başladık. Veee birden ILK VERSIYON V922 INVERT UCUS Performans PROBLEMININ sebebini bulduk :bravo: :bravo: :thumbup:

İşte konu ile ilgili videomuz. Bu videoyu özellikle ILK v922 alıpta, Invert uçuşlarda problem yaşayan arkadaşlarımız mutlaka izlesinler ;)

V922 3D Uçuş Performans Problemi ve Çözüm Videosu

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu da resimsel olarak ILK V922 açı durumlarını gösteren örnek bir resim

You must be registered for see images attach
You must be registered for see images attach

Son düzenleme:

Mehmet bey video nun yarısı yok. :) tam olayın anafikrine geçerken video bitti

barış altun' Alıntı:
Mehmet bey video nun yarısı yok. :) tam olayın anafikrine geçerken video bitti
Barış Bey ben normal şekilde izleyebildim, bir sıkıntı yok gördüğüm kadarıyla videoda ?

şimdi izlemeye devam ediyorum.3 defa başlattım şuan devamını izliyorum.

barış altun' Alıntı:
şimdi izlemeye devam ediyorum.3 defa başlattım şuan devamını izliyorum.

buluşmalarada 1 defasında v922 yide götürmüştüm Cengiz denedi invert uçuşu heli yere yapıştı hatta bataryaya giriş kablosu koptu o yüzden o gün tekrar deneme şansımız olmadı.

ama açlırın yanlış şekilde olduğuna eminim o açıları daha önce farkettim o orantısız olduğunu ama bunu normal sanmıştım.
bu konu süper oldu bilgiler için teşekkür ederim...

barış altun' Alıntı:
ama açılırın yanlış şekilde olduğuna eminim o açıları daha önce farkettim o orantısız olduğunu ama bunu normal sanmıştım.
bu konu süper oldu bilgiler için teşekkür ederim...
Aynı durumdayız Barıs Bey :laugh: Biz de önceden fark ettik ama microlarda özellikle böyle yapılıyor diye düşündük :) Sonradan düşününce ve görünce ortaya çıktı normal olmadığı ;D

Valla bu habere çok sevindim şimdi bu ayar ile ınverte geçerken eskisi kadar irtifa kaybetmiyor mu evde invert mümkün olabilir mi ?

Berkay35' Alıntı:
Valla bu habere çok sevindim şimdi bu ayar ile ınverte geçerken eskisi kadar irtifa kaybetmiyor mu evde invert mümkün olabilir mi ?
Dogal olarak simdi daha iyi toparliyor %p ama evdeki durum ne olur bilemeyiz :laugh:

siz söyleyene kadar hiç fark etmemiştim :D benim o servo kolları her ikiside sonuna kadar sıkılıydı fakat aynı sorun bende de vardı kolların servoda takılı olduğu yeri bi alta aldım şimdi sorun yok teşekkürler.. :thumbup:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Dogal olarak simdi daha iyi toparliyor %p ama evdeki durum ne olur bilemeyiz :laugh:
benim sabah 8den akşam 5-6 ya kadar dersim olduğundan (hafta sonları akşama kadar yatılıyo) dışarda henüz uçurmadım evde 4-5 kez invert denemiştim sonuç negatif :D şimdi tekrar denedim olcak gibiydi. Ben daha 1 haftadır kullanıyorum sizin tecrübenizi göz önünde bulundurursak bence evde invert mümkün.. Şimdi de olmuyosa içerde invert söyleyin daha fazla uğraşmayayım :D :laugh: parçalıcam artık modeli.. :lol:

heli yarım pille bile çok seri şuan. yanlız sorun sola meyilleniyor :) trimle düzeliyor gerçi

barış altun' Alıntı:
heli yarım pille bile çok seri şuan. yanlız sorun sola meyilleniyor :) trimle düzeliyor gerçi
Bir tarafa doğru yatıyor ise trim yerine swahplate parallellik ayarını kontrol edin. Mesela heliyi önünüze alın, kuyruk tarafı bize yakın. Orneğin bu pozisyonda sağa doğru yatıyor ise, sağ servonun linkini 1 tur sıkın / açın ;)

Bir tarafa doğru yatıyor ise trim yerine swahplate parallellik ayarını kontrol edin. Mesela heliyi önünüze alın, kuyruk tarafı bize yakın. Orneğin bu pozisyonda sağa doğru yatıyor ise, sağ servonun linkini 1 tur sıkın / açın ;)

peki sola dönüyor ise sağ trim verdiğimde düzeliyor ancak.başka yolu var mı?
ben ne çektiysem kuyrukdan çekiyorum bu heli olayında :laugh:

Mehmet bey 1 tur sıkacakmıyız yoksa gevşetecekmiyiz...sıkarsak daha fazla sağa yatmazmı

barış altun' Alıntı:
peki sola dönüyor ise sağ trim verdiğimde düzeliyor ancak.başka yolu var mı?
ben ne çektiysem kuyrukdan çekiyorum bu heli olayında :laugh:
Pardon 1 saniye Barış Bey. Helinin kendisi mi bir tarafa yatıyor yavaş yavaş, yoksa kuyruk mu dönüyor :rolleyes: Benim söylediğim çözüm kuyruk dönmesi için değil ;)