WLtoys V922 : Kullanıcı Yorumları / Tavsiyeleri / Önerileri / Bulgular

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar,

Bu başlık altında V922 kullanıcılarımızdan gelen her türlü Yorum, tavsiye, önerileri derli toplu olarak sizlerle paylaşalım dedik.

Ben şu ana kadar yazılanlardan bulabildikleri bu konu altına kopyaladım. Bundan sonra lutfen V922 ile ilgili tecrübelerinizi bu konu başlığı altında paylaşalım.

Şayet forumumuzda yaşadığınız sorunun cevabını bulamadıysanız, konu ile ilgili yeni konu açabilirsiniz.

Çözülen Sorunlar
1- Bazen servo hareketlerinde ciddi bir takılma ve dengesizlik ortaya çıkıyor :
2- V922 gaz versemde havalanmıyor :
3-Gazı hızlıca arttırdıkça veya azaltırken çıkan bu gürültü ve denge sarsılması neden kaynaklıdır acaba ?
4-Pil Soket Bağlantı Kablosu Lehim Problemi
5-Heli yerde iken gaz belli bir seviyeye gelinceye kadar kuyruk motoru donmuyor, bu normal mi?
6-Heli kalkış anında SOLA doğru yatıyor, bu normal midir ? ,
7- Sıfır kutusundan çıkan ürünün servoların problem var, uçmuyor. Ürün Banggood IADE edildi. ,
8-Pil ve ana motor sağlam olmasına rağmen, tamir işlemi sonrası heli yerinden kalkamaz, uçamaz durumu geldi ?

9- Kuyruk Motoru Sol Rudder Komutu verdiğimde duruyor.
10- Kuyruk Motorunu nasıl değiştirebilirim .
11-Kuyruk Motor Kablosu Alternatif Çözüm Yöntemi :

12-Modelde eskiden olmayan titreme ve vibrasyon sorunu yasiyorum :

Dikkat Edilmesi Gerekenler
1- Kuyruk Borusu Çıkmasına bağlı Ana Kart Yanması :
2- Lehimleme sırasında dikkat edilmesi gerekenler :

Öneriler
1- Fırçalı Ana ve Kuyruk motorun ömrü nedir ? Ne zaman değiştirmeliyim ?:
2- Yedek parça olarak neleri tavsiye edersiniz ? :
3- Tırnakları Kırılan Iniş Takımın Tamiri ,
4- WLToys V922 : Modifiye ve Sağlamlaştırma :

Kullanıcıların Genel Değerlendirmeleri
1- Berkay35 : ,
2- Barış Altun : ,
3- Mişel Ortaşı :
4- Cahit Taş :
5- Ahmet Tarik Ceylan :
6- Eralp :
7- Akan Tekin :
8- MESUT AKIN : ,
9-Arda Erkan - WLtoys V922 Uçuş Testi (Soft 3D ve Alan Turu)
10-Ahmet Işık

Ynt: WLtoys V922 : Kullanıcı Yorumları / Tavsiyeleri / Önerileri / Bulguları

Ilerisi için rezerve ;)

Kuyruk Borusu Cıkması Sonucu Ana kart Yanmasi

Berkay,
gözün aydın V922 ne kavuşmuşsun. Benim başıma gelen bir problem için dikkatini çekmek istiyorum; V922 düştüğünde kuyruk bomu yerinden çıktığında tekrar takarken istemeden ince kuyruk motoru kablolarının izoleleri soyulup kısa devre yapıyor ve ana kartın tail motor devresini yakıyor. Bu da kuyruk motorunun ruder komutu verilmemesine rağmen son sürat dönmesine sebep oluyor . Sonuç 17.08 USD banggood siparişi ~ 40 gün bekleme :mad:

V922 Gaz Versemde Artık Havalanmıyor

Dün bi sorunla karşılaştım videosu altta aldım elime çıkarttım canopyi incelemeye başladım ve ana dişli ile ana mil arasında fazla boşluk olduğunu farkettim ana dişliyi iyice oturtum ve sorun düzeldi bu sorunla karşılaşan kişilere çözüm olsun diye de video çektim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

V922 Genel Değerlendirmesi

v922imi 3 gibi aldım . Gerçekten bu kadar zor olacağını hiç tahmin etmiyordum . Şuana kadar 4 pil uçurdum en fazla yapabildiğim tail-in hover ama artık onu sorunsuz yapabiliyorum ve en iyi yaptığım şey kaza 5-6 kere düşürdüm, kendime çarptım can yakmayı çok iyi beceriyor Kumandanın stickleri çok yumuşak biraz zor alıştım , helikopter çok stabil ve malzeme kalitesi güzel görünüyor ileride tabi daha çok belli olucak . Hiç sevmediğim yanı büyük kazalarda iniş takımı yerinden fırlıyor 3 kere başıma geldi ve fırladığında iniş takımının ucu canopynın altını kesti iki köşedende ufak kazalarda da kesin pil yerinden hafif hafif çıkıyor her kazadan sonra kontrol edilmeli . Şuan pallerde ezilmeler oldu bi pal çatladı acemilik diyelim ama ucuşu engellemiyor o yüzden değiştirmedim . Almak istiyenlere kesinlikle öneririm verilen para değiyor . Bir de alacak olanlara önerim kesinlikle geniş alanda uçursunlar .
------------------------------------------------
-----------------------------------------------
Şu ana kadar 11-12 pil uçurdum 15-20 kere kaza yaptım bu da kaza raporum :D :
-İniş takımı fırlamasından kaynaklı canopynın hasar alması
-2 Palin de bayağı deforme olması hatta biri kırıldı fakat uçuşunda bir olumsuzluk görmediğim için şimdilik değiştirmeyeceğim
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

-1 Tane Head Link kırıldı onu değiştirdim
-Tail boom birleşme yerlerinden ikiye ayrıldı tekrar birleştirip geri taktım
Bu kadar hasara rağmen hiç bir sıkıntı yok uçuşunda ilk başta nasılsa şimdide öyle ama iniş takımının yerinden çıkmasından gına geldi yapıştırmakta istemiyorum kırılırsa çıkarmak için uğraşmayım diye . Şu an hiç kaza yapmadan pil bitene kadar havada durabiliyorum yapabildiklerim tail-in hover , bir de ileri geri sağ sol yapıyorum daha side-in ve nose-in hovera geçemedim

Tebrikler abi çok daha iyi olmuş böyle

Çok sağolun bunlar işime yarayacak... :thumbup:

Pallerin durumu rezalet ama hala uçuyor :D

ne güzel işte acemiliği ne kadar az hasarla atlatırsak o kadar iyi... :)

bu konuyu bekliyordum. çok iyi olmuş %p

Pil Soket Bağlantı Kablosu Lehim Problemi

v922 nin pili taktığımız kablo koptu plugun oradan Ergün abi var İzmirde Mehmet abi tanır sağolsun o bir modifikasyon yaptı ve bayağı sağlam oldu sizlerle paylaşayım dedim .

İkisininde lehimleri kopmuştu ilk önce 1.5cm uzunluğunda 2 yada 3mm makaronu tam emin değilim kalınlıklarından iki kabloyada geçirdik daha sonra lehimlerini yaptık ve makaronları en uca getirerek çakmak ile ısıttık iyice tuttu kabloyu . En son olarak 7mm civarı 2cm olan makaronu resimlerde görüldüğü gibi plugu içine alıcak kadar geçirdik ve onu da çakmak ile ısıttık ve şuan sımsıkı eskisinden çok sağlam oldu yapmanızı tavsiye ederim (Yaptık ettik olarak konuştum ama sağolsun hepsini Ergün abi yaptı :) ).
Helikopteri 8 gündür kullanıyorum yaklaşık 50-55 pil uçurmuşumdur bunlarda 25-30 kere kaza yapmışımdır fakat helikopterde tık yok değiştirdiğim 3 adet pal 1 tane link onun dışında hiç bir kırım yok bi keresinde kuyruk ikiye ayrıldı onu japonlayıp tekrar yerine oturttum . Bir de geçen dışarda uçarken baya uzaklaştı getirirken biraz heyecan yapıp yanlış yöne stick verdim ve heli 3-4 metreden yere çakıldı kırılan bir pal onuda çıkartıp orjinal palini taktım o da çatlamıştı ama bantlayıp taktım hiç bir sorun yok aynı performansta devam ben v911 daha çok kırım yaşıyordum diyebilirim bu aralar 3-4 gündür sürekli dışarıda uçuş yapıyorum rüzgara karşı çok iyi dayanıklı sadece titreme yapıyor rüzgar heliyi alıp götürmüyor . v922yi tekrardan herkese tavsiye ederim

Güze çalışma Berkay %p Bende de bu kablolar lehim yerinden çıkmıştı benzer şekilde yeniden lehimledim ;)

Ynt: Ynt: WLtoys V922 : Kullanıcı Yorumları / Tavsiyeleri / Önerileri / Bulguları

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Güze çalışma Berkay %p Bende de bu kablolar lehim yerinden çıkmıştı benzer şekilde yeniden lehimledim ;)
Belirttiğim gibi Ergün abinin çalışmasıdır :)

v922 1 günlük kullanım sonucunda genel anlamda beğendim tabiki benim beklentlerime göre eksik yönleri yok değil.
mesela canopy si v911 e göre çok ince takıp çıkarırken bile buruşacak gibi.

sonra şu servolardan gelen tiz sesi.dışlarda belki sorun olmaz ama evde bi süre çınlama olayı yaratıyor bende

bana göre artıları
hakimiyeti düşündüğüm kadar zor değildi.
sert bi çarpma yaşadım .sadece pal de bi çizik oluştu.
bunun çok daha yavaşını lama v4 le yapmıştım pal kırıldı. çok şaşırmıştım v911 le ne çarpmalar yapmıştım palller banamısın demiyordu.
v922 nin pallerinin sağlam olduğunu düşünüyorum.
batatya uçuş süresi bana yeterli geldi.
şimdilik bu kadar...

Ynt: Ynt: WLtoys V922 : Kullanıcı Yorumları / Tavsiyeleri / Önerileri / Bulguları

barış altun' Alıntı:
v922 1 günlük kullanım sonucunda genel anlamda beğendim tabiki benim beklentlerime göre eksik yönleri yok değil.Mesela canopy si v911 e göre çok ince takıp çıkarırken bile buruşacak gibi.

sonra şu servolardan gelen tiz sesi.dışlarda belki sorun olmaz ama evde bi süre çınlama olayı yaratıyor bende

Bana göre artıları............
Barıs Bey,

Yorum ve değerlendirmeleriniz için teşekkürler. İlk mesaja link olarak ilave ettim. Sadece sizin beklentileriniz ile ilgili 1-2 küçük yorumum olacam müsadenizle ;)
1- Canopy inceliği sadece siz değil çoğu arkadaşın hoşuna gitmeyen bir durum. Fakat bence gayet başarılı. Inanın o elde buruşacak diye düşündüğünüz şey o kadar hafif olmasına rağmen o kadar dayanıklı ki, çarpmalarda kolay kaolay bir şey olmuyor. Sadece pil çıkmaları sırasında alt tarafta küçük kırılma olabiliyor. Onu da şeffaf bantla yapıştırdığınız problem olmuyor.

2- Servolar değişiniz gibi özellikle uçuş öncesi V911 göre fazla ses çıkarıyor. Bunu da nedeni Fırçalı Lineer servo kullanılmasından kaynaklı. Fakat ben uçuş sırasında pallerin sesinden servo sesini duymuyorum. Ayrıca belki dikkat etmişsinizdir, V922 uçarken çıkardığı toplam ses, bana göre V911 çok çok daha az. En azından bana öyle geldi, zira epeydir V911 uçurmuyorum ;)