WLtoys V922 : Uçuş Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Düşüş Sonrası Kontroller

Sinan bey eger cevrenizden 3.5 kanal oyuncak helikopter bulabilirseniz bunlarin ana motoru ( 2 adet ) birebir V922 nin kuyruk motoru ile ayni. Tarafimdan denenmistir , yurt disi siparis gelene kadar V922 den mahrum kalmamis olursunuz.

cihan topcu' Alıntı:
v 922 ile mi yoksa Skya 450 PRO ile mi başlasak daha iyi olur önerileri inceledim ilk olarak 450 yada 500 sınıfı ile başlayın deniyor ama önümüz kış v 922 ile evde mi hazırlansam karar veremedim sizce hangisi daha doğru olur
Tamamen kisisel tercih ve butceye bagli bu soru ve cok daha fazlasini asagidaki konuda anlatmistik. Incelemediyseniz mutlaka bakin ;)

Ayrica su heli ile ilgili konular indeksimize de bir goz atmakta fayda var :)

WLtoys V922 : Uçuş Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Düşüş Sonrası Kontroller

Necdet Aygören' Alıntı:
Sinan bey eger cevrenizden 3.5 kanal oyuncak helikopter bulabilirseniz bunlarin ana motoru ( 2 adet ) birebir V922 nin kuyruk motoru ile ayni. Tarafimdan denenmistir , yurt disi siparis gelene kadar V922 den mahrum kalmamis olursunuz.

aklıma gelmedi değil hocam. Coaxial yapılı oyuncak helilerin motorları dediğiniz gibi sanırım v922 kuyruk motoru ile aynı ve sanırım benim elimde bu motordan var :D Bayram ziyaretinden evime dönünce bir bakacağım. Bilgilendirme için teşekkür ederdim Necdet Bey :) kaldı ki bu oyuncan helinin motorlarından bulmak çok kolay.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Tamamen kisisel tercih ve butceye bagli bu soru ve cok daha fazlasini asagidaki konuda anlatmistik. Incelemediyseniz mutlaka bakin ;)

Ayrica su heli ile ilgili konular indeksimize de bir goz atmakta fayda var :)

Mehmet Bey sizlerin oluşturmuş olduğu bu tarz forumlar ve tavsiyeleri ben bu hobiye başlamadan önce keşke rastlasaydım, 1- 1 bucuk sene önce bulaştım bu hobiye ve ilk başlarda o kadar çok hata yaptım ki maddi manevi çok zarar gördüm. Yeni başlayacak arkadaşların kesinlikle ama kesinlike tavsiyelere uymalarını ve acele etmemelerini, özellikle bu tarz kaynaklardan çok ama çok fazla yararlanmaları düşüncesi içindeyim. Maddi kayıp hatta özellikle güvenlik durudumdan kaynaklanacak problemleri başta yaşamamaları açıcısından lütfen iyice araştırma yapmaları ve tecrübeli birilerinden, forumlardan destek almaları gerekmekte. Herşeyden önce özellikle dışarıdan bakıldığında uçurmak kolay gibi gelir insanlara ilk başta. 4 kanal uçurmak kolaydır belki ama cidden 4 kanal için bile bir pilotaj seviyesine ulaşmak gerekir. 6 kanal ise başlı başına bir yetenek işidir (Benim düşüncem) bol bol simulasyon çalışmak lazım. Kişiden kişiye yetenek değişiklik gösterdiği için bazıları kısa sürede 6 kanalı süper kullanabilir bazıları ise (mesela ben :) ) 6 kanalı hala sadece tail in ile kullanabilir. Kısaca benim şahsi tavsiyem, ilk başta bol bol simulasyon ve sonrasında 6 kanallı 450 veya 500 serisi ile tecrübeli arkadaşların eşliğinde gerçek hayatta kendilerini geliştirmesi yönünde. Önümüz kış olduğu için de indoor modeli olan v922 ilk başlayanlar için açıkca gene şahsi görüşüm başlamak için pek uygun olmadığı düşüncesi içindeyim. Çok fazla atak bir heli ve hiç 6 kanal uçurmamış ve hiç deneyimi olmayan biri için uygun olamayacağı düşüncesi içindeyim. Kısaca benim başta yaşadığım, yaptığım hataları kaybettiğim maddi zararları toplarsak şuna o maddiyatla çok rahat bir trex 700N alabilirdim :) bu hobi cidden özveri ve sabır, bol bol çalışma isteyen bir hobi. Bence tek ve es geçilmemesi en önemli durum simulasyon çalışmaktır. Gerçi şöyle de bir durum var. Her ne kadar çok simulasyon çalışırsanız çalışın simulasyon ile gerçek hayat bir olmuyor. Simulastonda pilotajınızı geliştirirsiniz ama gerçek hayatta işin içinde stres ne bileyim cesaret edip edememe gibi faktörler girince, simulasyonda gösterdiğiniz pilotaj yeteneklerinizi gerçek hayatta sergileyemiyorsunuz. Şahsen simulasyon da her türlü rahat kullanım, her açıdan uçuş hatta ters uçuş yapabilsem de gerçek hayatta bu böyle olmuyor bende :) Simulasyonda kullanılan modelin %100 süper ayarlı bir modeldir ama gerçek hayatta simulasyondaki gibi ince ayar yapmak pek mümkün değil (kendi adıma konuşuyorum yapan vardır elbet) :) neyse fazla uzattım kısaca bu hobiye yeni başlayacak arkadaşlara şahsi tavsiyem bol bol okuyun, izleyin ve uzman kişilerden tavsiyeler alın. Sadece helinin veya uçağın pilotajını öğrenmek değil asıl teknik konulara ve terimlere hakim olmakta çok önemli mekanik ve elektronik yapılarını iyi öğrenmeli (ki bu bende hala baya eksik bir durum). Bu hobiye gönül vermek, sabırlı olmak, maddi konuda da esnek olmak gerekir. Özellikle maddi konu da en az maliyet ile bu işi zevk ile yapmak istiyorsanız lütfen acele etmeyin ve bol bol çalışın. Teşekkürler....

Sinan KILINÇ' Alıntı:
Mehmet Bey sizlerin oluşturmuş olduğu bu tarz forumlar ve tavsiyeleri ben bu hobiye başlamadan...
Sinan Bey tecrübeye dayalı, altın değerindeki bu bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. :bravo:
Gerçekten zor ve bir o kadarda zevkli bir hobiyle uğraşıyoruz. :coolxf:
Bu işe gönül veren insanların bir nebze işlerini kolaylaştırabiliyor, sadece bir kırım veya kazanın bile önüne geçebiliyorsak ne mutlu bize. :saygilar:

Degerli tecrübelerinizi bizlerle üsenmeyip paylaştığınız icin tesekkur ederiz Sinan Bey :thumbup: Umarim bu paylasimlar ile yeni başlayanlar zamaninda cogumuzun yaptigi hatalari yapmazlar.

Mesela ben bu sansli azinlik icindeyim. Sagolsun Turkerim, bastan bu yana hep yanimda olup, beni en dogru sekilde yonlendirip hata yapmama izin vermedi :)

Türker Akgün' Alıntı:
Sinan Bey tecrübeye dayalı, altın değerindeki bu bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. :bravo:
Gerçekten zor ve bir o kadarda zevkli bir hobiyle uğraşıyoruz. :coolxf:
Bu işe gönül veren insanların bir nebze işlerini kolaylaştırabiliyor, sadece bir kırım veya kazanın bile önüne geçebiliyorsak ne mutlu bize. :saygilar:
Rica ederim Türkay Bey, gerçekten çok güzel bilgiler ve videolar paylaşıyorsunuz ve eminim ki bu hobiye gönül vermiş, verecek olan bir çok kişiye asıl sizin altın değerinizdeki bilgileriniz ile rehber oluyorsunuz. Dediğiniz gibi bir tek sadece bir tek kırım bile engellese bu bilgiler ve paylaşımlar ışığında ne mutlu sizlere :thumbup:. Keşke çok önceleri acele etmeden araştıra araştıra, sindire sindire bu hobiye giriş yapsaydım ve başta yaşadığım maddi kayıpları yaşamasaydım. Tez canlılığım yüzünden de kaynaklanan bir çok yanlış model seçimi ve bir çok gereksiz hata. Daha 4-6 kanalın farkını bilmeden model alırıdm bir sürü walkera modelleri :D Sonuçta o hataları yapa yapa bu seviyeye ulaştım ama işte o hatalar olmadan gelebilmek adına sizlerden bu ve benzeri forumlardan, tecrübeli kişilerden lütfen faydalansınlar. Biz Türk halkının pek okuma alışkanlığı yoktur :) bu sebeple de yapmış ve çekmiş olduğunuz videolar ayrıca harika bir kaynak oluşturmakta. Kısaca arkadaşlar acele etmeyin sindire sindire bu hobiye başlayın. Cidden çok ama çok eğlenceli bir hobi ve ciddi bir hobidir! Heli uçurmak (ufak tefek denemelerim hariç, uçak denemedim) bir o kadar zor ama şahsen dünyanın en güzel hobisidir. Bol eğlenceli kırımsız belasız uçuşlar dilerim... :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Degerli tecrübelerinizi bizlerle üsenmeyip paylaştığınız icin tesekkur ederiz Sinan Bey :thumbup: Umarim bu paylasimlar ile yeni başlayanlar zamaninda cogumuzun yaptigi hatalari yapmazlar.

Mesela ben bu sansli azinlik icindeyim. Sagolsun Turkerim, bastan bu yana hep yanimda olup, beni en dogru sekilde yonlendirip hata yapmama izin vermedi :)

Hiç kimsenin bizlerin başta yaptığı hataları yapmasını istemem Mehmet Bey, o yüzden de gerçeten umarım sabırla sizleri takip eder ve hatasız veya minimum hata ile başlarlar bu hobiye. Benim de şuan saolsun bir Hocam var bu konuda destek aldığım ve sizler varsınız :) teşekkürler bu değerli paylaşımlar için.

Mehmet Bey, Türker Bey, elinizde V922 anakart var mı satılık :)

Sinan KILINÇ' Alıntı:
Sinan bey inanmayacaksınız ama bende V922 yok. :laugh:
Bence foruma " aranıyor " bölümüne konu açarsanız elinde fazladan bulunan arkadaşlarımız yardımcı olacaklardır. :saygilar:

Sinan KILINÇ' Alıntı:
Ne yazik ki bende yedek ana kart yok Sinan Bey :-\

Türkay bey aranıyor kısma bi ilan açayım belki şansım yaver gider :) Şipariş verdim banggood dan da beklemek adamı deli ediyor :) kuyruk motor kablosu kısa devre yapınca dumanlar çıkmaya başladı anakarttan :D yapacak bişi yok...

Sinan KILINÇ' Alıntı:
Türkay bey aranıyor kısma bi ilan açayım belki şansım yaver gider :) Şipariş verdim banggood dan da beklemek adamı deli ediyor :) kuyruk motor kablosu kısa devre yapınca dumanlar çıkmaya başladı anakarttan :D yapacak bişi yok...
Malesef sırf bu yüzden uçuşlardan olmayalım diye bir dünya yedek malzeme almak zorunda kalıyoruz. Bilsek 1 gün sonra parça elimizde olacak hayat çok daha kolay olurdu hepimiz için.

Türker Akgün' Alıntı:
Malesef sırf bu yüzden uçuşlardan olmayalım diye bir dünya yedek malzeme almak zorunda kalıyoruz. Bilsek 1 gün sonra parça elimizde olacak hayat çok daha kolay olurdu hepimiz için.

Aynen aynen şimdi aldığım yedekler ile sıfır V922 alırım valla :D bol bol yedek aldım :) da şimdi anakart bulabilsem süper olurdu şimdiden özledim ufaklığı :D Align Trex 500 ile avutuyorum artık kendimi :D :D :D

Birde bu hobbyking sitesine ne oldu yaa? Kargolar kol gibi pahalı bide herşeyi alamıyoruz artık (EU warehouse) yazan parçaları alamıyoruz. 500 e Lipo alacaktım alamadım.