XK K110/130 - OMPHobbys M2 sizce hangisi?

Tamer DEMİROGLU

Yeni Uye
İlgi Alanı
Heli
XK K110
XK K130
OMPHOBBYS M2

130 u normalde alma taraftarı değilim ama hepsini OMPHobbys ile karşılaştırmak için koydum düşüncülerinizi bekliyorum :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Bugra Baysal
Bu konular ile alakalı yeterli bilgi forumda var. Aynı şeyleri tekrar yazmaya gerek yok. Yeni başlayan bir kişi için xk110, eğer maddiyat biraz iyiyse xk130, eğer maddiyat sorun değilse omphobby m2. Kısaca bunu söyleyelim.

Bu anketten xk k110 çıkacağına yemin edebilirim fakat ispatlayamam :evil:

Aynı boyutlarda değiller aynı fiyatlarda da değiller... biri 600 lira diğeri 2000 lira...

Şöyle yorumlar gelebilir; xk k110 al korkmadan uç mikro model olduğu için zor kırılır, sonra bir align 450L gibi model al ve onunla devam et... İlerde bir zaman hala devam ediyor olursan 550 ve sonrasında 700 model alabilirsin...

Nispeten katılıyorum böyle yorumlara.. Ama omp sevdiysen, almak istiyorsan, ona vereceğin para seni üzmeyecekse... Düşünme al derim. Sonuçta hepimiz zevk için yapıyoruz bu hobiyi... Aynı yollardan yürümek zorunda değiliz. Kimi omp ile başlar sonra 500 model beğenir onu alır... Sonra pil durumundan dolayı 600-650 size ile devam eder... Sonra bu durumdan vazgeçer eldeki herşeyi satar 700 alır, pil uyumundan dolayı model küçültecekse 550 ye geçer, sonra başka bir mini model alır fireball veya oxy gibi...

Bir ara 7s lipolara bir eğilim oldu, motor kv ları değişti, esc ler değişti... Büyük modelde de 14s setuplar kuruldu... Sonra 7s lipo temininde sıkıntılar başladı tekrar 6s ve katlarına bir geçiş oldu...

Hobide eğilimler değişiklik gösterebiliyor zaman içinde... Orta yol olarak yaygın, bilinen, kırımı üzmeyecek, tercihen spektrum/futaba bnf bir mikro model ile başlanır. Sevdik ve kalıcı olduğumuzu gördük, yine uçarken korkutmayacak germeyecek bir 450 ile devam edilir (bu genelde align olur)... Sonra ona da alıştık ve hedefi büyüttük, artık korkusuzca uçuyor belli manevraları yapabiliyoruzdur... Bütçe de ayarladık, sırada herkesin favori markasına bir ayrışma var ki bu genelde goblin olur, ve goblinin sayısız model çeşidi arasından beğenilen bir 570 alınabilir. (drake, sport, klasik, carbon vs vs.) Sonrasında da artık sıra gelir goblin 700, bütçe sınırsızsa kraken falan...

Kimi açık kaynak kodu sever, taranis alır... Kimi yaygın olsun, sorduğumda cevap alayım hem de kaliteli olsun der futaba spektrum alır... Kimi kapalı sisteme kendini hapsetmekten keyif alır, mikado tercih eder... Kumandada da seçenekler mevcut...

Bu konular ile alakalı yeterli bilgi forumda var. Aynı şeyleri tekrar yazmaya gerek yok. Yeni başlayan bir kişi için xk110, eğer maddiyat biraz iyiyse xk130, eğer maddiyat sorun değilse omphobby m2. Kısaca bunu söyleyelim.
Hepinize cevaplarınız için ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Ali abi 2000 TL bütçem var.

Son kez yazıyorum. Başta aynısını bende diyordum. Xk k110 alın, sonra zaten modeli büyütmek isteyeceksiniz.