YAK-55 Depron Model Yapımı - 70 Resimde tüm detaylarla..

• Konbuyu başlatan Tolga
  • Başlangıç tarihi
  • 8,728

Mesut AKIN' Alıntı:
destur, Aleyküm Selam, size gelen özel mesajı bi kontrol edip okurmusunuz lütfen ;)

kontrol ettim kendimi tanıttım mesut bey,sizi ve burada ki bir çok arkadaşı diğer forumlardan tanıyorum.sizinle heli hakkında bayağı da yazışmıştık.neyse madem ilk kendimizi tanıtmamız gerekiyor.boynumuz kıldan ince kurallara herkesin uyması gerekir.

sorumu tekrarlıyayım bu güzel uçağın kesim planları varmı.ben de yapmak istiyorum.yok kişiye özelse ona da eyvallah :)

Ynt: YAK-55 Depron Model Yapımı - 70 Resimde tüm detaylarla..

Burhan bey paldir kumdur gelen cok olunca mecburen bunu yapmak gerekiyor bu ucagi yapan arkadas forumdan ayrildi ama ben size isyerimdeki bilgisayardaki plani yollarim

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Mesut AKIN' Alıntı:
Burhan bey paldir kumdur gelen cok olunca mecburen bunu yapmak gerekiyor bu ucagi yapan arkadas forumdan ayrildi ama ben size isyerimdeki bilgisayardaki plani yollarim

teşekkürler mesut bey bekliyorum.selamlar

Mesut AKIN' Alıntı:

Üstad sana zahmet elindeki bu planı bu konuya da ilave edebilir misiz arşiv olarak :)

mesut bey ne oldu bizim plan :)

Burhan bey vallahi unutmusum yarin hatirlatin gun icinde hemen ekliyim :)

ozalitçide kaç cm kanat boyu istiyorsanız ayarlatıp bastırabilirsiniz arkadaşlar

extra 300 depron :

yak 54 depron :

Mesut AKIN' Alıntı:
ozalitçide kaç cm kanat boyu istiyorsanız ayarlatıp bastırabilirsiniz arkadaşlar
Teşekkürler üstad :thumbup:

Merhaba, yakın bir zamanda Çaylak isimli trainer modelini yaptım fakat elimdeki motorun yetersiz gelmesi nedeniyle uçuramadım.Bu nedenle 3d depron yak54 modelini yapıp kullanamadığım bu motoru değerlendirmeyi düşündüm.Sanıyorum bu modelin toplam uçuş ağırlığı 450gr civarında ağırlık farkı oluşursa 500gr kadar olacağını düşünüyorum.Elimdeki ekipmanlar;

*A2212 13T 1000kv Fırçasız Motor=10x4.5 Pervane ile 770gr çekişi olduğunu gördüm youtube da.Bu motoru Flitetest FT Spitfire modelinde sakin ve orta hızlı uçuş yaparak kullandım.
*Hobbyking 30A 3A UBEC Fırçasız ESC
*Turnigy 3S 2200mAh 35C Lipo Batarya=250gr ağırlığında
*10x5 APC Pervane

Konunun başındaki yak54 modelini yapsam elimdeki motor yeterli gelir mi? Akrobasi ve hover yapmak için yeterli midir? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Bu ekipman bu modele biraz fazla gelir gibi görünüyor. Pil de biraz ağır gelecek gibi. Ama deneyebilirsin.

Veya elimdeki ekipmanlarla uçurabileceğim başka model öneriniz var mı? Eldeki imkanlar bu şuan yakın zamanda sipariş verme şansım yok.Saygılar

elinizdeki ekipmandan motor bu model için az, çekişi en az uçuş ağırlığının 2 katı olmalı akrobasi için. sizin elinizdeki bunu karşılamıyor, ayrıca piliniz bu motora göre çok ağır ve bu motor ve bu pil ikilisi ayrıca esc başlı başına zaten 250 gram pil. 50gr motor. 40 50 gr esc desek 350 gram en kaba hesapla 300gr desek. motorun çekişi için geriye 470 gram kalıyor ve siz 150 200 gramda bir uçak bitirmelisiniz çıplak halde. keza daha alıcı ve servolar hatta pushroadları hesaba katmadık. o pili 800 100 mahlık bir pil ile değiştirmeden elinizdeki motor hiçbir modele uygun sayılmaz trainer tarzı kanat yükü hafif olan uçaklar dışında

Mesut AKIN' Alıntı:
elinizdeki ekipmandan motor bu model için az, çekişi en az uçuş ağırlığının 2 katı olmalı akrobasi için. sizin elinizdeki bunu karşılamıyor, ayrıca piliniz bu motora göre çok ağır ve bu motor ve bu pil ikilisi ayrıca esc başlı başına zaten 250 gram pil. 50gr motor. 40 50 gr esc desek 350 gram en kaba hesapla 300gr desek. motorun çekişi için geriye 470 gram kalıyor ve siz 150 200 gramda bir uçak bitirmelisiniz çıplak halde. keza daha alıcı ve servolar hatta pushroadları hesaba katmadık. o pili 800 100 mahlık bir pil ile değiştirmeden elinizdeki motor hiçbir modele uygun sayılmaz trainer tarzı kanat yükü hafif olan uçaklar dışında
Yine de teşekkürler Mesut abi.En güzeli motoru değiştirip ona göre karar vermek.Saygılar

Merhaba.Gene Bond çizimi YAK54 yaptım.4 adet 9gr servo,10x5 apc pervane,Hobbyking Club Trainer motor(wing tiger motoru ile aynı),Turnigy 30A BEC esc ve 3s 1300mAh 30C lipo elimde mevcut.Ekipmanlar uçağa takılı.Bildiğim kadarıyla ağırlık merkezi kokpitin başlangıç(ön) tarafında.Tüm ekipmanlar takılıyken cg biraz arkada kalıyor.Servolar çok arkada değil.Ağırlık ekleyerek cg yi düzeltebilirim fakat merak ettiğim bir konu var.Elimde hassas tartı olmadığından ağırlığı ölçme imkanım yok.Fakat toplam uçuş ağırlığı 400~600gr arası tahmin ediyorum.
Sizce mevcut ekipman akrobasi ve hover için yeterli mi? Club trainer motoru Wing Tiger modelimde 3s 2200mah 35c lipo ile kullandım bir süre.%70 gaz oranında sakin uçuş yapabiliyordum 10x5 pervane ile.Değerli yorumlarınız için teşekkürler.