Yalpalayarak düşme

Dışarıdan çekilmiş bir video buldum yanında herhangi bir kolu kırlmadan ve gps modülü takılmadan önceki bir uçuş videosunu daha buldum videolar yüklendiklerinde paylaşacagım.

Dışardan bir video çekebilirseniz güzel olur. Net birşey diyemiyorum.
Eğer motor düz duruyorsa hareket etmiyorsa sorun olmaz.
Bu cihaz daha önce normal uçuyordu yeni mi böyle oldu yoksa. Cihazı yeni mi yaptınız.
Sunalık diyebilecegim tek şey cihazın üzerinde gereksiz ne varsa sokun gimbal kamera vtx herhangi bir aksesuar. Sadece kontrol kartı ve onun parçaları birde tabiki motor ve escler kalsın ilk başta düzgün bir uçuş sağladıktan sonra ekstra modifikasyonlar yapmak daha mantıklı.
birde esc, accelometre ve pusula kalibrasyonlarini tekrarlayın
Belirli bir sıralama olmadan paylaşıyorum

Poshold modunda ilk uçuş:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Kırık kolu yapıştırdıktan sonraki ilk uçuş:
Alt hold modunda normal bir uçuş:
İlk toplandığı zamanki uçuş:
Sonunda yalpalayarak düştüğü video:
Sonuncu videodan sonra ilk başta olan uçuşu gerçekleştirdim ve yalpalamaya başladıktan sonra kumandadan sadece yükselme komutu verdim.
Bütün videolarda çift batarya vardı ağırlığı 1800 gram civarındaydı.

Belirli bir sıralama olmadan paylaşıyorum

Poshold modunda ilk uçuş:
Kırık kolu yapıştırdıktan sonraki ilk uçuş:
Alt hold modunda normal bir uçuş:
İlk toplandığı zamanki uçuş:
Sonunda yalpalayarak düştüğü video:
Sonuncu videodan sonra ilk başta olan uçuşu gerçekleştirdim ve yalpalamaya başladıktan sonra kumandadan sadece yükselme komutu verdim.
Bütün videolarda çift batarya vardı ağırlığı 1800 gram civarındaydı.
Anladığım kadarıyla anı komutlarda sorun oluyor gibi.
Ilk önce sırayla gitmek lazım değişkenleri soruları tek tek eleyerek birinden emin olamadan diğerine geçmeden.
İlk birsorumd daha var motorlara giden güç pixhawkın power modülünden mi geçiyor? Eğer öyleyeyse ani komutlarda üzerinden yeteri kadar güç geçemiyor olabilie her motora güç yetmiyor olabilir. Tavsiyem frame üzerindeki pdb ye direk dişi bir xt60 lehimleyim power modulude ona paralel olacak şekilde lehimleyim sadece voltaj ölçse ve pixhawk a güç sağlasa yeter

Burada benim aklıma gelen değişkenlerde şunlar
1. Yazılımsal sorun
2. Besleme ile ilgi bir sorun
4.Esc veya motor ile ilgili bir sorun
5. PİD
6.pixhawkta donanımsal bir şey
Bunları eleye eleye tek tek gitmek lazım.

İlk önce pixhawk a sıfırdan tekrar bi missonplanner kurun kalibrasyonları ve diğer ayarları yapın.
Bu şekilde bir deneme uçuşunu yapın ve tavsiyem zaten çok stabil uçmuyor fiziksel bir hasarı önlemek için çok yükseklmeyin ve mümkünse uçuşu bir telefon yada laptop üzerinden takip edin veya daha sonra blackbox kaydını inceleyin belki uçuş anında pixhawk bir uyarı mesajı veriyordur bu bütün sorunu çözebilir

Birde köpeklere dikkat eğer yakalarlarsa hem köpekleri yarayabilir hemde cihazda fiziksel hasarlar oluşur

Anladığım kadarıyla anı komutlarda sorun oluyor gibi.
Ilk önce sırayla gitmek lazım değişkenleri soruları tek tek eleyerek birinden emin olamadan diğerine geçmeden.
İlk birsorumd daha var motorlara giden güç pixhawkın power modülünden mi geçiyor? Eğer öyleyeyse ani komutlarda üzerinden yeteri kadar güç geçemiyor olabilie her motora güç yetmiyor olabilir. Tavsiyem frame üzerindeki pdb ye direk dişi bir xt60 lehimleyim power modulude ona paralel olacak şekilde lehimleyim sadece voltaj ölçse ve pixhawk a güç sağlasa yeter

Burada benim aklıma gelen değişkenlerde şunlar
1. Yazılımsal sorun
2. Besleme ile ilgi bir sorun
4.Esc veya motor ile ilgili bir sorun
5. PİD
6.pixhawkta donanımsal bir şey
Bunları eleye eleye tek tek gitmek lazım.

İlk önce pixhawk a sıfırdan tekrar bi missonplanner kurun kalibrasyonları ve diğer ayarları yapın.
Bu şekilde bir deneme uçuşunu yapın ve tavsiyem zaten çok stabil uçmuyor fiziksel bir hasarı önlemek için çok yükseklmeyin ve mümkünse uçuşu bir telefon yada laptop üzerinden takip edin veya daha sonra blackbox kaydını inceleyin belki uçuş anında pixhawk bir uyarı mesajı veriyordur bu bütün sorunu çözebilir
Yeni bir mission planner kurup bütün kalibrasyonları en baştan yapayım ozaman. Evet power module takılı onuda çıkarırım. Ancak PID ayarları hakkında daha önceden farklı bir dneeyimim olmadıgından bir fikrim yok şu anki PID ayarlarını paylaşıyorum belki bariz bir yanlış vardır (autotune yapamadım henüz). Telefondan takip etme işini vs de yapıp uçuş videosunu atarım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ayrıyeten pixhawkı hasar almasını engellemek için dronun iç tarafına koymustum yanında voltaj regülatörü ve power module vs var bunlardan dolayı pusulada bir sorun oluşlma ihtimali var mı ?

Yeni bir mission planner kurup bütün kalibrasyonları en baştan yapayım ozaman. Evet power module takılı onuda çıkarırım. Ancak PID ayarları hakkında daha önceden farklı bir dneeyimim olmadıgından bir fikrim yok şu anki PID ayarlarını paylaşıyorum belki bariz bir yanlış vardır (autotune yapamadım henüz). Telefondan takip etme işini vs de yapıp uçuş videosunu atarım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu pid çok acayip birşey bu işi yapanlara sorudun mu pid nedir nasil yapılır bilirler ama aynı zamanda bilmezler. Başlangıç için varsayılan pid iyidir. Açıkçası bende hangi değer nedir bilmiyodum.
Ayrıca neden voltaj regülatörü kullanıyorsun power module yeterli gücü sağlar zaten.
Birde dediğim gibi blackbox kaydını incelemek lazım içinde bütün uçuş ile ilgili şeyler var. Eğer pusulada bir sorun varsa veya başka bir sensörden veya hatadan kaynaklı bir sorun varsa orada yazar.
Son olarak telemtry modül kullanıyormusunuz

Bu pid çok acayip birşey bu işi yapanlara sorudun mu pid nedir nasil yapılır bilirler ama aynı zamanda bilmezler. Başlangıç için varsayılan pid iyidir. Açıkçası bende hangi değer nedir bilmiyodum.
Ayrıca neden voltaj regülatörü kullanıyorsun power module yeterli gücü sağlar zaten.
Birde dediğim gibi blackbox kaydını incelemek lazım içinde bütün uçuş ile ilgili şeyler var. Eğer pusulada bir sorun varsa veya başka bir sensörden veya hatadan kaynaklı bir sorun varsa orada yazar.
Son olarak telemtry modül kullanıyormusunuz
Telemetry modülü yeni satın alacağım, voltaj regulatörünü elimde olan 5v adresleneiblir ledler ile ışıklandırma yapmak için koymuştum.
Veya geçici olarak bluetooth modülü kullanıcam.

Uçuş sonrasıda Esc'leri kontrol ettin mi? Bir tanesi fazla ısınınca saçmalıyor olabilir mi?

Uçuş sonrasıda Esc'leri kontrol ettin mi? Bir tanesi fazla ısınınca saçmalıyor olabilir mi?
Evet kontrol etmiştim ılık denilebilcek seviyedeydiler. Üstüne motorların 1045 pervane ile çekebilecekleri maksimum akımla bir 10 dakika falan test etmiştim anormal bir ısınma olmamıştı.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Merhaba,

Ben de bu duruma benzer bir sorun ile karşılaştım. Yalpalamayı Fpv uçuşta fark ettim. Geri dönüşte göz ile kontrol ettiğimde bir motor gaz kesiyor gibi yapıp sonra tekrar toparlıyordu. Tekrar tekrar toparlaması işi kurtarmıştı ve kırımsız inmiştim. Kontrollerimde esc banana konnektörlerden bir tanesinin bağlantısında gevşeme olduğunu tespit ettim lehimledim düzeldi. Sizin fotoğraflarınızdan Esc motor arası konnektörsüz direk kablolar birbirine bağlı gibi gördüm. Yine de Esc motor ve Esc Pdb arası bağlantıları kontrol etmenizde fayda olabilir.

Son düzenleme:
Sevgili Tuncay,
Multicopterinizin donanım bileşenlerini tam ve anlaşılır şekilde marka ve modelini belirterek, sorunlu diyebileceğiniz uçuşa ait olan log dosyasını da paylaşırsanız sizin için değerlendirebilirim.
Arducopter camiasında sorun / ların saptanmasında uçuş log'larının değerlendirilmesi altın standart olup, objektif değerlendirme için uçuşa ait dosyanın incelenmesi haricinde yapılacak tespit ve/veya öneriler kanaatime göre çoğu zaman iyimser bir tahmin-olasılık niteliği taşıyacaktır.

Sevgi ve saygılarımla
Şakir Polay

Son düzenleme:
Sevgili Tuncay,
Multicopterinizin tam ve anlaşılır şekilde donanım bileşenlerinizin marka ve modelini, sorunlu diyebileceğiniz uçuşa ait log dosyasını paylaşırsanız sizin için değerlendirebilirim.
Arducopter camiasında sorun / ların saptanmasında uçuş log'larının değerlendirilmesi altın standart olup, objektif değerlendirme için uçuşa ait dosyanın incelenmesi haricinde yapılacak tespit ve/veya öneriler kanaatime göre çoğu zaman iyimser bir tahmin-olasılık niteliği taşıyacaktır.

Sevgi ve saygılarımla
Şakir Polay
İlginiz için teşekkür ediyor ayın 14 ünden itibaren olan bütün kayıtlara alttaki linkten ulaşabilirsiniz.
Şimdilik bütün log dosyalarını yolladım bariz bir problem var ise kolaylıkla farkedebilesiniz diye. Kayıtları bende inceleyip mümkünse video kaydı olanlar ile eşleştirip atacağım inceledikten sonra.

Merhaba,

Ben de bu duruma benzer bir sorun ile karşılaştım. Yalpalamayı Fpv uçuşta fark ettim. Geri dönüşte göz ile kontrol ettiğimde bir motor gaz kesiyor gibi yapıp sonra tekrar toparlıyordu. Tekrar tekrar toparlaması işi kurtarmıştı ve kırımsız inmiştim. Kontrollerimde esc banana konnektörlerden bir tanesinin bağlantısında gevşeme olduğunu tespit ettim lehimledim düzeldi. Sizin fotoğraflarınızdan Esc motor arası konnektörsüz direk kablolar birbirine bağlı gibi gördüm. Yine de Esc motor ve Esc Pdb arası bağlantıları kontrol etmenizde fayda olabilir.
Frame i komple değiştirip bağlantıları yenileyeceğim teşekkürler.

Sevgili Tuncay,
Multicopterinizin donanım bileşenlerini tam ve anlaşılır şekilde marka ve modelini belirterek, sorunlu diyebileceğiniz uçuşa ait olan log dosyasını da paylaşırsanız sizin için değerlendirebilirim.

Sevgi ve saygılarımla
Şakir Polay
Eğer yeterli veya düzgün değilse paylaştıklarım yeni bir uçuş denemesi yapıp hem kayıt altına alıp hem de log dosyalarını paylaşabilirim.