Yamaç Planörü // Foamboard

Bu haftanın son çalışması olsun.

*Elimde bulunan clevis e pushrod bi tık büyük geldi. Pushrod dan biraz kesip matkabın ucuna taktım. Clevis deliğini pushrod a göre genişlettim.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

*Daha sonra servo kollarını gövdeye sığacak şekilde kısalttım. Stopper in kola geçebilmesi için servo kolundaki deliği genişlettim.

*Servoları istediğimde çıkarabilmek için balsadan yuva yapıp gövde içine sabitledim.

...
Alıcı beslenmesini nasıl yapsam karar veremedim. Elimde hiç bec yok, bozuk esc var motoru çalıştırmıyor ama alıcıyı besliyor. Tabi sıkıntılı olduğu için riskli gibi geliyor.

Kadir, hiç düşünme. Bulabilirsen, 300 MaH civarı dörtlü paket veya iki tane ikili NiMh telefon pillerinden kullanabilirsin. Besliyeceğin 2 servo ile 1 alıcı.

• Beğen
Tepkiler: Kadir Kurt
Model uçuşa hazır sayılır ama küçük bir sorun var :rolleyes: Alıcıya kabloları takınca gövdeye sığmadı :D Gövdeyi iç kısımdan birazcık kesmem lazım. Pil işi netlik kazanmadığı için şimdilik onu ayarlamadım. Kanat için basit desen yapayım diyordum fakat tam karar veremediğim için onu da yapmadım.

*Pushrodların boylarını ayarlayıp hornları sabitledim.

*Gövde içine 2 tane kalem pil yan yana sığmıyor.

*Beslemek için lipo alırsam bec de almam lazım. Şunları bulabildim. Ya da Lion pillerden düşük mah alıcı pili yapılabiliyorsa ve uygunsa ondan da alabilirim.

*Gövdenin bitmiş hali şu şekilde.

*Ana kanat için ufak bir dokunuş lazım böyle çok sade oldu :D

*Alıcı ve pil hariç 296g geldi. Modeli yapan adam buruna 125g kurşun eklemiş ve 592g(pil dahil) olarak modeli bitirmiş.

Düzenleme: Burun kısmındaki kapağı sağlamlaştırmak için mıknatıs kullanmayı düşündüm. Elimde bozuk motor var onun içinden 2 tane mıknatıs çıkardım ama yerleştirirsem alıcının üst kısmına denk gelecek. Alıcının yüzeyine değmeyecek ama yinede bir etkisi olur mu ?

Son düzenleme:
Kadir, güzel olmuş, eline sağlık! Planörün de böyle elektroniği sığdırmak konusunda yer sıkıntısı oluyor. Bence süslemesini sonraya da bırakabilirsin. Mıknatıs konusunda, nikah şekeri falan satan yerlerden minik mıknatıslar bulabilirsin. Küçük olursa alıcıya pek etki etmez sanırım. Tabii, yanıltmayayım.

• Beğen
Sırf bu sebepten planları önce iyice incelerim. Malzemelerin sığma durumunu da inceler gerekiyorsa değişiklik yaparım planda. Sen de tekrar çizim yapmışsın. Gövdeyi genişletme imkanın varmış aslında. Alıcı için en mantıklısı 2S pil ve ubec kullanmak. Elimde 550 mah 2s pil var. Ben onu kullanmayı düşünüyorum. Boyutları da tam istediğim gibi.

Kadir, güzel olmuş, eline sağlık! Planörün de böyle elektroniği sığdırmak konusunda yer sıkıntısı oluyor. Bence süslemesini sonraya da bırakabilirsin. Mıknatıs konusunda, nikah şekeri falan satan yerlerden minik mıknatıslar bulabilirsin. Küçük olursa alıcıya pek etki etmez sanırım. Tabii, yanıltmayayım.
Mıknatısı bozuk fırçasız motorun içinden ayarladım abi. Sadece etki yapar mı ona takıldım. @Sumer Yamaner abi sizinde görüşünüzü alabilir miyiz? :)
Düzenleme: @Ömer Erkan abi linkteki ubec in soketi hakkında bilginiz var mı, alıcıya direk takılabiliyor mu?

Sırf bu sebepten planları önce iyice incelerim. Malzemelerin sığma durumunu da inceler gerekiyorsa değişiklik yaparım planda. Sen de tekrar çizim yapmışsın. Gövdeyi genişletme imkanın varmış aslında. Alıcı için en mantıklısı 2S pil ve ubec kullanmak. Elimde 550 mah 2s pil var. Ben onu kullanmayı düşünüyorum. Boyutları da tam istediğim gibi.
Alıcı 8mm yer kaplıyor. Gövde planda 2cm, benim yaptığımda tam 2cm olmuş :D Alıcıya kablo girişi L şeklinde olmasa hiç sorun yok. Gövdede 2mm yer açmam lazım sadece :) Bu arada siz ne yaptınız hiç gelişme var mı?

Son düzenleme:
Düzenleme: Burun kısmındaki kapağı sağlamlaştırmak için mıknatıs kullanmayı düşündüm. Elimde bozuk motor var onun içinden 2 tane mıknatıs çıkardım ama yerleştirirsem alıcının üst kısmına denk gelecek. Alıcının yüzeyine değmeyecek ama yinede bir etkisi olur mu ?
Olmaz olmaz merak etme.

• Beğen
Alıcı 8mm yer kaplıyor. Gövde planda 2cm, benim yaptığımda tam 2cm olmuş :D Alıcıya kablo girişi L şeklinde olmasa hiç sorun yok. Gövdede 2mm yer açmam lazım sadece :) Bu arada siz ne yaptınız hiç gelişme var mı?

Ben sadece planı kendime göre düzenleyip çıktısını alabildim. Şu an elimde bir sürü proje var. Micro F35 yaptım yarım kaldı elektronikleri yerleşecek, Yak130 yarım kaldı elektronikleri yerleştirmem lazım, 4K çekim yapabileceğim 2 inç mikro quad topladım daha uçuş bile yapamadım, bunlar yetmiyormuş gibi 70 cm kanatlı çift motorlu bir mikro fpv uçak topladım elektronikleri yerleştirmem lazım. Daha sayayım mı bilemedim. :) Araya birde bunu alacağım ama daha fotoblok almaya gidemedim İzmir'e. Forumu takip ediyorum ama bir şey paylaşmayıp konulara yorum yapmıyor olmam boş durduğum anlamına gelmesin. Ben pek boş durmayı seven biri değilim. Tüm bunların yanında normal hayat sıkıntıları aile falan derken zaman ayırmam zor oluyor. Zaten havalar pek uçmaya müsait değil deyip kendimi avutuyorum işte. Ben sana yetişeceğim bu konuda ama. Yalnız kalmayacak senin yakışıklı merak etme.

Olmaz olmaz merak etme.
Teşekkürler :saygilar:

Ben sadece planı kendime göre düzenleyip çıktısını alabildim. Şu an elimde bir sürü proje var. Micro F35 yaptım yarım kaldı elektronikleri yerleşecek, Yak130 yarım kaldı elektronikleri yerleştirmem lazım, 4K çekim yapabileceğim 2 inç mikro quad topladım daha uçuş bile yapamadım, bunlar yetmiyormuş gibi 70 cm kanatlı çift motorlu bir mikro fpv uçak topladım elektronikleri yerleştirmem lazım. Daha sayayım mı bilemedim. :) Araya birde bunu alacağım ama daha fotoblok almaya gidemedim İzmir'e. Forumu takip ediyorum ama bir şey paylaşmayıp konulara yorum yapmıyor olmam boş durduğum anlamına gelmesin. Ben pek boş durmayı seven biri değilim. Tüm bunların yanında normal hayat sıkıntıları aile falan derken zaman ayırmam zor oluyor. Zaten havalar pek uçmaya müsait değil deyip kendimi avutuyorum işte. Ben sana yetişeceğim bu konuda ama. Yalnız kalmayacak senin yakışıklı merak etme.
Maşallah baya sıra varmış sizde. Hepsi içinde kolay gelsin. :D

Kadir, UBEC'in çıkışı JST soket. Değiştirip servo soketi takman gerekecek.
Önceden link verdiğim pilin markasına pek güvenemedim. Şu pili ve ubec i aldım şimdi. Ubec deki soketi pile, servo kablosunu da ubec e takarım artık :)

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
...
Önceden link verdiğim pilin markasına pek güvenemedim. Şu pili ve ubec i aldım şimdi. Ubec deki soketi pile, servo kablosunu da ubec e takarım artık :)

Ben de tam onu diyecektim. Pildeki XT60'a gerek yok, boşa ağırlık.

• Beğen
Ufak bir güncelleme yapalım...
Model artık uçuşa hazır. :halay:

*Aldığım pil 54 gram. Şuanlık buruna ağırlık yapsın diye pilin soketini değiştirmedim. Araya çevirici yaptım ubec e onunla bağlıyorum.

*100g olta kurşunu aldım. Modelin burun kısmına sığsın diye biraz yontmak gerekti. Ağırlık merkezini kontrol ederek kurşunu hafiflettim. En son 76g da ağırlık merkezi ayarlanmış oldu. Uçuşta doğruluğunu göreceğiz :D

*Gövde gerçekten çok dar. 5-6mm geniş olsa çok rahatlayacaktım. Boş vaktimde planı düzenmeleyi düşünüyorum. Alıcıyı yere paralel şekilde yerleştirdim. Gövdeye sığmadığı için öncelikle sağdan soldan kartonun yarısını boşalttım ancak öyle sığabildi.

*Model her şey dahil uçuşa hazır ağırlığı 448 g.

*Şimdilik yerden fotoğraflarını paylaşalım. :)

Eline sağlık. Detayları ile birlikte güzel bir konu oldu.:saygilar:
Bu kanat ebatlarına karşın ağılık harika. Kanat çırpmadan uzun süre süzülecek bir albatros gibi oldu.%p;)

• Beğen