Yeni Başlayan birisi olarak 450 sınıfı hangi modeli tercih etmeliyim ?

Mordo Ortaşı

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Sayın ustalar,

Ben bu hobiye yeni merak sardım oyuncak sınıfında olan helilerden 6 kanallı bir modele geçmek istiyorum.

Trex 450 düşünüyorum fakat bu modeli araştırdığımda 450 nin bir çok modeli oldugunu görüyorum. Bu farklar nedir? Bir acemi olarak hangi 450 modeli daha uygundur,
bilgilendirirseniz sevinirim.

Teşekkür ederim.

Ynt: Yeni Başlayan birisi olarak 450 sınıfı hangi modeli tercih etmeliyim ?

Ocak 2013 itibari ile ALIGN firması tarafından üretilen 450 sınıfı TREX 450'e ait 2 temel set ve buna bağlı farklı modeller bulunmaktadır. Bunlar ;

Öncelikle "Model Helikopterci Adaylarına Tavsiyeler : Ilk Model ve Ekipmanlar Ne olmalı ?" konusunda paylaşılan bir videonun bu konu ile ilgili kısmını burada da paylaşalım.

Peki Seçtiğim model FBL (Flybarless) bir model olabilir mi ? "Torq Tube" mu "Kayışlı" bir model mi tercih edeyim?
[smg id=1047 type=av]

TREX 450 Setleri

1- RTF Sınıfı: (Ready to Fly)
Bu set uçuşa hazır set demektir. Heli yapılı ve ayarlı olarak gelir. İçerisinde heli ile beraber gerekli diğer tüm ekipmanlar (kumanda, Lipo pil, şarj cihazı) dahildir.

2- Combo Sınıfı :
Bu sette ise heli yapılı değildir. Heliyi sizin toplamanız ve tüm ayarları sizin yapmanız gerekir. Heli toplama aşamasında ihtiyaç duyulan tüm mekanik ve elektronik donanım (ESC,Motor, Servo, Gyro) sete dahildir.

Fakat uçurmak için sizin ayrıca Kumanda, Lipo Pil ve şarj aleti almanız gerekecektir.

NOT: Gerek ayar, gerekse tamir için gerekli ekipmanlar her iki set içinde de BULUNMAMAKTADIR . konusunda bahsettiğimiz aletleri sizin ayrıca almanız gerecek.

TREX 450 MODELLERI - RTF Set Olarak:

1- TREX 450 Plus (RTF)
-- Temel olarak TREX 450 Sport modelinin RTF yapılmış halidir.

-- Kuyruk kayış aktarmalıdır.
Yeni başlayanlara bazı kullanıcılar özellikle "Kayış aktarmalı" modelleri tavsiye ederler. Bunun nedeni bazı kırımlarda $10 yakın tasarruf sağlamasıdır.Fakat ayarlaması Tork Tube kadar kolay ve temiz değildir. Şahsi tecrübem ve düşüncem Tork Tube yönünde.

--Bazı temel parçaları (Pal tutucu, Kuyruk belli kısımları) plastiktir.
Plastik olması bence cok da sıkıntı değil. Ama bazı kullanıcılar metal olanların performans ve dayanıklılık olarak daha iyi olduğunu düşünüyor

-- Kumandası FUTABA' nın yeni ucuz olan versiyonu olup, 6 kanaldır.
Kaliteli olarak iyi olsa da uzun vade de size yeterli gelmeyebilir.

-- Şarj cihazı ise belli bir süre işinizi görecek cinsdendir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2-TREX 450 Plus DFC (RTF)
"TREX 450 Plus (RTF)" ile aynı özelliklere sahiptir.

Tek ve en temel farkı FLYBARLESS (FBL) (Pal altında bulunan Flybar cubuğu yoktur) olmasıdır. Bu nedenle yeni başlayanlar için gerek ayar gerekse öğrenme sırasında ciddi sıkıntılar ve zorluklar yaşatabilir.

Bu nedenle yeni başlayanlara pek de FBL Tavsiye edilmez.

RTF setlerden özet bir şekilde bahsettikten sonra COMBO sınıfı ve seçenekleri biraz açıklamaya çalışalım

TREX 450 COMBO Setleri

1- TREX 450 Sport V2 Super Combo
Yaklaşık 5 yıl önce çıkan Sport modelinin güncellenmiş V2 halidir. Kayış aktarmalı olması nedeni ile hala bazı kullanıcılar, özellikle yeni başlayanlar, tarafından tercih edilmektedir.
Kayış aktarmalı sistemler ile başlanmasını tavsiye edenler var. Fakat ben onlardan değilim. Benim şahsi tercihim Torq Tube olmuştur.

Yanlış diyemem ama +/- gözden geçirilip kararı kullanıcının vermesi taraftarıyım.

Kayış Aktarmalı Sistemlerin Artıları:
1- Belli kırımlarda daha az masraf çıkarır. (Torq Tube ve dişli sistemi olmadı için. Yaklaşık $10-$15 civarı avantaj sağlar)
2- Sert inişlerde Torq Tube yaşandığı söylenen dişli sıyırması olayı olmaz (Bu olaya ben katılmıyorum zira yaklaşık 100 uçuştan fazla uçmuşluğum var 1 kere bile başıma gelmedi. Klone markalarda bu durum yaşanıyor olabilir)

Kayış Aktarmalı Sistemlerin Eksileri:
1- Kayış gerginlik ayarını yapmak başlarda zor olabilir.
2- Belli aralıklar ile kayış sistemin kontrol edilmesi gerekir.
3- Mekanik dişli ve kayış sisteminin doğru zamanda yenilenmesi şarttır (Arabalardaki triyer kayışı gibi)

Bu temel bilgilerden sonra gelelim "TREX 450 Sport V2 Super Combo" setine :
-- TREX 450 Plus (RTF) aksine tüm parçaları metaldir.
-- Kayış aktarmalı sisteme sahiptir.
-- Uçması için gerekli tüm elektronik ekipman sete dahildir (ESC, Motor, Servo, Gyro)
-- Uçabilmesi için kumanda, Lipo pil, şarj cihazı almak gerekir.

2- TREX 450 Pro V2 Super Combo
"TREX 450 Sport V2 Super Combo" seti ile aynı özelliklere sahiptir. Tek ve en önemli farkı SPORT modelden sonra çıkan bir model olup, kayış aktarma yerine Torq tube sistemi kullanılmasıdır. Yine her yeri metaltir. Frame dediğimiz gövde kısmı ve elektronik yerleşimi Sport göre daha sonra dizayn edildiği için daha iyi olduğu söylenir.

3- TREX 450 Pro DFC Super Combo
"TREX 450 Pro V2 Super Combo" nin FBL olan versiyonudur. Bu yüzden yeni başlayanlara pek tavsiye edilmez.

Mordo Bey,

Yukarıda modeller arasındaki farkları temel olarak ortaya koymaya çalıştım. Bu mesajda da şahsi tercihimi belirteyim. ;)

Yeni başlayan birisi için FBL uygun olmadı için, FBL sistemleri eliyoruz. Ben kayışlı modellere pek sıcak bakmıyorum, bu nedenle Torq tube versiyonlu bir şey alırdım.

Hal böyle olunca tercihim otomatik olarak teke düşüyor. "TREX 450 Pro V2 Super Combo"

Fakat siz ekonomik olması nedeyle "TREX 450 Plus (RTF)" tercih ederseniz çok da yanlış bir tercih yapmış olmazsınız. Zira benim tercihim maliyeti baştan biraz daha pahalı.

Nihai karar sizin. Açık olmayan kısımları lutfen sormaktan çekinmeyiniz. :saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Hasan Yüksel

Mehmet bey
Bu faydalı bilgileri paylaştığınız için çok teşekkür ederim
Sayenizde şimdi ne almam gerektiğini daha iyi düşünebiliyor olacam.
Selam ve saygılar

Mehmet bey
Birde hk 450 helikopterler var trex muadili dedikleri bunlarla başlamak çok mu kötü olur?

Ynt: Ynt: Yeni Başlayan birisi olarak 450 sınıfı hangi modeli tercih etmeliyim ?

Mordo Ortasi' Alıntı:
Mehmet bey
Birde hk 450 helikopterler var trex muadili dedikleri bunlarla başlamak çok mu kötü olur?
Alım gücünüz var ise KLONE ile uğraşmayın derim. Özellikle yakınlarda modelci yok ve yanlız iseniz. HK ilk çıkardığı modellerde iyiydi fakat geçen sene itibari ile tüm HK 450'lerde problem cıktı. Bu bilgi forumlardan takip edebildiğim kadarı ile kendi gözlemem.

Klone alayım derseniz şu an için COPTERX iyi diyorlar. Fakat ona da ayrıca düzgün elektronik almak lazım. Bu durumda orjinal 100 iken klone 60-70 geliyor.

Dediğim gibi klone toplanmasına toplanır, güzel de uçar. Fakat biraz tecrübeli olmak lazım.

Turker'in ben ilk başlarken bir tavsiyesi oldu. "Abi" dedi, "Başlarda ekipman sağlam olsun, sen pilotaj ve teknik bilgi ile uğraş. Bu kadar ögrenecek sey varken bir de kitin kendisinde ilave problem çıkar ise o zaman gereksiz zaman kaybedersin." Baştan bu fikre katılmasam da sonradan ne kadar doğru oldugunu ögrendim.

Özetle Klone ile fikrim bu. Dediğim gibi Klone kötüdür demiyorum sadece %30-%40 tasarruf edeyim derken bazen sizden çok daha fazlasını (zaman, sabır, istah) alıp götürebiliyor :saygilar:

Mehmet Bey'e tamamen katılıyorum, tecrübeye dayalı gerçekten çok doğru bilgiler vermiş bence.

Bir küçük ilavem olacak yalnızca; ben bir diğer alternatif olarak Thunder Tiger'in Mini Titan modelini de önerebilirim. Bu modelde gerçekten başarılı uçuyor ve tüm yedek parçalarıda bildiğim kadarıyla yurtdışı fiyatlarıyla Pro-Model'den temin edilebiliyor. Aklınızın bir köşesinde olmasında fayda var.

HK almayın diyemem çünkü hiç toplamadım ve uçurmadım. Align ve Thunder Tiger alabilirsiniz diyebiliyorum çünkü her ikisinide uçurma ve tecrübe etme şansım oldu.

Kişisel tercihime gelince, ben olsam Align alırdım.

Mehmet bey,
Teşekkürler.
Yaralı bilgiler gerçekten. Tamda bunu soracaktım. Ama neymiş formu kurcalamadan hemen soruya asılmamak gerekiyormuş. :)
Ama ben yine sorayım. Align sitesinde 450 modeller için (AC) (DC) ve BTF kısaltmaları var. Bunlar nedir?

Yakup Arın' Alıntı:
Mehmet bey,
Teşekkürler.
Yaralı bilgiler gerçekten. Tamda bunu soracaktım. Ama neymiş formu kurcalamadan hemen soruya asılmamak gerekiyormuş. :)
Ama ben yine sorayım. Align sitesinde 450 modeller için (AC) (DC) ve BTF kısaltmaları var. Bunlar nedir?
Rica ederiz Yakup Bey,

Zaten tek istediğimiz soru sorulmadan önce forumun biraz araştırılması ;) Sonra zaten eksik olan yerleri cevaplamak bizim için bir zevk :D

Align sitesinin neresinde AC, DC, BTF geçiyor :rolleyes: Sayfa linkini ve bu kelimelerin geçtiği orjinal cümleleri burada paylaşır iseniz, yardımcı olmaya çalışırız ;)

Normalde AC : Alternatif akım , DC: Doğru akım demektir ama heli ile ilişkilendiremedim doğrusu :embarras:

Yakup Arın' Alıntı:
Mehmet bey,
Teşekkürler.
Sanırım arkadaşım DFC, BNF,RTF,ARF demek istemiş Mehmedim.İlk başlarda bana da çok karmaşık geliyordu bu üç harfli kısaltmalar.... :lol:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Sanırım arkadaşım DFC, BNF,RTF,ARF demek istemiş Mehmedim.İlk başlarda bana da çok karmaşık geliyordu bu üç harfli kısaltmalar.... :lol:
Öyle ise şöyle diyeyim o zaman ;)

DFC : Bunu net olarak ben de bilmiyorum ama Direct Flight Control olsa gerek. Yani Flybarless model demek diyelim kısaca

BNF: Bind and Fly : Kumanda hariç ama model üzerinde alıcı var demek. Alıcıya uygun kumanda kullanmanız gerekiyor

RTF: Ready to Fly: Uçmaya hazır. Yani model, kumanda , pil ve şarj cihazı dahil, ihtiyac duyulan her sey var demek

ARF: Almost Reayd to Fly : Bildiğim kadarı ile bu genelde uçaklarda daha sık kullanılıyor. Uçması için küçük montaj işi gerekiyor demek diye biliyorum

yardım trex 450 puls dfc kumanda ayarları

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Alım gücünüz var ise KLONE ile uğraşmayın derim. Özellikle yakınlarda modelci yok ve yanlız iseniz. HK ilk çıkardığı modellerde iyiydi fakat geçen sene itibari ile tüm HK 450'lerde problem cıktı. Bu bilgi forumlardan takip edebildiğim kadarı ile kendi gözlemem.

Klone alayım derseniz şu an için COPTERX iyi diyorlar. Fakat ona da ayrıca düzgün elektronik almak lazım. Bu durumda orjinal 100 iken klone 60-70 geliyor.

Dediğim gibi klone toplanmasına toplanır, güzel de uçar. Fakat biraz tecrübeli olmak lazım.

Turker'in ben ilk başlarken bir tavsiyesi oldu. "Abi" dedi, "Başlarda ekipman sağlam olsun, sen pilotaj ve teknik bilgi ile uğraş. Bu kadar ögrenecek sey varken bir de kitin kendisinde ilave problem çıkar ise o zaman gereksiz zaman kaybedersin." Baştan bu fikre katılmasam da sonradan ne kadar doğru oldugunu ögrendim.

Özetle Klone ile fikrim bu. Dediğim gibi Klone kötüdür demiyorum sadece %30-%40 tasarruf edeyim derken bazen sizden çok daha fazlasını (zaman, sabır, istah) alıp götürebiliyor :saygilar:

Mehmet bey iyi geceler ben aranıza yeni katıldım ve bu işe çok merak sardım sizden ricam trex 450 puls dfc aldım daha önce v911 kullanmıştım biraz aliştırmam var çok da acami değilim ama şuan ki model 6 kanallı kumanda var ve ben kumandanın uzerındekılerin ne işe yaradığını bilmiyorum özellikle üst bölümdeki 4 adet düğmenin ayrıca kumanda aldığımda fabrika ayarıyla geldi benim oğlan ellerinizden öper bu arada kumandayı kurcalamış büyük ihtimalle ayarlarını bozmuş helikopter çalışırken aşırı derecede sallanıyor ve komutları çok geç algılıyor kuman dayı fabrika ayarlarına tekrardan döndüre bilir miyim nasıl yapacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim ayrıca bana önere bileceğiniz simülatör tavsiyesinde buluna bilir misiniz kullandığım kumandayla futaba T6. ile simülatörde kullana bilir miyim kumandanın arkasında soket girişi var acaba bilgisayara bağlamak için mi şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için bilgisayar kullanımında yeni olduğum için formda nasıl nereye mesaj yazacağımı pek bilmiyorum bana yazacağınız mesajı nerden görebilirim . :new:

yardım trex 450 puls dfc kumanda ayarları

hüseyin tantu' Alıntı:
Mehmet bey iyi geceler ben aranıza yeni katıldım ve bu işe çok merak sardım sizden ricam trex 450 puls dfc aldım daha önce v911 kullanmıştım biraz aliştırmam var çok da acami değilim ama şuan ki model 6 kanallı kumanda var ve ben kumandanın uzerındekılerin ne işe yaradığını bilmiyorum özellikle üst bölümdeki 4 adet düğmenin ayrıca kumanda aldığımda fabrika ayarıyla geldi benim oğlan ellerinizden öper bu arada kumandayı kurcalamış büyük ihtimalle ayarlarını bozmuş helikopter çalışırken aşırı derecede sallanıyor ve komutları çok geç algılıyor kuman dayı fabrika ayarlarına tekrardan döndüre bilir miyim nasıl yapacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim ayrıca bana önere bileceğiniz simülatör tavsiyesinde buluna bilir misiniz kullandığım kumandayla futaba T6. ile simülatörde kullana bilir miyim kumandanın arkasında soket girişi var acaba bilgisayara bağlamak için mi şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için bilgisayar kullanımında yeni olduğum için formda nasıl nereye mesaj yazacağımı pek bilmiyorum bana yazacağınız mesajı nerden görebilirim . :new:
Merhaba Hüseyin Bey,

Sorularını az önce cevaplama çalıştım.

Verdiğim konulara inceleyip, forum bölümlerine bir göz atarsanız zaman içinde hersey yerine oturur.

Ayrıca forumun en üst kısmında bulunan menüdeki ARA butonu size epey yardımcı olacaktır ;)

mehmet abi , aklıma bir fikir geldi sizede sormak istedim heliciliğe direkt 450 size heliden başlarsak ilk başlarda kırım yaşamamız olağan başladığımız heliyi ucuz bir 450 lik hk-450 copterx gibi birşey alıp başlarsak iyice öğrenince t-rex e-sky belt cp gibi orijinal birşeyler alsak nasıl olur ? :saygilar: :rolleyes:

bartu çalışkan' Alıntı:
mehmet abi , aklıma bir fikir geldi sizede sormak istedim heliciliğe direkt 450 size heliden başlarsak ilk başlarda kırım yaşamamız olağan başladığımız heliyi ucuz bir 450 lik hk-450 copterx gibi birşey alıp başlarsak iyice öğrenince t-rex e-sky belt cp gibi orijinal birşeyler alsak nasıl olur ? :saygilar: :rolleyes:
Bartu bu fikir, yani ucuz bir klone ile bu hobiye başlama, ne ilk ne de son olarak senin aklına geliyor :laugh: Yani hemen hemen yeni başlayan herkesin aklına gelen bir soru :D

Şimdi gelelim cevabına;

Uçuş konusunda uzmanlaşınca bir insan, hemen hemen herseyi ayarlayıp ucurabilir. Kalite bu işin başında ihtiyac duyulan bir şey.

Şoyle ki diyelim ki HK bir klone aldın. Özellikle son çıkan ürünler epey bir problemli. Şimdi işin başında zaten öğrenilecek epey bir şey varken, bir de normalde olmaması gereken extra problemler ile uğraşmak hem zaman kaybı hem de efor. Bu da bazen hobiye başlamadan soğumaya hatta bırakmaya kadar varan sonuçlar dogurabiliyor.

Bu nedenle klone da olsa belli bir kalitede bir kit almak lazım. Klone kalitesi ile ilgili şu konulara bakmanı tavsiye ederim ;)

Ekonomik Fiyata 450 Sınıfı Heli Nasıl Toplanır ? Klon (Clone) Olarak Tavsiyeniz
Ekonomik Fiyata 450 Sınıfı Heli- ALZRC 450 PRO Kit