Yeni Modelim Gaui X7

Rescue açık olunca düzeltme yapması normal önce düzeltme yapıyor sonra yukarı atıyor zaten, süreli açık kalırsa düzeltme de sürekli açık kalır, bu arada üniteye tirim verilmez çubuklu heli mi bu? ?

Eğer düzeltme modunda bir tarafa kayma varsa kesinlikle swashplatete ayarı düzgün değildir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Zaten normal trim baya sorun olabilir. Ama subtrim o kadar da problem değil.
Normal trimle sub-trim arasında nasıl bir fark var anlamadım Ali ?

Aradaki fark birinin uçarken değiştirilebiliyor olması diğerinin ise sabit kalmasıdır diye biliyorum ben. Sonuçta trim denen şey servonun merkez noktasındaki referansını değiştirir ve dolaylı olarak end pointlerin de değişmesine neden olur. Varsa farklı bir durum yanlış bilmeyelim, kendimizi düzeltelim.

Özetle " FBL ünitede Sub-trim vermek o kadar problem değildir. " bilgisine nereden ulaştın paylaşabilir misin ?

Son düzenleme:
Rescue ile alakalı bir video çektim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Esc gaz kesme sebebi kablo gevşekliğinden sanırım. Çünkü bir tane uzatma kablosu gevşemiş. Onu düzelttim. Muhtemelen sorun ortadan kalkar diye düşünüyorum.

Bu arada yukarıdaki video rescueli uçuş videosu değil. Birde Mehmet abi. Trim vermek tavsiye edilmiyor, biliyorum. Zaten normal trim baya sorun olabilir. Ama subtrim o kadar da problem değil. Tabi idare etmek için problem değil. Çünkü subtrim aynı ünitede olduğu gibi servo konumunu değiştiriyor. Sürekli olarak bir tarafa gitmesini sağlamıyor.

Ali swash çok aşağıda pitch en aşağıda olmasına rağmen bu kadar olmamalı, setup doğru mu emin misin ?

Bir de subtrim vermekten kastın servoların 0 derece merkezlerini değiştirmekse iyi fikir değil, uçmasını engellemez ama düzgün uçmaz

Normal trimle sub-trim arasında nasıl bir fark var anlamadım Ali ?

Aradaki fark birinin uçarken değiştirilebiliyor olması diğerinin ise sabit kalmasıdır diye biliyorum ben. Sonuçta trim denen şey servonun merkez noktasındaki referansını değiştirir ve dolaylı olarak end pointlerin de değişmesine neden olur. Varsa farklı bir durum yanlış bilmeyelim, kendimizi düzeltelim.

Özetle " FBL ünitede Sub-trim vermek o kadar problem değildir. " bilgisine nereden ulaştın paylaşabilir misin ?
Kbar ile yaşadığım olayları şuan modelde denedim. Ama olmadı :D
Benim birkaç kez yaşadığım olay şu. En azından öyle hatırlıyorum. Normal trim verdiğimde (bu 1 derece bile olabilir) servo en sona dayanana kadar ilerlemeye devam ediyor. Sanki kumandada sticki ufacık ileri itmişim gibi sona kadar dayanıyordu.

Subtrimde ise normal bir şekilde servo merkez konumunu değiştiriyor. Ve sürekli olarak bir tarafa dayanmıyor. Şuan benim kumanda ve ikonla normal trim de aynı subtrim gibi çalışıyor.

Yani elimde kanıtım yok :D Ama bende şunu merak ettim. Üniteden verdiğim 10-20 birim trimi kumandadan verdiğimde ne gibi bir sorunla karşılaşırım? Hep setup yaparken kumandadan trim vermek iyi değil diyoruz ama somut olarak şu problem olur gibi bir bilgi yok.

@Kağan Kazancı abi. Swash doğru konumda. +-12,5 ve herhangi bir yere değecek bir durumda değil.

@Ali Yalçın abi. Rescue açıkken çok ileri gidiyor. Kapatınca düzeliyor. Eğer rescueye göre setuplarsam swash sürekli olarak bozuk kalacak. Üniteyi yamuk taktım desem, öyle bir durum da yok. Belki sürekli rescue açık kaldığı için bu tarz bir sorun olmuş olabilir. Normalde rescue gayet güzel çalışıyor.

Ali Haydar ı takdir ediyorum, kimi manual okuyarak youtube videolarıyla yerli yabancı forumlarla işi hallediyor, kimi de tecrübe ederek :) iki türlüsü de makbul.

Rescue dediğin autolevel olabilir. Kaba tabirle 6 kanalı neredeyse 4 kanal gibi kullandırır, rescue gibi dikeyde tırmandırmaz.

Teşekkür ediyorum @Rasim Öztürk abi. Genelde rescueyi yaylı swichlerde kullandığımız için bunu farketmiyorduk. Aslında öyle çok gizli bir durum olmamakla birlikte, akla kolayca gelen birşey de değil. En azından ben bu duruma çok şaşırdım. Sürekli yukarı doğru çıkar diye düşünüyordum. Farklı durumlar bir araya gelince farketmiş olduk.

Kbar ile yaşadığım olayları şuan modelde denedim. Ama olmadı :D
Benim birkaç kez yaşadığım olay şu. En azından öyle hatırlıyorum. Normal trim verdiğimde (bu 1 derece bile olabilir) servo en sona dayanana kadar ilerlemeye devam ediyor. Sanki kumandada sticki ufacık ileri itmişim gibi sona kadar dayanıyordu.

Subtrimde ise normal bir şekilde servo merkez konumunu değiştiriyor. Ve sürekli olarak bir tarafa dayanmıyor. Şuan benim kumanda ve ikonla normal trim de aynı subtrim gibi çalışıyor.

Yani elimde kanıtım yok :D Ama bende şunu merak ettim. Üniteden verdiğim 10-20 birim trimi kumandadan verdiğimde ne gibi bir sorunla karşılaşırım? Hep setup yaparken kumandadan trim vermek iyi değil diyoruz ama somut olarak şu problem olur gibi bir bilgi yok.

@Kağan Kazancı abi. Swash doğru konumda. +-12,5 ve herhangi bir yere değecek bir durumda değil.

@Ali Yalçın abi. Rescue açıkken çok ileri gidiyor. Kapatınca düzeliyor. Eğer rescueye göre setuplarsam swash sürekli olarak bozuk kalacak. Üniteyi yamuk taktım desem, öyle bir durum da yok. Belki sürekli rescue açık kaldığı için bu tarz bir sorun olmuş olabilir. Normalde rescue gayet güzel çalışıyor.
Trim konusunda kumandadan vereceğin trimden bahsediyorsak;
3gx haricindeki hiçbir ünitede kumandadan trim verilmez,
Kumandadan subtrim in kullanılacağı tek durum vardır,
Alıcıdan üniteye gelen sinyal stick orta noktalarında sıfır değilse, sıfırlamak için kullanılır,
Kesin bilgi yayabilirsin ??