Yeni Modelim Gaui X7

Üstadlar hepinize çok teşekkür ediyorum. Maiden hızlıca oldu bitti anlamadan :D Oto çok daha güzel olabilirdi ama yukarı aşağı hareketi benim alıştığımdan baya hızlı. Haliyle biraz aşağı yaptığımda aslında baya hızlı olmuş oldu. Sonra biraz toparladım.

Neyse ki aksilik olsa da üzmedi. Artık acemiliği atmak kaldı geriye :)

Pal devirleri konusunda keşfetmem gereken çok şey var :D Ama uçmaya vakit yok. Fırsat oldukça deneyeceğim artık :)

Oyuncak diyorum ama bin şahit lazım :laugh:

Selamün aleyküm üstadlar :)

Nasıl başlayacağım bilemiyorum :D Sonunda hayalime kavuştum diyemiyorum çünkü hayalimde 700 boyutlu bir helikopter sahibi olmak belki 2-3 senelik bir zaman diliminde yoktu. Tabi ileride düşünüyordum dolar biraz düşer gibi gibi umutlarla. Fakat durumlar tam tersi. Dolar çıkıyor ve kolay kolay düşmeye niyeti yok. Corona etrafı kasıp kavuruyor, helici üstadlar genel anlamda kabuğuna çekilmiş halde ve ben hepsini bir kenara itip, daha 550lik modelle bile 15-20 uçuş yapmamışken, birde baktım ki önümde kocaman bir oyuncak var :D Tabi normal şartlarda bu kadar hızlı gitmek istemezdim. Ama bu modelin benim için bir fırsat olduğunu düşündüm ve değerlendirmek istedim.

Ben bu modeli hem @Doğukan Ocak abinin (yani modeli ve kendisini tanıdığımız için), hem set halinde (kumanda, şarj cihazı, model, piller ve tabi bol bol yedek) sattığı için, hemde fiyatı uygun bulduğum için büyük bir mutlulukla satın aldım. Doğukan abi de sağolsun her konuda yardımcı oldu. Kutulama falan harikaydı. Buradan tekrar teşekkür ediyorum :)

Doğukan abiden sonra benim gibi birinin elinde model emekliye ayrılmış diyebiliriz sanırım :D Ama inşallah en kısa zamanda modeli o eski hararetli uçuşlarına geri döndürmek için çabalayacağım. Tabi acelemde yok. Ayıptır söylemesi 12s pil ve harici servo besleme pili nasıl takılır, nelere dikkat etmem gerekir hiç haberim yok :D Ama hepsini yavaş yavaş öğreneceğim. Ayrıca şuan modele aşırı saygı duyar haldeyim? Çıkıp da Maiden yapabilecek cesaretim yok. Zaten Maiden bayramdan sonraya sarktı ister istemez.

Model elime bu sabah ulaştı. Anlatılmaz yaşanır bir his içerisindeydim. Hala aynı diyebilirim :D Hemen kutuları açıp modeli dikkatlice birleştirdim. Fakat sadece görüntü olması açısından birleştirdim. Henüz bir çok vidası gevşek ve locktitesız. Daha sonra, aldığım şekilde tekrar parçalayıp güzelce toparlayacağım.

Hayatımda ilk defa 700 boyutlu helikopter görmüyorum. Bir sürü çeşit çeşit 700 gördüm. Fakat elime alınca mı desem, benim olunca mı desem bilmiyorum. Ama bu model çok çok büyük :D Aynı zamanda ağır. Yani havada uçuyor olması o kadar atik olması falan şaka gibi.

Modele bir türlü alışamadım. Yabancı madde gibi geliyor bana :D

Model gaui x7 formula. Türkiye'de gayet bilindik bir model eksileri ve artılarıyla. Ben kendilerini sevdim ve büyük bir saygı duyuyorum diyebilirim :D İnşallah birbirimizi üzmeyiz diye umut ediyorum.

Üzerindeki elektronik şu şekilde.
OMG servolar
Scorpion hk-4530-500KV motor
Castle 160a edge hv esc
Servolar harici pil ile besleniyor.

Daha konuşacak olsam bir sürü boş boş konuşurum :D O yüzden şöyle bir kaç fotoğraf ile noktalayayım :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ve yeni kumandamla beraber

Devil 420, büyük abisiyle fotoğraf çektirmek için sabırsızlanıyor ;D;D Maiden olacak evet ama bu bayram sonrası mı olur seneye mi kalır hiç bir fikrim yok :D
Hayırlı olsun abim kazasız belasız sürmek nasip olsun inşallah

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Kötü haber. Acemilik diyecem ama çok da acemilik değil. Bariz hata.

Motor pinyonu gevşememiş. Motorun şaftını kırmışım. Heralde motoru hafif eğik taktım. Ve 3 dakika falan dayandı.

O duyduğum tık sesi şaftın sesi olabilir miydi acaba :D motor susmadan 25sn önce.

Son düzenleme:
Kötü haber. Acemilik diyecem ama çok da acemilik değil. Bariz hata.

Motor pinyonu gevşememiş. Motorun şaftını kırmışım. Heralde motoru hafif eğik taktım. Ve 3 dakika falan dayandı.

O duyduğum tık sesi şaftın sesi olabilir miydi acaba :D motor susmadan 25sn önce.
Çok geçmiş olsun Ali. Detaylıca inceledin mi, başka hasar var mı acaba? Bir de merak ettiğim bir şey var. Son uçuşundaki Sert‘in işin sebebi pinyon gevşemesi demiştin. İndikten sonra mutlaka kontrol etmişsindır ne kadar gevşemiş diye. Acaba o zaman kontrol ederken nasıl fark etmedin?

Çok geçmiş olsun Ali. Detaylıca inceledin mi, başka hasar var mı acaba? Bir de merak ettiğim bir şey var. Son uçuşundaki Sert‘in işin sebebi pinyon gevşemesi demiştin. İndikten sonra mutlaka kontrol etmişsindır ne kadar gevşemiş diye. Acaba o zaman kontrol ederken nasıl fark etmedin?
Sağolasın Serkan hocam. Modeli bir kere uçurdum. Onun videosu da var zaten. O videoda motor sustu. Acil iniş yaptım. İndikten sonra ilk olarak kuyruktaki ve gövdedeki dişlileri kontrol ettim. Çünkü o inişte hasar oluşacabilecek başka bir kısım yoktu. Ve tabii motorun neden sustuğunu kontrol ettim. Pinyon bulunduğu yerde tıngır tıngır hareket ediyordu hafiften :D Demek ki gevşemiş dedim.

Sonrasında kanopiyi takıp fotoğraf falan çekip modeli kenara attım. Çünkü hiç vaktim yoktu. Bugün gelip pinyonu sıkıp uçarım diye motoru sökünce şaftın kırıldığını anladım.

Ama iyi haber çabuk geldi :D
Amcam benim yıllardır gemilerde tornacılık yapıyordu. Şuan İstanbulda yine tersanede gemi makinelerini tamir ediyor. Hiç hesapta yokken Akyazıya geldi. Gösterdim şaftı falan. Hallederiz dedi :) 2 tane sipariş verdim :D İnşallah yenisi gibi olur.

Motor şaftını kıranı ilk defa gördüm ve duydum Ali :eek: Tebrik ederim :)

Neyse allahtan çözüm de ayağına gelmiş :hoppa:
Teşekkür ederim abi ? Bunlar hep acele etmekten. Ama ister istemez acele etmekten vazgeçemiyorum. Ama artık acele ederken bile daha dikkatli olacağım kesin.
hobbyking hk 2215 motor saftini gectigimiz yaz tarot 450 proda kırmış bulunmaktayım:lollol:
Tek olmadığımı biliyordum :lol::lol: Muhakkak kıran birileri vardır. Ama saklanıyorlar ;D

Motor şaftı çok sert bir çelik dolayısla eğilmesi imkansız, muhtemelen geometrik bir sorun oldu montaj yaparken, zaten yük altında değil hover aşamasında kırılması bunu kanıtlıyor, rulmanların da zorlanmadan nasibini almış olması muhtemel, kontrol edilmesini şiddetle tavsiye ederim.