Yeni Modelim : Real Hawk Balsa Kiti

Oğuzhan KÖSOĞLU

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Nitrodan bir türlü hevesimi alamadım. Önce hazır set 40 lık kyosho calmatoyu ilk uçuşta denize düşürdüm. Daha sonra phoenix fun star modelini asp52 motor ile topladım. Ancak uçuş alanımın güvenli olmamasından dolayı uçurmaya cesaret edemedim. Bu sefer ufak hafif model arayışına girdim. Ancak 40-60 lik model bile bulamıyorken ufak model bulmak neredeyse imkansızdı. Yurt içinde bir tek soaraction modelini gördüm. Yurt dışında ise Türkiye ye getirebileceğim bir modele rastlamadım. Derken aliexpresste şu kitlere rastladım. Aslında böyle sıfırdan bir kit yapmak hiç aklımda yoktu. Zaten tecrübemde hiç yok. Ama şu korona günlerinde böyle sıfırdan bir kit yapmak zevkli olacak diye düşünüyorum. Kiti bugün sipariş verdim. Firmada hemen kargo takip numarası girmiş. Model ekipmanını ise şu şekilde toplamayı düşünüyorum.

---Satıcıyla kurduğum iletişim sonucu modelin 15-21 lik nitro motorlara uygun olduğunu söyledi. İlerleyen günlerde yurt içinden ikinci el motor bakacağım. Aklımda os 15 veya asp 21 motor var. Eğer bulamazsam Os 15 la motoru amainhobies ten alacağım. Servolar towerpronun 9 gramlık ucuz servoları olacak. Gaz servosu konusunda bir fikrim yok. Modelin kaplamasını ise geçenlerde forumda konusu geçen oracal 641 ile yapacağım. Çünkü elimde kaplama ütüsü yok.
--- Maksat modeli toplarken keyifli zaman geçirmek. Nitro motorun sesini dinleyip dumanını koklamak :) E tabiki havada da 3-5 tur atmak. :)

Kit elime ulaşırsa bu konu altından devam edeceğim. Her türlü öneriye açığım :)

Resim yükleyemedim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geçmiş zamanlarda Soaraction modelini alanda bir arkadaşımızda inceleme fırsatını buldum ve çok hoşuma gitmişti.
ASP'nin 15'lik bir motoru var Hornet diye bir takma adı var. Süper bir motordur ve ucuzdur. Ben de var, oradan biliyorum. İğne ayaraı filan da gerekmiyor, Airbleed çünkü. Amain'de getirtmek çok pahalıya mal olabilir. Ben benim motoru Hobbyking'ten almıştım. Geçenlerde Türkiye'de bir yerde aynı motoru satan birine denk geldim ama nerde gördüğümü hatırlamıyorum. Muhtemelen Facebook'ta idi....

• Beğen
Tepkiler: Oğuzhan KÖSOĞLU
Geçmiş zamanlarda Soaraction modelini alanda bir arkadaşımızda inceleme fırsatını buldum ve çok hoşuma gitmişti.
ASP'nin 15'lik bir motoru var Hornet diye bir takma adı var. Süper bir motordur ve ucuzdur. Ben de var, oradan biliyorum. İğne ayaraı filan da gerekmiyor, Airbleed çünkü. Amain'de getirtmek çok pahalıya mal olabilir. Ben benim motoru Hobbyking'ten almıştım. Geçenlerde Türkiye'de bir yerde aynı motoru satan birine denk geldim ama nerde gördüğümü hatırlamıyorum. Muhtemelen Facebook'ta idi....
Deniz bey iğne ayarı gerekmiyor derken ne demek istediniz ? Videolarda izlediğim kadarıyla motorda iğne mevcut.

Motor konusunda bir uyarı yapayım izninizle.
Patlar motorlarda özellikle de glow motorlarda motor hacmi küçüldükçe motorlar hassaslaşırlar. Daha sıcak (ve genellikle pahalı) buji isterler, daha yüksek nitro oranı isterler, daha hassas ayar isterler...
O nedenle özellikle 46'nın altında kalan hacimler için mutlaka iyi bir markanın motorunu tercih etmeyi öneririm. Ama kişisel görüşüm, bu boyutlarda elektrikli sistemlerin kullanılması yönünde.

Genel olarak Sümer abime katılıyorum. Ama ASP'nin 15'lik Hornet motorunu kullandığım için rahatlıkla tavsiye ediyorum. Airbleed derken, sadece tek bir iğne ayarı var, küçük iğneydi, büyük iğneydi gibi hassas ayarlara gerek kalmıyor. Ben o motoru bir kez dahi stop ettirmeden %10'luk kendi yaptığım yakıtla kullandım. Buji dahi değiştirmemiştim, kendi üzerinde gelen bir bujisi vardı. Zannederim 6 numara sıcak bujiydi. Ancak uzun süre rölantiye gelmez.

• Beğen
Genel olarak Sümer abime katılıyorum. Ama ASP'nin 15'lik Hornet motorunu kullandığım için rahatlıkla tavsiye ediyorum. Airbleed derken, sadece tek bir iğne ayarı var, küçük iğneydi, büyük iğneydi gibi hassas ayarlara gerek kalmıyor. Ben o motoru bir kez dahi stop ettirmeden %10'luk kendi yaptığım yakıtla kullandım. Buji dahi değiştirmemiştim, kendi üzerinde gelen bir bujisi vardı. Zannederim 6 numara sıcak bujiydi. Ancak uzun süre rölantiye gelmez.
Airbleed tip karbüratörde de aynen çift iğnelide olduğu gibi iki farklı ayar var. Tek fark, airbleed karbüratörde "küçük iğne" ayarı yaparken saat yönünde çevrilince diğerinin tersine zenginleşiyor.

• Beğen
Motor konusunda bir uyarı yapayım izninizle.
Patlar motorlarda özellikle de glow motorlarda motor hacmi küçüldükçe motorlar hassaslaşırlar. Daha sıcak (ve genellikle pahalı) buji isterler, daha yüksek nitro oranı isterler, daha hassas ayar isterler...
O nedenle özellikle 46'nın altında kalan hacimler için mutlaka iyi bir markanın motorunu tercih etmeyi öneririm. Ama kişisel görüşüm, bu boyutlarda elektrikli sistemlerin kullanılması yönünde.
Tavsiyelerin için teşekkür ederim Sümer Abi. Elimde %10 nitro var. Onu kullanacağım. Bujiyi os marka alırım. Elektrikli modellere pek hevesim kalmadı. Elektrikli uçak alsam sadece scale tarzda alırım. Zaten bu modeli toplamamdaki amaç sadece nitro :)

• Sevdim
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
13.05.2020 de verdiğim sipariş az önce elime ulaştı. Güzel bir montaj klavuzu var. Her parçanın üzerinde numaralar yazıyor. Montajda zorlanacağımı düşünmüyorum. İniş takımları ,servo bağlantı parçaları falan ıvır zıvır her parça kutu içinde mevcut gibi duruyor. Ahşap parçalar çok rahat panel içerisinden çıkarılabiliyor. Şimdilik bir sıkıntı yok gibi. :) Sadece 1 parça resimdeki gibi poşetsiz çıktı. Model için her ne kadar nitroya uygun dese de nitro için bazı değişikler yapmak gerekiyor gibi. . Neyse bi başlayalım artık :) Resim yüklemeye çalışacağım.

Son düzenleme:
Öncelikle yeni kitin hayırlı olsun Oğuzhan :thumbup: Bizler için okuması ve izlemesi keyifli yeni bir proje daha başlıyor :yuppi:
Teşekkür ederim Mehmet Abi. :)

Takipte olacağım başarılar dilerim ?
Teşekkür ederim Muhittin Bey :)

Bu gece dayanamadım başladım kiti yapmaya :) Aslında böyle sıfırdan kit yapmak sanki farklı bir hobiyle uğraşıyormuşum hissi verdi. Ve gayette zevkli oldu. Modele en kolay olan yeri elevator ve rudder dan başladım. Bir adet kanadı da bitirdim sayılır. Ama kanatta ufak bir sorun var. Yarın fikirlerinizi alırım. Modelin son durumu :)

Bayağı hızlı gitmişsin. Plan falan var mı kitin içinde? Yapıştırıcı ne kullanıyorsun?

Ömer abi sadece ekledigim resim şeklindeki planlar var. Herbir parçada numaralar var. Parcalari bir araya getirmek cok kolay oluyor. Yapistirici olarak herbir bölgenin parçalarının tamamina çok çok hafif uhu por sürüp sabitledikten sonra ve geri dönüşün olmayacağına emin olduktan sonra her bir bağlantı noktasına japon yapıştırıcısı damlatiyorum.Yanlis bir baglanti yapinca uhu poru sökmek kolay oluyor. Veya parcalari ayni hizaya almak falan cok kolay oluyor. Aslinda uhu hart sipariş verdim . Ama henüz ulaşmadı elime. Aslında gerekte yokmuş. Bu şekilde şimdilik iyi gidiyor.

Kanat sinirlerinin uç kısımlarının oval olması gerekmezmi ? Bendekiler düz şekilde. Fotoğrafta gözüktüğü üzere W10 parcasi da düz bir parça. Ama kanatların bitmiş şeklinde oval gözüküyor. Bu kısımla ilgili ne yapmam gerekiyor ? Yanı normalde sinir uçlarının oval olup, yapmış olduğum alt ve üst kaplamanin birbirini öpmesi gerekmez miydi?