yeni yapacagım uçak için öneri

Merhabalar bir şey daha sormak istiyorum yapacağım uçağın kanatlarını xps köpükten mi yapayım yoksa koçtaşta satılan sanırım ESP köpük deniliyor karbon strafirlar dan mı yapayım ?
Koçtaşta satılan ürün;
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu ürün mağazada gördüm içleri tane tane taneleri çok büyük değil orta denilebilir bende beyaz olanlarından vardı kestikten sonra dağılma yaşadım taneleri de bundada yasarmıyım ?
Yaşadığım mahallede tüm hırdavatcılara gittim ama xpx köpük var ama benim aradığım kalınlıkta yok bu nedenle Koçtaş a gittim oradada coranadan dolayı ürün terdarik etmekte zorlandıkları mı ve ellerinde istediğim ürün kalmamış en son çare ESP köpüğe kalıyor sizce önerirmisiniz? Bana sıkıntı çıkartır mı?

Koçtaş'tan İzocam Foamboard ile çaylak modelimin kanadını yapmıştım, bu büyük ihtimalle sizin sorduğunuzdan daha sert bir köpük. Ama ilk denememizde çok ağır bir gövdeye sahip olmamasına rağmen martı gibi kanat çırpıyordu. Karbon çubuk sipariş ettim kanadın üst tarafına çubuğun girebileceği kadar damar açtım kanat bağlantısında alüminyum plakadan yaptığım wing joiner ile yaptım esnemeyi ancak bu şekilde kaybedebildim.

Merhabalar bir şey daha sormak istiyorum yapacağım uçağın kanatlarını xps köpükten mi yapayım yoksa koçtaşta satılan sanırım ESP köpük deniliyor karbon strafirlar dan mı yapayım ?
Koçtaşta satılan ürün;

Bu ürün mağazada gördüm içleri tane tane taneleri çok büyük değil orta denilebilir bende beyaz olanlarından vardı kestikten sonra dağılma yaşadım taneleri de bundada yasarmıyım ?
Yaşadığım mahallede tüm hırdavatcılara gittim ama xpx köpük var ama benim aradığım kalınlıkta yok bu nedenle Koçtaş a gittim oradada coranadan dolayı ürün terdarik etmekte zorlandıkları mı ve ellerinde istediğim ürün kalmamış en son çare ESP köpüğe kalıyor sizce önerirmisiniz? Bana sıkıntı çıkartır mı?
Beyazları ile siyahımsı koyu renk olanları hemen hemen aynıdır.
Sıcak tel ile temiz kesim yaparsanız ve iç destekler ile sağlamlaştırıp güzel de kaplamada yaparsanız olmayacak diye bir şey yok.
Ek resimdeki modelde (biraz büyük) zorlanmayan kısımlarda beyaz iri taneli olanı daha yoğun mavi straforla birlikte kullandım. Daha ufak modellerde gerekli önlemler alınarak rahat kullanılabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Almakla almamak arasında kararsız kaldım al sağlam olur derseniz alıcagım .
İnternette gezerken bir kişinin dediğim karbon strafordan zagi yaptığını gördüm sağlam olmusa benziyor ekran görüntüleri bunlar

Bence sağlam olmuş. Deneyimli arkadaşlar al sağlam olur derse alacağım kanalın denge noktasına bir tane 6-8 mm çapında 1 mm kalınlığında alüminyum boru geçireceğim sizlere bir şey daha sormak istiyorum ben kanatın altını oyarak boruyu koymak değilde içini delerek hiç dışarıdan gözükmeyecek şekilde yapmak istiyorum sizce nasıl ortasını delerek yapabilirim?
İyi günler

Son düzenleme:
Beyazları ile siyahımsı koyu renk olanları hemen hemen aynıdır.
Sıcak tel ile temiz kesim yaparsanız ve iç destekler ile sağlamlaştırıp güzel de kaplamada yaparsanız olmayacak diye bir şey yok.
Ek resimdeki modelde (biraz büyük) zorlanmayan kısımlarda beyaz iri taneli olanı daha yoğun mavi straforla birlikte kullandım. Daha ufak modellerde gerekli önlemler alınarak rahat kullanılabilir.
Merhaba kanatım bu şekilde olacak

normalde ben xpx köpükten yapmak istedim ama çevremde bulamıyorum
Bu nedenle karbon köpüğe yöneldim sizce sağlamsa alacağım sizlerin sözleri benim için çok önemli çünkü sizler daha detaylı ve zor modeller yapan kisilersiniz bu hobi ile ilgili bir çok şeyi tecrübe etmişsiniz ben daha yeni bu hobiye başlayan sadece fpv uçaklarla ilgilenen birisiyim ilk kez kendi ucagımı yapıyorum bu nedenle yapmakla ilgili fazla bir tecrübem yok sizlerin tecrübesini bana paylaşmanızı istiyorum şimdiden teşekkür ederim iyi günler

XPX ve ESP köpük yeni çıkan ürünlermi?

Ben ilk kez duyuyorum.

Merhaba kanatım bu şekilde olacak

normalde ben xpx köpükten yapmak istedim ama çevremde bulamıyorum
Bu nedenle karbon köpüğe yöneldim sizce sağlamsa alacağım sizlerin sözleri benim için çok önemli çünkü sizler daha detaylı ve zor modeller yapan kisilersiniz bu hobi ile ilgili bir çok şeyi tecrübe etmişsiniz ben daha yeni bu hobiye başlayan sadece fpv uçaklarla ilgilenen birisiyim ilk kez kendi ucagımı yapıyorum bu nedenle yapmakla ilgili fazla bir tecrübem yok sizlerin tecrübesini bana paylaşmanızı istiyorum şimdiden teşekkür ederim iyi günler
Bahsettigin malzeme mavi strafor (pembe, yeşil vs renklerde olabiliyor) inşaat malzemeleri satan yerlerde "bina mantolama malzemesi" olarak satılır. Bulmazsan bulduğun standart köpükten yapabilirsin.
Ancak: mutlaka karbon veya alimunyum boru vs. destek ile dıştan kaplama şart.
Kanadı da mümkün olduğunca az sayıda parçadan oluşturmak gerek Bunu içinde kanat kesme aparatının 70-80 cm boyda olmasına özen gösterlmeli.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bahsettigin malzeme mavi strafor (pembe, yeşil vs renklerde olabiliyor) inşaat malzemeleri satan yerlerde "bina mantolama malzemesi" olarak satılır. Bulmazsan bulduğun standart köpükten yapabilirsin.
Ancak: mutlaka karbon veya alimunyum boru vs. destek ile dıştan kaplama şart.
Kanadı da mümkün olduğunca az sayıda parçadan oluşturmak gerek Bunu içinde kanat kesme aparatının 70-80 cm boyda olmasına özen gösterlmeli.

Öneriniz için teşekkür ederim tüm yalıtım straforlarını gördüm ama istediğim kalınlıkta satan bir yer bulamadım çevremde satan kişiler istediğim kalınlıkta olanları tane olarak değilde paket olarak satıyorlar tek cağre olarak resimlerini attığım zagi yapımında kullanılan strafordan yapacağım benim tek korkum bu strafor keserken dağılma sorunu yaratırmı? o taneleri dagılırmı ?

XPX ve ESP köpük yeni çıkan ürünlermi?

Ben ilk kez duyuyorum.
Yok uzun zamandır bulunan şeyler ama sadece halk strafor diyor yada yalıtım malzemesi diyorlar ama bu mavi olan gibi olanlara yani tek parça şekilde olanlara xps köpük , içleri tane tane olan genellikle en çok bulunan beyaz şekilde olanlardır onlarada ESP köpük deniliyor yanlışım varsa düzeltin iyi günler

Yok uzun zamandır bulunan şeyler ama sadece halk strafor diyor yada yalıtım malzemesi diyorlar ama bu mavi olan gibi olanlara yani tek parça şekilde olanlara xps köpük , içleri tane tane olan genellikle en çok bulunan beyaz şekilde olanlardır onlarada ESP köpük deniliyor yanlışım varsa düzeltin iyi günler

Polistiren olarak araştırabilirsin. XPX olarak bahsettiğin xps, ESP olarak bahsettiğin ise eps'dir

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari