"Yer İstasyonu mu ? O ne oluyor?" video serisi :)

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba, bu haftaya özel olarak ekstra bir video daha paylaşmaya karar verdim. Sebebini kısaca şöyle açıklayayım. Normal şartlarda amacım bitirmek ancak o seride artık yer istasyonları bölümüne geldik. Bu aşamadan sonra yayınlayacağım videolardan önce yer istasyonu hakkında hazırlamış olduğum ve hatta neredeyse eskimeye yüz tutan serimi de paylaşmaya karar verdim. (Tower uygulaması artık emekliye ayrıldı diyebilirim ancak dosya formatı ile yükleme imkanı ve kullanım imkanı mevcut :) ) Bu seri uzun bir süre olacak, geniş bir şekilde Qgroundcontrol programını ele alacağım. Özellikle 3 video halinde bu program ile yaptığım otonom uçuşu paylaşmaya çalışacağım. Şimdi kısaca bu hafta sonu ve önümüzdeki hafta sonu Qgroundcontrol programına yakından bakarak geçirebilmek adına serinin ilk giriş mahiyetindeki videosunu bugünden paylaşmaya karar verdim. Umarım faydalı bir seri olur :)

Qgroundcontrol programı neden andruav için önemli diye sorabilirsiniz. Bunun cevabı andruav qgroundcontrol programının tüm işlevlerini mesafe sınırsız olarak kullanabilmemize yarıyor. Tabi Qgroundcontrol programı neler yapabiliyor bilmeden bu cümle biraz havada kalmış olacaktı. O yüzden böyle bir düzenlemeye gittim. Umarım beğenirsiniz :)

Serinin indeksi

1) Yer istasyonu mu? O da ne? :)

QGROUNDCONTROL PROGRAMI
2) Qgroundcontrol programına genel bakış
3) Qgroundcontrol programında guided mod ve fly ekranı

4) Qgroundcontrol programında otonom uçuş ayarları -1
5) Qgroundcontrol programında otonom uçuş ayarları -2
6) Qgroundcontrol programında hazırlanmış otonom uçuş örneği

TOWER UYGULAMASI
7) Tower uygulamasında guided mod
8)Tower uygulaması ile dronie uçuşu

Moderatör tarafında düzenlendi:
Her yönü ile yer istasyonları ayrı bir şekilde incelemek, hem konuyu bütün olarak iyi hakim olmamıza hem de farklı uygulamaları kıyaslamamıza imkan verecek :thumbup:

Ne diyelim, ellerine emeklerine sağlık İzzet hocam. Hem araştırıyor öğreniyorsun hem de çoğumuzdan farklı olarak emek verip bunları bizlerle paylaşıyorsun %p:bravo: Hakkın ödenmez :saygilar:

Her yönü ile yer istasyonları ayrı bir şekilde incelemek, hem konuyu bütün olarak iyi hakim olmamıza hem de farklı uygulamaları kıyaslamamıza imkan verecek :thumbup:

Ne diyelim, ellerine emeklerine sağlık İzzet hocam. Hem araştırıyor öğreniyorsun hem de çoğumuzdan farklı olarak emek verip bunları bizlerle paylaşıyorsun %p:bravo: Hakkın ödenmez :saygilar:
Mehmet abi bir yılı geçmiş video paylaşıyorum ama her yakınımında bildiği ve en başta vazgeçmememi sağlayan hala unutmuyorum (Sabit konu yapıp ana indekste yer vermek ne anlama geliyor onu bile anlayamamıştım aslında ama :halay:). Video paylaştıktan sonra bir çok alanda linkini paylaştım ama acaba reklam yapma falan gibi bir yaklaşım alır mıyım tedirginliği, yaptığım işe yarar mı soruları. Senin bana yazdığın o mesajı okuduktan sonra tüm yakınlarıma linkini atmıştım :laugh::saygilar: Senin hakkın ödenmez :saygilar:Zaten herkesin keyfince paylaşım yaptığı böyle bir forum kurup bunun sürdürülmesini sağladığın için :RCKolik:

Mehmet abi bir yılı geçmiş video paylaşıyorum ama her yakınımında bildiği ve en başta vazgeçmememi sağlayan hala unutmuyorum (Sabit konu yapıp ana indekste yer vermek ne anlama geliyor onu bile anlayamamıştım aslında ama :halay:). Video paylaştıktan sonra bir çok alanda linkini paylaştım ama acaba reklam yapma falan gibi bir yaklaşım alır mıyım tedirginliği, yaptığım işe yarar mı soruları. Senin bana yazdığın o mesajı okuduktan sonra tüm yakınlarıma linkini atmıştım :laugh::saygilar: Senin hakkın ödenmez :saygilar:Zaten herkesin keyfince paylaşım yaptığı böyle bir forum kurup bunun sürdürülmesini sağladığın için :RCKolik:
Bunları okuyunca inan yıllar önce senin hissettiklerinin aynısını hissettim. O yüzden senin satırlarını kopyalarak cevap vermiş olayım müsadenle kardeşim :)

Dürüst olmak gerekirse yaptığınıza cevap yazmak beni video hazırlamaktan daha çok zorladı :laugh: :laugh: Çok mutlu oldum.

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Eline sağlık İzzet Hocam. Öncelikle konu yine senden görmeye alıştığımız şekilde üst standartlarda olmuş. :bravo: :bravo:

Benim gibi bu branşla ilgilenmeyen bir modelci için bile keyifle takip edilecek güzellikte. :RCKolik:

Mehmet abiye gelirsek o tam bir " Yetenek ve bilgi avcısıdır " benim gözümde. :) Başarılı olacak sporcuları daha ilk mesajından anlayan bir milli takım antrenörü gibidir. Görüyoruz ki yine harika bir iş yapmış ve seni kazandırmış bu foruma. :yuppi::hoppa:

Bende Mehmet abiyi bu hobiye bulaştırmış olmanın gururuyla " En iyi hayıra vesile olanlar " oscar'ını almaya hak kazanıyorum sanırım. :lollol: :lol:

Gerçi biraz kızıyorum hiç helicileri kayırmıyor diye ama artık o kadar kusur kadı kızında da olurmuş. :laugh:

Son düzenleme:
Bende Mehmet abiyi bu hobiye bulaştırmış olmanın gururuyla " En iyi hayıra vesile olanlar " oscar'ını almaya hak kazanıyorum sanırım. :lollol: :lol:
Kesinlikle kardeşim :thumbup: Hep dediğim gibi sen olmasan ben bu hobiye başlar ve ilk 3 ay içinde kesin bırakırdım ;D

Bunları okuyunca inan yıllar önce senin hissettiklerinin aynısını hissettim. O yüzden senin satırlarını kopyalarak cevap vermiş olayım müsadenle kardeşim :)

:saygilar::saygilar::saygilar:

Eline sağlık İzzet Hocam. Öncelikle konu yine senden görmeye alıştığımız şekilde üst standartlarda olmuş. :bravo: :bravo:

Benim gibi bu branşla ilgilenmeyen bir modelci için bile keyifle takip edilecek güzellikte. :RCKolik:

Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Böyle hissettirmesine çok sevindim :)

Mehmet abiye gelirsek o tam bir " Yetenek ve bilgi avcısıdır " benim gözümde. :) Başarılı olacak sporcuları daha ilk mesajından anlayan bir milli takım antrenörü gibidir. Görüyoruz ki yine harika bir iş yapmış ve seni kazandırmış bu foruma. :yuppi::hoppa:

Valla ne kadar başarılı sporcuyum onu bilemem ama siz her koşulda oskarı hak etmişsiniz :) Hemen gönderiyorum :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gerçi biraz kızıyorum hiç helicileri kayırmıyor diye ama artık o kadar kusur kadı kızında da olurmuş. :laugh:

Bu konuda yorum yapamayacağım :) veya yapayım "drone"cu olarak ilk günden beri hissettiğim dışlanma bence helicilerin kayrılıyor olmasından kaynaklı :eek::laugh: Şaka şaka muhteşem bir denge ve eşitlik var. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür :lol::lollol::saygilar::RCKolik: