Yerli helicopter'ımizi yapıyoruz :)

Gayet başarılı ve yakışıklı görünüyor

Merhabalar,

Bir duyuru yapmaya hazırlanıyordum ki bu konuyu gördüm, çok isabet oldu.

Yedi yıldır kavramsal olarak üzerinde çalıştığım benzersiz bir tasarımım var. Bu tasarımın orta büyüklükte bir elektrikli modelini yapıp aerodinamiğini doğrulamak ve geliştirmek istiyorum. İlk kez bir model yapacağım, bütçem çok kısıtlı ve iki hafta sürem var. Hiç de başarı reçetesi gibi görünmüyor değil mi, ama durum böyle. İki haftayı çok bile söyledim on günde yapsam çok iyi olur.

Model öyle akrobasi yapması falan gerekmiyor. Sadece uçması ve kontrol edilebilir olması yeterli. Bu kısmı başardıktan sonra modelin elektrik ve benzinli melez modelini yapmam gerekiyor. Bu model çok daha büyük olacak. Bana bu konuda yardımcı olabilecek varsa lütfen hemen ortaya çıksın, işi yarına bırakmasın. Gözüm forumda.

Yedi yıldır kavramsal olarak üzerinde çalıştığım benzersiz bir tasarımım var. Bu tasarımın orta büyüklükte bir elektrikli modelini yapıp aerodinamiğini doğrulamak ve geliştirmek istiyorum. İlk kez bir model yapacağım, bütçem çok kısıtlı ve iki hafta sürem var. Hiç de başarı reçetesi gibi görünmüyor değil mi, ama durum böyle. İki haftayı çok bile söyledim on günde yapsam çok iyi olur.

Model öyle akrobasi yapması falan gerekmiyor. Sadece uçması ve kontrol edilebilir olması yeterli. Bu kısmı başardıktan sonra modelin elektrik ve benzinli melez modelini yapmam gerekiyor. Bu model çok daha büyük olacak. Bana bu konuda yardımcı olabilecek varsa lütfen hemen ortaya çıksın, işi yarına bırakmasın. Gözüm forumda.
Bunları okurken, bu olsa olsa bir "Kamera Şakası" dır diye düşünmek istedim :rolleyes::rolleyes:

Neyse öncelikle cesaretiniz !! ve sonrada iyimser yaklaşımız için sizi canı gönülden tebrik ediyor, hayatta ve projenizde size başarılar diliyorum.

Bunları okurken, bu olsa olsa bir "Kamera Şakası" dır diye düşünmek istedim :rolleyes::rolleyes:

Neyse öncelikle cesaretiniz !! ve sonrada iyimser yaklaşımız için sizi canı gönülden tebrik ediyor, hayatta ve projenizde size başarılar diliyorum.

Modelciliğie fiili olarak yeni başlıyorum ama teorik olarak oldukça uzun zamandır bilgim var. Daha önce EDF kullanan tasarımlar geliştirdim. Ancak modeli inşa etme fırsatı bulamadım. Esasen işin model uçurmaktan ziyade model geliştirme tarafındayım. Acele etmemin bir sebebi var.

Geliştirdiğim modelle bir yarışmaya katılmak istiyorum; yarışmanın son başvuru tarihi 4 hafta içinde geliyor. O tarih gelmeden en az iki hafta önce de benim modelimin düşündüğüm gibi çalıştığını, en azından %80 gibi oranda istediğim gibi çalıştığını görmem gerekiyor.

Eğer model yeterli bir başarı göstermezse yarışmaya kaydolmak için harcayacağım para boşa gidecek. Zaten bu parayı da sponsordan toplamak istediğimden önce tasarımın çalıştığını kendim görmem lazım. Yani yumurta kapıya karşı aldı durumu var.

Öncelikle; modeli çok küçük yapamam, 3-5 kilo olması ancak kurtarır. Esasen kuru ağırlığı 5-15 kilo olması modelin performansını daha iyi gösterir, eksisi artısı daha iyi görülür.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Lütfen her aklınıza gelen yeni şeyleri yeni mesaj olarak yazmasınız. Eski mesajınızı DÜZENLE diyerek, hepsini derli toplu paylaşınız.

NOT: Sizin için ilk ve son kez mesajlarınızı düzenledim.

Modelin güç sistemleri bütünüyle piyasadan bulabileceğim, hatta ikinci el veya hurda olarak da bulabileceğim uyumlu parçalardan oluşması gerekiyor. Benim bizzat yapacağım esas parçalar kaporta kısımları, earodinamik yüzeyler, ve yapılar.

Esasen modelin parçalarının sadece deneme yapmama yetecek bir sürede elimde bulunması yeterli olacak. Modelin başarısını gördükten sonra daha büyük modele geçeceğimden parçalar atıl kalacak.

Hazır olarak gerekli kısımlar ana rotor palaları; üç kollu hub (rotor göbeği); motor, EDF fan (motorsuz), ESC, batarya, servolar, cayro ve radyo sistemi. İskelet yapı, transmisyon ve kaporta elle yapılacak.

Bulunacak parçalar ve maliyete göre model son hedef olan üç motorlu sisteme göre yapılabilir. Nihai hedefte 2 elektrikli motor ve bir benzinli motor var. Ancak işi kolaylaştırmak için benzinli motor yerine üç adet elektrikli motor kullanılabilir. Bu üç motor da beraberce aynı şaftı döndürecek. Motorlar toplam gücü artırma, yedeklilik sağlama amacıyla 3 adet olacaktır. Motorların farklı modeller olması sorun olmaz.

Ayrıca sistemde bir adet de model otomobillerde kullanılan diferansiyelden olması mümkün.

Hedef böyle bir sistemi sadece denemek olduğundan sistemi ödünç parçalarla toplama fikri çok cazip geliyor. Bunun olabilmesi ise modelcilik dünyasının gönlüne kalmış. Tabi başka bir şey daha var; yarışmayı kazanırsam katkıda bulunanların isimleri de gerektiği gibi anılır.

Son düzenleme:
Murat bey 10 gün gibi bir süre çok kısıtlı, bu süre zarfında bir ürün oluşturmak oldukça zor görünüyor,ne diyim Allah kolaylık versin.

Murat bey 10 gün gibi bir süre çok kısıtlı, bu süre zarfında bir ürün oluşturmak oldukça zor görünüyor,ne diyim Allah kolaylık versin.

Ürün diyemeyiz, yani optimizasyonu yapılmış olmayacak. Sadece havalandığını ve üç eksende manevra yapabildiğini görmek gerekiyor.
Başka bir performans beklentisi yok.
Helikopterden farklı olarak bu araçta cyclic kontrol ve kollektif kontrol yok; swashplate yok.
Tek ana rotorlu ama kuyruk rotoru olmayan bir sistem.

Eğer yeterli performans alınırsa günün birinde bu araca binip işinize, okulunuza, köyünüze, yazlığınıza yada gönlünüz nereye istiyorsa gidebilirsiniz.

Son düzenleme:
Koaksiyel mi olacak?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hiç bir detay belirtilmeden, bu 'çok gizli' projeye ne kadar yardımcı olalım? Tasarım? Boyut? Ağırlık? Güç? Bütçe az....

Bu kıyağımı unutmayın:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Daha da büyük yardımım olamaz...

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Koaksiyel mi olacak?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Cayrokopter, koaksiyel, intermeshing, bicopter yada notar değil.
Benzerini görmedim, tamamen yeni zannediyorum.
Ancak tabi çalıştığı ispatlanmış da değil.
Deneyip göreceğiz.
Benim güvenim yüksek.
Ama mühendislik eğitimim yok.

Son düzenleme:
Hiç bir detay belirtilmeden, bu 'çok gizli' projeye ne kadar yardımcı olalım? Tasarım? Boyut? Ağırlık? Güç? Bütçe az....

Bu kıyağımı unutmayın:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Daha da büyük yardımım olamaz...

Tasarım? Boyut? Ağırlık? Güç?

Tam boy:
MTOW 200kg
Rotor 260 - 380 cm
Güç 43-70 (sürekli - azami) bg
Bütçe ₺250 bin (prototip)

Son düzenleme: