Zagi bantlama

Utku Yeni

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Baya uzun bir aradan sonra tekrardan aranıza geldim:saygilar:... Bendeki wingdragonunun elektroniğini söküp birinden bir çift 100 lük zagi şasesi sipariş ettim. Kaplaması yok sadece kesilmiş köpük.Büyük ihtimalle yarın kargodan teslim alcam. Şimdi bir sorum var bantlama yaparken fiber bant şart mı yoksa gri bant ta iş görür mü hangisi daha sağlam olur?

Ağırlaşmasını istemiyorsan, şeffaf koli bantı kullan.
Kanat ucundan diğer uca doğru firar kenarından başlayarak hucum kenarına doğru 2-3 mm bindirmeli yapınca yeteri kadar sağlam olur.
Elbet her iki yüzeyide..

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Cidden bildiğimiz koli bandı mı ya. İşe yarar mı

Bir sorum daha var. Kanatçığı neyle yapabilirim mukavva ile olur mu?

Seffaf 4.5 - 5 cm. genişlikte olan koli bantı.
Kanatcık (!) (Aileron) ları bulabilirsen kapron (laminat altı plaka şilte), Yada fotoblock denen kırtasiyeden alacağın maket kartonu ile yapabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Utku Yeni

kırtasiyelerde satılan, bu resimdeki dosyalardanda keserek yapabilirsin, ben bunlardan yapmıştım kanatçıkları, mukavva deneyebilirsin tabikide olmaz diye bişey yok, sen mukavvadan yaparsın süper uçar, biz başka şeyden yaparız direk çakılır belli olmaz bu işler ama zagide zaten motor arkada olduğu için ağırlık çok arkada olacaktır yani mukavva ile ağırlığı arkada arttırmış olursunki bu merkezi tutturmanı zorlaştırı o nedenle arkadaşların önerdiği gibi köpük malzeme yada böyle hafif gözenekli malzemeler kullanman daha iyi olur. ama illa mukavva yaparsanda öne ağırlık koyarak dengelemen lazım bence uçar gene

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari

kırtasiyelerde satılan, bu resimdeki dosyalardanda keserek yapabilirsin, ben bunlardan yapmıştım kanatçıkları, mukavva deneyebilirsin tabikide olmaz diye bişey yok, sen mukavvadan yaparsın süper uçar, biz başka şeyden yaparız direk çakılır belli olmaz bu işler ama zagide zaten motor arkada olduğu için ağırlık çok arkada olacaktır yani mukavva ile ağırlığı arkada arttırmış olursunki bu merkezi tutturmanı zorlaştırı o nedenle arkadaşların önerdiği gibi köpük malzeme yada böyle hafif gözenekli malzemeler kullanman daha iyi olur. ama illa mukavva yaparsanda öne ağırlık koyarak dengelemen lazım bence uçar gene
İlerde ki projelerde kullanırım artık.. sağolsun gönderen adam kanatçık yollamış...

Cidden bildiğimiz koli bandı mı ya. İşe yarar mı

Bu iki videodaki uçakların hepsini sadece kırtasiyelerde bulunabilen köpük ve koli bandı (renkli ve şeffaf) ile yaptık:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bantlarken dikkat edilmesi gereken en önemli konu bence yüzeyin pürüzsüz ve tozlu olmaması; en son çok ince bir zımpara yapılmalı ve nemli bir bezle silinmeli.
Bazen basit noktaları dile getirmeyiz veya çok gözükmez ama sonuçları en önemsediğimiz dikkat ettiğimiz noktalarda yapacağımız yanlışlıklar aynı olacaktır, Kırım.

Abiler kanatları birleştirdim
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

şu şekilde bir motor bölümü için yer işaretledim uygun olmuş mudur kendi pervane ve motoruma göre ayarladım.Bir sorun daha ben pili nereye yerleştireceğim?

pilin yerini en son belirliceksin, kesin olarak önde olacaktır ama pilin yeri zagi en son bittiğinde yani pervanesi bile takılı iken ağırlık merkezine göre dengelicek şekilde yerleştirmen lazım, yani motor arkada olacağı için daha önce dediğim gibi ağırlık arkada kalacak bu nedenle pili ona göre ön tarafa koyacaksın ama yeri zagiden zagiye kullanılan elektroniğe göre değişir, ağırlık merkezini yollamışmı kanadıyapan kişi sana ? oraya bir işaret koymayı unutma lazım olacak.

pilin yerini en son belirliceksin, kesin olarak önde olacaktır ama pilin yeri zagi en son bittiğinde yani pervanesi bile takılı iken ağırlık merkezine göre dengelicek şekilde yerleştirmen lazım, yani motor arkada olacağı için daha önce dediğim gibi ağırlık arkada kalacak bu nedenle pili ona göre ön tarafa koyacaksın ama yeri zagiden zagiye kullanılan elektroniğe göre değişir, ağırlık merkezini yollamışmı kanadıyapan kişi sana ? oraya bir işaret koymayı unutma lazım olacak.
Ben hesaplamadan buldum anca motor bölümünün üstünde kalıyor. Yani o bölümü kesmiş olacağım