ZMR H250 CF Mini Quad Multicopter

Hakikaten Burak Hocam benden sonra başladı ve sana rakip olmaya başladı. Ancak burada affınıza sığınarak Musa Terzioğlu gibi bir hocası var dersek abartmış olmayız. Tabii buna kişisel gayreti de eklemek gerekiyor. Benim de - kabul ederse- Hocam Musa, ancak ben o başarıyı hala gösteremedim.

Musa Serdar TERZİOĞLU' Alıntı:
Ne yalan olacak abi sonunda dişime göre bir rakip kendi ellerimle yetiştirdim, Kendi kuyumu kendim kazdım :lol:

Daha var sana rakip olmama :) Tur bindirtmeyim yeter şimdilik :laugh:

Ali Bülent MESGUTLU' Alıntı:
Hakikaten Burak Hocam benden sonra başladı ve sana rakip olmaya başladı. Ancak burada affınıza sığınarak Musa Terzioğlu gibi bir hocası var dersek abartmış olmayız. Tabii buna kişisel gayreti de eklemek gerekiyor. Benim de - kabul ederse- Hocam Musa, ancak ben o başarıyı hala gösteremedim.

Teşekkür ederim Bülent abi, hocam iyi dediğin gibi :) Herşeyi bir kenara koyalım o olmasa tamir vs pes etmiştim çoktan saolsun hızır gibi yetişti her sorunda :thumbup:.
Aramızda kalsın bende kendimden böyle performans beklemiyordum manuel moda geçince acıldım birden. Şimdi Taranis ve fatshark gözlükte geldi alışayım onlarda olumlu yönde katkı yapar diye umut ediyorum.

Hayırlı uğurlu olsun.

Musa Serdar TERZİOĞLU' Alıntı:
Nesimi abi quad işine çok ara verdin heralde hamlanmışsın... yeni setup yüklersen belki daha iyi olur gibi artık 4s de geçiyormuşsun haberini de aldım... hadi hayırı olsun...

Valla Serdarım haksız değilsin. Uçmaya çok vakit bulamıyorum. Ayrıca benim pist haricinde güzel bir uçuş alanı bulmam lazım. Düz arazide yapılabilecek çok bir şey olmuyor maalesef. Sağolsun Burak sayesinde 4S olduk bizde. :D Yeni setubada bu hafta geçecektim ki motorun biri ben oynamıyorum dedi. Çok fena canım sıkıldı ama yapacak bir şey yok yedeklerin gelmesini bekliyorum. Önümüzdeki bahar benim için çok daha güzel geçecek inşallah.

stickleri çeken arkadaş hiperaktif :laugh:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Buğra Kabakçı' Alıntı:
stickleri çeken arkadaş hiperaktif :laugh:
Ne yapsin arkadas biraz sikilmis galiba :laugh: Bu arada Bugra masallah bazi yerlerde hiz limitlerini zorlamissin :thumbup:

Unutmadan yerinde olsam 1 mayis tarihinden sonra bu alanda ucmazdim ve yeni bir alan bolmaya calisirdim. Malum ucus alani etrafinda cok fazla arac ve yol var, ne olur ne olmaz ;)

arkadaşlar zmr250 frameyi 3d yazıcıda kendim üretiyim diyorum biraz modifiye edip sizce daha ağırmı olur böyle bir şey deneyen oldumu

DYS 2204 motorlar ve 20a little bee esc den oluşan zmr ye , 6045 3 bıçak pervane taktım. Sadece evde denedim yeni pdb ile, tepkileri çok iyiydi.
Sizce motora uygun mu bu boyut, fazla mı ? Youtube da aynı boy motor ile kullanan olduğu için aldım.

İkinci olarak, telemetry bağlantısı bir türlü çalışmıyor. İlk önce pdb de bulunan bağlantıyı denedim, çalışmadı. Böyle olunca naze32 den doğrudan kablo ile d4rii alıcıya telemetry bağlantısı yapmayı denedim, yine olmadı, kumandaya bilgiler gelmiyor bir türlü.
Son uçuşta düştüğünde alıcı ufak bir darbe almıştı, bozulmuş olabilir mi telemetry özelliği ?

Son olarak da, yeni pdb de naze32 nin yönü değişti. Bunu hiç dikkate almadan evde deneme uçuşu yaptım, çok çılgın taklalar attı :) Sonra motor yönleri falan doğru sorun ne olabilir diye düşünürken aklıma geldi.

Bu pdb lerde buzzer ve telemetry bağlantıları hep sorunlu galiba. 2. set, lehimler falan çok düzgün olmasına rağmen yine bu ikisi sorunlu çıktı. Bilmiyorum belki de naze32 nin bu pinleri sorunludur.

@Burak Solmaz abi, yeni gözlük gelince beni unutma. Senden gelecek yorumları bekliyorum halen.

Özgür Kılınç' Alıntı:
DYS 2204 motorlar ve 20a little bee esc den oluşan zmr ye , 6045 3 bıçak pervane taktım. Sadece evde denedim yeni pdb ile, tepkileri çok iyiydi.
Sizce motora uygun mu bu boyut, fazla mı ? Youtube da aynı boy motor ile kullanan olduğu için aldım.

İkinci olarak, telemetry bağlantısı bir türlü çalışmıyor. İlk önce pdb de bulunan bağlantıyı denedim, çalışmadı. Böyle olunca naze32 den doğrudan kablo ile d4rii alıcıya telemetry bağlantısı yapmayı denedim, yine olmadı, kumandaya bilgiler gelmiyor bir türlü.
Son uçuşta düştüğünde alıcı ufak bir darbe almıştı, bozulmuş olabilir mi telemetry özelliği ?

Son olarak da, yeni pdb de naze32 nin yönü değişti. Bunu hiç dikkate almadan evde deneme uçuşu yaptım, çok çılgın taklalar attı :) Sonra motor yönleri falan doğru sorun ne olabilir diye düşünürken aklıma geldi.

Bu pdb lerde buzzer ve telemetry bağlantıları hep sorunlu galiba. 2. set, lehimler falan çok düzgün olmasına rağmen yine bu ikisi sorunlu çıktı. Bilmiyorum belki de naze32 nin bu pinleri sorunludur.

@Burak Solmaz abi, yeni gözlük gelince beni unutma. Senden gelecek yorumları bekliyorum halen.

O motorlar 6045 3 palli pervaneyi de çevirir sorun olmaz ama çektiği akımları kontrol etmek lazım. ESC ler yanmasın sonra. Sana tavsiyem 5040 3 palli veya 5045 iki palli pervane kullanman yönündedir. Pervane boyutu büyüdüğü için 6045 ile model daha stabil uçacaktır.

Telemetri ve alıcı için birşey diyemiyorum. Bu tip PDB lerden kendimde kullandım birçok arkadaşıma da bunları kullanarak model topladım. Şimdiye kadar sorunlu olan çıkmadı. Özellikle kart bağlantılarındaki yollar biraz incedir. Lehim yaparken dikkatli olmak gerekiyor. Hatta son topladığım PDB de CC3D ve minimosd bağladım. Gayet güzel çalışıyor. Tabi buzzer ve Vbat iptal oldu bu durumda.

Zmr'yi ikinci kuruşum, yine güvenilir olmadı.
Yere yakın ilerlerken birden helikopterlerin filmlerdeki düşüşüne benzer şekilde düştü. Yere düşünce görüntü gitti, arkadaş gidip kaldırıp eline alınca görüntü düzeldi. Görünürde hiçbir sorun yoktu, aynı şekilde 2 pil daha uçtu. Ama güvenilemeyeceğini kanıtlamış oldu.

Neden olabilir bu ? Önceki düşüşü de benzer olmuştu, daha sonra pdb yi değiştirdim ama yine neredeyse önceki ile aynı yerde aynı şekilde düştü.

Lehimlemeler bu defa çok kaliteli ve sağlam oldu. Soketler falan da tam oturuyor, gevşek değil. Ama durduk yere kumanda kontrollerini kaybettim, sanki sağa ve geriye komut vermişim gibi yana yatıp dönerek düştü. Benden maksimum 300 metre uzakta oldu bu. Önceki düşüşte neredeyse aynı olmuştu.

Bir de hep aynı yerde oluyor ne hikmetse. Kumanda sinyali kopuyor desem, failsafe ayarlı düzgünce düşmesi lazım ama sanki son komutta takılı kalıyor gibi.
Şu videoya 0.37s bakın >
Burada da mesela benim komutum dışında sola doğru dönmüştü. Bahsettiğim düşüşte buna benzer, bir komuta takılı kalıyor gibi oluyor adeta. Ama hep aynı bölgede.

Dom Hd2 Dvr, Görüntü yüklemeden ve ayarlardan dolayı iyi değil ama sevmeye başladım bu gözlükleri :) Biraz hızı azaltmakta sorun yaşadım alışırken gözlüğe. Kış dahil 6 ay olmuş kumandayı elime alalı artık yavaş yavaş quadın kontrolunu elime alıyorum gibi geldi bu haftasonu.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Burak Solmaz' Alıntı:
Dom Hd2 Dvr, Görüntü yüklemeden ve ayarlardan dolayı iyi değil ama sevmeye başladım bu gözlükleri :) Biraz hızı azaltmakta sorun yaşadım alışırken gözlüğe. Kış dahil 6 ay olmuş kumandayı elime alalı artık yavaş yavaş quadın kontrolunu elime alıyorum gibi geldi bu haftasonu.

Dediğin gibi görüntü biraz düşük kalitede ama bence pilotaj gayet iyi :thumbup:

Dün son pil ile uçuşta uçuş bölgeme aniden yayalar girdiği için mecburen yakındaki çimlere iniş yaptım. Yayalar geçince çimlere kadar yürümeyeyim diye zmr yi çimlerin arasından havalandırmayı denedim ama takıldı yerden kalkmadan hafif bir takla attı.

O andan itibaren sürekli bip bip diye ötüyor buzzer. Düşük voltaj alarmi gibi, ama pili takıp kumandaya bağlanınca ötmeye başlıyor, hiç susmuyor. Piller de sorunsuz ve dolu, 3-4 farklı pille denedim.
Aynı zamanda çalışmıyor da, uçmuyor, pervaneler dönmüyor. Sadece beep beep diye ötüyor.
Alıcının ışığı yeşil yanıyor. Telemetride sorun olduğu için bilgileri kumandada göremiyorum ama kumanda bağlanıyor, sinyal şiddetini gösteren işaret çıkıyor ekrana.

edit: naze32 üzerindeki alıcı bağlantısı kopmuş :'( 1 numaralı pinin bakır levhası komple yerinden çıkmış kablo ile birlikte.
Alternatif 2 numaralı pini kullanmam mümkün mü ? Hepsi boşta zaten ?

Özgür Kılınç' Alıntı:
O andan itibaren sürekli bip bip diye ötüyor buzzer. Düşük voltaj alarmi gibi, ama pili takıp kumandaya bağlanınca ötmeye başlıyor, hiç susmuyor. Piller de sorunsuz ve dolu, 3-4 farklı pille denedim.

edit: naze32 üzerindeki alıcı bağlantısı kopmuş :'( 1 numaralı pinin bakır levhası komple yerinden çıkmış kablo ile birlikte.
Alternatif 2 numaralı pini kullanmam mümkün mü ? Hepsi boşta zaten ?
Oncelikle gecmis olsum Ozgur :'( Neyseki sorunj biraz zorda olsa bulmussun ;) Bakalim konunun uzmani arkadaslarin cozum icin onerileri ne olacak ;D

Maalesef diğer pinler işe yaramaz. Kopan pad yolunu takip edip lehim yapabileceğin bir nokta bulman gerek. Dikkatli olman gereken bir işlem. Bu durumda olanların çoğunun kartı çöp olmuştur.