ZMR H250 CF Mini Quad Multicopter

Fatih Bey resimlerin küçük hallerini eklemişsiniz. Hiçbir şey anlaşılmıyor. Normal ölçüleriyle değiştirebilir misiniz?

Hayırlı olsun yakın takipteyiz gelişmeleri bekliyoruz .

İos tan online

Teşekkürler Halil Bey.

Akşam biraz çalışma fırsatı bulabildim. Tabi bir kısmı oğlumla kavga gürültü şeklindeydi. Uyuduktan sonra daha rahat devam edebildim. Çok meraklı herşeye dokunmak ellemek istiyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Akşam çoğunlukla kablo kesme ve lehimleme ile geçti zamanım. Mümkün olabildiğince kabloları en kısa haline getirmeye çalıştım. ESC motor bağlantılarını direk lehimle yaptım. Bu ESC lerin kontrol kabloları çoook uzundu. Neden böyle anlamadım. Aynı şekilde motorların kabloları çok uzun verilmiş. Neyse sonunda toparlayabildim. Yazmayı unuttum. Güç dağıtım kartını önceleri alttaki iki frame parçası arasına almayı düşünüyordum. ESC leri de buraya çekerek dışarıda temiz bir görüntü sağlarım diye düşünmüştüm ama motor kollarına yükseltme için parça ayarlamam gerekiyordu. Ayrıca alttaki iki parçanın arasını fazla açmak mantıklı gelmedi. O yüzden güç kartını kontrolcünün altına, ESC leride kollara alıp devam ettim. Sonuçta herkes aynı şekilde yapıp geçiyor.

İlerleyen saatlerde model bu durumdaydı. Güç kartından ekstra olarak kontrolcüye 5 volt çıkış aldım. Telemetri için direk pilden ayrı bir kablo çektim. Kartın 12 volt çıkışından da video vericiye kablo çektim. Umarım bu çıkış parazite neden olmaz. Kullanacağım verici kameraya direk 12 volt çıkış veriyor. Araya OSD girmeyi de düşünmediğim için parazit olmaz diye bekliyorum ama zaman gösterecek. Üst ve alt frame arasına 35 mm alüminyum parçalar verilmiş. Bu parçaların birleşimi için kitin içinden metal vidalar çıkıyor. Ben bunları plastiklerle değiştirdim.

Multiwii yerini buldu. Ayar uçuşlarını video sistemi olmadan yapmayı planlıyorum. Sadece sonradan uğraşmamak için kamerayı yerine yerleştireceğim. Şu durumda geriye alıcının yerleştirilmesi kaldı gibi görünüyor. Bir kaç saate uçmaya hazır gibi.

Peki bu kadar uğraştım, kabloları kısalttım, ESC lerin shrinklerini çıkardım. Bana ne faydası oldu. Bunun cevabı aşağıda.

Bu yığın içinde kullanmayacağım parçalarda var. Örneğin ayaklar, birkaç vida. Ve sonradan farkettiğim bu yığında olmayan üç adet servo kablosu ve üzerindeki servo soketleri.

Parçalar geldiğinde hepsini ayrı ayrı tartmıştım.

Motor, ESC ler - 140 gr
Multiwii, Alıcı, Power B. - 38 gr
Kamera, Video verici, Anten - 43 gr
Mobius - 40 gr
Batarya (1500 Mah 3S) - 122 gr
Frame - 162 gr

TOPLAM - 545 gr çıkmıştı. Akşam son işlemlerden sonra ölçtüğüm ağırlık aşağıdaki gibi çıktı.

Sanırım 500 gr altında bitirebileceğim. Şimdilik üretim kısmından bu kadar.

Bu arada kullanacağım video sistemi parçalarından bahsedeyim.

Pilot Kamera:

32x32 mm ölçülerinde 700 TVL 2.8 mm merceğe sahip. Daha önceki kontrollerimde görüntü kalitesinden oldukça memnun kalmıştım. Bakalım nasıl olacak.

Video verici:

Boscam TS-832. Bununla ilgili çok fazla bir şey yazmaya gerek yok. Güzel bir vericidir. Kullananlar fazlasıyla memnun. Benim tek şikayetim genişliğinden dolayı frame içine yatay olarak koyamayacağım. Buna da bir çare bulacağız.

Kayıt Kamerası:

Mobius demem yeter zaten. Fazla söze gerek yok. Tabi benimki biraz hırpalanmış Mobius. Kafasını taşlara vura vura bu hale geldi.

Nesimi bey öncelikle ellerinize sağlık, resimleri dün attığım siteye üye değilim boyutları büyütemiyorum malesef. :eek:

Çalışmalar süper gidiyor, oldukça da hızlı ilerliyorsunuz, fakat multiwinin ayarları sizi biraz uğraştıracaktır, tabi daha önceden tecrübeniz yoksa, ben dün çok yoğun şekilde ilgilendim, Arduino ile sketch hazırlayıp attım fakat, hala ters giden bir şeyler var, bugün vaktim olursa tekrar bakacağım... Umarım FTDI ile ilgili sorun yaşamazsınız, benim büyük zamanımı aldı :) Birde throttle range yaptınız değil mi ESC 'leri karta takmadan. ?

Fatihsultanmehmed' Alıntı:
Nesimi bey öncelikle ellerinize sağlık, resimleri dün attığım siteye üye değilim boyutları büyütemiyorum malesef. :eek:

Çalışmalar süper gidiyor, oldukça da hızlı ilerliyorsunuz, fakat multiwinin ayarları sizi biraz uğraştıracaktır, tabi daha önceden tecrübeniz yoksa, ben dün çok yoğun şekilde ilgilendim, Arduino ile sketch hazırlayıp attım fakat, hala ters giden bir şeyler var, bugün vaktim olursa tekrar bakacağım... Umarım FTDI ile ilgili sorun yaşamazsınız, benim büyük zamanımı aldı :) Birde throttle range yaptınız değil mi ESC 'leri karta takmadan. ?

Teşekkürler Fatih Bey. Multiwii'yi ilk kez kullanmıyorum. Eğer siz Multiwiinin ayarlarıyla ilgili özellikle PİD çok uğraşacağınızı düşünüyorsanız benim modeli toplamamı bekleyin. Bu konuyla ilgili bir program buldum. Eğer düzgün çalışırsa Multiwiiye Auto PİD özelliği eklenecek. Bunu daha önce 450 framede denedim ama bu kart o frame göre küçüktü. Ayarlaması kolay olmadı. Şu anki frame de işlerin daha kolay olacağını düşünüyorum ama bu konu kesinleşmeden ve kendim düzgün ayarları yapmadan bu konunun ayrıntısına girmeyeceğim. Eğer sonuç istediğim gibi olursa detayları buradan paylaşırım.

Kullandığım FTDI adaptöründe sorun yok. Daha önce defalarca program attım.

Elinize saglik. Bu kadar cabuk beklemiyordum sanirim basbakana rusvet verdiniz :)
Kamerayi kamera plate takmak icin vibration dampeneriniz varmi?
Eger elinizde varsa iki tane uzun iki tane kisa kullanabilirseniz kamerayi takarken biraz yukari aci alacak sekilde monte edebilirsiniz. Enaz 10 derece olsun. Video vericiyide en arkaya top platein asagi bakan yuzeyine kablo bagiyla sabitleyip anteni disari uzatabilirsiniz. Birde pid ayarlarini fpv sistemi olmadan yaptiktan sonra fpvde sizi rahatsiz edecektir. Sonradan yumusatma yapmaniz gerekecek. Mobiusu takacaginiz kamera plate en ufak kazada frameden firlayip uzaklasiyor. Onuda titresime sebep olmayacak sekilde frame birseylerle baglamanizi tavsiye ederim...

irfan buzdağlı' Alıntı:
Elinize saglik. Bu kadar cabuk beklemiyordum sanirim basbakana rusvet verdiniz :)
Kamerayi kamera plate takmak icin vibration dampeneriniz varmi?
Eger elinizde varsa iki tane uzun iki tane kisa kullanabilirseniz kamerayi takarken biraz yukari aci alacak sekilde monte edebilirsiniz. Enaz 10 derece olsun. Video vericiyide en arkaya top platein asagi bakan yuzeyine kablo bagiyla sabitleyip anteni disari uzatabilirsiniz. Birde pid ayarlarini fpv sistemi olmadan yaptiktan sonra fpvde sizi rahatsiz edecektir. Sonradan yumusatma yapmaniz gerekecek. Mobiusu takacaginiz kamera plate en ufak kazada frameden firlayip uzaklasiyor. Onuda titresime sebep olmayacak sekilde frame birseylerle baglamanizi tavsiye ederim...

Sağol İrfan. Başbakan akşamları işten döndüğünde yorgun oluyor genelde. Benim odaya pek uğramıyor. Kaçak olarak inşaat yapıyorum şu aralar. :laugh: ;D

İşte o dediğinden elimde yok maalesef. Onu nasıl yapacağımı araştırıyorum şu aralar. Kamerayı çok sıkı şekilde sabitleyebilirsem titreşim olmaz diye düşünüyorum ama sanırım kendimi avutuyorum. Video vericiyi yatay sabitleyemiyorum. İki alüminyum çubuk arasına sığmıyor. Sanırım dik olarak yerleştireceğim. Dediğin doğru ek malzemelerle PİD ayarları değişecek ama kullanmayı düşündüğüm program iş görürse istediğim zaman Auto PİD ayarını tekrar tekrar kullanabileceğim. Mobius bağlantısı için bir güzellik düşünüyorum bakalım. Sıkı olmayan kablo bağı yerinde tutacaktır diye düşünüyorum...

Bu yazılar bir çoğumuzun işine yarayacak, iyi bir H quad deposu olacağa benziyor, :thumbup:

Nesimi Bey,

Benim sorunum PID 'lerle alakalı değil, Multiwii V2.5 ile alakalı, dün attığım tüm yazılımlara rağmen, cihaz 'da ki ACC, MAG aktif edemedim sanırım, elimden bırakmadan denedim, ne tepki verip düzeltme yapıyor, ne de topluyor... Arduino üzerinden

Pro ve pro mini 5V 16mhz denedim yok, duawelione mu neyse onu da denedim yine yemedi, zaten aktif edilecek seçenekler belli, bir türlü anlayamadım, dün 2.2 denemiştim, bugün 2.3 ile deneme yapacağım, tabi config 'tede bir sürü ekstrem değişiklik yaptım.

Nesimi bey, ne yaptınız maşallahınız var :thumbup: Bu hızla giderseniz, bu model haftasonuna maiden yapar :laugh: :D

Bu arada resimler ve detaylı anlatım için de ayrıca teşekkürler :) Ilk sayfadaki rezerve mesajlarımız da dolmaya başlamış yavaş yavaş ;)

Bu yazılar bir çoğumuzun işine yarayacak, iyi bir H quad deposu olacağa benziyor, :thumbup:

Nesimi Bey,

Benim sorunum PID 'lerle alakalı değil, Multiwii V2.5 ile alakalı, dün attığım tüm yazılımlara rağmen, cihaz 'da ki ACC, MAG aktif edemedim sanırım, elimden bırakmadan denedim, ne tepki verip düzeltme yapıyor, ne de topluyor... Arduino üzerinden

Pro ve pro mini 5V 16mhz denedim yok, duawelione mu neyse onu da denedim yine yemedi, zaten aktif edilecek seçenekler belli, bir türlü anlayamadım, dün 2.2 denemiştim, bugün 2.3 ile deneme yapacağım, tabi config 'tede bir sürü ekstrem değişiklik yaptım.

Hımmm. Durum farklı. Ben bu şekilde hiç uğraşmadım. Defalarca farkı farklı yazılımları düzgün bir şekilde atabildim ve her seferinde sensörler düzgün bir şekilde çalıştı. Şu an üzerinde 2.3 yüklü. İsterseniz eve geçince benim düzenlediğim config dosyasını gönderirim. Belki faydası olur.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Nesimi bey, ne yaptınız maşallahınız var :thumbup: Bu hızla giderseniz, bu model haftasonuna maiden yapar :laugh: :D

Bu arada resimler ve detaylı anlatım için de ayrıca teşekkürler :) Ilk sayfadaki rezerve mesajlarımız da dolmaya başlamış yavaş yavaş ;)

Bu sefer size fazla iş bırakmadım. :) Bu model için öyle adam akıllı uçuş pistine gitmeye ihtiyaç olmayacağı için hafta sonunu beklemeyebilir ama öncelikle PİD ayarlarını oturtmam lazım. Onlar ayarlanmadan maiden olmaz...

Nesimi Bey,

Biraz araştırdım, benim FC'nin bozuk olma ihtimali var,bakalım akşam 2.3 ile denicem. :laugh: Config dosyası ve PID lere talip olabilirim. Nede olsa ekipman aynı :laugh:) I2C error hatası alıyorum ve sn'de yüzlerce atıyor. Kart bozuksa bide kart beklicez artık. :(p

Nesimi Bey,

Biraz araştırdım, benim FC'nin bozuk olma ihtimali var,bakalım akşam 2.3 ile denicem. :laugh: Config dosyası ve PID lere talip olabilirim. Nede olsa ekipman aynı :laugh:) I2C error hatası alıyorum ve sn'de yüzlerce atıyor. Kart bozuksa bide kart beklicez artık. :(p

Fatih Bey umarım kartta bir sorun yoktur. Size göndereceğim dosyalar eşimin bilgisayarında. Dün eve getirmemiş o yüzden gönderemedim. Benim FTDİ kartı da ilginç bir şekilde benim masaüstü bilgisayarımda çalışmıyor. Eşimin bilgisayarı üzerinden yapıyorum herşeyi.

Dün akşam bana mesai vardı yine. Modelin kurulumunu tamamladım. Son kalan işlem anakarta programı tekrar atıp ESC kalibrasyonlarını yapmak. PC olmadığı için yapamadım. Son halinin fotolarını bu akşam çekerim.

Kuruluma başlamadan önce tüm parçaların ağırlıklarını ölçmüştüm ve toplam 545 gr gelmişti. İnşaat aşamasında yaklaşık 40 gr ağırlık azaltmama rağmen modelin bitiş ağırlığı 541 gr geldi. :-\ İlginç. Umarım tartımda bir sorun yoktur.

Peki güzel olan neler var. Pilot kamerayı istediğim gibi ve istediğim açıda yerleştirebildim. FPV sistemini denedim ve sıfır parazitle mutlu oldum.

Şimdi sırada ayar aşamaları var. Umarım beni fazla uğraştırmaz...

Nesimi bey,

Program işini çözmeyi başardım, I2C error olayını da dün akşam çözdüm, ESC lerden biri bozuk, onu değiştirdim, hata sıfıra indi. çok uğraştırdı :evil:

Bende buradan projemin parçalarını fiyatları ile listeleyim ilgilenenler için alternatif olsun

Uçar kısım:
Frame: QAV250 250mm Mini FPV Quadcopter Carbon Fiber Frame Kit 32 USD
Kontrol Kartı : Naze 32 Mini Flight Controller (Black) 54 USD
Motorlar : Cobra 2204/28 2300kv 2-3S Brushless Motor - Integrated Bell x 4 84 USD
ESC: Afro 12A Ultra Lite ESC (v3) x 4 53 USD
Prop: HQProp 5030 Composite Propellers 5 USD
Receiver: FrSky TFR4B FAAST Compatible 2.4Ghz 4CH Surface/Air Receiver 28 USD
Toplam: 256 USD
FPV Sistem:
AtttitudeV2 headset (with integrated 5G8 RX and Trinity HT)
250mW 7ch 5G8 TX
600TVL FPV Tuned CMOS camera
Filtered balance lead adapter + kablolar + taşıma çantası paket halinde : 400 USD
Immersion RC Spironet Antenna RX/TX : 40 USD

HD Kayıt:
Mobius action Cam : 68 USD
Live feed kablosu 3 USD
TV out kablosu 3 USD

Plastik vidalar , power distribution board ve ıvır zıvırlar : 20 USD
Bataryalar: Turnigy nano-tech A-SPEC G2 1800mah 3S 65~130C Lipo Pack 28 USD (tanesi)
OSD: 14 USD
GPS: 17 USD

Toplam maliyet: 848 USD