ZMR H250 CF Mini Quad Multicopter

Nesimi Sakmak

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Evet arkadaşlar yeni bir konu ile tekrar karşınızdayım.

Uzun zamandır 250 sınıfı bir quadro yapmak istiyordum. Uzunca bir süre araştırma yaptım. Geçen sürede piyasada mini sınıfı için seçenekler oldukça fazlalaştı. İlk zamanlar frame kitleri pahalı olduğu için kendim çizim hazırlamıştım ve bunu kestirmek istiyordum ama klon framelerin piyasada oldukça artması ve fiyatları çok aşağılara çekmesi nedeniyle bu fikrimden vazgeçtim.

Önce frameden bahsedelim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tamamı karbonfiberdan oluşan frame gövde plakaları 1.5 mm, motor kolları 3 mm den imal edilmiş. Karbon kalitesi kötü değil. İşimizi fazlasıyla görecek kalitede. Dünkü ölçümde boş kitin ağırlığı 148 gr geldi. Aynı kitin G10 malzemeden üretilen versiyonu da mevcut. Bu versiyonu da elimde vardı. Ölçümde bu haliyle 162 gr geldi. Bu sınıf bir quadı ilk kez kullanacağım için ilk zamanlarda G10 frame kullanmayı düşünüyorum. İlerleyen zamanda bu şaseye bir şey olursa CF versiyonuna parçaları taşıyacağım.

Kontrolcü delikleri 30x30 mm göre açılmış. Yani bu delikler Naze32, CC3D, Flip32 gibi kartlar düşünülerek hazırlanmış. Benim elimdeki Multiwii 2.5 SE kartının delikleri 35x35 mm ölçülerinde. Buna göre yeni delikler açmak zorunda kaldım.

Pilot kamerası için plate mevcut. Bu plate de 32x32 mm ölçülerindeki kameralara göre hazırlanmış. Zaten frame orta boşluğu 35 mm ara çubuklarla sağlanıyor. Daha büyük kartlı kameralar bu modelde işe yaramaz. Gövde üstünde Mobius ve benzeri kameralar için platform mevcut ve bu platform 4 adet titreşim emici top üzerine yerleşiyor.

Motorlar;

Ben bu modelde DYS BE1806 2300 KV motorları kullanacağım.

Bu ölçekte motorlar piyasada farklı markalar adı altında oldukça fazlalaştı. Fiyatlar da birbirine çok yakın ve bence tamamı aynı motorlar ve sadece üzerindeki etiket değişiyor. DYS yi aldığım setin içinde olduğu için tercih ettim. Ancak eski ZMR motorlarını kullanmayı kesinlikle düşünmedim. 1806 motorlar onlara göre çok daha verimli. Ayrıca bu motorlara ilerleyen zamanda 6x2 pervane takabilme imkanım var.

ESC ler;

Yine aldığım sette gelen EMAX Simon Series 12A ESC leri kullanacağım.

Emax markasını diğer modellerimde severek kullanıyorum zaten. O yüzden bu ESC nin de istediğim gibi çıkacağını düşünüyorum ki internetteki yorumlarda bunu gösteriyor. İsmindeki SİMON kelimesine aldanmayın. Bu esclerde Silab işlemci kullanılmış. Yazılımı da EMAX tarafından düzenlenmiş BlHeli yazılımı. BlHeli yazılımının performansı özellikle mini serisinde SimonK ya göre daha iyi deniyor. farkı ilk zamanlarda ben görürmüyüm bilmiyorum.

Kontrolcü;

Bu modelde kontrolcü olarak elimde bulunan Multiwii SE 2.5 kartını kullanacağım.

Bu kart genelde tercih edilen Naze32 den farklı olarak 6 axis gyroya, 3 axis pusulaya ve barometre sensörüne sahip. Sensörler kullanılarak daha stabil uçuşlar yapmak mümkün ancak bu modellerin doğası gereği aksiyon uçuşları bütün sensörler kapalı olarak yapılmalı. İlk zamanlarda modelin kullanımına alışana kadar kullanılabilir. Ancak kumanda üzerine atanacak tuş yardımıyla bütün sensörleri kapatıp uçmak mümkün.

Güç Dağıtım kartı;

Ekstra olarak aşağıdaki güç dağıtım kartını kullanacağım.

Yukarıdaki fotolarda yok ama ürünün 35x35 mm ve 45x45 mm için bağlantı delikleri mevcut. Kartın ölçüleri 50x50 mm. Frame üzerine konduğunda kenarlardan yaklaşık 1 er mm dışarı taşıyor. Çok sıkıntı olmayacak. Sabit 12 volt çıkışı ve diğer tarafında 20 volta kadar ayarlı Bec olması büyük avantaj. Bu parça sayesinde anakartın direk besleyip ESC leri optoya çevireceğim. Bu sayede ESC lerdeki güç dalgalanması anakartı etkilemeyecek. Ayrıca 5 voltla çalışan kameraları da buradan beslemek mümkün olacaktır.

Bu yazıyı çok fazla ayrıntıya girmeden hızlı bir şekilde yazdım. Modelin yapımı devam ettikçe daha fazla ayrıntıya gireceğim. Şimdilik toplamak için gerekli ufak tefek parçaları ayarlamaya çalışıyorum. Onlar tamamlanınca hızlı bir şekilde modeli toplarız artık.

Bu arada kullanacağım video sistemi parçalarından bahsedeyim.

Pilot Kamera:

32x32 mm ölçülerinde 700 TVL 2.8 mm merceğe sahip. Daha önceki kontrollerimde görüntü kalitesinden oldukça memnun kalmıştım. Bakalım nasıl olacak.

Video verici:

Boscam TS-832. Bununla ilgili çok fazla bir şey yazmaya gerek yok. Güzel bir vericidir. Kullananlar fazlasıyla memnun. Benim tek şikayetim genişliğinden dolayı frame içine yatay olarak koyamayacağım. Buna da bir çare bulacağız.

Kayıt Kamerası:

Mobius demem yeter zaten. Fazla söze gerek yok. Tabi benimki biraz hırpalanmış Mobius. Kafasını taşlara vura vura bu hale geldi.

Akşam biraz çalışma fırsatı bulabildim. Tabi bir kısmı oğlumla kavga gürültü şeklindeydi. Uyuduktan sonra daha rahat devam edebildim. Çok meraklı herşeye dokunmak ellemek istiyor.

Akşam çoğunlukla kablo kesme ve lehimleme ile geçti zamanım. Mümkün olabildiğince kabloları en kısa haline getirmeye çalıştım. ESC motor bağlantılarını direk lehimle yaptım. Bu ESC lerin kontrol kabloları çoook uzundu. Neden böyle anlamadım. Aynı şekilde motorların kabloları çok uzun verilmiş. Neyse sonunda toparlayabildim. Yazmayı unuttum. Güç dağıtım kartını önceleri alttaki iki frame parçası arasına almayı düşünüyordum. ESC leri de buraya çekerek dışarıda temiz bir görüntü sağlarım diye düşünmüştüm ama motor kollarına yükseltme için parça ayarlamam gerekiyordu. Ayrıca alttaki iki parçanın arasını fazla açmak mantıklı gelmedi. O yüzden güç kartını kontrolcünün altına, ESC leride kollara alıp devam ettim. Sonuçta herkes aynı şekilde yapıp geçiyor.

İlerleyen saatlerde model bu durumdaydı. Güç kartından ekstra olarak kontrolcüye 5 volt çıkış aldım. Telemetri için direk pilden ayrı bir kablo çektim. Kartın 12 volt çıkışından da video vericiye kablo çektim. Umarım bu çıkış parazite neden olmaz. Kullanacağım verici kameraya direk 12 volt çıkış veriyor. Araya OSD girmeyi de düşünmediğim için parazit olmaz diye bekliyorum ama zaman gösterecek. Üst ve alt frame arasına 35 mm alüminyum parçalar verilmiş. Bu parçaların birleşimi için kitin içinden metal vidalar çıkıyor. Ben bunları plastiklerle değiştirdim.

Multiwii yerini buldu. Ayar uçuşlarını video sistemi olmadan yapmayı planlıyorum. Sadece sonradan uğraşmamak için kamerayı yerine yerleştireceğim. Şu durumda geriye alıcının yerleştirilmesi kaldı gibi görünüyor. Bir kaç saate uçmaya hazır gibi.

Peki bu kadar uğraştım, kabloları kısalttım, ESC lerin shrinklerini çıkardım. Bana ne faydası oldu. Bunun cevabı aşağıda.

Bu yığın içinde kullanmayacağım parçalarda var. Örneğin ayaklar, birkaç vida. Ve sonradan farkettiğim bu yığında olmayan üç adet servo kablosu ve üzerindeki servo soketleri.

Parçalar geldiğinde hepsini ayrı ayrı tartmıştım.

Motor, ESC ler - 140 gr
Multiwii, Alıcı, Power B. - 38 gr
Kamera, Video verici, Anten - 43 gr
Mobius - 40 gr
Batarya (1500 Mah 3S) - 122 gr
Frame - 162 gr

TOPLAM - 545 gr çıkmıştı. Akşam son işlemlerden sonra ölçtüğüm ağırlık aşağıdaki gibi çıktı.

Sanırım 500 gr altında bitirebileceğim. Şimdilik üretim kısmından bu kadar.

Modelimiz şu an itibariyle uçuşa hazırdır. ESC kalibrasyonları yapıldı. Programı atıldı. SOn olarak pil ve Mobius için velcroları yapıştırmam gerekiyordu ki bu yazıyı yazarken bunları da tamamladım. Yalnız pil için elimde bulunan velcro biraz uzun geldi. İlk fırsatta daha kısasını almam lazım. Modeli yarından itibaren yanıma almayı düşünüyorum. İlk fırsatta ayar uçuşlarını yapabilirim. Bugün Manisa'da hava kapalı ve yağmurluydu. Yarın içinde aynı deniyor. Bakalım belki hafta sonuna kalır. Neyse fazla uzatmadan buyrun modelimizin son halinin fotoları;

Birazda detay.

Ayar uçuşları için rezerve

Pitch hareketleri için bir gimbal olacak

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Maiden için rezerve

Bende buradan projemin parçalarını fiyatları ile listeleyim ilgilenenler için alternatif olsun

Uçar kısım:
Frame: QAV250 250mm Mini FPV Quadcopter Carbon Fiber Frame Kit 32 USD
Kontrol Kartı : Naze 32 Mini Flight Controller (Black) 54 USD
Motorlar : Cobra 2204/28 2300kv 2-3S Brushless Motor - Integrated Bell x 4 84 USD
ESC: Afro 12A Ultra Lite ESC (v3) x 4 53 USD
Prop: HQProp 5030 Composite Propellers 5 USD
Receiver: FrSky TFR4B FAAST Compatible 2.4Ghz 4CH Surface/Air Receiver 28 USD
Toplam: 256 USD
FPV Sistem:
AtttitudeV2 headset (with integrated 5G8 RX and Trinity HT)
250mW 7ch 5G8 TX
600TVL FPV Tuned CMOS camera
Filtered balance lead adapter + kablolar + taşıma çantası paket halinde : 410 USD
Immersion RC Spironet Antenna RX/TX : 40 USD

HD Kayıt:
Mobius action Cam : 68 USD
Live feed kablosu 3 USD
TV out kablosu 3 USD

Plastik vidalar , power distribution board ve ıvır zıvırlar : 20 USD
Bataryalar: Turnigy nano-tech A-SPEC G2 1800mah 3S 65~130C Lipo Pack 28 USD (tanesi)
OSD: 14 USD
GPS: 17 USD

Action quadımız uçuşa hazır.

Bu da benim ZMR250 siparişim. Frame + motor + ESC'nin siparişini dün verdim, büyük ihtimalle piller ile beraber gelmesi 1 ayı geçer ... Kit, Nesim bey'inki ile hemen hemen aynı ...

1 - Gövde :

2 - Kontrol kartı :

3 - Motorlar :

4 - ESC'ler :

5 - Kamera :
Görüntü kalitesi fena değil ama metal kasası yüzünden 44 gram ağırlığa sahip bir kamera. kullanarak ağırlığı 20gram civarına çekebileceğim gibi gözüküyor. Ek olarak kayıt kamerası kullanmayı düşünmüyorum ama alternatifler, elimde bulunan 808#9 ya da 808#16 olacak. Ya da (çözünürlük biraz düşük olacak ama) bir capture kartı ile doğrudan PC'ye kayıt ederim.

6 - Video TX/RX :
Boscam'ın en çok satılan modellerinden biri, yorumları fena değil, kullanan ve memnun olan arkadaşlar var... Verici gücü 400mw.

7 - Antenler :
Sadece stokta var diye aldım. Kalitesini kullanınca göreceğim.

7 - Gözlük :
400$'lık duygusal :) bir Fatshark kiti almak yerine, şimdilik bunu deneyeceğim.

8 - Piller :
Hemen hemen Turnigy kalitesinde, belki biraz daha iyi olan piller... Ağırlık 113gr boyutlar ise 58x30x30mm.

9 - Alıcı :
Kumanda olarak Taranis kullanıyor olduğumdan dolayı ona uyumlu ve hafif bir alıcı seçtim. Naze32 CPPM kabul ediyor. Bu alıcı da CPPM olarak 8 kanala kadar destek veriyor. Ayrıca Naze32'de FrSky telemetri desteği de var :).

10 - Pervaneler : Gemfan 5030 - / 5040 -
5030'un bu motorlar için hafif geldiği yönündeki bir çok kullanıcı yorumu nedeni ile 5040'da aldım. Hangisinin performansının daha iyi olduğunu deneyerek görmek gerekecek.

Bende takipteyim, en ufak kıymığına kadar yazabilirseniz güzel bir kaynak olucak işallah :)

Benim frame de EMS !! :mad: kargoyla varacak inşallah bir iki gün içinde. Takipteyim bende. Bende konu açacaktım ancak buraya ekleme yaparsak daha derli toplu olur. Bendekinin farkı board naza32 full versiyonu , ayrıca gps ve osd de ekleyeceğim. Kolay gelsin şimdiden hayırlı olsun.

İlker Sönmez' Alıntı:
Benim frame de EMS !! :mad: kargoyla varacak inşallah bir iki gün içinde. Takipteyim bende. Bende konu açacaktım ancak buraya ekleme yaparsak daha derli toplu olur. Bendekinin farkı board naza32 full versiyonu , ayrıca gps ve osd de ekleyeceğim. Kolay gelsin şimdiden hayırlı olsun.

Teşekkürler İlker Bey. Umarım kısa zamanda gelir. Benim diğer bir konu olan Volantex'te benzer şekilde herkes yaptığı modifiyeleri, uçuşlarını ve sorunlarını aynı konu üzerinde yazmıştı. Aynı şekilde olması daha doğru olur bence de.

OSD konusunu diğer konu da yazacaktım ama buradan yazayım. Minim OSD yi düzgün şekilde çalıştırabilen pek yok. Çalıştıranlar da stabil çalışmadığını bildiriyor. Biraz keyfe keder bir cihaz anlaşılan. Ben de Multiwii ile çok denedim. Birkaç farklı yazılımda denedim ama nafile. Artık vazgeçtim. Multiwii de aynı GPS i kullanabiliyor. Zaten iki kartın yazılımı aynı ama ben şimdilik bu modelde GPS düşünmüyorum. Sizin alacağınız performansa göre ben de ilerde değerlendiririm.

Siz Adana'da ben Manisa'da İrfan Erzurum'da. Bir araya gelip yarışlar düzenlememiz zor olacak gibi görünüyor. Keşke olabilseydi...

Birgun tareq yine gelirde izlemeye gidersek belki bulusabiliriz kimbilir. ;)
Konu cok guzel olacak insallah. Daha ekonomik yollu toplanabilen bu sinif sayesinde aksiyoncularin sayisininda artmasi dilegiyle.
Elinize saglik...

Yeni ufaklık hayırlı olsun abi. Fiyat olarak hem uygun hem de ücretsiz kargo başka avantaj. Okul açıldı artık ara ara takipteyim :saygilar:

Bu da benim frame ;

Multiwii Crius SE V2.5 (İnşaat sürüyor) :evil: