Zmr250 Drift sorunu

Melihurallı

Yeni Uye
Merhabalar.Yeni başladığım quad maceramda yardımınıza ihtiyacım var.Zmr250 topladım ağırlığı 470 gram ve cc3d kontrolcü kullanıyorum. Quadımın aksiyon fpv için tercih edildiğini biliyorum ancak kullanmayı öğrenene kadar kullanımını en basite indirmek istiyorum.Yani fotoğraf için yapılan quadlar gibi ağır hareketlere sahip olsun istiyorum. Sorunum şu: quad havalanmaya başladığı andan itibaren pitch yada roll ekseninde drift yapıyor.Sabit bi yön yok rastgele.yaw eksenim kusursuz denebilecek kadar sabit. P-gain ayarlarını full yaptım.Diğer seçeneklerle oynayıp durdum ama quad havada hiç sabit durmuyor.Tamam çok stabil olmadıklarını biliyorum ancak sürekli kumandadan kontrol etmem gerekiyor.Ne yapmalıyım acaba? Ayrıca Atitude ,rate ve cruise control terimlerinin anlamı nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Zmr250 Drift sorunu

Melih Urallı' Alıntı:
Merhabalar.Yeni başladığım quad maceramda yardımınıza ihtiyacım var.Zmr250 topladım ağırlığı 470 gram ve cc3d kontrolcü kullanıyorum. Quadımın aksiyon fpv için tercih edildiğini biliyorum ancak kullanmayı öğrenene kadar kullanımını en basite indirmek istiyorum.Yani fotoğraf için yapılan quadlar gibi ağır hareketlere sahip olsun istiyorum. Sorunum şu: quad havalanmaya başladığı andan itibaren pitch yada roll ekseninde drift yapıyor.Sabit bi yön yok rastgele.yaw eksenim kusursuz denebilecek kadar sabit. P-gain ayarlarını full yaptım.Diğer seçeneklerle oynayıp durdum ama quad havada hiç sabit durmuyor.Tamam çok stabil olmadıklarını biliyorum ancak sürekli kumandadan kontrol etmem gerekiyor.Ne yapmalıyım acaba? Ayrıca Atitude ,rate ve cruise control terimlerinin anlamı nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu modellerde yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Olduğu yerde hover yapmasını beklemeyin. Mutlaka kaymaları sizin düzeltmeniz gerekiyor. Söylediğinize göre modelde herhangi bir sorun yok. Hava şartlarından etkilenip rastgele herhangi bir yöne kayma olacaktır bunu siz düzelteceksiniz. Sorun zaten modeli hoverda tutmaya çalışmak. Devamlı ileri hareket ettiğinizde böyle bir sorununuz kalmayacak.

Attitude modda gyrolar aktiftir ve sizin verdiğiniz kumandalarda dahil çevresel etkilere karşı modeli düz tutmaya çalışır.

Rate mod gyroların aktif olmadığı yani tamamen sizin manuel kontrolünüzle yapılan uçuştur. Mini quadta asıl kullanmanız gereken mod budur ama insanlar kırım korkusu ile bu moda geçmemeyi tercih ediyorlar. Ancak videolarda gördüğünüz o uçuşları yapabilmeniz için manuel uçmak şart.

Cruise kontrol GPS olmadan çalışmayan bir moddur. Yanlış hatırlamıyorsam CC3D de bu mod çalışmıyor GPS olsa dahi. Open Pilot Revo serisi kartlarda çalışıyor olması lazım.

Zmr250 Drift sorunu

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Kafamdaki sorular cevaplandı.