AH-1W Super Cobra Türk Kara Kuvvetleri

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Sözüm RCKolikten dışarı Adminim :)
Eyvallah Evren Hocam :laugh:

İkinci deneme gayet başarılı oldu, en düşük kalite ayarlarıyla bile gayet yeterli bir “mesh” elde edebildim. Genüz fotoğrafları çıkartamadım bilgisayardan. Akşama kadar da dışarıda olacağım, akşam detayları bildiririm, hatta fırsat olursa taranmış parçadan bir tane de basıp orjinaliyle yanyana görüntülerim :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Bence kısa da olsa bu çalışma detaylarını, yaptığın düzeneyin resmini, kullandığın yazılımı falan ayrı bir konu olarak paylaşalım derim, ne dersin Evren Hocam ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Eyvallah Evren Hocam :laugh:
Bence kısa da olsa bu çalışma detaylarını, yaptığın düzeneyin resmini, kullandığın yazılımı falan ayrı bir konu olarak paylaşalım derim, ne dersin Evren Hocam ;)

Açıkçası yeni konu açmak fikri vardı aklımda, zaten ben açmazsam siz açacaksınız :) ben peşinen açayım diyordum :RCKolik:

Tarama işinde son durum: işin en son aşaması olan hem "texture" hem de "mesh" in birleştirilmiş halde olduğu "nihai ürün"ü üretti yazılım. Detayları benim amacım için fazlasıyla yeterlidi, yapmam gereken son şey olan dosyayı .obj formatında kaydetme işlemini yaparken hop, bilgisayar kapandı :D :D :D sanırım biz evde yokken güncelleştirme yüklemiş ve yeniden başlamaya ihtiyacı olduğuna karar vermiş, zira güncellemeleri yükleyerek yeniden açıldı... Amma velakin bizim iş de güme gitti. Neyse ki en çok zamanımı alan her bir fotoğrafı tek tek maskeleme işini kaydetmiştim, şimdi o aşamadan itibaren yeniden başlıyorum :) obje çok büyük olmadığı için ve hızlı ayarları tercih ettiğim için aşırı uzun süren bir işlem dizisi değil, bir iki saate bitmiş olur diye umuyorum...

Evren Hocam artık birbirimizi iyice tanımışız [emoji16]

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Evren Hocam artık birbirimizi iyice tanımışız [emoji16]

%p :RCKolik:

buarada iyi haber, yazılımda bir nevi kurtarma özelliği varmış, güme gitti dediğim tüm dosyalara ulaşabildim :)

Buyrun ilk denemenin sonucu:

Önce gerçek obje:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bunlar da taranmış halinin bilgisayar ekranındaki görünümü:

Sonuç mükemmel olmamakla birlikte ilk deneme için gayet güzel. Bu teknikte kesinlikle gelecek var. [emoji1303]

Moderatör tarafında düzenlendi:

Detaylarına sonra yeni bir başlıkta gireceğim ama daha önce bahsettiğim fotoğraflama düzeneğim şöyle birşey:

Eline sağlık her detayı düşünmüşsün :)

Eline sağlık Evren hocam. Fotoğrafta sanki yazılım kanalı dolu kesit algılamış gibi mi gördüm, yoksa bana mı öyle geliyor ?

Bu arada kabin içerisindeki super kobrada gözlerden kaçmıyor. :yuppi: :halay: :halay:

buarada iyi haber, yazılımda bir nevi kurtarma özelliği varmış, güme gitti dediğim tüm dosyalara ulaşabildim :)

O zaman helal olsun adamlara diyorum :thumbup:

Sonuç gayet iyi gözüküyor bu arada :thumbup:

Türker Akgün' Alıntı:
Eline sağlık Evren hocam. Fotoğrafta sanki yazılım kanalı dolu kesit algılamış gibi mi gördüm, yoksa bana mı öyle geliyor ?

Bu arada kabin içerisindeki super kobrada gözlerden kaçmıyor. :yuppi: :halay: :halay:

Konu Super Cobra, bir yerlerde bir Super Cobra olmalıydı değil mi :)

Ayrıca, bilgi oalrak ekleyeyim hemen, o görünen maket gövde yarısını önce bildiğimiz konvansiyonel 2 boyutlu tarayıcıyla taradım ve dış hatları autocad ortamına alıp trex500 gövdesi ile detaylı ve nihai oturtma-boyutlandırma çalışmalarına da başladım. AutoCad ortamında ana ve kuyruk rotor eksenlerini ve konumlarını referans alarak gövdeyi boyutlandırıyorum. Böylece nihai gövde ile elimdeki 48 ölçekli maket arasında bir "ölçek faktörü" belirleyebiliyorum. Sonra bu faktörü kullanarak maket üzerinden gövdenin çeşitli yerlerinden ölçü alıp, büyük modelde o bölgenin ölçülerini elde ediyorum. Son olarak da bu ölçüyü helikoterin mekanikleri üzerinde kontrol edip helikopterin gövde içine sığıp sığmayacağını, potansiyel problemli yada zor olacak bölgeleri belirliyip çözüm alternatifleri üzerine plan yapıyorum. Bu şekilde 3. iterasyonuma ulaşmış durumdayım. Şu dişliler yok mu, tüm sorun orda, onlar olmasa yadadaha küçük olsalar çok daha kolay olurdu herşey :) kayışlı sisteme mi geçsem acaba :-\

Yazılıma gelirsek, yazılım ayarlara tanımlanan parametrelere bağlı olarak herşeyi çok farklı şekillerde algılayabiliyor, sonuçta yazılım işte :)

Bu fotoğrafını paylaştığım sonuçta yüzeyi oluşturan eleman sayısını birhayli düşürecek bir filtre uygulatmıştım, yazılım da kanalın üst tarafını bir ağ ile kapatmış kısmen. İşin aslı, yazılımın objeyi detaylı bir şekilde algılayabilmesi için objenin de bol miktarda farklı renk ve doku içeriyor olması gerekli. Daha önce bahsettiğim gibi, düz çıplak plastik halinde hiçbirşey elde edememesinin nedeni bu, görüntüleri birbirine bağlayıp kamera açılarını belirleyecek sonra da her bir pikselin uzaydaki koordinatlarını atayabileceği yeterince dayanak noktası yok. YAzılıma yardımcı olmak için parçayı rastgele bir şekilde ve olaildiğince karmaşık boyadım. İç tarafı benim için çok önemli olmadığı için de sadece ağza yakın yerleri üstün körü boyayıp geri kalan, derinlerde olan yerleri boyanmamış bıraktım. Yazılım da o kısımlarda tutunacak birşey bulamadığı için çuvallıyor. Eğer şekil içiyle dışıyla tam olarak önemli olsaydı iç tarafı da dışarısı gibi boyayıp yazılımın doğru bir şekilde modellemesini sağlayabilirdim.

Buarada, aynı veri (fotoğraf) grubundan elde edilmiş, ama farklı ayarlarla oluşturulmuş 3 modelim var elimde. İlk denememde yazılımın önceden belirlenmiş ayarlarıyla ve hızlı işlenecek seçenekle yapmıştım. Aslında oldukça detaylı bir model çıktı ortaya. nihai ürün olan .obj formatındaki dosya yaklaşık 70 Mb boyutunda. Bu meretin sonunda gördüm ki fazla detay da iyi değil, zire yüzey aşırı girintili çıkıntılıydı. Sonraki denemelerde, olması gerektiği gibi, hazır tanımlanmış ayarlardan çıkıp ince ayar yapabilmemi sağlayacak şekilde her bir parametreyi kendim tanımlayabileceğim yollara girdim ve ufak ufak denemeler yapıp her parametrenin sonucu ne şekilde etkilediğini görmeye başladım. Mesela ikinci deneme yukarıda fotoğraflarını gördüğünüz deneme, modeldeki eleman sayısını birhayli kıstım ve bir yüzey yumuşatma filtresi tanımladım. Sonuç dosyası 1 Mb'ın çok az altında ve modelin yüzeyi çok daha düzgün, ama detaylar yeterince yakalanamıyor. Bir sonraki denememde yüzey düzeltme filtresine biraz daha ince ayar yapıp, eleman sayısını da arttırdım. Bu ayarlarla dosya boyutu 16,5 Mb oldu ve katı model de bence içlerindeki en kabul edilebilir olan.

Paylaştığım ekran görüntüleri modelin boyalı yüzeyini gösterdiği için biraz aldatıcı oluyor ve gerçek yüzeyi tam anlamıyla gösteremiyor. Katı modeli 3D yazıcıda basmak için dilimleyici yazılımına aldığımda gerçekler ortaya çıkıyor. Aşağıdaki fotoğraflar dilimleyici yazılımından ekran görüntüleri. Modeller soldan sağa doğru yukarıda anlattığım deneme sırasıyla dizililer. En soldaki model ilk deneme, en sağdaki de 3. deneme sonucu.

Ekran görüntüleri yukarıda metin ile anlattığım mevzuları gayet güzel gösteriyor...

Bu modelleri yazıcıda basılmak üzere dilimlediğim zaman en kesitleri görebildiğim için durum çok daha net bir hal alıyor.

Olayı sadece bu radyatör parçasına indirgersek 3. denememdeki ayarlar benim kullanım amacım için fazlasıyla yeterli sonucu veriyor. Bu mereti istediğim boyutta basıp, biraz macun biraz astar biraz da zımpara ile kalıp alınabilecek hale getirebilirim. Ama esas amacımız olan Super Cobranın çok daha karmaşık yüzeye sahip olduğu düşünülürse ve modelin de daha büyük daha fazla detay barındıracağını da hesaba katınca bu ince ayarlarla bol miktarda deney yapmak gerekeceği görünüyor. Ama daha önce de belirttiğim gibi sonuçlar oldukça umud vaadediyor :)

Sonuçlar bence de çok güzel Evren hocam. :bravo: :bravo:

Çok güzel bir başlangıç oldu, inşallah devamı da böyle güzel gider. :thumbup:

Bu iş olur diyorum ben. :yuppi:

Denemeleri ben de çok beğendim :thumbup:

Bu arada konu burada ilerlemeye başladı, ne yapsam ben mi açsam yeni konuyu açaba :laugh: ;D ;D

3 boyutlu tarama çalışmalarının ilk sonuçları gelmeye başladı. 2 boyutlu tarama ile belirlediğim dış hatlar üzerinden yaptığım boyutlandırma çalışmasıyla gövdenin ilk boyutlandırmasını tamamladım. Mekaniklerin nasıl oturacağını görmek için de gövdenin orta kısmından 20 cm lik bir kısmı içi boş olacak şekilde bastım.

İlk izlenim, dişliler sığıyor ama öndeki servolar sığmıyor. Onları arkaya yada başka uygun bir yere alip aktarmayı belcranklar ile çözmeye çalışacağım.

Ohhh, bu iş umduğumdan çok daha kolay ve hızlı ilerliyor. Ben bunu saymıyorum, başka ve daha zor bir yöntem bulalım lütfen :laugh: ;D

Şimdi önereceğim şeyi senin gibi Scale Ustası birisi ilk etapta muhtemelen kabul etmeyecektir ama ben yine de söyleyeyim. Şahsen servo yerlerine hiç dokunmadan kalıbı bir tık genişletme denerdim Evren Hocam.