Tarot 680 6s 8000mah + Naza v2 + 480kv Motor Kurulum

semih Balkar' Alıntı:
selçuk bey bence ilk uçuşunuzu küçük bir pil ile yapın ağırlık yukarıda fazla gibi
eskişehirde olsaydınız
1555 proplarla denerdik
yeni aliminyum hexa bitmek üzere
kanat uzunluğu 960 cm hafta sonuna inşallah yetişir
motor mountları bekliyorum 3 eksiğim var 2 motor yaktım
esc ler yuzunden atmel çip mi diye açtım
birde ne göreyim esc lerin içi lehim topu dolu kısa devre yaptı 2 motor yandı
şimdi onları bekliyorum
Kucuk lipom yok zaten amacim uzun ucmak, buyuk propalleri siparis verecegim ama liponun altta olmasiyla ustte olmasinin tekniksel etkisine kafam yatmadi hala tam olarak. agirlikk merkezini ayarladiktan sonra ne fark edecek yani bilen biri olsaydi bende bi rahatlasaydim :)

selçuk bey
gemilerde ağırlık merkezi

geminin en dip noktasına yaklaştırılır
ki
rüzgar ve fırtınada savrulmayı en aza indirsin
bizim dron larda aynı ağırlık merkezi yukarıda oluşursa yalpalama yapabilir
ağırlık merkezi altta olursa yalpa ve ve savrulma daha az olur denge daha çabuk oluşur
bence bir uzman bulabilseydik daha iyi olurdu

semih Balkar' Alıntı:
selçuk bey
gemilerde ağırlık merkezi

geminin en dip noktasına yaklaştırılır
ki
rüzgar ve fırtınada savrulmayı en aza indirsin
bizim dron larda aynı ağırlık merkezi yukarıda oluşursa yalpalama yapabilir
ağırlık merkezi altta olursa yalpa ve ve savrulma daha az olur denge daha çabuk oluşur
bence bir uzman bulabilseydik daha iyi olurdu
Aynen semih bey yani buyuk boy modellerin videolarina bakiyorum vogu yukarida. Tarot frame in de ustte olmasi icin yukariya koyulmus bu parca zaten.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

hava araclarinda agirlik merkezi ccok onemli, ucaklarda bile bagaj yuklemelerinde buna uygun istifleme yapiyolar. Hatta yukarida olmasi belkide avantajdir, yabanci forumlara bakiniyorum bu konu tartisilmismidir diye ama bulamiyorum.

Yani olmadi bir montajlama yontemi geldi aklima. Gimbal cubuklarini yukari alip lipoyu ve mount plate i asagiya alabilirim. Ama bu konuda once netlesmemiz lazim benim suphelerim var. Alt ust farkini kavramaliyiz, ama nasil

Bu videoyu bi izlermisin, benim frame den agir bu frame, liposuda buyuk, yukarida duruyor ve hareketleri keskin oldukca...
https://youtu.be/ef1HF4RPx3Q

selçuk bey
sizin haklı olmanızı isterim çünkü benim hexada altta yer kalmadı
pili ne yapacağım diye düşünüyordum benim pilde 1200 gram
ama sizin piliniz 1.5 kg yada daha fazla
gönderdiğiniz tarotlarda ise 4 s pil koyma yeri var o da 350 gram ama alt taraftaki gimbal da 400 gram cıvarı
sizin ağırlık merkeziniz yukarıda oluşmuş sizin haklı olanızı dilerim ama sizin toplam ağırlığınızın % 60 ı yukarıda oluşmuş
bence uçurtmanın kuyruğunu aşağıya salmak gerek

selçuk bey izledim
gimball ağırlığına baktınızmı pilden daha büyük

onun taşıdığı gimbal ve kamera aşagı yukarı 2.5 kg civarı ama tepesindeki pil aşagı yukarı 1.5 kg

ben pilin yukarıda olmasına itiraz etmiyorum
ama ağır bir pilin yukarıda olmasına ve ağırlık merkezinin yukarıda oluşmasına itirazım var

semih Balkar' Alıntı:
selçuk bey
sizin haklı olmanızı isterim çünkü benim hexada altta yer kalmadı
pili ne yapacağım diye düşünüyordum benim pilde 1200 gram
ama sizin piliniz 1.5 kg yada daha fazla
gönderdiğiniz tarotlarda ise 4 s pil koyma yeri var o da 350 gram ama alt taraftaki gimbal da 400 gram cıvarı
sizin ağırlık merkeziniz yukarıda oluşmuş sizin haklı olanızı dilerim ama sizin toplam ağırlığınızın % 60 ı yukarıda oluşmuş
bence uçurtmanın kuyruğunu aşağıya salmak gerek
Benim lipo 1200gr semih bey. Iste sunu soylemem istyorum yani agirlik merkezi yukarida olussa veya altta olussa ne etkisi oluyor yani bilimsel bi aciklamasi varmi, ucurtma ile kiyaslanamazki bence, ucurtma alttan ruzgar alarak hava akimini gogusleyerek ucuyor. Ama dronelarda itis gucu var. Altta olsa ustte olsa fark olusturan etken ne bilemiyoruz

selçuk bey haklısınız ne forumlarda nede
yabancı sitelerde yok
tartıştığımız konu
ama sizi merakla bekliyeceğim uçuşunuzu
şimdiden başarılar benim itirazım çok emek para ve zaman harcayıp hayal kırıklığı yaşamakta :)
çok geç oldu iyi sabahlar size

iniş takımı motorları link i 15 kg kaldırma kapasiteli

Hayırlı olsun selçuk kırımsız uçurursun inş.
Ağırlık merkezi konusu çok fazla bilinmese de bir yöne kayarsa eğer alet kendini hoverda tutmak için ağırlık ne tarafa binerse oradaki motorlar daha fazla yorulur.. Bu anlık kalkışlarda aletin bir tarafa kaymasına ve iniş yaparken sallanarak inmesine sebep olur. Gözle görülür bir rahatsızlık vermez, salınımların sebebi hep gain ayarları olarak bilinir :laugh:

Pilin aşağıda olması bu gibi çekim yapan multicopterlerde denge bakımından avantajdır. Eğer çok hızlı bir mini gibi bir alet toplasaydınız üstte olmasında fayda var diyebilirdim, ama çok takılacak bir mesele değil bu bence, ben de üstte kullanıyorum çünkü gimbalı engelliyor.
Bu frame in en büyük dezavantajı; iniş takımındaki plastik parçalar. iniş ve kalkış yaparken esneyerek çok sallanıp pilotu korkutabiliyor.
Çözüm;

Buğra Kabakçı' Alıntı:
Hayırlı olsun selçuk kırımsız uçurursun inş.
Ağırlık merkezi konusu çok fazla bilinmese de bir yöne kayarsa eğer alet kendini hoverda tutmak için ağırlık ne tarafa binerse oradaki motorlar daha fazla yorulur.. Bu anlık kalkışlarda aletin bir tarafa kaymasına ve iniş yaparken sallanarak inmesine sebep olur. Gözle görülür bir rahatsızlık vermez, salınımların sebebi hep gain ayarları olarak bilinir :laugh:

Pilin aşağıda olması bu gibi çekim yapan multicopterlerde denge bakımından avantajdır. Eğer çok hızlı bir mini gibi bir alet toplasaydınız üstte olmasında fayda var diyebilirdim, ama çok takılacak bir mesele değil bu bence, ben de üstte kullanıyorum çünkü gimbalı engelliyor.
Bu frame in en büyük dezavantajı; iniş takımındaki plastik parçalar. iniş ve kalkış yaparken esneyerek çok sallanıp pilotu korkutabiliyor.
Çözüm;
Harika cevap icin tesekkurler. Aynen gimbalden dolayi bende yukari koydum. Propaller 15 lik oldugunda bu olumsuz etki minimuma inecektir diye dusunuyorum. Ayrica inis takimindaki plastik parcalarin etkileri basa bela kesinlikle siparis verecegim aklimda zaten. Herkes inis sirasinda dert diye dusunsede kalkisada bir o kadar negatif etki ediyor.

Öncelikle herkese merhabalar,
Allaha şükürler olsunki güzel kızımıza minik yavruma kavuştum. :halay: :halay: :halay: ellerinizden öper. :RCKolik:

Hexamıza dönecek olursak bu lipoyu alta alma düşüncesi beynimi meşgul etti ve 10mm lik çubuklarla gimbalı yukarıya alıp öne astım. Lipoyuda alta aldım. Ayrıca bir aksilik oldu gimbalin kontrolcü kartı duman atarlı bir şekilde yandı bildiğiniz alev aldı. neden oldu bilmiyorum. yeni bir gimbal taktım şimdilik sorun yok. ama korkularım hala var,kullandığım regulatorü ölçtüğümde 12v çıkışı var sorun yok gözüküyor ama hala tedirginim. nedense lipoyu alta alınca daha ağır olduğunu hissettim:) Resmini akşam koyacağım.13 lük propallerle olacak iş değil bence ama bu korkudanmıdır yoksa yoğunluklarım ve sıcak havamıdır bir türlü uçuş gerçekleştiremedim. sürekli değişen montaj olaylarıda buna etken tabi,inşallah cesaretimi topladığım bir zaman bu hafta uçuşu gerçekleştiricem.

bir diğer sormak istediğim bilgili olan arkadaşlarda NAZA da battery Failsafe setup konusu.
TEMSİLİ RESİM
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Burada ben tabiki 6s lipoyu seçip calibrasyon yapıyorum.
Diyelimki current voltage 24,6 gösteriyor. First Level protection ve Second Level protection da ki No Load Loss ve Loaded kısımlarında girmem gereken değerler nedir, yani mantığı açıklayabilirmisiniz? loadaed zaten otomatik hesaplanıyor zaten diğer değerleri girince.

First Level ilk uyarı second level ise kritik seviye uyarısı, bu aralarında ki kombinasyonu doğru şekilde yapabilmek için hesaplama mantığı nedir anlatırmısınız. İzlediğim videolarda birşeyler anladım tabiki ama teyyid etmek isterim naza kullanıcılarından. ayrıca 6s lipo 22.2 v ama hem voltage checker aygıtından hemde naza da 24,6 gösteriyordu en son baktığımda bu fark neden olur ve bu ayarları yaparken aradaki fark göz önünde bulundurulmalımı?