1/35 ölçek MD-500E (Blade Nano S2)

Yeni CD bugün elimize ulaştı, ulaştı ulaşmasına da benim bilgisayar bunu da boş CD olarak görüyor!

Evet bilgisayar guruları, yardım bekliyoruz. Sizce sorun ne olabilir ve çözüm için yapabilcek birşey var mı?

CD ye fiziksel olarak baktığımda üzerinde yazılı bir kısım olduğunu görebiliyorum. Ama bilgisayara taktığımda bilgisayar boş ve yazılabilir bir CD takmışçasına davranıyor, dosya yönetcisi aboş bir klasör olarak açılıyor ve "yazmak istediğiniz dosyaları bu pencereye sürükleyip bırakın" gibisinden bir mesaj çıkıyor...

İşletim sistemim windows 10, CD sürücüsü harici bir ünite, ama başka CDler ile denedim gayet güzel çalışıyor.

• Şaşırdım
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
3 farklı bilgisayarla denedim, sonuç aynı...

Ne alaka diyeceksiniz belki ama birde farklı bir bilgisayarda cd image alıp, image' i kendi bilgisayarınızda daemon tools veya benzeri bir programla açmayı deneyebilirsiniz. Çok nadirde olsa bazen işe yarayabiliyor.

Edit: Cd taktığınız zaman boyut olarak "0" gözükmüyor ise belki dosyalarda gizli olabilir.

Ne alaka diyeceksiniz belki ama birde farklı bir bilgisayarda cd image alıp, image' i kendi bilgisayarınızda daemon tools veya benzeri bir programla açmayı deneyebilirsiniz. Çok nadirde olsa bazen işe yarayabiliyor.

Edit: Cd taktığınız zaman boyut olarak "0" gözükmüyor ise belki dosyalarda gizli olabilir.

Peki bu "image almak" nasıl yapılıyor?

Buarada bir de eski bilgisayarda denedim, windows 7 olan, sonuç aynı. CD özelliklerinde de kullanılan alan da 0 boş alan da 0 olarak görülmekte...

Peki bu "image almak" nasıl yapılıyor?

CD özelliklerinde de kullanılan alan da 0 boş alan da 0 olarak görülmekte...

Hem kullanılan alanın hemde boş alanın 0 olarak görülmesi garip doğrusu. Boş alanın 0 olması zaten cd' nin dolu olduğunu gösteriyor.
İmage almak için öncelikle Daemons tools , ultra cd vb bir program yüklemelisiniz sağlıklı olması için. Sonrasında Cd ' yi sürücüye takdığınızda yüklediğiniz programı açarak image al, image oluştur gibi bir seçenek olacak. Bu seçenekte kaynak olarak cdrom' unuzu gösterip başlat dediğinizde image oluşturmaya başlar. En sonda kayededilecek yeri sorar (programa göre değişiklik gösterebilir. Başta ayarlamanızda gerekebilir.)
Kaydettiğiniz image dosyasını açmak için sanal bir sürücü oluşturmanız lazım. Tavsiyem daemons tools kullanırsanız otomatik olarak sanal bir cdrom oluşturuyor. İmage dosyasına çift tıklarsanız yada programdan image dosyası aç derseniz otomatik olarak açacaktır.
Biraz karmaşık gibi gelebilir anlattıklarım ama programı kurduğunuz zaman basit olduğunu göreceksiniz.

Edit: Özgür Bey isterseniz öncesinde bilgisayarınızdan "Gizli Dosyaları Göster" seçeneğini aktif ederek cdrom u açmayı deneyin.

Hem kullanılan alanın hemde boş alanın 0 olarak görülmesi garip doğrusu. Boş alanın 0 olması zaten cd' nin dolu olduğunu gösteriyor.
İmage almak için öncelikle Daemons tools , ultra cd vb bir program yüklemelisiniz sağlıklı olması için. Sonrasında Cd ' yi sürücüye takdığınızda yüklediğiniz programı açarak image al, image oluştur gibi bir seçenek olacak. Bu seçenekte kaynak olarak cdrom' unuzu gösterip başlat dediğinizde image oluşturmaya başlar. En sonda kayededilecek yeri sorar (programa göre değişiklik gösterebilir. Başta ayarlamanızda gerekebilir.)
Kaydettiğiniz image dosyasını açmak için sanal bir sürücü oluşturmanız lazım. Tavsiyem daemons tools kullanırsanız otomatik olarak sanal bir cdrom oluşturuyor. İmage dosyasına çift tıklarsanız yada programdan image dosyası aç derseniz otomatik olarak açacaktır.
Biraz karmaşık gibi gelebilir anlattıklarım ama programı kurduğunuz zaman basit olduğunu göreceksiniz.

Edit: Özgür Bey isterseniz öncesinde bilgisayarınızdan "Gizli Dosyaları Göster" seçeneğini aktif ederek cdrom u açmayı deneyin.

Teşekkür ederim vakit ayırdığınız ve detaylı anlatım için. Hayal meyal böyle birşeyler yaptığımı hatırlıyorum gençken :D

Gizli dosyaları görebiliyorum, ama CD'de gizli bir dosya yok. Dediğim gibi windows CD'yi hem boş hem dolu görüyor, işlem yapmaya çalıştığımda da "windowsun bu sürücüye erişimi yok" gibisinden bir mesaj çıkıyor...

Windows CD'yi boş gördüğü için bari dosya yazmayı deneyeyim dedim, rastgele 3-4 dosyayı sürükle bırak yaptım, sonra CD'ye yaz diyince "bu CD arızlı" diyerek geri çıkardı...

Neyse, CD olmadan da bu modeli yaparım ben, bunca zaman ve enerjiyi boşa harcamayalım biz :)

Şu Alamanın yaptığına bak arkadaş yav :angry:
Zaten cola pet şişesinden yaptığı şeyi dünya oyroya satması yetmiyormuş gibi , bir de yapım klavuzunu sanki devlet sırrı gibi saklayıp , adama antrenman yaptırıyor yav :angry:
Yap işte PDF dosya at mailden değil mi , yok arkadaş illa nizami olacak da , CD ' mi kaldı gözünü seveyim :angry:

Şu Alamanın yaptığına bak arkadaş yav :angry:
Zaten cola pet şişesinden yaptığı şeyi dünya oyroya satması yetmiyormuş gibi , bir de yapım klavuzunu sanki devlet sırrı gibi saklayıp , adama antrenman yaptırıyor yav :angry:
Yap işte PDF dosya at mailden değil mi , yok arkadaş illa nizami olacak da , CD ' mi kaldı gözünü seveyim :angry:

Hay ağzına klavyene sağlık abi! CD ne yahu... Gelen CD'nin yazılı kısmına bakarak diyebilirim ki içerdeki dosyalar toplasan 70-80 mb kadardır. Hadi full olsun 650 MB, bugün GB'larca veri paylaşıp alıyoruz dünyanın bir ucundan online olarak... Vaktim olsa sırf inat olsun diye bunlara rakip olur piyasaya girerdim...