1/72 ve 1/48 THK Hurricane Mk2C Trop Maketleri Yapımı

Çok şükür, haftayı, ayı ve hatta kontrat yılımı kapattım... artık resmen tatilim

Tipik bir izin öncesi son hafta olarak canım çıktı ama, sessizliğim bundandı. Pazardan çarşambaya kadar resmen hayattan kopuk ortalama günde 2 saatlik uykuyla geçti, ama neyse ki tüm kritik işler de tamamlandı...
Biz de hafiften merak etmeye başlamıştık seni Evren hocam :D
bugün bir aksilik olmaz ise maketlerin yarı-mat vernikleri atılıp ondan sonra uygulanacak olan son eskitmeler ve tüm parçalar eklenecek
Kusura bakmazsan ben hala şu “eskitme” işinin tam olarak nasıl yapıldığını anlamadım :rolleyes:
48 lik kuş her şekilde kargoyla gidecek sahibine... en korktuğum kısım o işte :embarras::embarras::embarras:
Son bir soru. Hangi model kimin içindi ben unuttum valla ;)

Çok şükür, haftayı, ayı ve hatta kontrat yılımı kapattım... artık resmen tatilim :halay::halay::yuppi::yuppi::hoppa:

Erken konuşmuşum, yeni bastığım filtrenin mesajından sonra apar topar şantiyeye gitmem gerekti saat 8i geçe ancak geri dönebildim :)

Biz de hafiften merak etmeye başlamıştık seni Evren hocam :D

Vallahi ben de endişelenmedim değil bir ara kendi ruh sağlığımdan. Delinin delirmekten korkması da nasıl oluyorsa artık :)

Kusura bakmazsan ben hala şu “eskitme” işinin tam olarak nasıl yapıldığını anlamadım :rolleyes:

Bişey anlatmadım ki anlaşılsın Adminim, bir vaktimde yazacağım ve birkaç link paylaşacağım söz :)

Son bir soru. Hangi model kimin içindi ben unuttum valla ;)

Küçük sizin büyük Hakan Bey’in. Sizinki tamam gibi de büyükte sorunlar var, son 24 saat, bakalım yetişecek mi... en kötü bazı şeyleri istanbulda evde de tamamlayabilirim diyorum ama yine de yetişememe ihtimali var :(

Tam yayın öncesi 72 lik hurricane’i ayaklandırabildim :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yetişmezse de stres yapma Evren hocam.Kalanı kalıverir, daha olmadı geri kalanı ben tamamlarım.Gerçi ustanın işini çırak final yapamaz ama , bizim model de öyle oluverir eni sonu.
Bu arada 72 ölçek bir harika olmuş , ellerine sağlık.:thumbup::saygilar:

Yetişmezse de stres yapma Evren hocam.Kalanı kalıverir, daha olmadı geri kalanı ben tamamlarım.Gerçi ustanın işini çırak final yapamaz ama , bizim model de öyle oluverir eni sonu.
Bu arada 72 ölçek bir harika olmuş , ellerine sağlık.:thumbup::saygilar:

Teşekkürler Hakan Bey,

açıkçası bikaç yerde bu yetişmeyecek aceleye getirmeyeyim sonra bitirir götürürüm dediğim oldu :) ama bu sabah itibariyle artık yetişeceğini biliyorum (son dakika elimden düşürüp parçalamak gibi bir şaşkınlık yapmazsam tabi :D

Açıkçası bu aşamaya kadar geldikten sonra ertelenmesini istemedim, yetiştirmeye çalışıyor olmanın getirdiği kusurlar da olmadı değil ama artık affınıza sığınıyorum, zira tekrar ne zaman gelme şansım olacağını bilmiyorum... güvenli ve içime sinen bir şekilde kutulama yapamazsam eğer kırılmasını göze almak yerine tüm parçaları son montaja hazır halde ama modele takılmamış olarak ayrıca paketleyip size yollama alternatifimi de düşünüyorum, son montajı gayet güzel yapacağınızdan şüphem yok :thumbup: ama yine de "hazır" halde elinize ulaştırabilirsem kendimi daha iyi hissedeceğim :)

buarada, sizin modelde bir ilk var, benim için bir ilk olduğu kesin zaten de, açıkçası dünyada da bir örneğini ben kendi takip ettiğim mecralarda henüz görmedim :coolxf: (ama yapılmış olması kuvvetle muhtemel) başka bir makettin parçasının kullanılıp (hem de farklı ölçekte) sayısal olarak 3 boyutlu tarama yapılıp sonra bu parça uygun boyutta 3 boyutlu yazıcı ile basılarak sizin makete eklendi. Ve tüm bu işler, tarama için gerekli fotoğrafların çekimi dahil toplam 3 saat gibi bir sürede halloldu. :) sonuç mükemmel değil ama olmamasından çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Fotoğraflar gün içinde gelecek...

Çok güzel olmuş. %p

Sağolasın abi, senin mansiyon için hala üzülüyorum, bir hafta ile kaçtı yetiştirme fırsatı :(

Tam yayın öncesi 72 lik hurricane’i ayaklandırabildim :)
Tekrar çok çok teşekkür ederiz. Ellerine kollarınıza sağlık. Süper bir çalışma oldu :thumbup:
buarada, sizin modelde bir ilk var, benim için bir ilk olduğu kesin zaten de, açıkçası dünyada da bir örneğini ben kendi takip ettiğim mecralarda henüz görmedim :coolxf: (ama yapılmış olması kuvvetle muhtemel) başka bir makettin parçasının kullanılıp (hem de farklı ölçekte) sayısal olarak 3 boyutlu tarama yapılıp sonra bu parça uygun boyutta 3 boyutlu yazıcı ile basılarak sizin makete eklendi. Ve tüm bu işler, tarama için gerekli fotoğrafların çekimi dahil toplam 3 saat gibi bir sürede halloldu. :)
Bize de bu yakışırdı :hoppa:

küçük Hurri bitti sayabiliriz :) fotoğraflara bakınca unuttuğum birkaç eksiği de farkettim bir kısmını tamamladım bile çekim sonrası..

Tekerlekler, egzostlar vs herşey yerine takıldı, bir tek pitot tüpü kaldı, onu da takar mıyım emin değilim, kırılması garanti… Tabi bir de toplar… Onları da İstanbulda halledebilirim sanırım. 48 liğin son montajını da istanbulda yapmaya karar verdim zaten. Ordaki atolyeme bıraktığım ufak tefek aletlerim vardı, yeterli olurlar :)

Maketin ölçeği ve de eski bir kit olmasından kaynaklı, özellikle iniş takımları tam bir felaket ama yapacak birşey yok. Genel olarak görüntüsü, günahıyla sevabıyla içime sindi. Şimdi yeni görev bu ve büyük kardeşini hasarsız bir şekilde getirebilmek!

Abi valla elim yatkın olmadığından mı hareketsiz olduğundan mı bilmiyormu bu statik maketlere hiç ilgim yoktu. Ta ki bu konular açılana kadar:) resmen hiç ilgisi olmayan ben bile hiç kaçırmadan takip ediyorum bu saatten sonra herhalde açık kalp ameliyatı yapsan oturur izlerim :D

Sanırım taşıma problemini çözmek üzereyim :)

Ucaklari zemine tutturacak lastik sistemi ve ustlerini koruyacak catiyi yaptim mi bu iş tamamdır:)

Plastik maket konusuna bile bir şekilde “dahta” sıkıştırdım ya :)