115 cm tekne

Tekrardan merhabalar,
Teknenin dümeni için kullanılacak servo motorun nasıl bir özellikte olması gerekmektedir, yardımcı olabilir misiniz arkadaşlar?
Elimde
Tower Pro MG946R 1kg tork 60 derece servo var, uygun mudur acaba?
  • Boyutlar: 40.7x19.7x42.9mm
  • Kalkış torku: 10.5kg/cm(4.8V)13kg/cm(6V)
  • Çalışma voltajı: 4.8-7.2V
  • Çalışma hızı: 0.20sec/60degree(4.8v) 0.17sec/60degree(6.0v)
  • Çalışma sıcaklığı: 0 derece – 55 derece
  • Ölü bant genişliği: 10us .
  • Ağırlık: 55g
  • Metal dişli kutusu
Tekneler uçak gibi değil. 5-9-12-16 gr. gibi ağırlıktaki 500-1500 gr. torklu servoları elektrikli model uçaklarda kullanıyoruz ama tekne dümeni yüzeyi küçük de olsa havadan kat kat yoğun suya maruz kalıyor.
MG 946R 1 kg. tork demişsiniz. Peki alttaki açıklamalar hangi servonun? O servo ise olmaması için bir neden yok.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa YILDIRIM33
Yeterli olur kullanılabilir. Yalnız bildiğim kadarıyla o servo 7.2V uyumlu değil.
Emre hocam, max 7.2v deniliyor.
Tekneler uçak gibi değil. 5-9-12-16 gr. gibi ağırlıktaki 500-1500 gr. torklu servoları elektrikli model uçaklarda kullanıyoruz ama tekne dümeni yüzeyi küçük de olsa havadan kat kat yoğun suya maruz kalıyor.
MG 946R 1 kg. tork demişsiniz. Peki alttaki açıklamalar hangi servonun? O servo ise olmaması için bir neden yok.
Yukarda sehven yazılmış :) 13KG :)

Yalnız belirteyim 60 derece.

Tekrardan merhaba :lollol:
Ümit Bey ile görüşüp, tekne gövdesi siparişini verdim.
Çİn siparişlerinin de hepsi geldi.

Şimdi çok önemli bir konu var :D
Nasıl bir lipo almalyım :D

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Tekrardan merhaba :lollol:
Ümit Bey ile görüşüp, tekne gövdesi siparişini verdim.
Çİn siparişlerinin de hepsi geldi.

Şimdi çok önemli bir konu var :D
Nasıl bir lipo almalyım :D
Maalesef ülkemizde seçim şansı pek yok yurt dışından getirmek zor. Yurt içinde de kaliteli olanların fiyatları biraz yüksek size kaç s kaç mah lazım onu bilmiyorum ama internete aratıp uygun bir tanesini alabilirisniz

• Beğen
Merhaba arkadaşlar,
Biraz aradan sonra gelişmelerden bilgi aktarayım.
Ümit Bey ile tekne için anlaştık, elinde olmadığı için yeni üretti. Üretimi bitti.
Pazartesi Gönderimini yapacak.

Telefonda konuşurken bir şey kafamı karıştırdı.
Motorun Kv sını yüksek buldu, motor kv sı tekne için düşük olmalı dedi, yoksa motor çok çok ısınır dedi.
Bendeki motor 3674 2250Kv sorun çıkartır mı acaba?
Birde bu sistemi ilk olarak akü ile beslesem bir sorun yaşar mıyım? Lipo için şuan maddi sıkıntı var :)

Boyanmış bir örneği;
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Keyifli ve aktif forumlar.

Son düzenleme:
Kullanmayı düşündüğünüz motor etiketinde 80A akım tükettiği yazıyor. Akü ile kullanımda aküler çok kısa sürede çökecektir. Eğer balık avı teknesi olsaydı akü ile kullanılabilirdi. Fakat sürat için akü hem çok ağır hemde 3-4 dk içerisinde çöker. Akülerin ömründen ömür götürmesi de cabası.

• Beğen
Kullanmayı düşündüğünüz motor etiketinde 80A akım tükettiği yazıyor. Akü ile kullanımda aküler çok kısa sürede çökecektir. Eğer balık avı teknesi olsaydı akü ile kullanılabilirdi. Fakat sürat için akü hem çok ağır hemde 3-4 dk içerisinde çöker. Akülerin ömründen ömür götürmesi de cabası.
Peki min 10dk kullanabilmek için kaç s ve kaç mah bir pile ihtiyaç var?

3s 8000mah?
4s 8000mah?

80A akım tüketen motora 8000mAh pil ile tam gazda ortalama 10 dk kullanım sağlar. Tam gazda sürekli kullanmak mümkün olmayacaktır. Düşündüğünüz kapasite pil 20dk'dan fazla dayanacağını düşünüyorum.

Pil hücre sayısı, motor devri ve pervane ölçüleri birbiri ile bağlantılı ölçülerdir. Motorunuz 3 -5S arası lipo ile uyumludur.

80A akım tüketen motora 8000mAh pil ile tam gazda ortalama 10 dk kullanım sağlar. Tam gazda sürekli kullanmak mümkün olmayacaktır. Düşündüğünüz kapasite pil 20dk'dan fazla dayanacağını düşünüyorum.

Pil hücre sayısı, motor devri ve pervane ölçüleri birbiri ile bağlantılı ölçülerdir. Motorunuz 3 -5S arası lipo ile uyumludur.
Teşekkürler. :RCKolik:

Sonunda kabuk da geldi. Sağ salim temiz işçilik yapmış arkadaş. Açıkçası bu kadar güzel işçiliği olacağını sanmıyordum.
Ha bu arada boyum 1.86 94kg yum beni taşır mı??? şaka bir yana ebadını gözünüzde canlandırabilmeniz için yazdım :)