35 cc yak 54 donanım

İlgi Alanı
Uçak
Batarya ve servo seçiminde yardımcı olabilecek varmı ? Lipo pil şartmı
Duracell şarjlı pillerden kullansam olur mu ?
Kaç derece ve kaç kg servo almalıyım ?
Ubec gerekli mi ?

Sevgili kardeşim, ilk toplayacağın uçak benzinli ve 35 cc bir model olmamalıydı bence. Yine de birkaç temel bilgi paylaşayım.
Öncelikle seçeceğin servoların metal dişli olması gerekiyor. Benzinli motorda imkan varsa jikleyi de servo kontrollü yapmayı öneririm. Ona göre planlama yapmakta yarar var. Öte yandan servolarının digital olması gerekmiyor. Bence şu an için ideal servo Hitec 645 MG olacaktır fiyat performans açısından.
Bu uçakta mutlaka LiPo, LiFe ya da LiIon pil kullanmalısın. Mutlaka çift pil kullanacaksın. İstersen pillerden birisi alıcıyı diğeri ateşlemeyi besler, istersen de çift girişli bir regülatör ile iki pil emniyeti ile tüm uçağı beslersin.
Benzinli 35 cc bir uçakta NiMh, NiCd pillerdenuzak durmanı öneririm.
UBEC kullanacağın servolara bağlı. Eğer high voltage servo kullanırsan UBEC gerekmez. Ama standart servo kullanırsan gerekir. UBEC en az 10 hatta 15 Amper olsun.
Beninli uçakta olmazsa olmaz elemanlardan birisi de kill switch'dir. Bununla ateşlemenin elektriğini açıp keseceksin.
Benzinli modellerde mekanik switchlerdenuzak durmak ve elektronik switch kullanmak da çok önemli bir ayrıntıdır.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Mekanik switch dediğiniz bu şekilmi oluyor abi ? kill switch farkı nedir standart anahtar görevi değilmi

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sevgili kardeşim, ilk toplayacağın uçak benzinli ve 35 cc bir model olmamalıydı bence.
@Sumer Yamaner abimizin şu cümlesini bence es geçmeyiniz. Benzinli modelin şakası olmaz. Hem kendinizi hem de çevrenizi ciddi riske atabilirsiniz.

Yok illa toplayacağım diyorsanız da şu konulara mutlaka göz atınız.

Glow / Benzinli Model Detayları
Glow / Benzinli Uçak Toplama ile ilgili Genel Bilgiler (Model, Motor,Elektronik)
Hangi Sınıf (50 - 100 CC), Hangi Motor (DLE55, DLE55RA, DLE60), Hangi model (Yak55M,Yak54,Extra300, Hangi Elektronik ile Model toplayayım ?
50-55 CC Model Toplama
Benzin Modellerde Powerbox ne kadar gerekli ? Hangi Marka / Modeli Önerirsiniz
Ucaklarda Alıcı, Ateşleme ve Retract Sistemleri için Pil Tercihi (Ni-Cd, Lipo..)
Uçaklarda Ateşleme Sistemi için Ayrı Bir Besleme Gerekli mi ?
Uçak için Yakıtlı Motor Seçimi Nasıl Yapılmalı ? Nelere Dikkat Etmeliyim ?
Aurora9 ve kill switch emniyeti...
Benzinli Uçak için boya tercihi

Diğer uçak toplama ile ilgili tüm kaynak konular için de şu indeks konusuna bakmanızı öneririz.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Ne trollemesi abi çocuk yok burda. ciddice soru soruyorum bilgimin olmadığını belirttim troll diyorsun ..

herkese iyi günler abilerim kardeşlerim, sorumu yöneltiyorum izninizle
Alıcı ve ateşlemeye 2 adet lipo pil alıcam yanında 2 adet ubecmi gerekiyor yoksa 1 tane yetiyor mu ?

selamlar abiler, 18*10 boyutunda pervane aldım kaç mm spinnera ihtiyacım var acaba ?