3D Baskı RC Uçak Çalışmalarımız

Öncelikle tebrikler. Gerçekten de sıfırdan yapılan bir uçağın uçuşunu görmek müthiş bir keyif. Geliştirilmeye açık.
Sormak istediğim şey vazo modu. O modda tek katman basmıyor mu? Mukavemet yeterli oluyor mu?

Öncelikle tebrikler. Gerçekten de sıfırdan yapılan bir uçağın uçuşunu görmek müthiş bir keyif. Geliştirilmeye açık.
Sormak istediğim şey vazo modu. O modda tek katman basmıyor mu? Mukavemet yeterli oluyor mu?

Tesekkur ederim. Ic desteksiz vazo modu dediginiz gibi mukavetsiz oluyor ama biraz ugrasarak destekler(kaburga) ile basilabilecek sekilde dizayn etmek mumkun oluyor. Bunu biraz kalemi kaldirmadan cizmeye calisilan geometrik sekiller gibi dusunebiliriz. Biraz daha aciklayici olmasi icin g code gorsel videosunu ve basilmis halinin resimlerini gonderiyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu hazir yapilmis P180ler ucmayinca belki de Alessandro Mazzoni bu ucagi yanlis dizayn etmistir diyerek kendi ucagimi yapmaya karar verdim. Biraz , biraz , pusher konfigurasyon, cok palli pervane derken ilk draft orataya cikti.
Ellerinize emeklerinize sağlık @Mehmet YILMAZ hocam. :thumbup: İnsanın kendi dizaynının uçtuğunu görmek ayrı bir zevk. ;)

Biraz da baskalarinin cizdiklerini yapip test etmek icin yine ayni sekilde geri cekme olmadan basilmak uzere dizayn edilmis olan Su-29u yapip ucurdum

Akrobasi ucaklari ve 3d ucus hic ilgimi cekmese de fahri Antalyali sayilan hemsehirimizin hatrina bu ucagi yapmaya karar verdim.

Ucagin dosyalari ucretsiz ve temin edilebilir. Suana kadar 3d makine ile urettigim teyyareler arasinda basmasi en kolay olani. Tek sorun inis takimlari biraz zayif kaliyor ve ilk ucusta zarar gordu.

Öncelikle merhabalar,
Hangi konunun altına yazsam derken bu konuda karar kıldım. Umarım doğru bir karardır.

Yeni başlayan birisi olarak hazır şablonlar üzerinden birkaç trainer model yaptıktan sonra yine onlara benzeyen basit bir uçak tasarlayıp üretmek istedim. Bolca araştırma ve okuma sonrasında 4 gün önce oturup tasarımı yaptım ve hemen üretmeye başladım. En kolay yol 3d yazıcı kullanmaktı. Gövdeyi tamamen yazıcıda bastım. Kanatlar içinde yine yazıcıdan şablonlar basıp tel yardımı ile kestim. Kuyruğu da fotobloktan imal ederek yapabileceğim en kolay uçaklardan birini yapmış oldum. Ağırlık merkezi üretmeden önce hesapladığım ile birebir örtüştü hiç ekstra ağırlık eklemeden uçuşa hazırdı. Bu benim için bir milat.

Bugün de(yazdığım saat itibariyle dün) bitirdikten sonra ilk uçuşunu saat 20.00 gibi yaptım. Başarılı bir deneme oldu ama ne yazık ki tek kişi olduğum için kayıt alamadım. Bu kayıt konusu içinde bir fikrim var yarına kadar yapmış olurum umarım. Yapabilirsem yarın video paylaşmış olurum diye düşünüyorum.

Uçak tasarımı veya herhangi bir konuda eleştiri ve tavsiyelerinizi özellikle isterim.
teşekkürler.

Son düzenleme:
Bugün uçağa yine yazıcıdan bastığım iniş takımını ekledim. Uçarken video kaydetmek içinde kafama telefonu bağlayabileceğim bir aparat yaptım. Hazırları var aslında ama malum köy şartları. Her seferinde daha da gelişecek.

Moderatör tarafında düzenlendi: